Allora Kennel Club (QLD)

Date of Show : 9-Feb-18 (Friday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Jessica Reilly (QLD)

Best in Show & Intermediate in Show: Old English Sheepdog
Aust & Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
Runner Up in Show & State Bred in Show: Australian Silky Terrier
Aust Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)
Baby in Show: Staffordshire Bull Terrier
Kabere Talk Iz Cheap (Mr A Major & Ms D Connolly)
Puppy in Show: Shih Tzu
Oeshih Playin The Game (J Brown/M Moore/D Dallinger)
Open in Show: Tibetan Terrier
Aust Ch Qanda Lhi's Qa-Par (Imp ITY) (Sharon & Breanne Lancey)


Group 1 Results

Specials Judge : Mr Nathan McGreevy (QLD)

Best in Group & State Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)
Minor in Group: Pug
Anyang Spice Of My Life (Anyang Pugs)
Junior in Group: Pug
Anyang Fleetwood (Anyany Pugs)
Open in Group: Pug
Aust Ch Anyang Guiseppe (Korine Lewis)

Australian Silky Terrier
BOB, Best Bitch & State Bred of Breed: Aust Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Calysta Have I Told You Lately (Melissa Sticklen)

Miniature Pinscher
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Haggai Following Me (Mrs S O'Brien)

Pug
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Anyang Fleetwood (Anyany Pugs)
R/UP BOB, Best Bitch & State Bred of Breed: Octaviae The Sweetest Gift (Korine Lewis)
Reserve Dog & Open of Breed: Aust Ch Anyang Guiseppe (Korine Lewis)
Reserve Bitch & Junior of Breed: Anyang Dicey Riley (Anyang Pugs)
Minor of Breed: Anyang Spice Of My Life (Anyang Pugs)
Intermediate of Breed: Octaviae Ticket To Naples (Anyang Pugs)


Group 2 Results

Specials Judge : Mrs Jessica Reilly (QLD)

Best in Group & Open in Group: Australian Terrier
Aust Sup Ch Wanora La Walkin On Sunshine (Lauren Lobegeiger)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Kabere Devil Wears Prada (Mr A Major & Ms D Connolly)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Kabere Talk Iz Cheap (Mr A Major & Ms D Connolly)
Puppy in Group: Australian Terrier
Aronaw Truth or Dare (Lauren Lobegeiger)

Australian Terrier
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Sup Ch Wanora La Walkin On Sunshine (Lauren Lobegeiger)
R/UP BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Aronaw Truth or Dare (Lauren Lobegeiger)
Baby of Breed: Aronaw Cant Steal My Sunshine (Lauren Lobegeiger)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Ch Kabere Devil Wears Prada (Mr A Major & Ms D Connolly)
Baby of Breed: Kabere Talk Iz Cheap (Mr A Major & Ms D Connolly)


Group 3 Results

Specials Judge : Mr Jason Attridge (QLD)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Cocker Spaniel
Spezia Touched By An Angel (Jennifer Robb)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Spezia The Gambler (Jennifer Robb)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Ashmere All Too Sweet (Julie Burbridge)

Cocker Spaniel
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Spezia Touched By An Angel (Jennifer Robb)
R/UP BOB, Best Dog & Minor of Breed: Spezia The Gambler (Jennifer Robb)
Reserve Dog & Aust Bred of Breed: Ashmere All Too Sweet (Julie Burbridge)

English Setter
BOB, Best Bitch & Minor of Breed: Sunskadi Lagertha (Sonica van Zyl)



Group 4 Results

Specials Judge : Mrs Nadia Attridge (QLD)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Peruvian Hairless Dog (Large)
Agenor Dare Tobe Bare (Mrs J Lanham)
Aust Bred in Group: Basenji
Aust Ch Kanibaru Glowing Ember (Robyn Thompson)

Basenji
BOB, Best Bitch & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kanibaru Glowing Ember (Robyn Thompson)
R/UP BOB and Best Dog: Aust Ch Jebelmarra Cool Deception (Robyn Thompson)

Peruvian Hairless Dog (Large)
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Agenor Dare Tobe Bare (Mrs J Lanham)

Saluki
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Naadirah Anousha Del Rey (AI) (D T Bowman)


Group 5 Results

Specials Judge : Ms Stacy Guilfoyle (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust & Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
Runner Up in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Crowncor Bolt To Rio (Julene Brady)
Minor in Group: Collie (Rough)
Jencol danz floor diva (Brooke Williams)

Collie (Rough)
BOB, Best Bitch & Minor of Breed: Jencol danz floor diva (Brooke Williams)

Collie (Smooth)
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Drambuie Dry and Dirty AD JD SD GD SPD (Miss A L Butler)

Finnish Lapphund
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Ausvarg Iina (B Bowles & R McGill)

German Shepherd Dog
Baby of Breed: Debbar Hermione (Mrs D O'Keefe)

Old English Sheepdog
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
Baby of Breed: Ottaba Onli Ewe (Mrs J Ashen)

Shetland Sheepdog
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Majikblu Shes Got The Look (Brooke Williams)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Best Dog & Open of Breed: Crowncor Bolt To Rio (Julene Brady)
Baby of Breed: Throdice Ready to Sparkle (Julene Brady)



Group 6 Results

Specials Judge : Mr Nathan McGreevy (QLD)

Baby in Group: Alaskan Malamute
Icepaws Ultimate Design Of Luv (A & K Knight / L Boulton)

Alaskan Malamute
Baby of Breed: Icepaws Ultimate Design Of Luv (A & K Knight / L Boulton)


Group 7 Results

Specials Judge : Mr Nathan McGreevy (QLD)

Best in Group & Open in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Qanda Lhi's Qa-Par (Imp ITY) (Sharon & Breanne Lancey)
Runner Up in Group: Toy Poodle
Aust Gr Ch Garwey Paddington Bear (H E J Bright)
Baby in Group: Standard Poodle
Riviera Stand and Deliver (Jane Boehm)
Puppy in Group: Shih Tzu
Oeshih Playin The Game (J Brown/M Moore/D Dallinger)
Junior in Group: Miniature Poodle
Bienaime Lil Silver Arrow (S & L Darling)

French Bulldog
Baby of Breed: Moonglade Stepping Up (K L Peek)

Miniature Poodle
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Bienaime Lil Silver Arrow (S & L Darling)

Standard Poodle
Baby of Breed: Riviera Stand and Deliver (Jane Boehm)

Toy Poodle
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Gr Ch Garwey Paddington Bear (H E J Bright)

Shih Tzu
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Oeshih Playin The Game (J Brown/M Moore/D Dallinger)

Tibetan Terrier
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Ch Qanda Lhi's Qa-Par (Imp ITY) (Sharon & Breanne Lancey)