Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (PM SHOW) (TAS)

Date of Show : 11-Mar-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Patricia Hall (NSW)   (Total Entry : 262)

Runner Up in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Baby in Show: Beagle
Fudeta Neil Diamond (Ali Tabrett)
Puppy in Show: Shar Pei
Aust Ch Miniatura Break Of Day (Rodney J Connelly / Tracey Walker)
Junior in Show: Affenpinscher
Aust Ch Simias Satchel Paige (L M Cashman)
State Bred in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Aust Bred in Show: Maltese
Aust Sup Ch Merimalt Wizard Of Phantasy (P & P Cutler/ G M Walters)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Carolyn Ryan (QLD)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Gr Ch Pomquest X Factor (Mrs F Harris / B & S Abraham)
Baby in Group: Pekingese
Khyleini Letz Get Loud (Jan Hellessey)
Puppy in Group: Havanese
Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)
Junior in Group: Affenpinscher
Aust Ch Simias Satchel Paige (L M Cashman)
State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Aust Bred in Group: Maltese
Aust Sup Ch Merimalt Wizard Of Phantasy (P & P Cutler/ G M Walters)
Open in Group: Pug
Aust Ch Kangala Gangster Gus (Mrs Y M Metzger)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Simias Satchel Paige (L M Cashman)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nantiki Mr Darcy (Mrs Janice E Klaus)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marcavan Living The Dream (Mrs D Petersen)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Marcavan To The Moon And Back (M Silvester)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Marcavan Dream Catcher (Mary-Anne Silvester)
State Bred of Breed: Aust Ch Marcavan Sorcerers Secrets (Mary-Anne Silvester)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Moldavia Yindi Pretty In Pink (Katie Hyland)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Classychi Jiminy Crickit (Katie Hyland)

Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)

Maltese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Merimalt Wizard Of Phantasy (P & P Cutler/ G M Walters)

Pekingese
Baby of Breed: Khyleini Letz Get Loud (Jan Hellessey)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Pomquest X Factor (Mrs F Harris / B & S Abraham)
R/UP BOB & Minor of Breed: Coleisha Coco Cabana (AI) (MRS E A COLEMAN)
Bitch CC & Puppy of Breed: Coleisha Delta Dawn (AI) (MRS E A COLEMAN)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Little Miss Saigon (Mstr Andrew B A Booth)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kangala Gangster Gus (Mrs Y M Metzger)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Khyss My Debonair (Georgie Smith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Carolyn Ryan (QLD)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Runner Up in Group & Junior in Group: Skye Terrier
Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)
Baby in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Dixiedaly True Grit (Val Adams)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Mr P Miller/ Ms G Loft & Mrs K M Leslie)
Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Sashgar Chain Of Command (S Collins & L Carr)
State Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fioralainn Russian Rhapsody (Amanda Fox)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vuedelac Lyrical Lass (AI) (Amanda Fox)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Mr P Miller/ Ms G Loft & Mrs K M Leslie)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sashgar Keep Flamin Dreamin (S Collins)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sashgar Chain Of Command (S Collins & L Carr)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shado-Lans El Bandito (Imp NZ) (Debbie Veevers)

Manchester Terrier
Baby of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Grit (Val Adams)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Intermediate of Breed: Gummbiebear Skiesthalimit (Tameeka Kelly)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Ashley Reid (VIC)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)
Baby in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Kangala Yamada (B W & S A Courtney)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)
State Bred in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boroniahil Fools Rush In (John/ Judy & Susan Teniswood)
Baby of Breed: Aust Ch Kangala Yamada (B W & S A Courtney)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Highgatte Dark Knight (L Wiltshire)
Baby of Breed: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
Junior of Breed: Fantango Reach For The Sun (Mrs P Middleton)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Riversby Sukaan Subsonic (Sarah Ward & Mel Nardi)
Baby of Breed: Kenoz Tsar Alexis (AI) (Mrs M & Mr B Gourlay)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Oskar Dela Renta (AI) TD ET (Simone Haigh)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Carolyn Ryan (QLD) (Group Entry : 33)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)
Runner Up in Group: Irish Wolfhound
Aust Sup Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)
Baby in Group: Beagle
Fudeta Neil Diamond (Ali Tabrett)
Minor in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Victoria's Secret (R J & R J Wallis)
Junior in Group: Basset Hound
Aust Ch Beauchasseur Earz Trubble (AI) (Mr M Wickham & Mr J Crack)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Dachdotcom Milo Karlene (Mrs Michelle Booth)

Basenji
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tamsala Whats Up Pussykat (Heather & Philip McCarthy)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch / Am Ch Jasiri-Sukari Whistle Down The Win (Imp USA) (Ms Heather Budd)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beauchasseur Earz Trubble (AI) (Mr M Wickham & Mr J Crack)

Beagle
Baby of Breed: Fudeta Neil Diamond (Ali Tabrett)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dachdotcom Milo Karlene (Mrs Michelle Booth)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)
Baby of Breed: Ornumflow Carlen Conall (Sylvia Munro & Mel Nardi)

Petit Basset Griffon Vendeen
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Rokeena Victoria's Secret (R J & R J Wallis)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Skiska Hocus Pocus (L Wiltshire)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)
Baby of Breed: Kallrea Oceanic Bliss (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Ashley Reid (VIC)  (Group Entry : 31)

Baby in Group: German Shepherd Dog
Karraine K For Kartier (Mrs P Eaves Tennant)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Roxamburg Limited Edition (Glenn & Kristy Hall)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Yasdnil You Talking About Me (Muriel & Julie Kaden)

Australian Cattle Dog
Baby of Breed: Wolfisle Always Bet On Super (Kristy Pearcey)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Cheney/Jr Mystical Unique (Leila Gravell)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Khayoz Somebody Stop Me (AI) JD TDX (Mr P & Mrs V Hofto)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sanpasho Bold Chieftain (R & H Owen)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Roxamburg Limited Edition (Glenn & Kristy Hall)
R/UP BOB & Res Dog CC: Karraine Blazing to Victory (Maree Anderson)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Karraine Token From Ruby (K & P Eaves-Tennant)
Baby of Breed: Karraine K For Kartier (Mrs P Eaves Tennant)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
Open (Dog) of Breed: Aust Ch Karraine Chasin Success(AI) (Mr K W & Mrs P Eaves-tennant)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yasdnil You Talking About Me (Muriel & Julie Kaden)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Patricia Hall (NSW)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Moya Ivan The Braveheart TDX (AI) (Imp NZ) (Angela Fry)
Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Life In The Fast Lane (D Klaaysen / J Beard & K O'Riley)
Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Sup Ch Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
State Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cloudforest Aartu Deetu (S&C Eastley)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cloudforest Yonder and Beyond (S & C Eastley)
Baby of Breed: Cloudforest Bo Diddley (S & C Eastley)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bardinet Brief Allegiance (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Johvi Lady Marmalade (Vicki Sheppard)
Baby of Breed: Johvi Duchess Charlotte (Vicki Sheppard)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kurvon Rose Tattoo (Mrs Y M Metzger)
Baby of Breed: Kurvon The Last Kingdom (Mrs Y M Metzger)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Angelsun Secret Whispers (Kerry Adams)

Newfoundland
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)
Baby of Breed: Yesallaw Youll Neverwalk Alone (AI) (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Moya Ivan The Braveheart TDX (AI) (Imp NZ) (Angela Fry)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Dual Ch (T) Moya Memphis Belle TDX (Imp NZ) (Angela Fry)
Res Dog CC: Aust Gr Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
Res Bitch CC: Aust Ch Moya Starise Tara TDX (AI) (Imp NZ) (A Fry & P Kennedy)
Baby of Breed: Darkmessiah Black Tie Affair (Maree Anderson)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Escadrille Kostya Maksim (Ms Julie-Anne Jenkins)

Samoyed
Puppy of Breed: Aust Ch Kalaska Life In The Fast Lane (D Klaaysen / J Beard & K O'Riley)
Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Classicana Little Treasure (Lesley Eaton)
State Bred of Breed: Aust Ch Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Koolmove Class Act (AI) (Tracey Heenan/ Ian Mercer/ Jenny Campbell)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Miniatura Legacy Of Ashes (Rodney J Connelly / Tracey Walker)
Baby of Breed: Koolmove Belle Of The Ball (Tracey Heenan)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Versoix Sorcerers Apprentice (J Wilkinson/M Ng/G Chandler)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)
Bitch CC: Southerton Princess Ziras (AI) (Julie-Anne jenkins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Patricia Hall (NSW)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Puppy in Group: Shar Pei
Aust Ch Miniatura Break Of Day (Rodney J Connelly / Tracey Walker)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)
Baby in Group: Dalmatian
Adstaff Lean On Me (Mr Adam C Booth)
Minor in Group: Dalmatian
Adstaff Light Em Up (Mrs Michelle A Booth)
Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Neilros Ethereal (Ali Tabrett)
State Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Adstaff Black Caviar (Adam C Booth)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Calivale Its Confidential (Mrs Julie Kennedy)
Open in Group: Dalmatian
Aust Ch Adstaff Liberty Belle (AI) (Mr Adam C Booth)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abstn Tick Tick Boom (Jay-Anne Bransby)
Baby of Breed: Zareba Just Like Fire (Ms J Bransby)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Neilros Ethereal (Ali Tabrett)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Adstaff Black Caviar (Adam C Booth)
Res Dog CC & Minor of Breed: Adstaff Light Em Up (Mrs Michelle A Booth)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adstaff Mary Lynn Jensen (AI) (Adam C Booth)
Baby of Breed: Adstaff Lean On Me (Mr Adam C Booth)
Puppy of Breed: Neilros Freedom Fighter (Ali Tabrett)
Open of Breed: Aust Ch Adstaff Liberty Belle (AI) (Mr Adam C Booth)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kaoota Kalisha (Susan Grant)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bargeway Next Edition (Imp UK) (Brad Santas/ Kayla & Julie Kennedy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Calivale Its Confidential (Mrs Julie Kennedy)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kerkay New Edition (Mrs J A Kennedy)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Miniatura Break Of Day (Rodney J Connelly / Tracey Walker)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)