Central Australian Show Society Inc (NT)

Date of Show : 6-Jul-2018 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Diane Baillie (VIC)

Best in Show & Aust Bred in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Vonpeta Faze Im Goin Thru (P N Damarell / J E Pike)
Runner Up in Show & Open in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Gr Ch Vanstaff Penny Black (J Rasche & D Tomney)
Baby in Show: Basenji
Aust Ch Tamsala Chevy Chevelle (AI) (Heather A Budd)
Minor in Show: Whippet
Rushdale The Joker (Allan Adams)
Puppy in Show: German Shorthaired Pointer
Kobidan Pretty Boy Floyd (J Cattell & S Nichols)
Junior in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Anvilhart License To Chill (Jo Rasche & D Tomney)
Intermediate in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Mistypoint Glitz N Glamour (T L Edwards)
State Bred in Show: Rottweiler
Emzacily Hear Me Roar (S Gordon)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Diane Baillie (VIC)

Best in Group & Open in Group: Pekingese
Aust Sup Ch Takeshi Da Vinci (Imp MYS) (Rosslyn Gordon & Jeff Fall)
Minor in Group: Pekingese
Aust Ch Glenroyal Memrys Maid By Leo (Rosslyn Gordon)
Junior in Group: Italian Greyhound
Kosmos Kissed By An Angel (Clare Flattum)
Aust Bred in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Galig Cacciatrice (Clare Flattum)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chinese Crested Dog
Aust Neut Ch Xioma The Box Of Pandora (B Burgess)
Runner Up Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Kosmos Winston Blue (Clare Flattum)

Chinese Crested Dog
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Xioma The Box Of Pandora (B Burgess)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Galig Cacciatrice (Clare Flattum)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Galig Fonteyn (Clare Flattum)
Minor of Breed: Bindahlena Summer Surprise (C Flattum & L Wood)
Junior of Breed: Kosmos Kissed By An Angel (Clare Flattum)
State Bred of Breed: Aust Ch Kosmos Koh I Noor (Clare Flattum)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kosmos Winston Blue (Clare Flattum)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Kosmos Heart Of Eternity (Ashleigh Divola & Clare Flattum)
Reserve Neuter Dog CC: Kosmos Angel On My Shoulder (C Flattum & A Divola)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Haggai Following Me (Mrs S O'Brien)

Papillon
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Pinklee Black Diamonds (Ms M Sarif)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Takeshi Da Vinci (Imp MYS) (Rosslyn Gordon & Jeff Fall)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Glenroyal Memrys Maid By Leo (Rosslyn Gordon)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sebandee Ebony Black Rose (Colin Seymour)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Benboochka Borealisalice (Mr A A & Mrs M A Watt)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Diane Baillie (VIC)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Gr Ch Vanstaff Penny Black (J Rasche & D Tomney)
Runner Up in Group: Australian Terrier
Aust CH INT CH N CH DK CH FIN CH SE CH Jaskarin Rise Like A Phoenix (Imp SWE) (J S & C M Beckett)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Anvilhart License To Chill (Jo Rasche & D Tomney)
Intermediate in Group: Border Terrier
Glenbogle Dazzle N Daze (Colleen Maddigan & Sue Mewse)
State Bred in Group: Bedlington Terrier
Aust Ch Wurroit Blue Diamond (Bob & Erica Whitehead)
Aust Bred in Group: Bedlington Terrier
Aust Ch Ausbed Puttin on the Ritz (Bob & Erica Whitehead)
Runner Up Neuter in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust & Neut Gr Ch Larnook Nellie Melba CA (Sarah Lowe)

American Staffordshire Terrier
Baby of Breed: Ravinboutya Marlyns Mayhem (M Boucher)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust CH INT CH N CH DK CH FIN CH SE CH Jaskarin Rise Like A Phoenix (Imp SWE) (J S & C M Beckett)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ausbed Puttin on the Ritz (Bob & Erica Whitehead)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wurroit Blue Diamond (Bob & Erica Whitehead)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Janmark Just Joking (Imp UK) (Bob & Erica Whitehead)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Glenbogle Dazzle N Daze (Colleen Maddigan & Sue Mewse)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Fabulose Stella From the Hood (Imp) (Wanda Gallagher)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Occuli Stardust Angel (S Gordon)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shaneca Sparks Fly (Sarah Lowe)
Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Larnook Nellie Melba CA (Sarah Lowe)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Vanstaff Penny Black (J Rasche & D Tomney)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Anvilhart License To Chill (Jo Rasche & D Tomney)
Baby of Breed: Anvilhart Hashtag OMG (J Rasche & D Tomney)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Diane Baillie (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Baradav A Reason To Smile (AI) (Mr D M & Mrs B A Joseph)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Occuli Brockit Lad (D J & D C Mahoney)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Kobidan Quick Smart (Mrs J Cattell & Mrs S Nichols)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Truespring Carpe Diem (J Rasche & R Hartnett)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Kobidan Pretty Boy Floyd (J Cattell & S Nichols)
Open in Group: Irish Water Spaniel
Aust Gr Ch Poole's Ide Covert Affair With Tirriki (AI) (Imp USA) (B N/ C P & H R van Haasteren)
Runner Up Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Gr Ch / Neut Ch Baradav Noble Affair (AI) (Barb & David Joseph)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Occuli Brockit Lad (D J & D C Mahoney)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Romark Raindrops On Roses IAM (AI) (Mrs Lyn Mellett)
Open of Breed: Aust Ch Wysiwyg Breezn Thru Texan Law (Mrs Lyn Mellett)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Azel Believe What U Want (B Burgess)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Azel The Need For Speed (B Burgess)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Truespring Carpe Diem (J Rasche & R Hartnett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Truespring Hashtag Blessed (J Rasche & R Hartnett)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kobidan Pretty Boy Floyd (J Cattell & S Nichols)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Woodwych Joie De Vivre (S / R & L Schwerdt)
Baby of Breed: Kobidan Quick Smart (Mrs J Cattell & Mrs S Nichols)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baradav A Reason To Smile (AI) (Mr D M & Mrs B A Joseph)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Baradav Dare To Dream (AI) (Mr D M & Mrs B A Joseph)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch / Neut Ch Baradav Noble Affair (AI) (Barb & David Joseph)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Poole's Ide Covert Affair With Tirriki (AI) (Imp USA) (B N/ C P & H R van Haasteren)

Large Munsterlander
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Mistypoint Send Me An Angel (T L Edwards)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mistypoint Wish Upon A Star (Ms T L Edwards)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arithon Eirian (Nikki & Peter Llewellyn-Jones)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Diane Baillie (VIC)

Runner Up in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Shelridge Weapon Of Choice (Mr A & Mrs B Mc Villy)
Baby in Group: Basenji
Aust Ch Tamsala Chevy Chevelle (AI) (Heather A Budd)
Minor in Group: Whippet
Rushdale The Joker (Allan Adams)
Puppy in Group: Whippet
Argowan Charmed and Dangerous (N Gibson)
Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Mistypoint Glitz N Glamour (T L Edwards)
State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Blankenburg Sheza Deva (Nicki Gibson)

Basenji
Baby of Breed: Aust Ch Tamsala Chevy Chevelle (AI) (Heather A Budd)

Beagle
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Hounsley Have You Ever (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hounsley Have You Been Told (Miss J Lalor & Mr P Hissey)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Burnt Toffee of Markwell (Imp NZ) (Melissa M C Purich)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Markwell Chocolat Sensation (Imp NZ) (Melissa M C Purich)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aus Ch Creena Master Edward Wright (Peter & Joan Wright)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mistypoint Bobby Dazzler (T L Edwards)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Rokeena St Louis Blues (T Edwards/ R Wallis & S Marshall)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Mistypoint Let It Go (T L Edwards)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mistypoint Glitz N Glamour (T L Edwards)
Puppy of Breed: Mistypoint Love Isan Open Door (T L Edwards)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shelridge Weapon Of Choice (Mr A & Mrs B Mc Villy)

Whippet
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Rushdale The Joker (Allan Adams)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Highmarcs Fernando (Mrs Melissa Purich & Dr Arnold Tan)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Blankenburg Sheza Deva (Nicki Gibson)
Puppy of Breed: Argowan Charmed and Dangerous (N Gibson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Diane Baillie (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Vonpeta Faze Im Goin Thru (P N Damarell / J E Pike)
Runner Up in Group: Briard
UK Ch & Aust Sup Ch Fostebrie Divine Edition JW ShCM (Imp UK) (Ms E Bennett)
Baby in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Damonte Jezzabelle (Damonte Kennels)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Vonpeta No Harmonisation (P N Damarell & J E Pike)
State Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Echomidi Struttin His Stuff (Tanya Reichstein)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust & Neut Ch Tagetarl Baby Got Blue Genes (Jessica Clarke)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Echomidi Struttin His Stuff (Tanya Reichstein)
Bitch CC & Junior of Breed: Pavesi Blue Pearl (Diane Coe)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tagetarl Baby Got Blue Genes (Jessica Clarke)

Border Collie
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ableflow Dark Knight (Mervena Conroy)

Briard
BOB, Dog CC & Open of Breed: UK Ch & Aust Sup Ch Fostebrie Divine Edition JW ShCM (Imp UK) (Ms E Bennett)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vonpeta Faze Im Goin Thru (P N Damarell / J E Pike)
Dog CC: Allendell Quick Silver (R Bentley / D Elliott)
Puppy of Breed: Vonpeta No Harmonisation (P N Damarell & J E Pike)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Rhosyn Red Velvet (Michelle Morelli)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Leberhine Jeronimoe A'Z (Damonte Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Vonpeta Grace N Beauty (AI) (P N Damarell & J E Pike)
Baby of Breed: Damonte Jezzabelle (Damonte Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Zukerpuppe Dina Bay (Damonte Kennels)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Abacel Nite Cruiser (Mr J & Mrs M Rice / Miss B Musolino)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Soverenpark Bring It On HT ET JC (C van der Wolde/J Kelly/K Scholz)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Diane Baillie (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Ch Icepower Bumble Bee (Mrs K Black & Ms D L Byles)
Runner Up in Group: Rottweiler
Aust Ch Inselstaat Van Ish (AI) (Miss S Gordon)
Junior in Group: Dobermann
Vansitar Blacks The Nu Orange (Imp NZ) (D Kehow/ J Cattell/ D Grosse/ Z McCormick)
State Bred in Group: Rottweiler
Emzacily Hear Me Roar (S Gordon)
Open in Group: Estrela Mountain Dog
Aust Ch Asterel Xudavnown (Imp UK) (P & J Buckley)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Vansitar Blacks The Nu Orange (Imp NZ) (D Kehow/ J Cattell/ D Grosse/ Z McCormick)

Estrela Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Asterel Xudavnown (Imp UK) (P & J Buckley)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Inselstaat Van Ish (AI) (Miss S Gordon)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Emzacily Hear Me Roar (S Gordon)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Icepower Bumble Bee (Mrs K Black & Ms D L Byles)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Icepower Checkmate (D L Byles)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Diane Baillie (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Belzbentley Welcome to Bedrock (Rebecca Bentley)
Runner Up in Group & Open in Group: Japanese Spitz
Aust Gr Ch Belzbentley Saturn Five (Rebecca Bentley)
Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Beachspots Renaissance RN (Sharon Gahan)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)

Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beachspots Renaissance RN (Sharon Gahan)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belzbentley Welcome to Bedrock (Rebecca Bentley)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Belzbentley Saturn Five (Rebecca Bentley)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)