Henty Show Society (NSW)

Date of Show : 10-Feb-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Joan Bray (NSW)

Best in Show & Open in Show: British Bulldog
Aust Ch Janayin Shake It Off (L Dempsey & J Jansz)
Runner Up in Show: Pointer
Aust Ch Chesterhope Blow Your Mind (Imp NZ) (Nicole Pearson / Diane O'Neill / Paige O'Neill)
Baby in Show: Pug
Taliekin Hero in Disguise (Mr S A Rich & Ms T Warnock)
Minor in Show: English Springer Spaniel
Rowemaris catch me if you can (R & W Stobbie)
Junior in Show: Bullmastiff
Aust Ch Banobrae Hell or High Water (G & P Barber / J Karena)
Aust Bred in Show: Pug
Aust Ch Gailyn Taking Chances (AI) (Mr Spencer Rich & Ms Tammy Warnock)
Runner Up Neuter in Show: Dalmatian
Aust Ch Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)

Baby SweepStakes - 1st Place: Kerry Blue Terrier
Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Pug
Taliekin Master of Disguise (Mr S Rich & Ms T Warnock)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Poodle (Miniature)
Aust Ch Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Whippet
Ariahgrove Crazy For You (Rhonda Dearnaley)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Dalmatian
Aust & Neut Gr Ch Coastdal Princess Lilly Rose (Melissa O'brien)
Veteran SweepStakes - 2nd Place: Schipperke
Aust Sup Ch Hapipet Mystery Solved RN ADX JDX SDX SPDX GD DWDFS HTM N (Ms Rochelle Manderson)


Group 1 Results

Specials Judge : Mrs Jenny Williams (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Gailyn Taking Chances (AI) (Mr Spencer Rich & Ms Tammy Warnock)
Runner Up in Group: Papillon
Aust Ch Seyoso Memphis Belle (Mr Ray Leech)
Baby in Group: Pug
Taliekin Hero in Disguise (Mr S A Rich & Ms T Warnock)
Minor in Group: Italian Greyhound
Rogojin Happy Feet (K W & C A Hodge)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Coloora Let It Go (Lyndy Morris)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Papillon
Aust Ch Seyoso My Candy Latte (Mr Ray Leech)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Coloora Let It Go (Lyndy Morris)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Coloora Ice Maker (Lyndy Morris)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Coloora Batteries Not Included (Lyndy Morris)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch El-Toro Kiwis Billy The Kid (Imp NZ) (Glen Donnan)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bendonichi Hedy Lemarr (Glen Donnan)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bendonichi Rory Calhourn (Glen Donnan)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bendonichi Marlon Brando (Ms G Donnan)
Bitch CC: Bendonichi Maeve Binchy (Glen Donnan)

Griffon Bruxellois
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Kango Kosmik Comet (G Inifer)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rogojin Happy Feet (K W & C A Hodge)
Puppy of Breed: Rogojin Kinky Boots (K W & C A Hodge)
Junior of Breed: Giocattolo Clair De Lune (G Sporne & M Ashton Sporne)

Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mystique C My Bare Derriere (Imp NZ) (R & M Clancy)
Baby of Breed: Kimissa Pimp My Ride (R & M Clancy)

Papillon
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seyoso Memphis Belle (Mr Ray Leech)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Seyoso Ounce of GOld (Ray Leech)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Seyoso My Candy Latte (Mr Ray Leech)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Seyoso Anchor (Mr Ray Leech)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kimico Madam Butterfly (John Pritchard)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gailyn Taking Chances (AI) (Mr Spencer Rich & Ms Tammy Warnock)
Baby of Breed: Taliekin Hero in Disguise (Mr S A Rich & Ms T Warnock)


Group 2 Results

Specials Judge : Mrs Joan Bray (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amseraphs White Rock Royalty (AI) (Heath/Moss/Taylor)
Baby in Group: Kerry Blue Terrier
Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Amseraphs I Will Do It My Way (AI) (D Heath/ R Moss & T Steen)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Lionsden Royal Renegade (Mr A W Lyon & Mrs J Lyon)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amseraphs White Rock Royalty (AI) (Heath/Moss/Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Amseraphs Ina League Of Herown (AI) (D Heath / R Moss & K Taylor)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Amseraphs I Will Do It My Way (AI) (D Heath/ R Moss & T Steen)

Bull Terrier (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cherrypieap werever I May Roam (Damiano & Katarina Manna)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Chaylotte Charming (Damiano & Katarina Manna)

Fox Terrier (Smooth)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Graebrook Total Eclipse (M Nicholas & L Wagstaff)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shannawonna Man Of My Dreams (AI) (Ruth Elkner)

Kerry Blue Terrier
Baby of Breed: Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rosemerta Willow Black (Janet Palmer)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dixiedaly Jack Black ET AD JDX RA TD (D Costello)
Baby of Breed: DixiedalyTrue Heart (Val Adams)

Staffordshire Bull Terrier
Aust Bred of Breed: Aust Ch Lionsden Royal Renegade (Mr A W Lyon & Mrs J Lyon)


Group 3 Results

Specials Judge : Mrs Jenny Williams (NSW)

Best in Group & Open in Group: Pointer
Aust Ch Chesterhope Blow Your Mind (Imp NZ) (Nicole Pearson / Diane O'Neill / Paige O'Neill)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Rowemaris catch me if you can (R & W Stobbie)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Neut Ch Lindalla Best Kept Secret (Bronwyn Collins)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch KeltonHill Bear Necessities (AI) (B & M Lennon / T Wayenberg)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Occuli Distinctive Look (Gerda Wayenberg)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Occuli Midnight Blues (Janna Wayenberg)

English Springer Spaniel
Res Dog CC & Minor of Breed: Rowemaris catch me if you can (R & W Stobbie)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Fieldspan picture perfect (R & W Stobbie)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)

Golden Retriever
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Lindalla Best Kept Secret (Bronwyn Collins)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Kemsley A Wish Come True (S M Natoli)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Kemsley Wish Upon A Star (S M Natoli / N Collins)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kemsley Dare To Dream (Natalie Collins)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Gr Ch Triseter Celtic Lakona (Natalie Collins)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sybeck True Lies (Simon & Rebecca Malseed / Linda Malseed)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skyerose Tour De France (Sharon Mulgrew)
Res Bitch CC & Open of Breed: Bellbidgee Shine N Light (Miss M Purtill)
Minor of Breed: Bellbidgee All That Glimmers (Miss M Purtill)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Neut Gr Ch Erinisle Black Harmony (Sharon Mulgrew)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Blow Your Mind (Imp NZ) (Nicole Pearson / Diane O'Neill / Paige O'Neill)



Group 4 Results

Specials Judge : Mrs Caroline Yate (NSW)

Best in Group & Puppy in Group: Whippet
Taejaan Birds Of Tokyo (N J Rule-Steele)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Baby in Group: Whippet
Taejaan Beautiful Trauma (Sonia Turay / N J Rule-Steele)
Minor in Group: Beagle
Ariahgrove Careless Whisper (Rhonda Dearnaley)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Amadictive (A Barter & L Fletcher)
Open in Group: Dachshund (Wire Haired)
Aust Ch Boloria's Cincinnati (Imp UK) (Leslie A Weston)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Greyhound
Aust Neut Ch Neales Choice JC (Janet Ramsay)
Runner Up Neuter in Group: Greyhound
Aust Neut Ch Kaotic Will (Janet Ramsay)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beauchasseur Usher (Leslie A Weston)

Beagle
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ariahgrove Careless Whisper (Rhonda Dearnaley)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cayugaridge Sweets Formy Sweet (AI) (Leslie A Weston)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Boloria's Cincinnati (Imp UK) (Leslie A Weston)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cayugaridge Chiclana (Leslie A Weston)

Greyhound
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Neales Choice JC (Janet Ramsay)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Dog CC: Aust Neut Ch Kaotic Will (Janet Ramsay)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Juzrival Amadictive (A Barter & L Fletcher)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Koruridge Eleguas Paradox (Imp NZ) (Ms Julie Spittal)
Baby of Breed: Juzrival Been There Dunit (A Barter & L Fletcher)

Whippet
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Taejaan Birds Of Tokyo (N J Rule-Steele)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Ariahgrove Crazy For You (Rhonda Dearnaley)
Baby of Breed: Taejaan Beautiful Trauma (Sonia Turay / N J Rule-Steele)


Group 5 Results

Specials Judge : Mrs Caroline Yate (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Louanda Livin Ona Prayer (Louanda knls)
Runner Up in Group & Open in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Andacht Torque Awhile (Y & L Hornsey)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Hartly Keep Commenting (N Pearson)
Junior in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Gipfel City Travlla (A Scarcella)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Louanda Fallen Angel (Louanda knls)

Australian Cattle Dog
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Circlebartee Night Train (K Erlewein)
Aust Bred of Breed: Tamachel I Am The Dude RN (Nicky Hale)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Darshu Red Diva (Nicky Hale)

Belgian Shepherd Dog (Laekenois)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Beletta Aragorn (Mrs Johanna Lynch)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Beletta Eowyn (L Longmuir)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Klaar Jasey Jay's Treasure (Imp CAN) (Johanna Lynch)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Baby of Breed: Graebelge Xpert Witness (Ms Rochelle Manderson)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Andacht Torque Awhile (Y & L Hornsey)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Allendell Once Upon a Dream (AI) (L & Y Hornsey)
Dog CC: Aust Ch Allendell Man in the Mask (Y & L Hornsey)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Gipfel City Travlla (A Scarcella)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Louanda Livin Ona Prayer (Louanda knls)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Louanda Fallen Angel (Louanda knls)
Baby of Breed: Hartly Keep Commenting (N Pearson)



Group 6 Results

Specials Judge : Mrs Joan Bray (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch & Serb Jr Ch Moonwalker Night Fever (Imp Serbia) (Ros Bacich & Peter Williams)
Runner Up in Group: Shiba Inu
Aust Ch Fauxfox Thunder Down Under (C Whitney/J Nield)
Puppy in Group: Boxer
Boxberry La Chica Bella (Brooke, Halliday & Badman)
Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Banobrae Hell or High Water (G & P Barber / J Karena)
Aust Bred in Group: Boxer
Boxberry I Am Your Son Mom (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Runner Up Neuter in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Pretty Lil Precious HT0 CC DMN (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxberry Spanish Eyes (Brooke/ Halliday & Badman)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Boxberry Cut The Mustard (AI) DMN (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Boxberry I Am Your Son Mom (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Boxberry La Chica Bella (Brooke, Halliday & Badman)
Open Neuter of Breed: Aust Ch Boxberry Pretty Lil Precious HT0 CC DMN (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Banobrae Hell or High Water (G & P Barber / J Karena)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Banobrae Southern Star (G & P Barber)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch & Serb Jr Ch Moonwalker Night Fever (Imp Serbia) (Ros Bacich & Peter Williams)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fauxfox Thunder Down Under (C Whitney/J Nield)


Group 7 Results

Specials Judge : Mrs Jenny Williams (NSW)

Best in Group & Open in Group: British Bulldog
Aust Ch Janayin Shake It Off (L Dempsey & J Jansz)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)
Baby in Group: British Bulldog
Princibull Can't Fight Fate Uno (R Lang)
Intermediate in Group: British Bulldog
Aust Ch Tamad Chasing Dreams (Nicole Zealley)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Gr Ch Thunderspot Right Kindof Wrong (Melissa O'Brien)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Ch Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)
Runner Up Neuter in Group: Schipperke
Aust Gr Ch / Neut Ch Beadale Tell No Tales (Ms Rochelle Manderson)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Janayin Shake It Off (L Dempsey & J Jansz)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tamad Chasing Dreams (Nicole Zealley)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Tamad Chasing Storms (Nicole Zealley)
Baby of Breed: Princibull Can't Fight Fate Uno (R Lang)
Baby (Bitch) of Breed: Zerachiel Psychedelic Dreams (Nicole Zealley)
Puppy of Breed: Wewuv Poppa Joe (Jeoff & Bev Levett)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Thunderspot Right Kindof Wrong (Melissa O'Brien)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Trifecta (Mr M & Mrs R Clarke)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Thunderspot I paint a picture (Melissa Obrien)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)

Lhasa Apso
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zaland Step Aside I'm Here (B Beves & N Estatheo)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)

Schipperke
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Adorin One Day More (Ms Rochelle Manderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adorin One Way Or Another (Ms Rochelle Manderson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch / Neut Ch Beadale Tell No Tales (Ms Rochelle Manderson)