Kempsey Macleay Valley Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 15-Jul-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Yu-Feng Zee (Taiwan)

Best in Show & Open in Show: Australian Shepherd
HK/US Gr & Aust Sup Ch Impact's Pop Rocks GCG (Imp) (T Thomas/ B West/ H Cong)
Runner Up in Show & Bred by Exhibitor in Show: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Minor in Show: Skye Terrier
Grawen Somedays Are Diamond (Wendy & Graeme Moody)
Junior in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Alexabelle Pennys Rising Star OfCavalierlove (Sue Donahue)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Goldmaid Everybody Duck (Debbie & Laura Meagher)

Baby SweepStakes - 1st Place: Bull Terrier
Daluja Wont Back Down (Matt Steward & Alison Sutcliffe)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aquadachs Embracing Eleanor (Mrs A Denby)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Dogue de Bordeaux
Modavam Kung Fu panda (Doug Burt)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr O Toyokawa (Japan)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Aust Sup & Am Ch Salatino Un Voyeur En Salle De Bain (Imp USA) (Dean Quinlivan & Milan Tumpach)
Runner Up in Group: Havanese
Aust Sup Ch Hashki Just Go With It (Grahame Neave)
Baby in Group: Pekingese
Ormalu Giorgio Armani (Mrs Patricia Smith)
Minor in Group: Tibetan Spaniel
Byrebaer Endeavour (Deb & Doug Hedge / Georgie Smith)
Puppy in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomteddy In The Spotlight (Mrs Tracey Waters)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Alexabelle Pennys Rising Star OfCavalierlove (Sue Donahue)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Elfking Imogine Porridge (Sue Donahue)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Edenridge Blaze Of Glory (Ms C Darwen)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Alexabelle Pennys Rising Star OfCavalierlove (Sue Donahue)
Minor of Breed: Cavalierlove Amorous N Ready (Sue Donahue)
Puppy of Breed: Cavalierlove Flame Burns On (Sue Donahue)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Elfking Imogine Porridge (Sue Donahue)

Chihuahua (Long Coat)
Res Dog CC: Poochiekoo Obi One Kenobi (Amanda Thompson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Mexicatl Holly (S Smith/ S Montgomery & A Trebbin)

Chihuahua (Smooth Coat)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust & NZ Ch Salinacruz Cruzin On (Imp NZ) (P Schultze)
Minor of Breed: Poochiekoo Dream Image (Amanda Thompson)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Just Go With It (Grahame Neave)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross and Phillip Cross)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Minelphi Forever Yours (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Minelphi I Just Wanna Love U (Errolynne Cross & Phillip Cross)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Salatino Un Voyeur En Salle De Bain (Imp USA) (Dean Quinlivan & Milan Tumpach)

Pekingese
Baby of Breed: Ormalu Giorgio Armani (Mrs Patricia Smith)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pomteddy In The Spotlight (Mrs Tracey Waters)

Tibetan Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Byrebaer Endeavour (Deb & Doug Hedge / Georgie Smith)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr O Toyokawa (Japan)

Best in Group & Aust Bred in Group: Border Terrier
Aust Ch Fencho First N Foremost (Ms V Doherty & Mrs N Smith)
Runner Up in Group & Open in Group: Bull Terrier
Aust Ch Bulroarus Womaniser (ROM) (Mr T Wiseman)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Adoralink Bellalicious (S Linek)
Minor in Group: Skye Terrier
Grawen Somedays Are Diamond (Wendy & Graeme Moody)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Ourgang Dirty Bang (Annabel Wolf)
Junior in Group: Australian Terrier
Taufield Golden Diva (Mrs S Gilkison)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Terrier
Aust Ch Cliftop Dreamed A Dream (S Gilkison)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Quatroniko Maximum Turbulance (Sheree S Linek)
R/UP BOB & Junior of Breed: Quatroniko The Replicah (Sheree S Linek)
Baby of Breed: Adoralink Bellalicious (S Linek)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cliftop Spunky Dreams (S Gilkison)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Cliftop Iconic Destiny (Sharon Gilkison)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Taufield Golden Diva (Mrs S Gilkison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cliftop Dreamed A Dream (S Gilkison)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fencho First N Foremost (Ms V Doherty & Mrs N Smith)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bulroarus Womaniser (ROM) (Mr T Wiseman)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brasshead Rebel Rebel (Natalie Southam)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Bullraider Shes So Fine (P & J Smith)
Baby of Breed: Daluja Wont Back Down (Matt Steward & Alison Sutcliffe)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Schardale Stuart Little (Jasmine Roylett)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aldridge Little Miss Marley (BH & KJ Liddell)
Res Bitch CC & Open of Breed: Shadbraye Twenty Four K Gold at Chrysaliss (Natalie Southam)
Baby of Breed: Chrysaliss Machine Gun Kelly (Natalie Southam)

Kerry Blue Terrier
Baby of Breed: Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Grawen Somedays Are Diamond (Wendy & Graeme Moody)

Staffordshire Bull Terrier
Puppy of Breed: Ourgang Dirty Bang (Annabel Wolf)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Doubleg Chocolate Surprize (Jane Davis)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Yarraview Little Bitty Blue (Ms Dedrie MacFadyen)
Baby of Breed: Janentie Strand Of Dreams (Jane Davis)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Yu-Feng Zee (Taiwan)

Runner Up in Group & Bred by Exhibitor in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Kinsheran Stand And Deliver (R W & L Corbett)
Junior in Group: Labrador Retriever
Bonnsway Ace Of Hearts (Angela Williams)
Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Goldmaid Everybody Duck (Debbie & Laura Meagher)
Runner Up Neuter in Group: Lagotto Romagnolo
Notte Alessandro (P Bye)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sharbae Rose of Tenarda (Imp UK) (Margaret Wedgwood)

Clumber Spaniel
Baby of Breed: Aerofee Please Ring If Need To (Aerofee Kennels)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jettz American Flyer (Victoria Masterfield)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Kinsheran Stand And Deliver (R W & L Corbett)

German Shorthaired Pointer
Junior of Breed: Aust Ch Tarlorise Jax Aces High (Mrs J M & Miss S M Barnett)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Metropolis Honorer Hallelujah (Robyn Hanney)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Yarramo Reign of Fire (T R & M Norton)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bonnsway Ace Of Hearts (Angela Williams)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Notte Rustico Rocky (C & S Moss)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Notte Coffee (C & S Moss)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Notte Alessandro (P Bye)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Griswold Vienna Waltz (AI) (Jodie Fogarty)
Minor of Breed: Bromhund Secret Scandal (Eva Tulk)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Goldmaid Game On (AI) (D L & L Meagher)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Goldmaid Everybody Duck (Debbie & Laura Meagher)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr O Toyokawa (Japan)

Runner Up in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Tambo Charona Dawn (Ms N Gilfillan)
Minor in Group: Beagle
Baldev I Dream of Lucy (S Linek)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aquadachs Embracing Eleanor (Mrs A Denby)
Junior in Group: Basenji
Aust Ch Remwin Nevergonnabreakmystride (Ms A Lummera & Mrs L Hughes)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Basenji
Aust Gr Ch Remwin Littlebitof Cheek (Lyn Hughes)
Runner Up Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup & Neut Gr Ch Ballahond Moola Bayou CD RA ET (Sandra Bell)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Remwin Itsallaboutme (Lyn Hughes)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Remwin Nevergonnabreakmystride (Ms A Lummera & Mrs L Hughes)
Dog CC & Intermediate of Breed: Xalmes Man Of Colours (AI) (M Darr)
Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Remwin Littlebitof Cheek (Lyn Hughes)

Beagle
Minor of Breed: Baldev I Dream of Lucy (S Linek)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Ceugant Kings Hand (Tracy Coop)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maralya Monach Of The Glen (Mr B P Glanford)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dachyclan Francene Of Carmelina (E V Graham)
Res Dog CC & Minor of Breed: Dachyclan Fergus of Carmelina (Miss E V Graham)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dacville Leads Th'Way (Imp NZ) (Laraine Wasson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Lemaison Shaded Lady Rose (Laraine Wasson)
Dog CC & Open of Breed: Dacville Kiwi Temtation (Imp NZ) (Laraine Wasson)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tambo Charona Dawn (Ms N Gilfillan)
Minor of Breed: Aquadachs Eager Emalee (Mrs A Denby)
Puppy of Breed: Aquadachs Embracing Eleanor (Mrs A Denby)
Junior of Breed: Assuana Black Jack (Mrs A Denby)
Bred by Exhibitor of Breed: Aquadachs Classy Cali (Mrs A Denby)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aquadachs Exuberant Elmo (Mrs A Denby)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tarrangower Tamagoza (Mrs A D Johnson)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nicholyev Russian Gold (AI) (S Kelly & J Bower)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ballahond Seda Chiffon (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ballahond Tarn Bilu RN (Sandra Bell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Ballahond Moola Bayou CD RA ET (Sandra Bell)

Saluki
R/UP BOB & Bitch CC: Itsozi Ulmarra's Jewel (Lynda Dunn)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lynne Harwood (VIC)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
HK/US Gr & Aust Sup Ch Impact's Pop Rocks GCG (Imp) (T Thomas/ B West/ H Cong)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Willowpark Dream N Alice (R & S Stapley)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Ochaye When Magic Happens (Miss S Page & Ms D Puttock)
Junior in Group: Collie (Rough)
Shanelg Finders Keepers (A & L Cochrane / W Shipman)
Aust Bred in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Scherzar Uptown Girl (Miss C Bird)
Bred by Exhibitor in Group: White Swiss Shepherd Dog
Aust Ch Silversuisse Angie CCD (Silversuisse Kennel)

Australian Cattle Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Willowpark Dream N Alice (R & S Stapley)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: HK/US Gr & Aust Sup Ch Impact's Pop Rocks GCG (Imp) (T Thomas/ B West/ H Cong)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ochaye When Magic Happens (Miss S Page & Ms D Puttock)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nahrof The Book Thief (L Somers & E Badior/V & D Collins)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Shanelg Finders Keepers (A & L Cochrane / W Shipman)
Bitch CC: Aust Ch Baledda Shades Of Autum (A & L Cocharane)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Scherzar Uptown Girl (Miss C Bird)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nedsur Love Me Like U Do (Mrs T & Miss J Rusden)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Silversuisse Angie CCD (Silversuisse Kennel)
Baby of Breed: Eishund Spirit Hunter (Rachel Devenish-Meares)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Yu-Feng Zee (Taiwan)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Planhaven How High the Moon (Mrs F H Wilson)
Baby in Group: Bullmastiff
Bellezzatoro Rememberthetitans (Chris Luciani)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bullmastiff
Aust Ch Bullalryll Banderas (C Luciani)

Bullmastiff
Baby of Breed: Bellezzatoro Rememberthetitans (Chris Luciani)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Bullalryll Banderas (C Luciani)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Modavam Kung Fu panda (Doug Burt)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Planhaven How High the Moon (Mrs F H Wilson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Planhaven Aqua Girl (Fran Wilson)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Schonhardt Time For A Kit Kat (D Lawson)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ebshine Good Will Hunting (Mrs D Cooper)
Baby of Breed: Redorah Livin La Vida Loca (Mrs D Lawson)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Shouowariryuu Go Kagiyasou (Imp JPN) (Ms E J Thomas)

Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dolfo Of Yihjy Chu Fci (Imp TWN) (S Moss)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Lynne Harwood (VIC)

Best in Group & Bred by Exhibitor in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Junior in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Th Sixsixsix In Me (Katrina L Santas)
Intermediate in Group: British Bulldog
Unforgetabul Sargent Pepper (M & G Hartman)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Unforgetabul Sargent Pepper (M & G Hartman)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ottatella Moorish Idol (Julie & Sharna Barnett)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eleganser Beloved Beech (K Loseby & A Bjornerem)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Riesenhaft Chillin WithThSquad (AI) (Philip & Michelle Hickey)
Res Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Riesenhaft He Gives Me Chills (AI) (Philip & Michelle Hickey)

Keeshond
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hunkeedori Th Sixsixsix In Me (Katrina L Santas)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)