Manilla & District Kennel Club (NSW)

Date of Show : 27-May-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Deborah Harbin (NSW)

Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Nedsur Love Me Like U Do (Mrs T & Miss J Rusden)
Baby in Show: Keeshond
Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)
Puppy in Show: Lagotto Romagnolo
Incavale Roadshow (Nolan)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Hungarian Vizsla
Aust Gr & Neut Ch Agasvari Tristans Izolda (Kath Eory)

Baby SweepStakes - 1st Place: Keeshond
Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Weimaraner
Tyrilebee Fire Of Desire (Casey Morrison)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Lagotto Romagnolo
Incavale Roadshow (Nolan)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Shetland Sheepdog
Nedsur Calvin Klein (Mrs T & Miss J Rusden)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Assuana Black Jack (Mrs A Denby)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Deborah Harbin (NSW)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Miniature Pinscher
Aust Sup Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross and Phillip Cross)
Puppy in Group: Havanese
Aust Ch Hashki Young Gun (James and Alanna Bell)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Chelsshadow Dare To Dream (T Elliott-dixon)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hashki Zero The Hero (J & A Bell)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Young Gun (James and Alanna Bell)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Hashki Xpert Witness (James and Alanna Bell)
Intermediate of Breed: Aust Ch Hashki Xception To The Rule (James and Alanna Bell)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross and Phillip Cross)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Minelphi Forever Yours (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Baby of Breed: Minelphi I Just Wanna Love U (Errolynne Cross & Phillip Cross)

Papillon
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Elenbah Fleur De Lis (Anne Fulton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Deborah Harbin (NSW)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Quatroniko Maximum Turbulance (Sheree S Linek)
Minor in Group: Australian Terrier
Cliftop Iconic Destiny (Sharon Gilkison)
Puppy in Group: Australian Terrier
Cliftop Spunky Dreams (S Gilkison)
Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Quatroniko The Replicah (Sheree S Linek)
Runner Up Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aklew Archangelphoenix (K & A Lewis)
Open Neuter in Group: Australian Terrier
Aust & Neut Ch Cliftop Eternally Pickled (Sharon Gilkison)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Quatroniko Maximum Turbulance (Sheree S Linek)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Quatroniko The Replicah (Sheree S Linek)
Baby of Breed: Adoralink Bellalicious (S Linek)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aklew Archangelphoenix (K & A Lewis)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Taufield Golden Diva (Mrs S Gilkison)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cliftop Spunky Dreams (S Gilkison)
Res Dog CC & Minor of Breed: Cliftop Iconic Destiny (Sharon Gilkison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Cliftop Eternally Pickled (Sharon Gilkison)

Bull Terrier
Baby of Breed: Bullraider Shes So Fine (P & J Smith)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Collessie Rockstar Hendrix (Jude Costello)
Baby of Breed: Collessie Flying Circus (Jude Costello)

Skye Terrier
Baby of Breed: Grawen The Gambler (Mr G A & Mrs W Moody/ Ms K E Hales)

West Highland White Terrier
Baby of Breed: Redinbrin Presummed Innocent (S & A Cloughley)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Sarah Strang (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
Runner Up in Group & Junior in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)
Baby in Group: Weimaraner
Tyrilebee Fire Of Desire (Casey Morrison)
Puppy in Group: Lagotto Romagnolo
Incavale Roadshow (Nolan)
Intermediate in Group: Pointer
Rhyll Scarlet Number (AI) (Charlotte Gutzeit - Rhyll Pointers)
Open in Group: Golden Retriever
Aust Ch Harvikgold Strikebreaker RN (Michelle Strain)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Hungarian Vizsla
Aust Gr & Neut Ch Agasvari Tristans Izolda (Kath Eory)

Brittany
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tobenlee Moves Like Jagger CCD RA ET JC (Samantha Ibbott-Cordi)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kirinbell Tell Me A Secret (Paul & Tiena Palin)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Kirinbell Brown Sugar (Samantha Ibbott-Cordi)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wameika Rumour Has It (Tiena Palin)
Puppy of Breed: Aust Ch Kirinbell Get Off My Cloud (Samantha Ibbott-Cordi)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
Baby of Breed: Kinsheran Stand And Deliver (R W & L Corbett)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Harvikgold Strikebreaker RN (Michelle Strain)

Hungarian Vizsla
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Agasvari Tristans Izolda (Kath Eory)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Incavale Roadshow (Nolan)

Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Rhyll Scarlet Number (AI) (Charlotte Gutzeit - Rhyll Pointers)
Minor of Breed: Rhyll Fascinator (Charlotte Gutzeit)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tyrilebee Act On Faith (Casey Morrison)
Baby of Breed: Tyrilebee Fire Of Desire (Casey Morrison)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch Ballahond White Satin Bay CCD RA ET (Sandra Bell)
Baby in Group: Beagle
Baldev I Dream of Lucy (S Linek)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aquadachs Embracing Eleanor (Mrs A Denby)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Assuana Black Jack (Mrs A Denby)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup & Neut Gr Ch Ballahond Moola Bayou CD RA ET (Sandra Bell)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eurabbie Katos (Mrs Leanne Cooper)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Nayembe Safiyas Sarabi (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Nayembe Safiyas Araalinkuba (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Puppy of Breed: Nayembe Yaamas Midnight Kito (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)

Beagle
Baby of Breed: Baldev I Dream of Lucy (S Linek)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maralya Ima Master Piece Too (K Nilsen)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Minor of Breed: Aquadachs Embracing Eleanor (Mrs A Denby)
Puppy of Breed: Assuana Black Jack (Mrs A Denby)
Junior of Breed: Aquadachs Classy Cali (Mrs A Denby)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aquadachs Exuberant Elmo (Mrs A Denby)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballahond Seda Cascade (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ballahond White Satin Bay CCD RA ET (Sandra Bell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Ballahond Moola Bayou CD RA ET (Sandra Bell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Nedsur Love Me Like U Do (Mrs T & Miss J Rusden)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Tyrilebee Making Memories (Casey Morrison)
Baby in Group: Australian Shepherd
Kytui Warrior Princess (A Lally)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Nedsur Calvin Klein (Mrs T & Miss J Rusden)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Tyrilebee Revenge is Sweet (Casey Morrison)
Junior in Group: Australian Shepherd
Wlkabout Dazzling Blu Eyes (Ms A Lally)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Blueamble Take The Stage RA CD ET (Mr J & Mrs A Lamberton)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tegoura Tomodachi RA (Casey Morrison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Aprilraine Limelight Dancer CCD CDX RM (Mr A & Mrs L Kettleton)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wlkabout Dazzling Blu Eyes (Ms A Lally)
Baby of Breed: Kytui Warrior Princess (A Lally)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Blueamble Take The Stage RA CD ET (Mr J & Mrs A Lamberton)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Swinbrad Do It By Touch (Melissa O'Hara)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Baledda The Timelord (A & L Cochrane)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tyrilebee Making Memories (Casey Morrison)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tyrilebee Revenge is Sweet (Casey Morrison)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Scherzar Uptown Girl (Miss C Bird)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Lindenelm Fancy Tickled Pink (J Kenny & C Bird)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nedsur Love Me Like U Do (Mrs T & Miss J Rusden)
Dog CC & Minor of Breed: Nedsur Calvin Klein (Mrs T & Miss J Rusden)

White Swiss Shepherd Dog
Baby of Breed: Silversuisse Future is Clear (AI) (Silversuisse Kennel)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Valerie Hutton (NSW)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Branbern Prima Gina (Mrs L D Brand)
R/UP BOB and Dog CC: Branbern Rubiks Cube (Mrs M Murray)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fireax Rhythm of Love (Ms P Robson / Miss E Pieton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Valerie Hutton (NSW)

Baby in Group: Keeshond
Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)
Junior in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Wazzat Feva (J Z Dinis)
Open in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Zaland Bourne Supremacy (B Beves & N Estatheo)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Standard)
Aust Neut Ch Tezer Singular Sensation (Benjamin Black)

Keeshond
Baby of Breed: Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Zaland Bourne Supremacy (B Beves & N Estatheo)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland special agent Ziva David (Mr B & Mrs L Pepperall)

Poodle (Standard)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Tezer Singular Sensation (Benjamin Black)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Robelletoy Twinkle Twinkle (Robert Griffith)
Open of Breed: Robelletoy Simply The Best (Robert Griffith)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wazzat Feva (J Z Dinis)