Dogs ACT Summer Festival Show (PM) (ACT)

Date of Show : 28-Jan-18 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Margaret Webber (QLD)   (Total Entry : 376)

Best in Show & Open in Show: Australian Shepherd
HK/US Gr Ch Impact's Pop Rocks GCG (Imp) (T Thomas/ B West/ H Cong)
Runner Up in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Samoyed
Aust Ch Anaky Diamonds N Pearls (AI) (A & K Hill)
Runner Up Neuter in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Calvdale Smooth Criminal (Imp UK) (S & E Raine / Glass / L & K Brown)
Baby in Show: Saluki
Itsozi Romancing The Stone (NJ Rule-Steele / Sonia Turay)
Minor in Show: Akita
Blaqaviar She Did It For Fun (Linda Buckley)
Puppy in Show: Collie (Rough)
Mirriyuula Illusion In Black (AI) (T & A Jenkins)
Junior in Show: Cocker Spaniel
Tarrendayle Dancin Inth Mirror (Toni Dennis)
Intermediate in Show: American Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Staryanks Stole The Show (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)
Aust Bred in Show: American Cocker Spaniel
Aust Ch Staryanks Sweetest Sensation (P & D Wilkes / P Hopkins / M & R Clarke)


Group 1 Results

Specials Judge : Mrs Kerry Rolfe (NSW)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Aust/ Can & Am Gr Ch Marron's Tommy Hilfiger (Imp) (T Clements)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Gr Ch Ertae Leather N Lace (Melinda Sterrett)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & NZ Ch Neut Ch Innesveil Classic Design (Joy McInnes)
Minor in Group: Havanese
Karyme Zensational (Gail Ransom)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Innesveil Rhythm at Midnight (Joy McInnes)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Chevalove High Flyer (K & M Munro)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Innesveil Classic Lover (Joy McInnes)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Chevalove High Flyer (K & M Munro)
Bitch CC: Innesveil Love Spell (Joy McInnes)
Res Bitch CC: Aust Ch Chevalove Imperial Design (K & M Munro)
Baby of Breed: Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)
Puppy of Breed: Chevalove Nebrasken Treasure (Cara Letson)
Junior of Breed: Innesveil Rhythm at Midnight (Joy McInnes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & NZ Ch Neut Ch Innesveil Classic Design (Joy McInnes)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ertae Leather N Lace (Melinda Sterrett)
Dog CC: Folkvar Ultimo At Ertae (Melinda Sterrett & Cara Letson)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karyme Peloton (Tracy Stewart)
Minor of Breed: Karyme Zensational (Gail Ransom)
Junior of Breed: Karyme Winter is Coming (Tracy Stewart)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Giocattolo Clair De Lune (G Sporne & M Ashton Sporne)
Baby of Breed: Oakway Dreams Of Kisses (Margot Keast)

Lowchen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Paceaway Cruise (Fran Darling)
Baby of Breed: Wyntervale Mr Von Lipwig (L Howlett-Trahar)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust/ Can & Am Gr Ch Marron's Tommy Hilfiger (Imp) (T Clements)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ferona Dark N Seductive (Yvette Rolfe)

Russian Toy (Smooth Haired)
Baby of Breed: Skybee Little Ted (T Obrien)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Telavier Memories (Andrew & Vanessa Bourne)


Group 2 Results

Specials Judge : Mrs Pamela Brown (QLD)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Open in Group: Border Terrier
Aust Sup Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Scottish Terrier
Aust & Neut Ch Robscott Spun Black (Robyn Dryden)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Nikar deeds never done (AI) (Karen Sloane)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Joelleigh Ziggy Stardust (Leesa Musgrove)
Junior in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Bullacktiv Firerain (P Zullo)
Intermediate in Group: Bull Terrier
Aust Sup Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo / H Pinker)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bxact Knock Knock Knock (J Watt & K Roebig)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Redplatinum Let There Be Rock (AI) (Cassie Caple)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nikar New Begining (Karen Sloane)
Minor of Breed: Nikar deeds never done (AI) (Karen Sloane)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mittlesista Smarty Pants (Peter Oswald)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo / H Pinker)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bullacktiv Firerain (P Zullo)

Smooth Fox Terrier
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Graebrook Total Eclipse (M Nicholas & L Wagstaff)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Joelleigh Ziggy Stardust (Leesa Musgrove)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Joelleigh Diamond Indus Skys (Leesa Musgrove)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Joelleigh Diamond Solitaire (Leesa Musgrove)

Scottish Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Robscott Spun Black (Robyn Dryden)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Bxact Knock Knock Knock (J Watt & K Roebig)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Mosstrooper Missotis Regrets (Jade Incandela)
Baby of Breed: Ourgang Dirty Bang (Annabel Wolf)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Whitebriar Just a Surprise (Imp NZ) (G Donoso & T Gardiner)


Group 3 Results

Specials Judge : Mrs Kerin Hutchings (SA)  (Group Entry : 65)

Best in Group & Aust Bred in Group: American Cocker Spaniel
Aust Ch Staryanks Sweetest Sensation (P & D Wilkes / P Hopkins / M & R Clarke)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: American Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Staryanks Stole The Show (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Calvdale Smooth Criminal (Imp UK) (S & E Raine / Glass / L & K Brown)
Runner Up Neuter in Group: English Setter
Aust & Neut Ch Fairray Unbeatable Ultimatum (Imp ITY) (Marlene Cross)
Baby in Group: Gordon Setter
Tahtan I Shot The Sheriff (AI) (Finlaison/ Hunt)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Azucroft Atlantic Romance (Miss T & Mrs K Perkiss)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Edensundown Storm (Paulene Andrews)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Tarrendayle Dancin Inth Mirror (Toni Dennis)
Open in Group: English Setter
Aust Ch Fireplay Live Long and Prosper (K Britten & M Morrissey / N Schryver)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kingsway Foreign Correspondent (Marcia Kingston)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bellebriar Time Share (Kingston/Hatherly/O'Keefe)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Tarrendayle Dancin Inth Mirror (Toni Dennis)
Minor of Breed: Ravensnite Kickstart My Heart (Toni Dennis)

American Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Staryanks Sweetest Sensation (P & D Wilkes / P Hopkins / M & R Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Staryanks Stole The Show (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)

English Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fireplay Live Long and Prosper (K Britten & M Morrissey / N Schryver)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nundialla The Princess In Me (Marlene Cross)
Res Dog CC & Minor of Breed: Sunskadi Ragner (Marlene Cross)
Baby of Breed: Orwin Odette (M Cross)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fairray Unbeatable Ultimatum (Imp ITY) (Marlene Cross)

English Springer Spaniel
Minor of Breed: Azucroft Atlantic Romance (Miss T & Mrs K Perkiss)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Calvdale Smooth Criminal (Imp UK) (S & E Raine / Glass / L & K Brown)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tarlorise Walk on The Wild Side (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)
Baby of Breed: Tarlorise Avatar Flying Dancer (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Soshyl Carry On You Must Yes (Robert McNab)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Soshyl Flower of Scotland (R McNab)
Baby of Breed: Soshyl Isla Something Special (R McNab)

Gordon Setter
Baby of Breed: Tahtan I Shot The Sheriff (AI) (Finlaison/ Hunt)

Irish Setter
Baby of Breed: Ornac Playing With Words (Sally Underwood)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Edensundown Storm (Paulene Andrews)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cigwn Moody Blues (E Thomas)
Bitch CC & Minor of Breed: Gungrange Queen O The Blues (AI) (Peter Frost & Elizabeth Thomas)
Baby of Breed: Blackhills Eternal Sun for Cigwn (Imp NZ) (E Thomas & K Thomas)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & Can Ch Seaterrace Wigeon Hunter (Imp CAN) JC (Sarah Wheal)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Glenmave Truehappiness RN (Aus) RI (Can) JC (Sarah & Stuart Wheal)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Tarlorise Orion (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Greywei Play with Fire (Greywei Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Greywei Lets Hearit Forthe Boy (Greywei Kennels)
Baby of Breed: Greywei Pop the Cork (Greywei Kennels)



Group 4 Results

Specials Judge : Mr Geoffrey Kill (QLD) (Group Entry : 50)

Best in Group & Open in Group: Basenji
Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Runner Up in Group: Whippet
Aust Sup Ch Taejaan Walking On Air (Sonia Turay / N J Rule-Steele)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Gr & Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)
Baby in Group: Saluki
Itsozi Romancing The Stone (NJ Rule-Steele / Sonia Turay)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Lionslea Mr Majestyk (E Black and P Batten)
Aust Bred in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Briarmist Empire Rose (Jim & Lyndall Black)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Tianze Ice Breaker (AI) (Bear Paintain)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Brialey Famous By Name (Andrea Coss)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Koradox Pramada's Dyn-O-Mite SL (Imp USA) (Jim & Lyndall Black)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Briarmist Empire Rose (Jim & Lyndall Black)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Belcara Porche (Jim & Lyndall Black)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Briala Bourne Supremacy (L K Stevens)
Baby of Breed: Dachchimac Super Trooper (Linda Stevens)
Junior of Breed: Aust Ch Midaka Where Is Wally (Jemma Gledhill)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lowender Rueben James (Paul Bevins)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch MacLaomainn Blood Of The Brave (AI) (Rona Moss)
Bitch CC: MacLaomainn Baroness Twiggy (D Townsend & R Moss)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jimab Dream Lover (Mr B & Mrs J Knowles)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jimab Irresistible You (Mr B & Mrs J Knowles)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokeena Pause for Applause (R & R Wallis)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sleykh Girl On Fire (AI) (Ms N Burton & Mr D Addems)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kinghunta Born Ruler (Ms N Burton & Mr D Addems)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lionslea Mr Majestyk (E Black and P Batten)

Saluki
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Padtheway Saffron (H Spence / N Strathdee & W Downing)
Baby of Breed: Itsozi Romancing The Stone (NJ Rule-Steele / Sonia Turay)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taejaan Walking On Air (Sonia Turay / N J Rule-Steele)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)


Group 5 Results

Specials Judge : Mr Lance Wright (QLD)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
HK/US Gr Ch Impact's Pop Rocks GCG (Imp) (T Thomas/ B West/ H Cong)
Runner Up in Group: Bearded Collie
Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Ripkurle Ps I Love You (Barry Guest)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Mirriyuula Illusion In Black (AI) (T & A Jenkins)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)

Australian Cattle Dog
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ferona Fear Th Walking Dead (Mel Chisholm & Murray Rolfe)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tinaru Axl Rose (Ms A Norman)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: HK/US Gr Ch Impact's Pop Rocks GCG (Imp) (T Thomas/ B West/ H Cong)
Bitch CC: Aust Ch Lanbart Black On Ice (AI) (Hessenberger /Oakey)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ripkurle Ps I Love You (Barry Guest)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)

Belgian Shepherd Dog - Groenendael
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Weedram The Swedish Bear (F Philp)

Belgian Shepherd Dog - Tervueren
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Deviebelle SC Scarlet (Tracy Glawson)

Border Collie
Minor of Breed: Neecabe Shiver Me Timbers (Sharon Hannigan)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mirriyuula Illusion In Black (AI) (T & A Jenkins)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirriyuula Im Sexy N I Knowit (T & A Jenkins)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kalevi Fire and Flame (Vanessa Brotto)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Snofyre Iconic Adventure (J Richards & C Fitzgerald)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Allendell Once Upon a Dream (AI) (L & Y Hornsey)
Dog CC: Aust Ch Allendell Man in the Mask (Y & L Hornsey)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Sundaneka Black Velvet (E Bevk & R Koerber)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hillmagic Platnum Nokosi (Karen Hore)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelbrae So Its Just Me (Shelbrae Kennels)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Shelbrae So Pick Me Pick Me (Shelbrae Kennels)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silversuisse Dragons Serenity (AI) RN JC (C/S Harris / H Scott / R & M Herba)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vastlynoble Titus (S Tennyson & D Dodd)



Group 6 Results

Specials Judge : Mrs Margaret Webber (QLD)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Runner Up in Group & Minor in Group: Akita
Blaqaviar She Did It For Fun (Linda Buckley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Ch Anaky Diamonds N Pearls (AI) (A & K Hill)
Baby in Group: Newfoundland
Planhaven Winning Choice (Jasper Healy/ M Keast / Frances Wilson)
Puppy in Group: Samoyed
Ahzu Lets Lose Our Minds (J & M Harrison)
Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Banobrae Hell or High Water (G & P Barber / J Karena)
Intermediate in Group: Siberian Husky
Mikulov Running With Scissors JC RN (Richard & Mara Herba)
Aust Bred in Group: Shiba Inu
Aust Ch Kortmar Blackjack (Lyne Browning)

Akita
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Blaqaviar She Did It For Fun (Linda Buckley)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Fireandmist Soaring Heart (Mr J Co & Mr A Hartshorn)

Boxer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Elkyelura Audacious Dreams (K Greenham)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Banobrae Hell or High Water (G & P Barber / J Karena)

Cane Corso
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kylasha Turn it up (Nicole Tetley)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bravadobe Quest For Truth (AI) (Bravadobe Dobermanns)
Dog CC: Bravadobe U Dont Own Me (AI) (Imp NZ) (J / E Henville & Bravadobe)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Ultimatedobe African Assassin (S Morrison)

Mastiff
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Marstenmoor its a Binary Run (K Lawler, I Lawler, P Simmonds, G Simmonds)

Newfoundland
Baby of Breed: Planhaven Winning Choice (Jasper Healy/ M Keast / Frances Wilson)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zankira Backoff I Am Inda Ring CCD RN (Mrs Lorie Vaughan)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Zankira Because I Can (AI) (Mrs Lorie Vaughan)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ahzu Nightmare Befor Christmas (R Mills / J & M Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Anaky Were All Mad Here (J & M Harrison)
Puppy of Breed: Ahzu Lets Lose Our Minds (J & M Harrison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Anaky Diamonds N Pearls (AI) (A & K Hill)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kortmar Blackjack (Lyne Browning)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kortmar Kaname Chidori (Lyne Browning)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Kortmar Juicy Lucy (Lyne Browning)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Mikulov Running With Scissors JC RN (Richard & Mara Herba)


Group 7 Results

Specials Judge : Ms Kaye McGhie (QLD)  (Group Entry : 75)

Best in Group & Puppy in Group: Miniature Poodle
Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)
Runner Up in Group & Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Placky I'm Just Me (Sue Plackett)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Mannerking New Groove (Amanda Huggins)
Runner Up Neuter in Group: Dalmatian
Aust Gr & Neut Ch Lukius Solar Flare RN ET (Ms R Woiwade)
Baby in Group: Chow Chow
Chowleigh Blacks Back AtRynkls (Di Gooding)
Minor in Group: Standard Poodle
Mydrm Fire From The Ashes (Ms T Evans)
Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Sup Ch Daesdaemar Rebel Rebel (Amanda Huggins)
Open in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Trifecta (Mr M & Mrs R Clarke)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Rossdhu Nofashun Faux Pas with Devine (AI) (Imp NZ) (Dionne Arnold & Tania Colquhoun)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Am Gch Kens Fancy Meeting You Here (Imp USA) (Mrs G Askew & Ms D M Arnold)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Australian Champion Janayin Shake It Off (L Dempsey & J Jansz)
Baby of Breed: Princibull Can't Fight Fate Uno (R Lang)

Chow Chow
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chowleigh Big Girls Don't Cry (Chowleigh Kennels)
Baby of Breed: Chowleigh Blacks Back AtRynkls (Di Gooding)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch CCDals Calvin Klein Iconic Fame JC ET (Mr A & Mrs S Gallo)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Trifecta (Mr M & Mrs R Clarke)
Baby of Breed: Paceaway I Hava Dream (F E L Darling)
Junior of Breed: Adstaff Black Opal (Miss Rebecca Woiwade)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Lukius Solar Flare RN ET (Ms R Woiwade)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maplewood Hello (Kristy Cassidy)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arihara Ace Of Spades (Luciana Giorgioni)
Baby of Breed: Tuiwood C'est Si Bon (Imp NZ) (Luciana Giorgioni)

Great Dane
Junior of Breed: Danestorm Magikal Silohette (W & L Hamaty)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Daesdaemar Rebel Rebel (Amanda Huggins)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Mannerking Empire Strikes Back (Debbie King)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mannerking Just Make Believe (Debbie King)
Baby of Breed: Daesdaemar High Society (Amanda Huggins)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Mannerking New Groove (Amanda Huggins)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hunkeedori Is Where Thparty At (Katrina L Santas & Brett A Thompson)
Bitch CC & Junior of Breed: Rymiska Glamorous (Tracey Parker)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sooquan Ol Bobs Rose Tattoo (D Pezzella)

Miniature Poodle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)

Standard Poodle
Minor of Breed: Mydrm Fire From The Ashes (Ms T Evans)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Placky I'm Just Me (Sue Plackett)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Placky All Guns Loaded (Sue Plackett)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Placky Callin De Shots (Sue Plackett)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazzat Bucanero (AI) (Jacqi Dinis)
R/UP BOB & Res Dog CC: Wazzat Fumar (L Lancaster & J Dinis)