Sofala & District Show Society Inc (NSW)

Date of Show : 25-Feb-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Susan Rose (NSW)

Best in Show & Aust Bred in Show: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Lover Boy (C Yate)
Minor in Show: Dobermann
Walamara Zero To Infinity at Alldobe (AI) (Imp NZ) (Michelle Cowin)
Puppy in Show: Chow Chow
Seraphimacao Get Low (Mr A Howarth & Miss T Agnew)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Dayna Johnston (NSW)

Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Jezzamont Rabble Rouser (Mrs L Oliver)
Junior in Group: Pug
Wuhana Miracle Charm (Amanda Stapleton)
Intermediate in Group: Affenpinscher
Aust Ch Swayd Black With Two (Kerry McKinnon)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Swayd Black With Two (Kerry McKinnon)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Jezzamont Proud Mary (Mrs L Oliver)
Dog CC & Minor of Breed: Jezzamont Rabble Rouser (Mrs L Oliver)

Lowchen
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Darkrai Jabberwocky (K Miller)

Pug
Junior of Breed: Wuhana Miracle Charm (Amanda Stapleton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Dayna Johnston (NSW)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
Minor in Group: Lakeland Terrier
Upinair Master Of Puppets (K Miller)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Bekmar Starley (Mrs J Clifford)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Bekmar Al Jolson (Sheryn & Wayne Muir)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bohunt Resting Witch Face (Robyn Brown)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bekmar Al Jolson (Sheryn & Wayne Muir)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bekmar Starley (Mrs J Clifford)

Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Upinair Master Of Puppets (K Miller)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Susan Rose (NSW)

Baby in Group: Golden Retriever
Tyassagold The Keeps Watch (Miss S Anderson)
Puppy in Group: Golden Retriever
Bluebreeze A New Moon Rises (Miss S Anderson)

Golden Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bluebreeze A New Moon Rises (Miss S Anderson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Wynwhisper Practical Magic (Bronwyn Gaywood)
Baby of Breed: Tyassagold The Keeps Watch (Miss S Anderson)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Susan Rose (NSW)

Junior in Group: Irish Wolfhound
Ornumflow Briannah (S Munro)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch MacLaomainn By Bryan's Latino (AI) (S Munro/R Moss)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ornumflow Briannah (S Munro)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Dayna Johnston (NSW)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Minor in Group: Australian Kelpie
Amakhosi Breakfast At Sweethearts (S & S Lewis / J Reilly)
Puppy in Group: Maremma Sheepdog
Scintilli Gigi (Jennifer Block)
Junior in Group: Swedish Vallhund
Trendam So Bad (Mrs A J / Miss S J Smith & Mrs C Nugent)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Morview Not On Your Nellie (Scott & Amy Curran)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Itsozi Dare To Dream (Scott & Amy Curran)
Baby of Breed: Ferona Th Devil Woman (Amy Curran & Yvette Rolfe)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Amakhosi Breakfast At Sweethearts (S & S Lewis / J Reilly)

Australian Shepherd
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch BarkingPines Garden Of Eden (Miss M Moore)
Baby of Breed: Jedabun Reflection Inthe Water (Miss M Moore & Miss T Simpson)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Allclarity Lets Jazz It Up (AI) CD RA (Carol Domsalla)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Mahteek Summer Lovin (Brooke Taylor)
Baby of Breed: Kellagem Somthn Inthway Shmovs (Brooke Taylor)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Giano Di Arajani (Imp ITA) (Jennifer Block)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Scintilli Gigi (Jennifer Block)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Trendam So Bad (Mrs A J / Miss S J Smith & Mrs C Nugent)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Susan Rose (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Lover Boy (C Yate)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Bullgladiata Dionysus (AI) (Miss K Munro / Miss R Crilly / Mr K Wernicke)
Minor in Group: Dobermann
Walamara Zero To Infinity at Alldobe (AI) (Imp NZ) (Michelle Cowin)
Puppy in Group: Bullmastiff
Grizzmuffley Dance Onn (K Munro)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nija Colour MeHappy With Tell D (L Hetherington)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullgladiata Dionysus (AI) (Miss K Munro / Miss R Crilly / Mr K Wernicke)
Bitch CC & Puppy of Breed: Grizzmuffley Dance Onn (K Munro)

Dobermann
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Walamara Zero To Infinity at Alldobe (AI) (Imp NZ) (Michelle Cowin)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maggiormente Silvana Mangano (Mr K & N Keck)
Baby of Breed: Maggiormente La Favorita (Mr K & Mrs N Keck)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Alclay Zeig Keine Gnade (Mrs A Neyle & Miss K Miller)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Alclay Lil Nut Cracker (Mrs A Neyle)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Lover Boy (C Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Dayna Johnston (NSW)

Best in Group & Open in Group: Boston Terrier
Aust Gr Ch Zareba Struts Like A Showgirl (Deby Norquay & Amy Corbett)
Puppy in Group: Chow Chow
Seraphimacao Get Low (Mr A Howarth & Miss T Agnew)
Junior in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Mojitogold Hell On Wheels (Mrs Janet Fleming)
Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen All Eyes On Me (R L Purches)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zareba Struts Like A Showgirl (Deby Norquay & Amy Corbett)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Seraphimacao Get Low (Mr A Howarth & Miss T Agnew)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Uniquechows Blue Lagoon Lady (J Bishop)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rysup Insurgent (R L Purches)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Rysup Interstellar (R L Purches)
Res Dog CC & Junior of Breed: Rymiska American Shoes (AI) (Tracey Parker)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amesen All Eyes On Me (R L Purches)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mojitogold Hell On Wheels (Mrs Janet Fleming)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Breogan Highwaytoa Black Panda (Helen Rixon)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Breogan Panda Dreams (Helen Rixon)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Rixown Royal Romance (Helen Rixon)