Clermont Show Society (QLD)

Date of Show : 30-May-2018 (Wednesday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Kim Tosi (QLD)   (Total Entry : 87)

Best in Show & Aust Bred in Show: Afghan Hound
Aust Sup Ch Karakush Mr Music (D & N Willson / L & H Gibson)
Runner Up in Show: West Highland White Terrier
Aust Ch Tarrilli Split Decision (Miss K Maguire)
Baby in Show: Alaskan Malamute
Annakpok What's In A Name (Narelle Adams)
Minor in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aberlee Lost In Love (A L & C A Keong)
Puppy in Show: Schnauzer (Giant)
Wulfgar Lord of the Sith (S Gendle)
Junior in Show: Australian Shepherd
Wlkabout Dazzling Blu Eyes (Ms A Lally)
State Bred in Show: Whippet
Aust Ch Jual Amulet (Lesley King)
Open in Show: Pointer
Aust Sup Ch Whitfordpark You Talkin To Me (B Lougheed/H Winter / J & K Mackenzie-Smith)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Australian Kelpie
Aust & Neut Ch Aprilraine Limelight Dancer CCD CDX RM (Mr A & Mrs L Kettleton)
Runner Up Neuter in Show: Whippet
Aust Neut Ch Jorjee Brindi Ash (Lesley King)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)  (Group Entry : 25)

Best in Group & Open in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Willjon Right Said Fred (S & D Cleaver)
Puppy in Group: Pomeranian
Aust Ch Tooshay IL Divo (Taryn Jones)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tooshay IL Divo (Taryn Jones)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Willjon Right Said Fred (S & D Cleaver)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)  (Group Entry : 7)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Regenstauf Fan the Fire (K & T Ninnes/ H Winter / B Lougheed)
Junior in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Tarrilli Rhydder In The Sleigh (Miss K Maguire)
Aust Bred in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Tarrilli Split Decision (Miss K Maguire)
Open in Group: West Highland White Terrier
Maceltic Nyah Griffyns Gift (Miss K Maguire & Mrs R Waxman)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Regenstauf Fan the Fire (K & T Ninnes/ H Winter / B Lougheed)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarrilli Split Decision (Miss K Maguire)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarrilli Rhydder In The Sleigh (Miss K Maguire)
Res Bitch CC & Open of Breed: Maceltic Nyah Griffyns Gift (Miss K Maguire & Mrs R Waxman)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)  (Group Entry : 7)

Best in Group & Open in Group: Pointer
Aust Sup Ch Whitfordpark You Talkin To Me (B Lougheed/H Winter / J & K Mackenzie-Smith)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly Double Take (Mrs Kay Hutt)
State Bred in Group: Cocker Spaniel
Dual Ch (T) Macdolly CantStopBelieving (Miss R Sehl)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Dual Ch (T) Macdolly CantStopBelieving (Miss R Sehl)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Macdolly Double Take (Mrs Kay Hutt)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Whitfordpark You Talkin To Me (B Lougheed/H Winter / J & K Mackenzie-Smith)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD) (Group Entry : 17)

Best in Group & Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Karakush Mr Music (D & N Willson / L & H Gibson)
Minor in Group: Saluki
Itsozi Ulmarra's Jewel (Lynda Dunn)
State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Jual Amulet (Lesley King)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Jorjee Brindi Ash (Lesley King)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karakush Mr Music (D & N Willson / L & H Gibson)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tarrangower Tamagoza (Mrs A D Johnson)

Saluki
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Itsozi Ulmarra's Jewel (Lynda Dunn)

Whippet
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Jual Amulet (Lesley King)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jual Admiral (Lesley King)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Jorjee Brindi Ash (Lesley King)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)  (Group Entry : 12)

Best in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aberlee Im No Angel (A L & C A Keong)
Runner Up in Group & Junior in Group: Australian Shepherd
Wlkabout Dazzling Blu Eyes (Ms A Lally)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell Good Enough (A L & C A Keong)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aberlee Lost In Love (A L & C A Keong)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust & Neut Ch Aprilraine Limelight Dancer CCD CDX RM (Mr A & Mrs L Kettleton)

Australian Kelpie
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Aprilraine Limelight Dancer CCD CDX RM (Mr A & Mrs L Kettleton)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wlkabout Dazzling Blu Eyes (Ms A Lally)
Baby of Breed: Kytui Warrior Princess (A Lally)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aberlee Im No Angel (A L & C A Keong)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aberlee Lost In Love (A L & C A Keong)
Baby of Breed: Sidwell Good Enough (A L & C A Keong)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)  (Group Entry : 12)

Best in Group & Open in Group: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Wulfgar Yanin (S Gendle/H Winter)
Baby in Group: Alaskan Malamute
Annakpok What's In A Name (Narelle Adams)
Puppy in Group: Schnauzer (Giant)
Wulfgar Lord of the Sith (S Gendle)
Intermediate in Group: Alaskan Malamute
Ironpride Devil Wears Prada (Imp CAN) (Narelle Adams)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ironpride Devil Wears Prada (Imp CAN) (Narelle Adams)
Baby of Breed: Annakpok What's In A Name (Narelle Adams)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wulfgar Yanin (S Gendle/H Winter)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wulfgar Lord of the Sith (S Gendle)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)  (Group Entry : 7)