Red Cliffs Ladies Kennel & Obedience Club Inc (VIC)

Date of Show : 24-Jun-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Shaneen Bendixen (QLD)

Best in Show & Open in Show: Papillon
Aust Sup Ch Nightfire's Xclusive Winner (Imp GMY) (J & J Sullivan & K Lewis)
Runner Up in Show: Whippet
Aust Ch Wyldchase Wild Ash (Geoff Love/Kerry Hutt)
Baby in Show: German Shorthaired Pointer
Woodwych Spirit Of Boom (S/ R & L Schwerdt)
Minor in Show: Siberian Husky
Koolmove Gypsy Rose (A I ) (J Campbell & I Mercer)
Puppy in Show: Dachshund (Long Haired)
Lauradale Whispering Jack (Gail E Greer)
Junior in Show: German Shorthaired Pointer
Woodwych Rafael (S/ R & L Schwerdt)
Intermediate in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
Aust Bred in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Louanda Livin Ona Prayer (Louanda knls)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Beagle
Dual Ch (T)/ Dual Gr Ch (TS)/ Aust Sup & Neut Ch Hounsley Here Comes Trouble ET (AI) (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Runner Up Neuter in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Lilybel Dangerous Beauty (A Douglass)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr John Burgess (QLD)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Aust Sup Ch Nightfire's Xclusive Winner (Imp GMY) (J & J Sullivan & K Lewis)
Baby in Group: Chihuahua (Long Coat)
Hollychi Diamond Delight (Karen A McCabe)
Junior in Group: Papillon
Papandi Magic Of Dreams (P A Welk & G E Teakel)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Gr & Neut Ch Hollychi White Diamonds (Mrs K McCabe)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hollychi Sweet Magnolia (Karen McCabe)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hollychi Celtic Lassie (Karen McCabe)
Dog CC: Aust Ch Dearchi Dash Of Class (Mrs K M Dearness)
Baby of Breed: Hollychi Diamond Delight (Karen A McCabe)
Minor of Breed: Reynosa Calling Tokyo (Mrs Allison Rhodes)
Puppy of Breed: Hollychi kissed by a rose (Karen McCabe)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Reynosa Calling Yoko (Mrs Allison Rhodes)
Minor of Breed: Perkee koko shanelle (Karen McCabe)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Hollychi White Diamonds (Mrs K McCabe)

Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Karakush Top Hat No Tails (D A Reid-Orr & G J Orr)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sasndash PearlBailey (Mr R W & Mrs R A Murdoch)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nightfire's Xclusive Winner (Imp GMY) (J & J Sullivan & K Lewis)
Res Dog CC & Junior of Breed: Papandi Magic Of Dreams (P A Welk & G E Teakel)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Papandi Shimmering Diamonds (P A Welk)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sailoz Precious Gem (Mrs A Greenlees)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Affinage Top Score (G J & P A Harrison)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Imayorkie Picture Perfect (Mr G J & Mrs P A Harrison)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Shaneen Bendixen (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Tenterfield Terrier
Aust Gr Ch Rangeaire John Farnham (R W & R A Murdoch)
Runner Up in Group: American Staffordshire Terrier
Icerainstafs Prince Valentino (AI) (Vanessa & Justin Torney)
Baby in Group: Bull Terrier (Miniature)
Willown Our Mister Waldo (K & F Willox)
Minor in Group: Australian Terrier
Tainquest Dare T Dream (Cerrie Gower)
Puppy in Group: West Highland White Terrier
Ravenswood Sweet Temptation (C Clifford)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Icerainstafs Prince Valentino (AI) (Vanessa & Justin Torney)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Icerainstafs Keona (AI) (Mrs & Mr Torney)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Icerainstafs Princess (AI) (Vanessa & Justin Torney)
Baby of Breed: Manfreds Queen Of The Night (J Watson)
Open of Breed: Manfreds Little Devil (J Watson)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tainquest The Joker (C Gower)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tainquest Dare T Dream (Cerrie Gower)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tainquest Rich N Uff (C Gower)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Willown Little Avarielle (AI) (K & F Willox)
Baby of Breed: Willown Our Mister Waldo (K & F Willox)

Parson Russell Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Missigai Portwenn Poirot (Mrs L Khan)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch MascotHaven RC Foxy Empress (Jason Rhodes)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ravenswood Charmed I'm Sure (J L & A H Griffin)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Ravenswood Start Me Up (J L & A H Griffin)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Rangeaire John Farnham (R W & R A Murdoch)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brescot Harrison Ford (C Clifford)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ravenswood Sweet Temptation (C Clifford)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ravenswood Bet Ya Sweet Bippy (J L & A H Griffin)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Shaneen Bendixen (QLD)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Kebarlea Kabaret Royale (Geoff Love/Kerry Hutt)
Runner Up in Group & Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Woodwych Rafael (S/ R & L Schwerdt)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Woodwych Spirit Of Boom (S/ R & L Schwerdt)
Minor in Group: Large Munsterlander
Mistypoint Wish Upon A Star (Ms T L Edwards)
Aust Bred in Group: Weimaraner
Aust Ch Bromhund Exotic Tails TD (Micheal Yeo)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Lilybel Dangerous Beauty (A Douglass)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kebarlea Kabaret Royale (Geoff Love/Kerry Hutt)

Curly Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Curltriever Misstfy Me (Curltriever Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Curltriever Time After Time (Chrstine Kelly)
Baby of Breed: Curltriever Just Sayin (AI) (Curltriever Kennels)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Woodwych Rafael (S/ R & L Schwerdt)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Woodwych Joie De Vivre (S / R & L Schwerdt)
Baby of Breed: Woodwych Spirit Of Boom (S/ R & L Schwerdt)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Adoringgold Eye Of The Storm (AI) (Lorraine Harrowfield)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Trigolden Southern Symphony (AI) (Lorraine Harrowfield)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Wakunpa Moment In Time (Christine Pulis)
Open of Breed: Aust Ch Fernfall Time Traveller (Christine Pulis)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Hubertus Look At Me (A Pali)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Poole's Ide Covert Affair With Tirriki (AI) (Imp USA) (B N/ C P & H R van Haasteren)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Alpyneair Snow Belle (AI) (A Douglass / S & B Washington)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Lilybel Rumor Has It (A Douglass)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kirkdell Watch and See (B Jones)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Lilybel Dangerous Beauty (A Douglass)

Large Munsterlander
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mistypoint Wish Upon A Star (Ms T L Edwards)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Glenmave Amethyst (G Forster)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenmave Red Comet (Ms G Forster)
Baby of Breed: Glenmave Californian Twist (G Forster)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bromhund Exotic Tails TD (Micheal Yeo)
Minor of Breed: Khasanh Wunders Shyne N Wish (Khasanh Kennels)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr John Burgess (QLD)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Ch Wyldchase Wild Ash (Geoff Love/Kerry Hutt)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Beagle
TS / Dual Ch (T)/ Sup Ch Hounsley Hey Ho Here She Goes (AI) TSDX (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Baby in Group: Beagle
Hounsley Have You Been Told (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Puppy in Group: Dachshund (Long Haired)
Lauradale Whispering Jack (Gail E Greer)
Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Mistypoint Bobby Dazzler (T L Edwards)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
Dual Ch (T)/ Dual Gr Ch (TS)/ Aust Sup & Neut Ch Hounsley Here Comes Trouble ET (AI) (Miss J Lalor & Mr P Hissey)

Beagle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: TS / Dual Ch (T)/ Sup Ch Hounsley Hey Ho Here She Goes (AI) TSDX (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Hounsley Howard Showers TSDX (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Baby of Breed: Hounsley Have You Been Told (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (T)/ Dual Gr Ch (TS)/ Aust Sup & Neut Ch Hounsley Here Comes Trouble ET (AI) (Miss J Lalor & Mr P Hissey)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Lauradale Whispering Jack (Gail E Greer)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Lauradale Master Picasso (Ms Gail Greer)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Spieldack Red Right Hand (Megan Enright)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Drayton Lady Dorothea (Andra Barber)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mistypoint Bobby Dazzler (T L Edwards)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mistypoint Let It Go (T L Edwards)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Mistypoint Love Isan Open Door (T L Edwards)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wyldchase Wild Ash (Geoff Love/Kerry Hutt)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Peter Cousins (QLD)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Louanda Livin Ona Prayer (Louanda knls)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
Baby in Group: Briard
Narbrisse One To Remember (Ms E Bennett)
Minor in Group: Border Collie
Tookurra Caught In Th Lollyjar (AI) (Paula Wachtel)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Shelmanna Diamond Princess (Shirley Fox)
Best Neuter in Group & Junior Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Tarraray Whothefis Kevin (J Glenn & T Wheeler)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Junior Neuter of Breed: Tarraray Whothefis Kevin (J Glenn & T Wheeler)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tookurra Sea Of Dreams (Paula Wachtel)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Tookurra Caught In Th Lollyjar (AI) (Paula Wachtel)
Baby of Breed: Tookurra HowT Train Ur Dragon (Paula Wachtel)

Briard
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cacharel Mysterious Ms Agatha (Kim Kucera)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Narbrisse Marvellous Creation (E Bennett)
Baby of Breed: Narbrisse One To Remember (Ms E Bennett)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kiehtova Amour Armelle (Adrian & Carole Woollard)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Armahani Kunzite Kruunu (AI) (Jacqualine Lincoln/Meagan Thomas/Simone Dillon)
Baby of Breed: Kiehtova Blackfoot Yansa (AI) (Adrian & Carole Woollard)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sherhill Prinz Edrik (Wayne Simons)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Takimbre Call Me Annie (Dianne Cameron)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Bronacre Murumbidgee Murphy RN (T Schumann)

Norwegian Buhund
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: No U Ch Rennedal's Brynhild Skjoldmoy (Imp NOR) (Prof R Crouch)
Dog CC & Junior of Breed: Kimura's Bjorn (Imp NOR) (Prof R Crouch)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Louanda Livin Ona Prayer (Louanda knls)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Shelmanna Shine Like a Diamond (Mrs S Fox)
Junior of Breed: Shelmanna Diamond Princess (Shirley Fox)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Peter Cousins (QLD)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Koolmove It's All About Me (AI) (Darlene Fennell)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Xtreme-Force (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Baby in Group: Rottweiler
Blackcombe Graces Secret (R Crouch & N Knappstein)
Minor in Group: Siberian Husky
Koolmove Gypsy Rose (A I ) (J Campbell & I Mercer)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Komitson Miss Nine T Nine (Barbara Willshire)
Junior in Group: Bullmastiff
Regalmast Breakaway (AI) (Erin Fowler)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Desaran Titanium Secret (Sharon Heys)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Regalmast Breakaway (AI) (Erin Fowler)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Walamara Xtreme-Force (Imp NZ) (Kalora Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Walamara Zero Secrets (AI) (Imp NZ) (Kalora Kennels)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blackcombe Winterfell (Nicholas Knappstein)
Baby of Breed: Blackcombe Graces Secret (R Crouch & N Knappstein)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Komitson Miss Nine T Nine (Barbara Willshire)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Koolmove It's All About Me (AI) (Darlene Fennell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Desaran Titanium Secret (Sharon Heys)
Minor of Breed: Koolmove Gypsy Rose (A I ) (J Campbell & I Mercer)
Puppy of Breed: Koolmove Dude With Attitude (Darlene Fennell)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Shaneen Bendixen (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway Zaballero (Jenni Oconnor)
Runner Up in Group & Open in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Sanlyn Ticket to Ride (Imp NZ) (Barbara Craft)
Baby in Group: Poodle (Standard)
Morlae Change Of Habit (Jacqui McLeay)
Puppy in Group: Dalmatian
Paceaway Dream catcher (Jenni Oconnor)
Aust Bred in Group: French Bulldog
Aust Ch Barjarz What About Me (J L & A H Griffin)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Shyola Secret Elxia (Mrs Faith Barry)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shyola Capton Jack Sparrow (Mrs D L Foster)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mattbridge Sjaak Majestueux (AI) (Imp NZ) (Tony Linardis)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Leobull Queen Victoria (Tony Linardis)
Baby of Breed: Preciousbull UK Pomie Jack (Cherie Terry)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Zaballero (Jenni Oconnor)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Paceaway Dream catcher (Jenni Oconnor)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beautaureau Embrasse Mon Toosh (Cherie Terry)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Barjarz What About Me (J L & A H Griffin)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Beautaureau Dans Le Dragon (Fiona Kearney)
Baby of Breed: Beautaureau Smilin Asassin (Fiona Kearney)
Junior of Breed: Beautaureau Toujours Le Joker (AI) (Cherie Terry)

Lhasa Apso
Baby of Breed: Myatuc Autumn Sunshine (R & M van Roosmalen)

Poodle (Standard)
Baby of Breed: Morlae Change Of Habit (Jacqui McLeay)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sanlyn Ticket to Ride (Imp NZ) (Barbara Craft)