Noorat & District Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 11-Mar-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Carol Speed (QLD)

Best in Show & Aust Bred in Show: Scottish Terrier
Aust Sup Ch Shortblak Rebel Heart (Stacey Sullivan)
Runner Up in Show: Bichon Frise
Aust Ch Monjoie The Wizard (J & W Hutchison)
Baby in Show: Australian Shepherd
Lamadabell Funky Baby Doll (A Green & B Trotter)
Minor in Show: Dalmatian
Paceaway Dream catcher (Jenni Oconnor)
Puppy in Show: Schipperke
Aust Ch Beadale Hey True Blue (NBT) (Lynette Niemann)
Junior in Show: Basset Hound
Aust Ch Kamahi T N T (B Howell & M Cooper)
Intermediate in Show: Newfoundland
Aust Ch Seadale The Code Master (Loren Munro)
Open in Show: Gordon Setter
Aust Sup Ch Triseter Celtic Seal (Triseter Kennels)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Great Dane
Aust & Neut Ch Danelyne Miss Liberty (AI) (Alisha Watson)
Runner Up Neuter in Show: Beagle
TS Gr Ch / Dual Ch (T) / Neut Gr Ch Hounsley Hard Habit To Break E T (AI) (Miss J Lalor & Mr P Hissey)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr William Smith (QLD)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bichon Frise
Aust Ch Monjoie The Wizard (J & W Hutchison)
Runner Up in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor Colour Sergeant (M Morse & W Henderson)
Baby in Group: Lowchen
Paceaway Coco Chanel (F Darling)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Matmor Society Heir (M Morse & W Henderson)
Puppy in Group: Tibetan Spaniel
Myikyi The Boat That Rocks (Faraldazar Kennels)
Intermediate in Group: Bichon Frise
Aust Ch Leeward's Winter Is Coming (Imp FIN) (J & W Hutchison/M Newman)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: King Charles Spaniel
Aust Neut Ch Cavildown Prince George RAE RE TD (Penny Windlow)
Runner Up Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust & Neut Ch Tonichi Vodka N Ice (E Crabb)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Monjoie The Wizard (J & W Hutchison)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Leeward's Winter Is Coming (Imp FIN) (J & W Hutchison/M Newman)
Baby of Breed: Monjoie Chasing the Clouds (J & W Hutchison/ M Newman)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor Colour Sergeant (M Morse & W Henderson)
Res Dog CC & Minor of Breed: Matmor Society Heir (M Morse & W Henderson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Triple Ch (Neuter) (RO) (T) Daventri Midnight Dash CDX RAE4 JDX SD SPD ET (Penny Windlow)
R/UP Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust & Neut Gr Ch Dapsen Eye Catcher (Ms V R McLaughlin)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Reynosa Calling Fuji (Mrs Allison Rhodes)

Chihuahua (Smooth Coat)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tonichi Vodka N Ice (E Crabb)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sasndash Marcjacobs (Mr R W & Mrs R A Murdoch)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sasndash PearlBailey (Mr R W & Mrs R A Murdoch)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Armorgrif Asmodeus (Ms R & Mr A Morse)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Armorgrif Jezebel (Ms R & Mr A Morse)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Carnwath Painted Pearl (L J Bolden)
Baby of Breed: Carnwath Pepperjack (L J Bolden)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Berizza Like a Sunrise (Leisl Wood)
Baby of Breed: Koatiponi Bonita Catari (Belinda McAlpine)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)

King Charles Spaniel
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Cavildown Prince George RAE RE TD (Penny Windlow)

Lowchen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Tuxedo (Belinda McAlpine)
Baby of Breed: Paceaway Coco Chanel (F Darling)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Le-Petit Bonheir De Costalina (Imp BEL) (G D Whiley)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Papco Pillow Talk (Ms Rosie Hawkins)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wyngay Gift of an Angel (G D Whiley)
Baby of Breed: Papco Tell Them About It (Rosie Hawkins)
Minor of Breed: Sailoz Dancing In The Street (Ms R Hawkins & Ms K Lewis)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Th / Am / Aust Ch Diamond Sand & Coral Bay's Clash Of Clan (Imp THA) (Esther Joseph)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Rosnasharn Sunny Cowgirl (S Buchanan)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Myikyi The Boat That Rocks (Faraldazar Kennels)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yetholme Esprits Dame De Coeur (Jennifer Clancey)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Carol Speed (QLD)

Best in Group & Aust Bred in Group: Scottish Terrier
Aust Sup Ch Shortblak Rebel Heart (Stacey Sullivan)
Baby in Group: Border Terrier
Glenbogle Yippee Ki Yay (Elsa Hoggard)
Minor in Group: Fox Terrier (Wire)
Graebrook Adrenaline Rush (Graebrook Kennels)
Puppy in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)
Junior in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Dixiedaly Son Of A Gun (L J Saxton)
Open in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust Ch Shaneca Bondi Puppy JC (Fiona McCallum)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Dual Ch TS Gr Ch (Neuter)(T) Zforce Rock Ina Frock (Mrs Lisa Staszek)
Runner Up Neuter in Group: Manchester Terrier
Aust & Neut Ch Kazkei Hunters Arms (L J Saxton)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Anitefire Winner Takes It All JC (Miss C Virt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch TS Gr Ch (Neuter)(T) Zforce Rock Ina Frock (Mrs Lisa Staszek)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Straitup Dawn Treader RA NE (Elsa Hoggard)
Baby of Breed: Glenbogle Yippee Ki Yay (Elsa Hoggard)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Graebrook Adrenaline Rush (Graebrook Kennels)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Get Smart (Ms K Azzopardi/ J/ N & M Attridge)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dixiedaly Son Of A Gun (L J Saxton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly Jesse James RN (L J Saxton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kazkei Hunters Arms (L J Saxton)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shortblak Rebel Heart (Stacey Sullivan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Shortblak With Milk and Sugar (Stacey Sullivan)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Skyesdlimit On Cloud Nine (L Pelchen & D Redman)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shaneca Bondi Puppy JC (Fiona McCallum)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Shaneca Sunday Rose JC (Sarah Lowe)

Tenterfield Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rangeaire John Farnham (R W & R A Murdoch)
Res Dog CC & Minor of Breed: Ornac Man Of Many Rumours (Sally Underwood)
Baby of Breed: Ornac Subtle Surprise (Sally Underwood)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Andrew Brown (QLD)

Best in Group & Open in Group: Gordon Setter
Aust Sup Ch Triseter Celtic Seal (Triseter Kennels)
Runner Up in Group: Flat Coated Retriever
Aust Gr Ch Kellick All I Ever Need Is You (D & S Wilkie)
Baby in Group: Flat Coated Retriever
Kellick Whoa Black Betty (Peter & Helen Eley)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Glenkinchie The Sheriff (Camille Lawson)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Belcroft Takin' Care Of Busines (D & M Bellamy)
Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Weisup Royal Flush At Bromhund (Imp NZ) (Bromhund Kennels)
Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Glenkinchie Mist of Avalon (C Lawson)
Aust Bred in Group: Curly Coated Retriever
Aust Ch Cutecurl Belle Epoque (Cutecurl Retrievers)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Wirehaired Pointer
Dual Ch (T) Neut Dual Gr Ch (TS) Huntwyre Tribulation CDX RN QND ORA ET (Mr P & Mrs S Meekings)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Belcroft Takin' Care Of Busines (D & M Bellamy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Belcroft One Man Show (David & Merryn Bellamy)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alinta Pepperjack (Mrs P & Miss L Oliver)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Belcroft Business As Usual (D & M Bellamy)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cutecurl Albert Einstein (Peta Thiel)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Cutecurl Marie Curie (Cutecurl Retrievers)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Cutecurl Belle Epoque (Cutecurl Retrievers)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenkinchie Mist of Avalon (C Lawson)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Glenkinchie The Sheriff (Camille Lawson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Cardhu Run to You (Licia Perillo)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Meadowbriar Macbeth Findlaech JC (Mrs C & Mr J Webster / Mr J & Mrs R Robertson)
Minor of Breed: Meadowbriar Aussie Sheila (Mr J & Mrs R Robertson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Robmond Recolection JC (Mrs C & Mr J Webster)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kellick All I Ever Need Is You (D & S Wilkie)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sherepoint Obsidian (D & S Wilkie)
Baby of Breed: Kellick Whoa Black Betty (Peter & Helen Eley)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lovewyre Electric Lullaby (G & E Lovell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (T) Neut Dual Gr Ch (TS) Huntwyre Tribulation CDX RN QND ORA ET (Mr P & Mrs S Meekings)

Golden Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Adoringgold Eye Of The Storm (AI) (Lorraine Harrowfield)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Taleyah A Lass from Ballymore (Caroline Murphy)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Triseter Celtic Seal (Triseter Kennels)

Irish Setter
Baby of Breed: Cianroninnis Jolly Paws (Sally Underwood)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sybeck Sculpture of Stone (AI) (Simon & Rebecca Malseed)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sybeck Spirit of Fashion (Simon & Rebecca Malseed)
Minor of Breed: Bellbidgee Shimmer of Light (Miss M Purtill)
Intermediate of Breed: Aust Ch Bellbidgee Shine N Light (Miss M Purtill)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Glenmave Lucan (John Chapman & Peter Holdaway)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Can GCh & Aust Ch Oryxes Fancy Duck Downunder (Imp CAN) (John Chapman & Peter Holdaway)

Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aspyre Ewenique (Miss J Manser & Mrs A Lumsden)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aspyre On The Tip Of Ur Tongue (J & A Lumsden / J Manser)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Weisup Royal Flush At Bromhund (Imp NZ) (Bromhund Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Weisup Along Came Polly to Bromhund (Imp NZ) (Bromhund Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tazlon Quill Of Dycity (Mrs M & Mr B Myers)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tazlon Such Fun (Mr P & Mrs R Valletta)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Carol Speed (QLD)

Best in Group & Junior in Group: Basset Hound
Aust Ch Kamahi T N T (B Howell & M Cooper)
Runner Up in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Make My Day (R J & R J Wallis)
Puppy in Group: Basenji
Karamo Lobibi (A & C Curnick)
Intermediate in Group: Basenji
Aust Sup Ch Tambuzi The Secret Society (Adam Druce)
Aust Bred in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Gr Ch Charlmagne Angie (S L Bennett)
Open in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Charlmagne Paint It Black (S L Bennett)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
TS Gr Ch / Dual Ch (T) / Neut Gr Ch Hounsley Hard Habit To Break E T (AI) (Miss J Lalor & Mr P Hissey)

Azawakh
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Grantulla Asfru (J Ryan & C Parratt)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Karamo Koluka (A & C Curnick)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Tambuzi The Secret Society (Adam Druce)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tambuzi Seven Streams Of Soma (Adam Druce)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Karamo Lobibi (A & C Curnick)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kamahi T N T (B Howell & M Cooper)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Yarramba Lets Get To It (Faraldazar Kennels)

Beagle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup / Dual Ch (T) Hounsley Hey Ho Here She Goes (AI) TSD (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Hounsley Howard Showers TDX TSD (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: TS Gr Ch / Dual Ch (T) / Neut Gr Ch Hounsley Hard Habit To Break E T (AI) (Miss J Lalor & Mr P Hissey)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Zivv Dizgyzo Loto (Dr D & Mrs P Barclay)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Charlmagne Paint It Black (S L Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Charlmagne Angie (S L Bennett)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Emmiline Big Love (K Brooks)

Deerhound
Baby of Breed: Kahner Allina Celtic Queen (Mrs K Currell)
Baby (Dog) of Breed: Kahner Lord Tadgh (Mrs K Currell)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rokeena Make My Day (R J & R J Wallis)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Amashutu The Avenger (D Redman)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Ujamaa Max Mara (AI) (J & K Allan / M Boyle)
Baby of Breed: Shelridge Daeneryss Stormborn (Mrs Dawn Redman)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Janelle Mannell (QLD)

Runner Up in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Gr Ch Shelmanna Shine Like a Diamond (Mrs S Fox)
Baby in Group: Australian Shepherd
Lamadabell Funky Baby Doll (A Green & B Trotter)
Minor in Group: Border Collie
Steadfast Talk Dirty To Me (AI) (Ms Gaye McKiernan)
Puppy in Group: Border Collie
Steadfast I'm Sexy N I Know It (AI) (Ms Gaye McKiernan)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Gr & Neut Ch Bethwyn Gwenhywfar (Bethwyn Kennels)
Runner Up Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust Gr & Neut Ch Morkerbook Blazen Dare CCD RN (Mrs Jan Scholtz)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nerralee Silver Surfer (W & L Greasley)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nerralee Silver Sensation (W & L Greasley)

Australian Kelpie
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Morkerbook Blazen Dare CCD RN (Mrs Jan Scholtz)

Australian Shepherd
Res Bitch CC & Junior of Breed: Lamadabell Streets Ahead (L Willis)
Baby of Breed: Lamadabell Funky Baby Doll (A Green & B Trotter)
Baby (Dog) of Breed: Lamadabell Funky Spunk (L Willis)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Colard Tuscan Fire (Joy Dubberley)

Border Collie
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Steadfast Talk Dirty To Me (AI) (Ms Gaye McKiernan)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Steadfast I'm Sexy N I Know It (AI) (Ms Gaye McKiernan)

Briard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cacharel Mysterious Ms Agatha (Kim Kucera)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Shelmanna Shine Like a Diamond (Mrs S Fox)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)

Welsh Corgi (Cardigan)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Bethwyn Gwenhywfar (Bethwyn Kennels)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Clarelly Take A Chance (Jan Kelly)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Soverenpark Bring It On HT ET (C van der Wolde/J Kelly/K Scholz)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Barbara Balaam (QLD)

Best in Group & Open in Group: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Fyreworx Coco Channel (Mrs D & Mr S Moran)
Runner Up in Group: Alaskan Malamute
Aust Sup Ch Kaviqsaaq From Russia With Luv (AI) (Kaviqsaaq Knls)
Baby in Group: Dogue de Bordeaux
Darseadogues Teachers Pet (Mrs D & Mr S Moran)
Minor in Group: Siberian Husky
Schanata Crimson Secret (B & M Schier)
Puppy in Group: Rottweiler
Rakaaz Zander (AI) (B Palmer J & S Baird)
Junior in Group: Akita
Aust Ch Monarkin Take My Shot (Mike Higgins)
Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Ch Seadale The Code Master (Loren Munro)
Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (Mr Barry Tyrrell / Mr M C & Mrs R Foster)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rottweiler
Aust & Neut Ch Stolzsein Follow Your Dreams (Samantha Bradley)

Akita
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Monarkin Take My Shot (Mike Higgins)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Monarkin A Tale To Tell (Manuela Montgomery)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kaviqsaaq From Russia With Luv (AI) (Kaviqsaaq Knls)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Regalmast Breakaway (AI) (Erin Fowler)

Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jewelwatch Shine Bright (Gill Harding)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Jewelwatch Sheer Infinity (Gill Harding)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Tikarra Rockstar Rave On (Imp NZ) (Lynne Murdoch)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Fyreworx Coco Channel (Mrs D & Mr S Moran)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Darseadogues Red Baron (L Umhauer)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Darseadogues Royal Rumble (Mrs D & Mr S Moran)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Darseadogues Theatre of Magic (Mrs D & Mr S Moran)
Baby of Breed: Darseadogues Teachers Pet (Mrs D & Mr S Moran)

Leonberger
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Glamourford Falcon Unreal (B Bieleny & N Kaulgud)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Seadale Caribbean Sunrise (Bev Chapman)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seadale The Masters Apprentice (AI) (Miss B C Chapman)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Seadale The Code Master (Loren Munro)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Seadale Just Like Fire (AI) (Miss BC Chapman)
Baby of Breed: Seadale Dancing In The Dark (Miss B C Chapman)
Junior of Breed: Yesallaw Bushranger A Star (AI) (Miss B C Chapman)
Open (Dog) of Breed: Paddlepaws Shanghai Breezes (Melissa Fraser)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (Mr Barry Tyrrell / Mr M C & Mrs R Foster)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Stolzsein Livin On The Edge TD (Samantha Bradley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Rakaaz Zander (AI) (B Palmer J & S Baird)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Dual Ch (T) Kagiso African Violet TSD (Nicole Phillips)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Kagiso Africas Lil Zazu (Miss Nicole Phillips)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Stolzsein Follow Your Dreams (Samantha Bradley)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Airebis Czars Dream (Vanessa Martin)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Harukoma No Tetsugen Go Shimousa Harukomasou (Imp JPN) (Mrs C Allen)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Temzin Alpind Yuki Kai (Mrs C Allen)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Schanata Tundra Spirit (B & M Schier)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Schanata Crimson Secret (B & M Schier)

Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dzhozias Elisa Mae at Temzin (Imp RUS) (Mrs C D Allen)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Denise Smith (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Magic Touch (D I & D J Wall)
Runner Up in Group & Open in Group: Great Dane
Aust Gr Ch Underane American Gold (AI) (Alisha Watson)
Baby in Group: Poodle (Toy)
Garwey Mister Sandman (Garwey Kennels)
Minor in Group: Dalmatian
Paceaway Dream catcher (Jenni Oconnor)
Puppy in Group: Schipperke
Aust Ch Beadale Hey True Blue (NBT) (Lynette Niemann)
Junior in Group: Keeshond
Hunkeedori My Ol Buuuuddddyyyyy (Ms K Santas & Miss H Whincup)
Aust Bred in Group: Boston Terrier
Aust Ch Havfun Torquay Lad (Rod Kirby)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Great Dane
Aust & Neut Ch Danelyne Miss Liberty (AI) (Alisha Watson)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Havfun Torquay Lad (Rod Kirby)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Louveteau Enchanted Angel (Mrs Karen Ewing)
Baby of Breed: Saihabostons Dextersmdniteruna (Rod Kirby)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bekaa The Lone Ranger (Bekaa Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tamad Chasing Dreams (Nicole Zealley)
Bitch CC & Minor of Breed: Zerachiel Psychedelic Dreams (Nicole Zealley)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Zaballero (Jenni Oconnor)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Paceaway Dream catcher (Jenni Oconnor)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Underane American Gold (AI) (Alisha Watson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Danelyne Miss Liberty (AI) (Alisha Watson)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kahnhond Magic Touch (D I & D J Wall)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hunkeedori Mister Party Man (Jill Whincup)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kahnhond Southern Saphire (David & Denise Wall)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Hunkeedori Livin Th High Life (Helen Whincup)
Junior of Breed: Hunkeedori My Ol Buuuuddddyyyyy (Ms K Santas & Miss H Whincup)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup/Intl/Ger/Hun/Cro Ch Chic Choix Five Miles Out (Imp FIN) (Elshamara Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rimpoche Well So Su Me (R & Mrs V Bennetts)
Baby of Breed: Elshamara Private Dancer (Elshamara Kennels)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Garwey Social Butterfly (Garwey Kennels)
Baby of Breed: Garwey Mister Sandman (Garwey Kennels)

Schipperke
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beadale Hey True Blue (NBT) (Lynette Niemann)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beadale Touched By An Angel (NBT) (Beadale Knls)

Shih Tzu
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sadiya Dance With The Devil (J & C Pedini)
Res Dog CC & Minor of Breed: Beltzu One To Envy (R & V Bennetts)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gengala Clue To The Code (Ms L J McDonald)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Caerlaverock Iva-Vision (Imp NZ) (R & Mrs V Bennetts)