Sutherland Shire All Breeds Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 15-Jul-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Ken Hammond AFSM (NSW)

Best in Show & Open in Show: Old English Sheepdog
Aust & Am Ch Tana's Chunky Monkey at Dezignerz (Imp USA) (F Fearon-Zammit /R Zammit /B Vessel-Dodds /K Krumpe/ F Methelis//J&K M)
Runner Up in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)
Minor in Show: Sealyham Terrier
Aust Ch Pennyflower Dave In Deep Space (Christine Timms)
Puppy in Show: Chinese Crested Dog
Aust Ch Coviter Hunkaspunk (L & H Gibson)
Intermediate in Show: French Bulldog
Aust Ch Warpaint Masquerade (D & L Thorpe / J Daidone)
Aust Bred in Show: Dalmatian
Aust Sup Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Kimscott Sound Of Love (K L Glanford)

Baby SweepStakes - 3rd Place: German Shorthaired Pointer
Centaine Whole Lotta Love (AI) (Lyn Mansfield)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Dobermann
Aust Ch Walamara Zero To Infinity at Alldobe (AI) (Imp NZ) (Michelle Cowin)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Bracco Italiano
Jonz Chillz N Thrillz (Mrs M Ashpole/ G & L Kellett)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Elizabeth Davidson (NSW)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Balkana Fire and Ice (J W Camac / Scales / Johnston)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Chevalove Red Hot lil Devil (K & M Munro)
Puppy in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Coviter Hunkaspunk (L & H Gibson)
Open in Group: Havanese
Aust Sup Ch Hashki Zero The Hero (J & A Bell)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust & Neut Ch Kaliak Le Femme (S J & K l Axiak)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Balkana Fire and Ice (J W Camac / Scales / Johnston)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caperway Mystery N Magic (Ms R Duffy)
Baby of Breed: Chevalove Red Hot lil Devil (K & M Munro)
Baby (Dog) of Breed: Chevalove Red Storm Rising (K & M Munro)
Puppy of Breed: Alexabelle Reign Supreme (S Boyce)
Intermediate of Breed: Aust Ch Lookingglass Incandescence (Mrs S G Boyce)
Open of Breed: Aust Ch Chevalove Imperial Design (K & M Munro)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kaliak Le Femme (S J & K l Axiak)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Coviter Hunkaspunk (L & H Gibson)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ch Nagpuni In The Midnight Hour (Terri Odell)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nagpuni Secret Agent RN (Terri Odell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Nagpuni Hamish Halfpint (Sheena Mary Jackson)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Zero The Hero (J & A Bell)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Hashki Young Gun (James and Alanna Bell)

Maltese
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Marblanc Hollywood Fantasy (Mary Atkinson)

Pekingese
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Athalow Rainbows N Lollipops (J Nash)

Pomeranian
R/UP BOB & Res Dog CC: Amorea Big Brothers Karma (John Van Slochteren)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Troycole The Last Samurai (L Johnson & J Dunn)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Karren Fergusson (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Border Terrier
Aust Ch Chanpema Excellent Adventure (Chanpema Kennels/Green/Lamb)
Runner Up in Group: Bull Terrier
Tenaz Shez Daddy's Girl (J & B McGowan)
Minor in Group: Sealyham Terrier
Aust Ch Pennyflower Dave In Deep Space (Christine Timms)
Junior in Group: Airedale Terrier
Aust Ch Driesdale Richmond Virginia (Mrs M A Fittler)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Pradakka Pure Elegance (AI) WPD (T Talbot)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust & Neut Ch Newbelle Live Wire JC (T Talbot)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Driesdale Richmond Virginia (Mrs M A Fittler)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pradakka Pure Elegance (AI) WPD (T Talbot)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Newbelle ACDC ET JC WWPD (T Talbot)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Newbelle Live Wire JC (T Talbot)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chanpema Excellent Adventure (Chanpema Kennels/Green/Lamb)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Tenaz Shez Daddy's Girl (J & B McGowan)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Schardale Sir Angelo (AI) (M J Schafer)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullacktiv Dreamwalker (ROM) (P Zullo)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ozjack Flash in the pan (Bob Purss)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Pennyflower Dave In Deep Space (Christine Timms)

Staffordshire Bull Terrier
Minor of Breed: Joden Own Tha Space (Kim Sammut)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)
Runner Up in Group & Junior in Group: Golden Retriever
Aust Ch Harvikgold Wild Fire RN NRA (D&V Harris)
Baby in Group: Golden Retriever
Athalow Ardbeg Galileo (Jonathon Nash)
Minor in Group: Bracco Italiano
Jonz Chillz N Thrillz (Mrs M Ashpole/ G & L Kellett)
Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch BlueBreeze Grand Divinity (D Casey)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jonz Chillz N Thrillz (Mrs M Ashpole/ G & L Kellett)

Brittany
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tobenlee Moves Like Jagger CCD RA ET JC (Samantha Ibbott-Cordi)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kirinbell Get Off My Cloud (Samantha Ibbott-Cordi)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kirinbell Brown Sugar (Samantha Ibbott-Cordi)
Intermediate of Breed: Aust Ch Kirinbell Tell Me A Secret (Paul & Tiena Palin)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)

English Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bendeela To The Manor Born (Paul Terrett)
Baby of Breed: Bendeela English Rose (Paul Terrett)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Demorz To Paris With Love (Deb Moran)
Baby of Breed: Demorz The Critics Choice (Deb Moran)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hotwyr Oh No You Better Dont (Dempster/Bank)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hotwyr Sympathy for the Devil (Fiona Dempster/Rae Bank)
Baby of Breed: Hotwyr I'm Fab Boo Lush (Fiona Dempster/Rae Bank)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Harvikgold Wild Fire RN NRA (D&V Harris)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch BlueBreeze Grand Divinity (D Casey)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tyassagold Fire At My Feet (D Casey)
Baby of Breed: Athalow Ardbeg Galileo (Jonathon Nash)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Jill Dunckley (NSW)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Beagle
Aust Ch Ariahgrove Oops Im in Trouble (Rhonda Dearnaley)
Baby in Group: Afghan Hound
Karakush But Not As U Know It (L & H Gibson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Kimscott Sound Of Love (K L Glanford)

Afghan Hound
Baby of Breed: Karakush But Not As U Know It (L & H Gibson)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Bontarnie Oscar (B K & C O'Hagan)

Beagle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ariahgrove Oops Im in Trouble (Rhonda Dearnaley)

Borzoi
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mistraka Yanicknoah (Mistraka Knls)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Mistraka Ziggy Marley (Mistraka Knls)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Mistraka Yasmin Le Bon (Mistraka Knls)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maralya Ima Master Piece Too (K Nilsen)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Trutori Control To Major Tom (S Harloff)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mittledac Flying High (AI) (S Harloff)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kajmytt Classic Hunter (Mrs K L Glanford)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kimscott Sound Of Love (K L Glanford)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lainnir Kunzite (Sandra Waugh)

Foxhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Foxgully A Touch Of Steele (John/ Celeste & Brigette Bryson)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Zurk Francis (Lyndsay Kruse)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Mistraka Daisy Lang (Mistraka Knls)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Mistraka Muhammad Ali (Mistraka Knls)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Penmarric Super Trouper (K Baxter/ G Macquarie & A E Smith)
Baby of Breed: Penmarric Creme Brulee (Mrs K Baxter/ Ms A Smith & Ms G Macquarie)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Chakrata Molly Malone (K Baxter & S Delaney)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Adrian Walmsley (NSW)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust & Am Ch Tana's Chunky Monkey at Dezignerz (Imp USA) (F Fearon-Zammit /R Zammit /B Vessel-Dodds /K Krumpe/ F Methelis//J&K M)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bearded Collie
Aust Ch Llanddona Not With Haste (Imp NZ) (Angela J Dillon)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Scotsdream Rekindle The Spark (R Kelly)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ambajaye Tails On Ice (AI) NBT (B Merchant)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Llanddona Not With Haste (Imp NZ) (Angela J Dillon)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Hj Ch & Aust Ch Qila De La Terre Sauvage HT (Imp HUN) (Tanyia Tuckey & Lynda Trotter)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Syryne Reign of the Dragon (Shiralee Fossey)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Syryne Burning Embers HT (Shiralee Fossey)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Orical Liz of Finlandia (L Mills & R Petrzalka)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Orical Juhaofarcadia (AI) (L Mills & T Richardson)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Tana's Chunky Monkey at Dezignerz (Imp USA) (F Fearon-Zammit /R Zammit /B Vessel-Dodds /K Krumpe/ F Methelis//J&K M)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dezignerz You Had Me At Hello (F Fearon-Zammit/R Zammit/J & K McLean)
Minor of Breed: Dezignerz American Pie (F Fearon-Zammit & R Zammit/ J & K McLean)

Shetland Sheepdog
Dog CC & Puppy of Breed: Scotsdream Rekindle The Spark (R Kelly)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Dr Lesley Cameron (NSW)

Best in Group & Open in Group: Newfoundland
Aust Ch Shelridge Washington (M Rogers)
Runner Up in Group: Dobermann
Aust Ch Bravadobe Rapunzel Tangled At Martyn (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns/ J & E Henville)
Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Zero To Infinity at Alldobe (AI) (Imp NZ) (Michelle Cowin)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Bravadobe U Dont Own Me (AI) (Imp NZ) (J / E Henville & Bravadobe)
Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Nija Colour MeHappy With Tell D (L Hetherington)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust & Neut Ch Zanzebern Winter Wonderland (Robyn Keen)
Runner Up Neuter in Group: Boxer
Aust Ch / Neut Ch Nija Bibbity Bobbity Boo (L Hetherington)

Akita
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Oceanbreeze Raiz Yr Glass (Sandra Craig)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Desertraine LegendaryPhoenix (Monica A Vaughan ~ Desertraine Akitas)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Von der Bernessehof Amigo (Imp CZE) (Robyn Keen)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Velvet Soul Del Molinasco (Imp ITA) (Robyn Keen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Zanzebern Winter Wonderland (Robyn Keen)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nija Colour MeHappy With Tell D (L Hetherington)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Nija Bibbity Bobbity Boo (L Hetherington)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fynobull Dark Side Of Thmoon (AI) (Mrs M & Mr A O'Callaghan)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bravadobe Rapunzel Tangled At Martyn (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns/ J & E Henville)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bravadobe U Dont Own Me (AI) (Imp NZ) (J / E Henville & Bravadobe)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Walamara Zero To Infinity at Alldobe (AI) (Imp NZ) (Michelle Cowin)

Dogue de Bordeaux
Baby of Breed: Bordogue Lincoln (J & A Douglass / R & K Reid)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shelridge Washington (M Rogers)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Ros Bacich (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
Baby in Group: British Bulldog
Bumbullb Double Barrel (Courtney & Hayden Smith)
Puppy in Group: Dalmatian
Krystaway Imagine Dragons (R & D Harbin)
Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch Warpaint Masquerade (D & L Thorpe / J Daidone)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Boston Terrier
Aust Gr & Neut Gr Ch Zareba Paparazzi (D Norquay & A Corbett)

Boston Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Gr Ch Zareba Paparazzi (D Norquay & A Corbett)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bratrice Breaking The Ice (AI) (Courtney Basa & Hayden Smith)
Baby of Breed: Bumbullb Double Barrel (Courtney & Hayden Smith)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cross B's American Playboy (AI) (Imp USA) (David & Susie Simpson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kuteaz Playboys Playgirl (David & Susie Simpson)
Res Dog CC & Minor of Breed: Kuteaz Playboys Bundy Bear (David & Susie Simpson)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
Dog CC & Puppy of Breed: Krystaway Imagine Dragons (R & D Harbin)
Intermediate of Breed: Aust Ch Darlinghill Hashtag Dot Com (R & D Harbin)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Warpaint Masquerade (D & L Thorpe / J Daidone)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rithpen Miss Congeniality (Sharyn Wright)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Dancing Queen (Denise M Sylvester)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tenkashiro Sylver Gold N Topaz (Denise M Sylvester)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elluje Fast and Furious (AI) (Julie & Erin Henville / Fay Thomasen)