Charters Towers Kennel Club (AM Show) (QLD)

Date of Show : 19-May-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Julie Ireland (QLD)

Best in Show & Open in Show: Whippet
Aust Sup Ch Harroway In Fashion (J Bastin-Byrne)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Asuare Always Dockit (Heath Thomson)
Puppy in Show: English Springer Spaniel
Rowemaris Addicted To You (Shannon Yardley & Savannah Ray)
Junior in Show: Basenji
Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)
Intermediate in Show: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Yurrugar Lone Star Titanium (Saunders/Thomas)
State Bred in Show: American Staffordshire Terrier
Aust Sup Ch Dinamyte Stop The Clock (J McKay)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Yurrugar Lone Star Titanium (Saunders/Thomas)
Runner Up in Group & Open in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Tzani Mr Magoo (Tim Mills & Diana Norman)
Minor in Group: Pomeranian
Arderne Khan Drago (Karyn Dodds)
Junior in Group: Italian Greyhound
Piccino Gladiator (M & S Reeve / J Hardwick)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Tranabby Golden Home Run (J & S Stephens)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Folkvar Formfit (Liisa Kersevani)
Baby of Breed: Folkvar Hair Thair Everywhair (Liisa Kersevani)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yurrugar Lone Star Titanium (Saunders/Thomas)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tzani Mr Magoo (Tim Mills & Diana Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: I'm Rosa At Tzani Unlimited (Diana Norman)
Baby of Breed: Tzani Dorothy Dix (Diana Norman/ Tim Mills & Kerry Bell)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Piccino Gladiator (M & S Reeve / J Hardwick)
Baby of Breed: Piccino River of Dreams (S L & M Reeve / J Hardwicke)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Fierce N Fabulous (Mrs M Norton / B & S Abraham)
Minor of Breed: Arderne Khan Drago (Karyn Dodds)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tranabby Golden Home Run (J & S Stephens)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Julie Dickinson-Franks (NSW)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Devilzown Voodoo Chile (AI) (Bronwyn Macdonald)
Baby in Group: Bull Terrier
Huatare Shez Da Bom (T Matsen & R Balsillie)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Sezanuff The Devils Teardrop (R & E Ryan)
Intermediate in Group: Sealyham Terrier
Aust Ch Preseli Places in the Heart (Russell Mallyon & David Potter)
State Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Sup Ch Dinamyte Stop The Clock (J McKay)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Dinamyte Stop The Clock (J McKay)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dinamyte Big Bang (J McKay)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Nikar This Deed Rocs (AI) (Nicole Keedle)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Satori Magic Mike (ROM) (T Matsen & R Balsillie)
Baby of Breed: Huatare Shez Da Bom (T Matsen & R Balsillie)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Preseli Places in the Heart (Russell Mallyon & David Potter)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Devilzown Voodoo Chile (AI) (Bronwyn Macdonald)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Gemra witchy woman (Darryl Albrecht)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Gemra sink th ink (Darryl Albrecht & Peter Abbott)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sezanuff The Devils Teardrop (R & E Ryan)
Junior of Breed: Saddlestaff black betty (Darryl Albrecht)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Asuare Always Dockit (Heath Thomson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Sunford Diva's Gold (MS R & Mrs J Nicholson)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Asuare Only Takes One (Denise Burke)
Minor in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Sunfire No You Carnt (Pauline Grutzner / Marjory Adkins)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Rowemaris Addicted To You (Shannon Yardley & Savannah Ray)
State Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Asuare Man In The Mirror (Heath Thomson)
Open in Group: Weimaraner
Aust & NZ Ch Weissenberg High Command (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Asuare Always Dockit (Heath Thomson)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Asuare Man In The Mirror (Heath Thomson)
Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Macdolly Double Take (Mrs Kay Hutt)
Baby of Breed: Asuare Only Takes One (Denise Burke)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Sunfire No You Carnt (Pauline Grutzner / Marjory Adkins)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ltrend Lock N Load (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sunford Diva's Gold (MS R & Mrs J Nicholson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rowemaris Addicted To You (Shannon Yardley & Savannah Ray)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wysiwyg Insanely Jealous (A Adamopoulos)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Weissenberg High Command (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Harroway In Fashion (J Bastin-Byrne)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)
Junior in Group: Basenji
Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)
State Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Grandslam (Mark Yardley)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bayan Freyja (B Houston)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Almarjo Grandslam (Mark Yardley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Almarjo Elsa von Schnitzel (Mr M Yardley)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)
Baby of Breed: Usakose Changed My Mind (Mrs Sharron Taylor)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Harroway In Fashion (J Bastin-Byrne)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Julie Dickinson-Franks (NSW)

Puppy in Group: Border Collie
Delgany Factor Inth Moonlite (Mrs Lyn Prowse)
Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Callicoma The Bees Knees (Jan Shaw)
State Bred in Group: Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Aust Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Callicoma Bright As A Button (Jan Shaw)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Callicoma Bright As A Button (Jan Shaw)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Callicoma The Bees Knees (Jan Shaw)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Border Collie
Dog CC & Puppy of Breed: Delgany Factor Inth Moonlite (Mrs Lyn Prowse)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cathkin Fatal Attraction (Melissa Bradshaw)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Shelshaw Sweet N Sassy (M Bradshaw)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Shelshaw Millon Dollar Man (Merryll Bradshaw)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Julie Dickinson-Franks (NSW)

Minor in Group: German Pinscher
Aust Ch Anglesun The Power of One (Kym Giller)
Junior in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw a Bushranger Spirit (AI) (Ms Wendy Scheeres)
Intermediate in Group: Rottweiler
Aust Ch Bhima Von Muntz (Imp USA) (C Jones)

Anatolian Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Takas Autumn Mist (Amanda Sinclair)
Dog CC: Aust Ch Takas Great Milenko (Amanda Sinclair)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Angelsun Celestial Galaxy (Angelsun Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Anglesun The Power of One (Kym Giller)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Polemistis De Charlotte (Donna Mulholland)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yesallaw a Bushranger Spirit (AI) (Ms Wendy Scheeres)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sahne Razzle Dazzle (Imp NZ) (Cheryl Jones)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bhima Von Muntz (Imp USA) (C Jones)
Baby of Breed: Moccarott Integritys Promise (C Jones)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Keelambara Avin A Whine Or Two (B & L Halliwell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Keelambara Sinnerz R Grinnerz (B & L Halliwell)

Siberian Husky
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Riversrun Adrenaline Rush (Sharon Heys)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Julie Dickinson-Franks (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Monterrez Star Kingdom (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Minor in Group: British Bulldog
Darjoce Fancy Pants (R & E Ryan)
Puppy in Group: British Bulldog
Aust Ch Kellanz A Little More Mascara (R Mallyon & D Potter)

British Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kellanz A Little More Mascara (R Mallyon & D Potter)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Darjoce Fancy Pants (R & E Ryan)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Monterrez Star Kingdom (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)