Metropolitan Kennel Club of WA Inc (WA)

Date of Show : 27-May-2018 (Sunday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Elizabeth Jackson (WA)

Best in Show & Open in Show: Samoyed
Aust Ch Lealsam Take On The World (Imp NZ) (Mrs Judy Russell)
Runner Up in Show & Junior in Show: Fox Terrier (Wire)
Aust Ch Beagelee Rogue One (E E Walmsley / C & L Duval)
Minor in Show: Havanese
Shellbears Black Sambucca (R S & S M Shellback)
Aust Bred in Show: Siberian Husky
Aust Ch Icepower Bumble Bee (Mrs K Black & Ms D L Byles)
Runner Up Neuter in Show: Finnish Lapphund
Aust Ch Kalevi Cheri Blossom (Mr D Vagg & Mrs L Valentine Vagg)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Neridah Sharrett (WA)

Best in Group & Open in Group: Havanese
Aust Sup Ch Jatakabi's Love To Play (Imp FIN) (S M Shellback)
Runner Up in Group & Junior in Group: Italian Greyhound
Kaasha A Dash Of Cream N Sugar (Mr M & Mrs J Sach)
Minor in Group: Havanese
Shellbears Black Sambucca (R S & S M Shellback)
Puppy in Group: Pug
Toorork Sky Is The Limit (Deborah & Darryl Barker)
Intermediate in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Yurrugar Wicked Witch Ofthwest (Jan de Reeper)
State Bred in Group: Pug
Aust Ch Toorork Billy Bob (Deborah & Darryl Barker)
Aust Bred in Group: Pug
Toorork Win For Tara (Deborah & Darryl Barker)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Yurrugar Wicked Witch Ofthwest (Jan de Reeper)

Havanese
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Sup Ch Jatakabi's Love To Play (Imp FIN) (S M Shellback)
R/UP BOB, Res Dog & Minor of Breed: Shellbears Black Sambucca (R S & S M Shellback)

Italian Greyhound
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Kaasha A Dash Of Cream N Sugar (Mr M & Mrs J Sach)
R/UP BOB, Res Bitch & State Bred of Breed: Kaasha Blue Monday (Mr M & Mrs J Sach)
Baby of Breed: Kaasha Golden Opportunity (Mr M & Mrs J Sach)
Baby (Bitch) of Breed: Kaasha Gold Dust (Mr M & Mrs J Sach)

Pomeranian
BOB, Best Bitch & Minor of Breed: Aventura Astrid (Brenda Fordham)

Pug
BOB, Best Bitch & Aust Bred of Breed: Toorork Win For Tara (Deborah & Darryl Barker)
R/UP BOB, Best Dog & State Bred of Breed: Aust Ch Toorork Billy Bob (Deborah & Darryl Barker)
Reserve Bitch & Open of Breed: Aust Ch Toorork Betty Sue (Deborah & Darryl Barker)
Puppy of Breed: Toorork Sky Is The Limit (Deborah & Darryl Barker)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Julia Van Dinter (WA)

Best in Group & Junior in Group: Fox Terrier (Wire)
Aust Ch Beagelee Rogue One (E E Walmsley / C & L Duval)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Towsytyke Zacklee (Mrs S L Baile)
Baby in Group: Cairn Terrier
Aimfor Fire Starrta (Lauren Ferguson)

Cairn Terrier
BOB, Best Bitch & Aust Bred of Breed: Towsytyke Zacklee (Mrs S L Baile)
Baby of Breed: Aimfor Fire Starrta (Lauren Ferguson)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Aust Ch Beagelee Rogue One (E E Walmsley / C & L Duval)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Natalie Boekelman (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Blackboy Storm In A Teacup (AI) (Blackboy Kennels)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Tarrendayle Hamishn impossible (Karen Crickmore)
Minor in Group: Weimaraner
Ghostwind Stirling On Silver (Ghostwind Kennels)
Junior in Group: Weimaraner
Ghostwind A Class Above (AI) (Ghostwind Kennels)
Aust Bred in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Livin It Up In Vegas (AI) (Jessica Cullen/Ghostwind Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Esspree Dashingly Devilish (AI) (Rachel Yeo)

Cocker Spaniel
Baby of Breed: Tarrendayle Hamishn impossible (Karen Crickmore)

Labrador Retriever
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Blackboy Storm In A Teacup (AI) (Blackboy Kennels)

Weimaraner
BOB, Best Bitch & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Livin It Up In Vegas (AI) (Jessica Cullen/Ghostwind Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch & Junior of Breed: Ghostwind A Class Above (AI) (Ghostwind Kennels)
Best Dog & Minor of Breed: Ghostwind Stirling On Silver (Ghostwind Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Best Bitch & Minor of Breed: Esspree Moon light Romance (Julie & Karen Hiscott)
Neuter BOB, Neuter Dog & Open Neuter of Breed: Esspree Dashingly Devilish (AI) (Rachel Yeo)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Roni Oma (WA)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Wire Haired)
Aust Ch Dachdotcom Wired to the Cloud (Bev Christmas)
Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Umkimzulu DarkWings DarkWords (Mrs Julie Carr)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Best Dog & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dachdotcom Wired to the Cloud (Bev Christmas)
R/UP BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Amarillow Hunny Bunny (Bev Christmas)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Ch Umkimzulu DarkWings DarkWords (Mrs Julie Carr)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Heather Jones (WA)

Runner Up in Group & Minor in Group: Finnish Lapphund
Mirawee Heartsong (AI) (B & S Laurin)
Puppy in Group: Old English Sheepdog
Bobkins Dream A Little Dream (AI) (Cherie van der Merwe)
Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Ch Syryne Spiryt Of The Dragon TD RN (Ms D P Rose & Ms S Fossey)
Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelbrae So Why Not Me (J Mitchelle & D Leverington)
Runner Up Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Kalevi Cheri Blossom (Mr D Vagg & Mrs L Valentine Vagg)

Border Collie
R/UP BOB, Res Bitch & Aust Bred of Breed: Aust Ch Syryne Spiryt Of The Dragon TD RN (Ms D P Rose & Ms S Fossey)

Finnish Lapphund
BOB, Best Bitch & Minor of Breed: Mirawee Heartsong (AI) (B & S Laurin)
R/UP BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Mirawee Rainbow Heart (AI) (B & S Laurin)
Neuter BOB, Neuter Bitch & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kalevi Cheri Blossom (Mr D Vagg & Mrs L Valentine Vagg)

Old English Sheepdog
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Bobkins Dream A Little Dream (AI) (Cherie van der Merwe)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Res Bitch & Open of Breed: Aust Ch Shelbrae So Why Not Me (J Mitchelle & D Leverington)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Elizabeth Jackson (WA)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Ch Lealsam Take On The World (Imp NZ) (Mrs Judy Russell)
Junior in Group: Siberian Husky
Miniatura Ember Rain (Mr R Connelly)
Intermediate in Group: St Bernard
Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Icepower Bumble Bee (Mrs K Black & Ms D L Byles)

Boxer
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Boxberry Storm Front (AI) (Julie Peeler)

Samoyed
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Ch Lealsam Take On The World (Imp NZ) (Mrs Judy Russell)

Siberian Husky
BOB, Best Dog & Aust Bred of Breed: Aust Ch Icepower Bumble Bee (Mrs K Black & Ms D L Byles)
Reserve Dog & Junior of Breed: Miniatura Ember Rain (Mr R Connelly)

St Bernard
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Natasha Ryan (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)
Runner Up in Group & Open in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Shelloy Elizabeth I Am (Mrs S Pratt & Mrs J Mortimer)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Amesen Once You Go Black (Amesen Kennels)
Junior in Group: Lhasa Apso
Snowdara Primadonna (P / R & C Primrose)

Great Dane
BOB, Best Dog & State Bred of Breed: Aust Ch Ahmanvondane Legend Of Th Ark (AI) (Justine Boreham)

Japanese Spitz
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)
R/UP BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Aust Ch Tomidachi Musume Of Jazu (Mrs N K Thornett)
Minor of Breed: Patome Legendary Rikki (Ms Michelle Grove)
Junior of Breed: Belzbentley Adamantium (Ms Michelle Grove)

Lhasa Apso
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Amesen Once You Go Black (Amesen Kennels)
R/UP BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Snowdara Primadonna (P / R & C Primrose)

Poodle (Toy)
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Aust Ch Jenuin Lily Black (Linda Nicholls)

Tibetan Terrier
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Ch Shelloy Elizabeth I Am (Mrs S Pratt & Mrs J Mortimer)