Lismore & District Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 8-Jul-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Keith McCarthy (VIC)   (Total Entry : 247)

Best in Show & Open in Show: Pharaoh Hound
Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Rottweiler
Aust Sup Ch Ubersein Flash Back (AI) (J King & R Scells / L Russell)
Baby in Show: Cairn Terrier
Kiatasee Iron Jack (M Lee)
Minor in Show: French Bulldog
Brindlelicus Our New Hope (N Oldfield & L Henzell)
Puppy in Show: Pug
Kinlou Exit Stategy (Kathy Gill)
Intermediate in Show: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Tvorimir Desire Of Fire (K Flouskos & M Mason)

Puppy SweepStakes - 3rd Place: Dobermann
Wattavue You Had Me At Hello (Danielle Hall)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Keith McCarthy (VIC)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Puppy in Group: Pug
Kinlou Exit Stategy (Kathy Gill)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor Remy Martin (S Wraith)
Baby in Group: Papillon
Clockwork Just In Time (D Burrows & R Hordern)
Minor in Group: Italian Greyhound
Tunamara Jelly Baby (Mr R Davis)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza True Colours (Mrs D Jacques)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Matmor Remy Martin (S Wraith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)
Res Bitch CC: Noonameena Miss Personality (J Faber)
Baby of Breed: Noonameena Moon Dancer (J Faber)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tunamara Jelly Baby (Mr R Davis)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tunamara Morning Star (Ms Carolyn Shaw)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)

Papillon
Baby of Breed: Clockwork Just In Time (D Burrows & R Hordern)

Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kinlou Exit Stategy (Kathy Gill)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Assassins Apprentice (Julie Peters)
Bitch CC & Open of Breed: Nulkaba Girl on a Mission (Kathy Gill)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Arthur Fry (VIC)  (Group Entry : 38)

Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bxact The Doppler Effect (K Roebig)
Baby in Group: Cairn Terrier
Kiatasee Iron Jack (M Lee)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bxact Champagne Supernova (K Roebig)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bullraider Shes So Fine (P & J Smith)
Baby of Breed: Daluja Wont Back Down (Matt Steward & Alison Sutcliffe)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yarrinarra Saxon (M Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Shazam (M Lee)
Baby of Breed: Kiatasee Iron Jack (M Lee)

Jack Russell Terrier
Bitch CC & Intermediate of Breed: Casmara/JR Beau Monde (Fran Kinnear)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Currallie Cashel (Fran Kinnear)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Casmara/JR Kingston Gold (Fran Kinnear)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Bxact The Doppler Effect (K Roebig)
Res Dog CC & Junior of Breed: Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kabere Faith Trust N Pixiedust (Mr A Major & Ms D Connolly)
Minor of Breed: Bxact Champagne Supernova (K Roebig)
Junior (Bitch) of Breed: Kabere Dontyanowhomymumaiz (Mr A Major & Ms D Connolly)
Aust Bred (Dog) of Breed: Kabere Talk Iz Cheap (Mr A Major & Ms D Connolly)

West Highland White Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Redinbrin Presummed Innocent (S & A Cloughley)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Rhythm of the Rain (Guy Spagnolo & Sandra Luchterhand)
Runner Up in Group: Golden Retriever
Aust Ch Bralmico Vintage Genes (De-arne Hargreaves)
Minor in Group: Weimaraner
Bromhund Secret Scandal (Eva Tulk)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway All That Jazz (Guy Spagnolo)
Intermediate in Group: Brittany
Aust Ch Kirinbell Tell Me A Secret (Paul & Tiena Palin)
Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Open in Group: Weimaraner
Aust Ch Besko Colls Many Spirits (AI) (Bromhund Kennels)

Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirinbell Tell Me A Secret (Paul & Tiena Palin)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wameika Rumour Has It (Tiena Palin)

Clumber Spaniel
Baby of Breed: Aust Ch Aerofee Please Ring If Need To (Aerofee Kennels)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Spezia Touched By An Angel (Jennifer Robb)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Ashmere All Too Sweet (Julie Burbridge)
Minor of Breed: Brayroan Rhythm N Soul (D Penman & J Newbold)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Silvaspring Walking on Sunshine (Mrs Kerry Evans)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bralmico Vintage Genes (De-arne Hargreaves)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cianroninis Jingle Paws (AI) (Miss Wendy Fox)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Driftway Rhythm of the Rain (Guy Spagnolo & Sandra Luchterhand)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Driftway All That Jazz (Guy Spagnolo)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Scolouvalley Beau Noir (Khylie Wood)
Baby of Breed: Sandwoodlabs Kirrabillie (K Wood)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Besko Colls Many Spirits (AI) (Bromhund Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Bromhund Secret Scandal (Eva Tulk)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC) (Group Entry : 34)

Best in Group & Open in Group: Pharaoh Hound
Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)
Junior in Group: Basset Hound
Landwell Buster (R Bing)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Landwell Buster (R Bing)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tarrangower Tamagoza (Mrs A D Johnson)
Baby of Breed: Chorley Sweet Inspiration (Elke Moser)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Seablueridge Sister Golden Hair (Trish Gonzalez)
Res Dog CC: Seablueridge Johan Ninja (Patricia Gaye Gonzalez)
Baby of Breed: Seablueridge Madonna (Trish Gonzalez)

Whippet
Minor of Breed: Junabeez Darcy Bustle (Mrs Jo-Anne Miller)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Arthur Fry (VIC)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Keamaree Painted Cowboy (Ms M L Clarke)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Minor in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)

Australian Cattle Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Queblue Command Performance (Christine Macdonald)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Keamaree Painted Cowboy (Ms M L Clarke)

German Shepherd Dog
Dog CC & Minor of Breed: Debbar Icarus (Mrs M Lewin)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tuggun Poetic Justice (P W & W C Boniface)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Keith McCarthy (VIC)  (Group Entry : 27)

Best in Group & Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Ubersein Flash Back (AI) (J King & R Scells / L Russell)
Minor in Group: German Pinscher
Folkvar Day Dream Believer (Mrs Brenda Turner)
Puppy in Group: Dobermann
Wattavue You Had Me At Hello (Danielle Hall)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wattavue You Had Me At Hello (Danielle Hall)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun Into The Fire (Mrs Brenda Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Folkvar Day Dream Believer (Mrs Brenda Turner)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Planhaven How High the Moon (Mrs F H Wilson)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ubersein Flash Back (AI) (J King & R Scells / L Russell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Blackbark Nike (Shaun Oldbury)
Junior of Breed: Vonzennith Josev (Shaun Oldbury)

Samoyed
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aploar Ultimate Jewel (Melitta Armstrong)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Othesaints Obiwan (Kelly O'Connor)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Keith McCarthy (VIC)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Intermediate in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Tvorimir Desire Of Fire (K Flouskos & M Mason)
Minor in Group: French Bulldog
Brindlelicus Our New Hope (N Oldfield & L Henzell)
Open in Group: Schipperke
Aust Ch Monterrez Reach For The Stars (AI) (J & Y Faber)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Brindlelicus Our New Hope (N Oldfield & L Henzell)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Malakula Lucy (Mick Lacey)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Noonameena Race The Storm (J & Y Faber)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Tvorimir Desire Of Fire (K Flouskos & M Mason)

Schipperke
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Monterrez Reach For The Stars (AI) (J & Y Faber)