Riverina District All Breeds Kennel Club (NSW)

Date of Show : 29-Jun-2018 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Lynette Niemann (SA)

Best in Show & Open in Show: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Reibey World Premiere (AI) (S Lancaster & G Render)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Pug
Aust Sup Ch Kabova Venus Rising (J Whitney)
Baby in Show: Siberian Husky
Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
Minor in Show: Dobermann
Walamara Always On My Mind (Imp NZ) (Lisa Hudson/Ayla Douglas)
Puppy in Show: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
Junior in Show: Irish Wolfhound
Aust Ch MacLaomainn Blood Of The Brave (AI) (Rona Moss)
Intermediate in Show: Tibetan Mastiff
Aust Ch Berntiff It's Five O'clock somewhere (Neil Ford & Judith Brunton)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Pug
Aust & Neut Ch Yarrowfell Diva Las Vegas (Yarrowfell Knls)

Baby SweepStakes - 1st Place: Siberian Husky
Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Welsh Corgi (Cardigan)
Bethwyn Black Peppa (Bethwyn Kennels)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Rhodesian Ridgeback
Juzrival Been There Dunit (A Barter & L Fletcher)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: English Setter
Graylors lady Mooch (M Cross)

Veteran SweepStakes - 2nd Place: Bearded Collie
Aust Sup Ch Stylwise Dizzee Rascal HT (Jessica Buckley)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Lynette Niemann (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Sup Ch Kabova Venus Rising (J Whitney)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Griffon Bruxellois
Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Norman & Mills)
Baby in Group: Pomeranian
Ferona Hot Gossip (Yvette Rolfe)
Minor in Group: Pomeranian
Ferona Won to Die For (Yvette Rolfe)
Open in Group: Pug
Aust Ch Kabova Crowded House (Jenny Whitney)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust & Neut Ch Yarrowfell Diva Las Vegas (Yarrowfell Knls)
Runner Up Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pomeranian
Kimico Prince Nehmar (John Pritchard)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Mmdivine Snow Queen (Cecilia Dobson)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Braperemi Riverina Rebel (Cecilia Dobson)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Norman & Mills)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tzani Bellatrix Lestrange (Bell/ Mills & Norman)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Tzani Eglantine Electra (Bell/ Mills & Norman)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rogojin Happy Feet (K W & C A Hodge)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rogojin Make My Day (Ken & Cheryl Hodge)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Rogojin Kinky Boots (K W & C A Hodge)

Maltese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Soyeux Shannara (Cristina Goodman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Soyeux Queen of Dreams (Cristina Goodman)
Baby of Breed: Soyeux Prince Of The Universe (Cristina Goodman)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ferona Great Expectations (Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Ferona Won to Die For (Yvette Rolfe)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ferona Won Classic Dream (Yvette Rolfe)
Baby of Breed: Ferona Hot Gossip (Yvette Rolfe)
Minor of Breed: Ferona Shes Got Th Look (Yvette Rolfe)
Aust Bred of Breed: Ferona Dark N Seductive (Yvette Rolfe)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Kimico Prince Nehmar (John Pritchard)

Pug
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kabova Venus Rising (J Whitney)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Crowded House (Jenny Whitney)
Res Dog CC & Minor of Breed: Kabova Yours Truly (J Whitney)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Yarrowfell Diva Las Vegas (Yarrowfell Knls)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lynette Niemann (SA)

Best in Group & Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Gr Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)
Runner Up in Group & Junior in Group: Skye Terrier
SkyesDLimit MyWay or Da Hwy (Letisha Pelchen)
Minor in Group: Skye Terrier
Grawen Somedays Are Diamond (Wendy & Graeme Moody)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Lionsden Royal Renegade (Mr A W Lyon & Mrs J Lyon)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Portizon Jewel Of Indianna (Mrs R Harrison)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Nikar deeds never done (AI) (Karen Sloane)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Nikar New Begining (Karen Sloane)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Portizon Rocks Your World (Mrs R Harrison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Portizon Jewel Of Indianna (Mrs R Harrison)

Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Corajoso Advocates Enigma (Ms C Shields)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Covejack The Duke (Jayne Hawkins)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: SkyesDLimit MyWay or Da Hwy (Letisha Pelchen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Grawen Somedays Are Diamond (Wendy & Graeme Moody)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Grawen Queen Ofth Night (W V & G A Moody)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lionsden Royal Renegade (Mr A W Lyon & Mrs J Lyon)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lionsden A Whole Lot Of Rosie (Mr A W Lyon & Mrs J Lyon)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Atenta Mista Wags (Christine Alderton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Lachlanpark Man Oh Man (Geoffrey & Cheryl Coyte)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Gumhaven Cherokee Rose (Geoffrey & Cheryl Coyte)
Baby of Breed: Lachlanpark Gypsy Queen (Ms C J Alderton)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Christopher Moore (VIC)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Reibey World Premiere (AI) (S Lancaster & G Render)
Runner Up in Group: Chesapeake Bay Retriever
Aust Ch Kabova The Wolf Among Us (J Whitney)
Minor in Group: English Setter
Graylors lady Mooch (M Cross)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Kobidan Pretty Penny (Mrs J Cattell & Mrs S Nichols)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Lachlanpark Moon Dance (Geoffrey & Cheryl Coyte)
Aust Bred in Group: Pointer
Aust Ch Silvagun Saintly (Silvagun Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Neut Ch Kobidan Kiss N Tell (Mrs S Nichols)
Runner Up Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch & Neut Ch Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)

Brittany
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tobenlee Moves Like Jagger CCD RA ET JC (Samantha Ibbott-Cordi)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tobenlee Chase N Shadows JC (Mrs Samantha Ibbott-Cordi)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kirinbell Get Off My Cloud (Samantha Ibbott-Cordi)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kirinbell Brown Sugar (Samantha Ibbott-Cordi)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova The Wolf Among Us (J Whitney)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kabova Tru Calling (J Whitney)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Thaxmead Savoy Affair (Imp NZ) (D & F Bartels)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lachlanpark Moon Dance (Geoffrey & Cheryl Coyte)

English Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eireannmada Hetty Wainthropp (Mrs D A Jones & Mr G B Browne)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Lucksheray Design Dandy To Fairray (Imp ITY) (M Cross)
Minor of Breed: Graylors lady Mooch (M Cross)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fairray Unbeatable Ultimatum (Imp ITY) (Marlene Cross)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Reibey World Premiere (AI) (S Lancaster & G Render)
Open Neuter of Breed: Aust Ch & Neut Ch Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skyehaven Ticket To Ride (Meaghan O'Shannassy)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kobidan Pretty Penny (Mrs J Cattell & Mrs S Nichols)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarlorise Walk on The Wild Side (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Kobidan On Tap (Mrs J Cattell & Mrs S Nichols)
Baby of Breed: Woodwych On Cloud Nine (AI) (Mrs Susan Brown)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kobidan Kiss N Tell (Mrs S Nichols)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Kobidan Hot to Handle (S Nichols & J Cattell)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Soshyl Mr Sunday Football (R McNab)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Gungrange Queen O The Blues (AI) (Peter Frost & Elizabeth Thomas)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Blackhills Eternal Sun for Cigwn (Imp NZ) (E Thomas & K Thomas)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silvagun Saintly (Silvagun Kennels)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Judith Woolley (ACT)

Best in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Runner Up in Group & Junior in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch MacLaomainn Blood Of The Brave (AI) (Rona Moss)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Greyhound
Aust Neut Ch Kaotic Will JC (Janet Ramsay)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dachchimac Super Trooper (Linda Stevens)

Greyhound
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kaotic Will JC (Janet Ramsay)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch MacLaomainn Blood Of The Brave (AI) (Rona Moss)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch MacLaomainn Autumn Rain (Rona Moss)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Juzrival Been There Dunit (A Barter & L Fletcher)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Arthur Fry (VIC)

Best in Group & Open in Group: Bearded Collie
Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)
Baby in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Bethwyn Black Peppa (Bethwyn Kennels)
Minor in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Kelprin Someone Like You (Dee Milthorpe)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)
Junior in Group: Collie (Rough)
Mirriyuula Illusion In Black (AI) (T & A Jenkins)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mirriyuula Illusion In Black (AI) (T & A Jenkins)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Tyrilebee Quay To The Storm (Casey Morrison)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hillmagic Purple Haze (E Bevk & R Koerber)

Shetland Sheepdog
Baby of Breed: Lyndream Laugh Out Loud (M Kirk)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kelprin Someone Like You (Dee Milthorpe)
Baby of Breed: Bethwyn Black Peppa (Bethwyn Kennels)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Arthur Fry (VIC)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Baby in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
Minor in Group: Dobermann
Walamara Always On My Mind (Imp NZ) (Lisa Hudson/Ayla Douglas)
Puppy in Group: Akita
Aust Ch Blaqaviar She Did It For Fun (Linda Buckley)
Intermediate in Group: Tibetan Mastiff
Aust Ch Berntiff It's Five O'clock somewhere (Neil Ford & Judith Brunton)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shiba Inu
Aust Neut Ch Yukan Tukushima Go Fuyu (Vernita Collins)
Runner Up Neuter in Group: Boxer
Aust & Neut Ch Boxberry Pretty Lil Precious HT0 CC DMN (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)

Akita
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Blaqaviar She Did It For Fun (Linda Buckley)

Boxer
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Boxberry Cut The Mustard (AI) DMN (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Boxberry La Chica Bella (Brooke, Halliday & Badman)
Open of Breed: Aust Ch Boxberry Dont Eat The Car (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Boxberry Pretty Lil Precious HT0 CC DMN (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Banobrae Hell or High Water (G & P Barber / J Karena)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Stennaroo Whenthesungoesdown (B & M Stennings / M & M McMenamin)

Cane Corso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kylasha The Impaler (Nicole Tetley)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Res Dog CC & Minor of Breed: Walamara Always On My Mind (Imp NZ) (Lisa Hudson/Ayla Douglas)

Shiba Inu
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Yukan Tukushima Go Fuyu (Vernita Collins)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Lover Boy (C Yate)
Baby of Breed: Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berntiff It's Five O'clock somewhere (Neil Ford & Judith Brunton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Bitch CC & Junior of Breed: Berntiff Take A Chance On Me (Neil Ford & Judith Brunton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Christopher Moore (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Is Where Thparty At (Katrina L Santas / Stuart & Bev Barr)
Runner Up in Group & Junior in Group: Poodle (Miniature)
Aust Sup Ch Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)
Minor in Group: German Spitz (Klein)
Aust Ch Ferona Geheime Affare (L J & R J McCahon)
Puppy in Group: Chow Chow
Chowleigh Blacks Back AtRynkls (Di Gooding)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Neut Ch Knightfyre Halleys Comet (Diane Russell)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Sweetooth Music Ofthe Night (L M Boyd)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Chowleigh Blacks Back AtRynkls (Di Gooding)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Moonglade Le Taureau Adore (Luciana Giorgioni)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Warpaint Silver N Gold (D & C Beacock)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Moonglade Prada Prada (Luciana Giorgioni)
Puppy of Breed: Tuiwood C'est Si Bon (Imp NZ) (Luciana Giorgioni)

German Spitz (Klein)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Ferona Geheime Affare (L J & R J McCahon)

German Spitz (Mittel)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Fyreburst Day Lilly (L J & R J McCahon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Knightfyre Halleys Comet (Diane Russell)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mannerking Empire Strikes Back (Debbie King)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mannerking Northern Lights (Debbie King)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hunkeedori Is Where Thparty At (Katrina L Santas / Stuart & Bev Barr)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Olebob My Name Is Christine (Mrs P Harman & Ms L Stone)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Darellsig U Got What It Takes (Danielle Small)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beddydane Th Greatest Showman (Ms L F Stone)
Baby of Breed: Sweetooth Speak Boldly (L M Boyd)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sweetooth Music Ofthe Night (L M Boyd)