All Breeds Kennel Association Inc (TAS)

Date of Show : 17-Feb-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Ida Homer (WA)   (Total Entry : 272)

Best in Show & Open in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Show: Hungarian Vizsla
Aust Gr Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)
Baby in Show: Shih Tzu
Killilan Kiss Me I Soo Pretty (Teena Sloan)
Minor in Show: Border Collie
Estrelea Corrupted Astrology (Sarah Waddingham)
Puppy in Show: Shar Pei
Aust Ch Miniatura Break Of Day (Rodney J Connelly / Tracey Walker)
Junior in Show: British Bulldog
Aust Ch Paseya Rockit To Numba One (Fran Smith / Yanina Smith / Katelyn Smith)
Intermediate in Show: Bullmastiff
Aust Sup Ch Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
State Bred in Show: Clumber Spaniel
Aust Ch Boroniahil Fools Rush In (John/ Judy & Susan Teniswood)
Aust Bred in Show: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)

Baby SweepStakes - 1st Place: Border Collie
Tehya Suk It Up Princess (Ms T Bailey & Ms S Gangell)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Beagle
Fudeta Neil Diamond (Ali Tabrett)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Clumber Spaniel
Kangala Yamada (B W & S A Courtney)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Cairn Terrier
Emeraldcity Youaremysunshine (Mr P Miller/ Ms G Loft & Mrs K M Leslie)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Tibetan Terrier
Aust Ch Sangye Blackmail (Dawn Alomes)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Jeni Sach (WA)  (Group Entry : 66)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Junnash Beyond The Stars (AI) (Mrs A Costen)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest X Factor (Mrs F Harris / B & S Abraham)
Baby in Group: Italian Greyhound
Wondoan Way Down South (Barad Kennels)
Puppy in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Favreau My Little China Girl (Karin & Rebecca Maxwell)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Riogaioch Fizz Gig Favreau (Imp UK) (Karin Maxwell)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Japatina Penny Arcade (Japatina Kennels)
Baby of Breed: Japatina Showing Them Whos Boss (Japatina Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marcavan Living The Dream (Mrs D Petersen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Matmor The Entertainer (Erica Davison)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Blacklash Scandal in Blue (Erica Davison)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Blacklash Scandal Lilac Wine (Erica Davison)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mexicatl Fils De L Eclipse (Jacinta Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Mexicatl Little Bit Luvly (Jacinta Harrison)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barad Lomatia (Barad Kennels)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)
Baby of Breed: Wondoan Way Down South (Barad Kennels)

Japanese Chin
Baby of Breed: Frostqueen Lady Meera (Mrs K Rydberg)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Katanifoo The Joker (A V Smithers)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Katanifoo Divine Miss M (A V Smithers)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Miyoko Vera Wang (S P &T M Sward)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest X Factor (Mrs F Harris / B & S Abraham)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Junnash Beyond The Stars (AI) (Mrs A Costen)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Saxten Diamond Girl (A Costen)
Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Little Miss Saigon (Mstr Andrew B A Booth)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Khyss My Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Ida Homer (WA)  (Group Entry : 27)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)
Runner Up in Group & Open in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
Baby in Group: Irish Terrier
Maddyroe Photo Finish (Mr M Muldoon)
Minor in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Willown Little Lolis (Angela Stacey)
Puppy in Group: Kerry Blue Terrier
Cavadhar Axiom Surprise (Paul Cavanough)
Junior in Group: Cairn Terrier
Hannsum Lady Muck (Susan Springer)
State Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Hannsum Play That Song (Susan Springer)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)

Bedlington Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vuedelac Lyrical Lass (AI) (Amanda Fox)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fioralainn Russian Rhapsody (Amanda Fox)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Willown Little Lolis (Angela Stacey)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Hannsum Ginger Rogers (Susan Springer)
Res Bitch CC: Emeraldcity Youaremysunshine (Mr P Miller/ Ms G Loft & Mrs K M Leslie)
Junior of Breed: Hannsum Lady Muck (Susan Springer)
State Bred of Breed: Aust Ch Hannsum Play That Song (Susan Springer)

Irish Terrier
Baby of Breed: Maddyroe Photo Finish (Mr M Muldoon)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cavadhar Axiom Surprise (Paul Cavanough)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shado-Lans El Bandito (Imp NZ) (Debbie Veevers)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tasshot Dizzy Miss Lizzy (Debbie Veevers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Ida Homer (WA)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Open in Group: Hungarian Vizsla
Aust Gr Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)
Runner Up in Group & Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Greyghost ExquisiteBlueprint TD (Kellie Malone)
Baby in Group: Weimaraner
Greyghost Grace Kelly (Kellie Malone)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Lothbrok Arrow Angelfire (Ann-Maree Kotynia)
Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Frozen Heart (Mrs C & Ms S Gangell)
State Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Boroniahil Fools Rush In (John/ Judy & Susan Teniswood)
Aust Bred in Group: Gordon Setter
Aust Ch Aufyre Dream Dancer (Shauna Laird)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boroniahil Fools Rush In (John/ Judy & Susan Teniswood)
Baby of Breed: Kangala Yamada (B W & S A Courtney)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Highgatte Dark Knight (L Wiltshire)
Baby of Breed: Tammahi Promises Promises (Susan Heath)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fraelighte Frozen Heart (Mrs C & Ms S Gangell)

German Shorthaired Pointer
Res Bitch CC & Minor of Breed: Lothbrok Arrow Angelfire (Ann-Maree Kotynia)

Golden Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Dunfriar Sudden Impact (B/ S & A Courtney)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aufyre Dream Believer (Shauna Laird)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aufyre Dream Dancer (Shauna Laird)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)
R/UP BOB & Junior of Breed: Riversby Sukaan Subsonic (Sarah Ward & Mel Nardi)

Irish Red and White Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tintookie Legend of Gallipoli (Tintookie Kennels & S Laird)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Greyghost ExquisiteBlueprint TD (Kellie Malone)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Oskar Dela Renta (AI) TD ET (Simone Haigh)
Baby of Breed: Greyghost Grace Kelly (Kellie Malone)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Ida Homer (WA) (Group Entry : 30)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Polbathic Dak Earle (Eric Daniels & Ray Wall)
Runner Up in Group & Open in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Polbathic Dak Tanner (Eric Daniels & Ray Wall)
Baby in Group: Beagle
Fudeta Neil Diamond (Ali Tabrett)
Minor in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Breakn With Tradition (Ms M Fox & Ms M Smith)
Puppy in Group: Dachshund (Wire Haired)
Aust Ch Shasdin Wiry Im Dak Chick (AI) (Miss L Woods / Mr J & Mrs T McDonald)
Junior in Group: Borzoi
Aust Ch Marakhoff Raazounik (Mrs L Carr & Marakhoff Kennels)
State Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Dachdotcom Milo Heidi (L Woods / J & T McDonald)

Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zandeena Cards R On The Table (Ms M Fox & Ms M Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Zandeena Breakn With Tradition (Ms M Fox & Ms M Smith)

Beagle
Baby of Breed: Fudeta Neil Diamond (Ali Tabrett)

Borzoi
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Marakhoff Raazounik (Mrs L Carr & Marakhoff Kennels)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Earle (Eric Daniels & Ray Wall)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Polbathic Dak Tanner (Eric Daniels & Ray Wall)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Treliske (Eric Daniels & Ray Wall)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Kehree (Eric Daniels & Ray Wall)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dachdotcom Milo Karlene (Mrs Michelle Booth)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dachdotcom Milo Heidi (L Woods / J & T McDonald)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shasdin Wiry Im Dak Chick (AI) (Miss L Woods / Mr J & Mrs T McDonald)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dachdotcom Wired To The Cloud (AI) (Mr M Muldoon & Miss L Woods)

Irish Wolfhound
Baby of Breed: Ornumflow Carlen Conall (Sylvia Munro & Mel Nardi)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nabihah Heavens Labyrinth (L Wiltshire)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Adstaff Quite The Lad (Mstr William D P Booth)
Baby of Breed: Parnew Sweet Mischief (Mr G Parry)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Jeni Sach (WA)  (Group Entry : 26)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Blueamble Red Satin Sinner (A & J Lamberton/ B Tillman & K Baker)
Baby in Group: Border Collie
Tehya Suk It Up Princess (Ms T Bailey & Ms S Gangell)
Minor in Group: Border Collie
Estrelea Corrupted Astrology (Sarah Waddingham)
Open in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Armahani Heliodorr Hulivili (AI) ET (R Holloway & J L Lincoln)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blueamble Red Satin Sinner (A & J Lamberton/ B Tillman & K Baker)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja & Cindy Gangell)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Estrelea Corrupted Astrology (Sarah Waddingham)
Baby of Breed: Tehya Suk It Up Princess (Ms T Bailey & Ms S Gangell)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Armahani Heliodorr Hulivili (AI) ET (R Holloway & J L Lincoln)

Polish Lowland Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Favreau Catcher In the Rye (Karin & Rebecca Maxwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Favreau Get the Party Started (Karin & Rebecca Maxwell)

Shetland Sheepdog
Intermediate of Breed: Aust Ch Aerten I Did It My Way (Muriel & Julie Kaden)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Ida Homer (WA)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Sup Ch Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
Baby in Group: Bullmastiff
Remyk Creme Brulee (R Morgan & M Coleman)
Minor in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Cloudforest Ariadnes Thread (S & C Eastley)
Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Life In The Fast Lane (D Klaaysen / J Beard & K O'Riley)
Junior in Group: Boxer
Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
State Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)

Akita
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce / D Klingberg / W Osborn)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Cloudforest Ariadnes Thread (S & C Eastley)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cloudforest Vejur Flyover (S & C Eastley/L Borella-Peters)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cloudforest Zieria (S & C Eastley)
Puppy of Breed: Cloudforest Aartu Deetu (S&C Eastley)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Omarella The Triple O (AI) (Kelly Smith)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Johvi Lady Marmalade (Vicki Sheppard)
Baby of Breed: Johvi Duchess Charlotte (Vicki Sheppard)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Remyk Heart Of A Lion (M Coleman & R Morgan)
Baby of Breed: Remyk Creme Brulee (R Morgan & M Coleman)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)

Newfoundland
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)
Minor of Breed: Rivertide First Fleet (Dominic Carbonari)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Escadrille Kostya Maksim (Ms Julie-Anne Jenkins)

Samoyed
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kalaska Life In The Fast Lane (D Klaaysen / J Beard & K O'Riley)
Baby of Breed: Mytaj Standing In Dixieland (C Houston & M Johnson)

Schnauzer (Miniature)
Baby of Breed: Favreau Pendragon (Karin & Rebecca Maxwell)

St Bernard
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Jeni Sach (WA)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Puppy in Group: Shar Pei
Aust Ch Miniatura Break Of Day (Rodney J Connelly / Tracey Walker)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan I Rest My Case Yrhonour (Teena Sloan)
Baby in Group: Shih Tzu
Killilan Kiss Me I Soo Pretty (Teena Sloan)
Minor in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Sangye Blackmail (Dawn Alomes)
Junior in Group: British Bulldog
Aust Ch Paseya Rockit To Numba One (Fran Smith / Yanina Smith / Katelyn Smith)
Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Calivale Its Confidential (Mrs Julie Kennedy)
Open in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway Ticket To The Starz (Yanina Smith/Katelyn Smith)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abstn Tick Tick Boom (Jay-Anne Bransby)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Paseya Rockit To Numba One (Fran Smith / Yanina Smith / Katelyn Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Paseya The Stars in her Eyez (Fran Smith / Yanina Smith / Katelyn Smith)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Ticket To The Starz (Yanina Smith/Katelyn Smith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Neilros Ethereal (Ali Tabrett)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Adstaff Black Caviar (Adam C Booth)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Adstaff Light Em Up (Mrs Michelle A Booth)
Baby of Breed: Adstaff Lean On Me (Mr Adam C Booth)
Minor of Breed: Neilros Freedom Fighter (Ali Tabrett)
State Bred of Breed: Adstaff Lyte My Fyre (Mstr Andrew BA Booth)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Asplendour I La Im Boss (D Clark)
Baby of Breed: Britbull Luna Lovegood (Ken & Sandra Winter)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kaoota Kalisha (Susan Grant)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Martonia Sweet Bubble Gum (Maria Croft)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Martonia Next Generation (Maria Croft)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bargeway Next Edition (Imp UK) (Brad Santas/ Kayla & Julie Kennedy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Calivale Its Confidential (Mrs Julie Kennedy)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Miniatura Break Of Day (Rodney J Connelly / Tracey Walker)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan I Rest My Case Yrhonour (Teena Sloan)
Baby of Breed: Killilan Kiss Me I Soo Pretty (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Sangye Blackmail (Dawn Alomes)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)