Coonabarabran Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 23-Jun-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Myron Arthur (NSW)   (Total Entry : 317)

Best in Show & Aust Bred in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Lightning Macqueen (J & F Walker)
Runner Up in Show & Open in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
Minor in Show: French Bulldog
Jonhah Molly Taylor (Sheridan Ledger & Dean Paine)
Puppy in Show: Dobermann
Aust Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Junior in Show: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Oceans Twelve (C & R Foster / N Estatheo)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Elfking Imogine Porridge (Sue Donahue)
Runner Up Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Baby SweepStakes - 1st Place: Labrador Retriever
Spiritrock Snow Doll (J Tankard)
Baby SweepStakes - 2nd Place: White Swiss Shepherd Dog
Eishund Spirit Hunter (Rachel Devenish-Meares)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Dobermann
Aust Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Field Spaniel
Dawnus Bear Force One (S Betts)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Golden Retriever
Piarki Ticket To Waltz Matilda (Ms R Ohlrich)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Elfking Imogine Porridge (Sue Donahue)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW)  (Group Entry : 65)

Best in Group & Aust Bred in Group: Miniature Pinscher
Aust Sup Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross and Phillip Cross)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Elfking Imogine Porridge (Sue Donahue)
Runner Up Neuter in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Chinois OOLahLah (Mr M Dwyer & Ms C Clowes)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Cavalierlove Amorous N Ready (Sue Donahue)
Dog CC & Puppy of Breed: Coloora Cease Fire (Mrs L Morris & Mrs B Lloyd)
Res Dog CC: Cavalierlove Flame Burns On (Sue Donahue)
Baby of Breed: Cavalierlove Proud N Cool (Sue Donahue)
Junior of Breed: Alexabelle Pennys Rising Star OfCavalierlove (Sue Donahue)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Elfking Imogine Porridge (Sue Donahue)

Chinese Crested Dog
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Chinois OOLahLah (Mr M Dwyer & Ms C Clowes)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hashki Zero The Hero (J & A Bell)
R/UP BOB & Bitch CC: Hashki Young Gun (P Williams)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Hashki Xpert Witness (P Williams)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross and Phillip Cross)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Minelphi Forever Yours (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Res Dog CC & Minor of Breed: Minelphi I Just Wanna Party (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Panache Time and Tide at Minelphi (imp NZ) (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Puppy of Breed: Minelphi I Just Wanna Love U (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Happyecho Magic Spice (Errolynne Cross)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wongan Rocket Man (Rob & Lee-Ann Corbett)

Pug
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Nulkaba Girl on a Mission (Kathy Gill)
Minor of Breed: Kinlou Deja Vu (Kathy Gill)
Puppy (Dog) of Breed: Kinlou Exit Stategy (Kathy Gill)
Junior of Breed: Clarevale Innocent Tears (B Beves & N Estatheo)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Myron Arthur (NSW)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
Runner Up in Group: Bull Terrier
Aust Ch Bulroarus Womaniser (ROM) (Mr T Wiseman)
Minor in Group: Australian Terrier
Cliftop Iconic Destiny (Sharon Gilkison)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Ourgang Bang Bang Youre Dead (Annabel Wolf & Belinda White)
Junior in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Collessie Rockstar Hendrix (Jude Costello)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Collessie Countrystar Cody (Jude Costello)
Runner Up Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aklew Archangelphoenix (K & A Lewis)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aklew Lucifers Mistress (K & A Lewis)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aklew Archangelphoenix (K & A Lewis)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Taufield Golden Diva (Mrs S Gilkison)
Minor of Breed: Cliftop Iconic Destiny (Sharon Gilkison)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bulroarus Womaniser (ROM) (Mr T Wiseman)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Collessie Rockstar Hendrix (Jude Costello)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Collessie Countrystar Cody (Jude Costello)
Baby of Breed: Collessie Wicked Marquesa (Jude Costello)

Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Upinair Master Of Puppets (K Miller)
Baby of Breed: Upinair Sweet Child O Mine (K Miller)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Grawen The Gambler (Mr G A & Mrs W Moody/ Ms K E Hales)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Ourgang Bang Bang Youre Dead (Annabel Wolf & Belinda White)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Dzahhli Dont Look Back (Marilyn Evans)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Coolamin Sunshine Man (Fran Smith)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Coolamin Little Dove (Fran Smith)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Nudimah Mystic Monique (Fran Smith)
Baby of Breed: Numerrijig Heart Of Gold (Fran Smith)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Stefanie Smith (NSW)  (Group Entry : 52)

Best in Group & Open in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Sup Ch Tarshona Cruise Control ET (Mrs K & Miss C Walker)
Runner Up in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & NZ Ch Afonderi Armed N Red E (Imp NZ) (S Brackman/J McBurney/N Ryan)
Minor in Group: Welsh Springer Spaniel
Mycroft My Billy (S J Brackman)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Bathgate Deja Blue (Garry Douglas)
Junior in Group: Golden Retriever
Harvikgold Wild Fire RN NRA (D&V Harris)
Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)

Cocker Spaniel
Puppy of Breed: Bathgate Deja Blue (Garry Douglas)
Junior of Breed: Tarrendayle Enchanted Darkness (Garry Douglas)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Kinsheran Stand And Deliver (R W & L Corbett)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dawnus Bear Force One (S Betts)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dykinta Brandee Alexander (Wendy Atkins)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Harvikgold Wild Fire RN NRA (D&V Harris)
Bitch CC: Dykinta Grand Marnier (AI) (Wendy Atkins)
Minor of Breed: Piarki Ticket To Waltz Matilda (Ms R Ohlrich)

Irish Setter
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Yarramo Reign of Fire (T R & M Norton)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Spiritrock Song Of Passion (Jude Tankard)
Baby of Breed: Spiritrock Snow Doll (J Tankard)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tarshona Cruise Control ET (Mrs K & Miss C Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tarshona Made You Look (Mrs K & Miss C Walker)

Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Rhyll Vaudeville (Charlotte Gutzeit)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Rhyll Fascinator (Charlotte Gutzeit)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tyrilebee Act On Faith (Casey Morrison)
Baby of Breed: Tyrilebee Fire Of Desire (Casey Morrison)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Afonderi Armed N Red E (Imp NZ) (S Brackman/J McBurney/N Ryan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Mycroft Marlowe (Sylvia Brackman)
Minor of Breed: Mycroft My Billy (S J Brackman)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Stefanie Smith (NSW) (Group Entry : 51)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Lightning Macqueen (J & F Walker)
Minor in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Tischamingo Indian Outlaw (AI) (J & F Walker)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Kajmytt Classic Hunter (Mrs K L Glanford)
Junior in Group: Saluki
Tiana Magic Happens (Sandra Warner)
Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Ballahond White Satin Bay CCD RA ET (Sandra Bell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup & Neut Ch Ballahond Moola Bayou CD RA ET (Sandra Bell)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aquadachs Exuberant Elmo (Mrs A Denby)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Xalmes Man Of Colours (AI) (M Darr)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Wazazi High Velocity (M Darr & K Delacourt)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Wazazi Rapt in Rubys (Michelle Darr)

Beagle
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Cliftop One Shot Ata Time (Sharon Gilkison)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maralya Ima Master Piece Too (K Nilsen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maralya Monach Of The Glen (Mr B P Glanford)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Midaka Rags Of Silver (K L Glanford)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kajmytt Classic Hunter (Mrs K L Glanford)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Dog CC & Puppy of Breed: Assuana Black Jack (Mrs A Denby)
Minor of Breed: Aquadachs Eager Emalee (Mrs A Denby)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aquadachs Exuberant Elmo (Mrs A Denby)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tischamingo Lightning Macqueen (J & F Walker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Tischamingo Indian Outlaw (AI) (J & F Walker)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ballahond Seda Chiffon (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ballahond Oceans Bilu (Sandra Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ballahond White Satin Bay CCD RA ET (Sandra Bell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Ballahond Moola Bayou CD RA ET (Sandra Bell)

Saluki
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tiana Magic Happens (Sandra Warner)

Whippet
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goodwill Soul Deep (Steve & Debbie Albert)
Res Dog CC & Junior of Breed: Goodwill Dual Citizen (Steve & Debbie Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Aust Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Vanharon Miss Fisher (Mrs C Vaughan)
Runner Up in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Sharndah Its Time To Party (Sharndah Knls)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Amakhosi Breakfast At Sweethearts (S & S Lewis / J Reilly)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Welbeblue Dixie Blossoms (J Nicholas)
Intermediate in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Baledda Shades Of Autum (A & L Cocharane)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)
Runner Up Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Gr Ch Kinbrace Take Your Best Shot RN AD JD GD SD SPD ET (Imp NZ) (S Betts)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Welbeblue Dixie Blossoms (J Nicholas)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Melcathra Man In The Mirror (N Kendall)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Amakhosi Breakfast At Sweethearts (S & S Lewis / J Reilly)

Australian Shepherd
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Kinbrace Take Your Best Shot RN AD JD GD SD SPD ET (Imp NZ) (S Betts)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Baledda Shades Of Autum (A & L Cocharane)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Baledda The Timelord (A & L Cochrane)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tyrilebee Making Memories (Casey Morrison)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Thunderbolt Sirocco (B & D Tatham)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nedsur Love Me Like U Do (Mrs T & Miss J Rusden)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Baby of Breed: Sharndah Its Time To Party (Sharndah Knls)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vanharon Miss Fisher (Mrs C Vaughan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bojojamile By My Side (NBT) (Mr R H & Mrs V J Hutton)

White Swiss Shepherd Dog
Baby of Breed: Eishund Spirit Hunter (Rachel Devenish-Meares)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Myron Arthur (NSW)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Runner Up in Group & Junior in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Oceans Twelve (C & R Foster / N Estatheo)
Minor in Group: Siberian Husky
Articpride Marjestic Moonshine (AI) (Mr R & Mrs B Lloyd)
Aust Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Branbern Rubiks Cube (Mrs M Murray)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Branbern Prima Gina (Mrs L D Brand)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Branbern Rubiks Cube (Mrs M Murray)

Dobermann
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fireax Rhythm of Love (Ms P Robson / Miss E Pieton)
Res Dog CC: Aust Ch Indpac Regal Spirit (M Hart)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Indpac Harmony (M B Hart)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Oceans Twelve (C & R Foster / N Estatheo)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Alclay Rock N Run (Mrs A Neyle)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Alclay Lil Nut Cracker (Mrs A Neyle)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Shouowariryuu Go Kagiyasou (Imp JPN) (Ms E J Thomas)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Articpride Marjestic Moonshine (AI) (Mr R & Mrs B Lloyd)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Articpride Marjestic Everest (Mr R & Mrs B Lloyd)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Stefanie Smith (NSW)  (Group Entry : 39)

Baby in Group: Boston Terrier
Bostonway Against All Odds (S Squires)
Minor in Group: French Bulldog
Jonhah Molly Taylor (Sheridan Ledger & Dean Paine)
Puppy in Group: Japanese Spitz
Shanspitz Perfect Double Act (K Watson / D & S Watherston)
Aust Bred in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Llancarfan All That Jazz (G Folli)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Kimyata Playing For Keeps (Katie Watson)
Runner Up Neuter in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Llancarfan Dresden Lace (G Folli)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Bostonway Oh Lala (AI) (S Squires)
Baby of Breed: Bostonway Against All Odds (S Squires)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jonhah Molly Taylor (Sheridan Ledger & Dean Paine)

German Spitz (Klein)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Ark Royal (IID) (Lynne Wilson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Angelique (IID) (Lynne Wilson)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Borndownunda Im A Party Boy (G Folli)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Llancarfan All That Jazz (G Folli)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Llancarfan Dresden Lace (G Folli)

Japanese Spitz
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shanspitz Perfect Double Act (K Watson / D & S Watherston)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kimyata Playing For Keeps (Katie Watson)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Zaland Bourne Supremacy (B Beves & N Estatheo)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland Forensics Abby Sciuto (Belinda Beves & Nina Estatheo)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mojitogold Hell On Wheels (Mrs Janet Fleming)
Minor of Breed: Taybon Uptown Girl (Janet Fleming)
Open (Bitch) of Breed: Mojitogold Secret Choice (Mr Brett Natoli / Mrs Janet Fleming / Ms Julie Miner)