Kennel Club of Tasmania (South) Inc (TAS)

Date of Show : 26-May-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)

Best in Show & Intermediate in Show: Bullmastiff
Aust Sup Ch Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
Runner Up in Show & Open in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Baby in Show: French Bulldog
Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
Minor in Show: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Puppy in Show: Tibetan Terrier
Aust Ch Sangye Blackmail (Dawn Alomes)
Junior in Show: Cairn Terrier
Emeraldcity Youaremysunshine (Mr P Miller/ Ms G Loft & Mrs K M Leslie)
State Bred in Show: Samoyed
Aust Ch Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)
Aust Bred in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Carol Eastley (TAS)

Best in Group & Intermediate in Group: Affenpinscher
Aust Ch Simias Satchel Paige (L M Cashman)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pekingese
Aust Ch Katanifoo The Joker (A V Smithers)
Baby in Group: Tibetan Spaniel
Byrebaer Dash of Chardonay (Georgie Smith)
Puppy in Group: Pekingese
Aust Ch Miyoko Vera Wang (S P &T M Sward)
Junior in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Simias Satchel Paige (L M Cashman)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nantiki Mr Darcy (Mrs Janice E Klaus)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Allannette Stellar Dream (Mrs Janice E Klaus)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Moldavia Yindi Pretty In Pink (Katie Hyland)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Katanifoo The Joker (A V Smithers)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Miyoko Vera Wang (S P &T M Sward)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Tonli Taykz Wun (Georgie Smith)
Baby of Breed: Byrebaer Dash of Chardonay (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Runner Up in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
Baby in Group: Bedlington Terrier
Vuedelac The Cossak (Ms Amanda Fox)
Minor in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Dixiedaly True Grit (Val Adams)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Emeraldcity Ellyse Perry (K Davies & K Wright)
Junior in Group: Cairn Terrier
Emeraldcity Youaremysunshine (Mr P Miller/ Ms G Loft & Mrs K M Leslie)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Gr Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)
State Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Fioralainn Russian Rhapsody (Amanda Fox)
Baby of Breed: Vuedelac The Cossak (Ms Amanda Fox)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Emeraldcity Ellyse Perry (K Davies & K Wright)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Emeraldcity Youaremysunshine (Mr P Miller/ Ms G Loft & Mrs K M Leslie)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cavadhar Axiom Surprise (Paul Cavanough)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Krashthru Barbie Doll (T Searson & P Searson)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Blue (Val Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Grit (Val Adams)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Dixiedaly Sandra Dee (Ms V M Adams)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Bustabones Don't Mess Wthe Dress (Bustabones Knls)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Goldlake Happily Ever After (Mrs J Grierson)
Baby in Group: Golden Retriever
Goldlake Hot Summer Night (Mrs J Grierson)
Puppy in Group: Weimaraner
Ashlaren Nanosally (Mrs EM Knox)
State Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Boroniahil Fools Rush In (John/ Judy & Susan Teniswood)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boroniahil Fools Rush In (John/ Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Highgatte Dark Knight (L Wiltshire)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Tammahi Promises Promises (Susan Heath)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goldlake Happily Ever After (Mrs J Grierson)
Baby of Breed: Goldlake Hot Summer Night (Mrs J Grierson)
Junior of Breed: Fantango Reach For The Sun (Mrs P Middleton)

Weimaraner
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ashlaren Nanosally (Mrs EM Knox)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)
Minor in Group: Whippet
Kallrea Oceanic Bliss (L Wiltshire)
Puppy in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Victoria's Secret (R J & R J Wallis)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rokeena Victoria's Secret (R J & R J Wallis)

Whippet
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Adstaff Quite The Lad (Mstr William D P Booth)
Minor of Breed: Kallrea Oceanic Bliss (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Elaine Job (TAS)

Best in Group & Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust / Can & Am Ch Bagatelle Race To The Moon (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Collie (Smooth)
Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)
Minor in Group: Border Collie
Allclarity Born to Sparkle (Julie Stockbridge)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Khayoz Somebody Stop Me (AI) JD TDX (Mr P & Mrs V Hofto)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Allclarity Born to Sparkle (Julie Stockbridge)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sanpasho Bold Chieftain (R & H Owen)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Karraine Blazing to Victory (Maree Anderson)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust / Can & Am Ch Bagatelle Race To The Moon (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yasdnil You Talking About Me (Muriel & Julie Kaden)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Raymond Wall (TAS)

Best in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Sup Ch Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Sup Ch Aldonza Stare and Whisper (C Houston / M Johnson)
Baby in Group: Newfoundland
Yesallaw Youll Neverwalk Alone (AI) (Sue & Clifford Gray)
Minor in Group: Rottweiler
Darkmessiah Black Tie Affair (Maree Anderson)
Puppy in Group: Bullmastiff
Remyk Tru Bru (R Morgan & M Coleman)
Junior in Group: Boxer
Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
State Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)
Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Vevey Million Dollar Baby (Mrs L Thompson & Mrs K M Leslie)

Boxer
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Remyk U Kept A Secret (R Morgan & M Coleman)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Remyk Tru Bru (R Morgan & M Coleman)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Angelsun Secret Whispers (Kerry Adams)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Angelsun Red Power ToKayem (Kerry Adams)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)
Baby of Breed: Yesallaw Youll Neverwalk Alone (AI) (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Darkmessiah Black Tie Affair (Maree Anderson)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Aldonza Stare and Whisper (C Houston / M Johnson)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kalaska Man Of Steel (P & P Gaunson)
Baby of Breed: Vashka Sparkling Moon Light (Lesley Eaton)
Junior of Breed: Aust Ch Kalaska Life In The Fast Lane (D Klaaysen / J Beard & K O'Riley)
State Bred of Breed: Aust Ch Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Vashka Sun and Ice (Lesley Eaton)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Eastley (TAS)

Baby in Group: French Bulldog
Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
Minor in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Puppy in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Sangye Blackmail (Dawn Alomes)
State Bred in Group: Dalmatian
Adstaff Lyte My Fyre (Mstr Andrew BA Booth)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Adstaff Mary Lynn Jensen (AI) (Adam C Booth)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Adstaff Lyte My Fyre (Mstr Andrew BA Booth)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Gypsiemagic Holidayatadstaff (AI) (Master W D P Booth)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Adstaff Black Caviar (Adam C Booth)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Adstaff Light Em Up (Mrs Michelle A Booth)
Minor of Breed: Adstaff Lean On Me (Mr Adam C Booth)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Adstaff Mary Lynn Jensen (AI) (Adam C Booth)

French Bulldog
Baby of Breed: Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kayem Been There Dun That (AI) (Kerry Adams)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan I Rest My Case Yrhonour (Teena Sloan)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sangye Blackmail (Dawn Alomes)