Gin Gin Show Society (QLD)

Date of Show : 2-Jun-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Marilyn Hoy (NSW)   (Total Entry : 209)

Best in Show & Aust Bred in Show: Poodle (Standard)
Aust Ch Picardy Poetry in Motion (Shenara Moon & L S Boyd)
Runner Up in Show & Open in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Jaemist Midsummer Nights Dream (Mr T N & Mrs R G Ray)
Baby in Show: Griffon Bruxellois
Aust Ch Tzani Dorothy Dix (Diana Norman/ Tim Mills & Kerry Bell)
Puppy in Show: French Bulldog
Moonglade La Konfidential (K L Peek)
Intermediate in Show: Saluki
Aust Ch Pazada Encore (G & P Russell / Belinda Almpantis)
State Bred in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Izalab Standinroomonly (AI) (Mrs Leigh Hinricks)

Baby SweepStakes - 1st Place: Cocker Spaniel
Myshalair Steppin Out In Style (Hilare Yeates)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Australian Cattle Dog
Pangatta Blue Thor (S & K Whyatt)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Pekingese
Glenroyal Portrait By Da Vinci (Sue James & Rosslyn Gordon)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Weimaraner (Long-haired)
Greywei Time for Bubbles (Kathleen Rogers)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Marilyn Hoy (NSW)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Open in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Tzani Mr Magoo (Tim Mills & Diana Norman)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Pug
Aust Ch Burjoise Betty Boo (Mrs M D & Ms W M Burgess)
Baby in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Tzani Dorothy Dix (Diana Norman/ Tim Mills & Kerry Bell)
Minor in Group: Pug
Saxten Silver Provocather (Mrs M D & Ms W M Burgess)
Puppy in Group: Pekingese
Glenroyal Portrait By Da Vinci (Sue James & Rosslyn Gordon)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Aust Bred in Group: Papillon
Aust Ch Sailoz Angels On The Moon (J & W Stewart-Cook)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aberlour Whispering Jack (Lyn Dunne)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Fasusq Don't Dream It's Over (Amanda Dunne)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Casmai Cort With No Knickers (Cassie Hatfield)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Casmai Hit Th Road Jack (Cassie Hatfield)
Baby of Breed: Casmai Fortune Favours Th Bald (Cassie Hatfield)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tzani Mr Magoo (Tim Mills & Diana Norman)
Baby of Breed: Aust Ch Tzani Dorothy Dix (Diana Norman/ Tim Mills & Kerry Bell)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Goodvibes Blue By You (Mr B & Ms J Stewart-cook)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sailoz Angels On The Moon (J & W Stewart-Cook)
Res Dog CC & Minor of Breed: Goodvibes Born To Be Wild (W & J Stewart-cook)
Baby of Breed: Goodvibes Baron Of Glen Elgin (J & W Stewart-cook)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Glenroyal Da Vincis Lil Demon (Barb O'Brien & Rosslyn Gordon)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Glenroyal Portrait By Da Vinci (Sue James & Rosslyn Gordon)

Pomeranian
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Uno U Want Me (Penny Driver)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dreamforever Angel Of Fortune (Penny Driver)
Baby of Breed: Dreamforever Life Of The Parti (Penny Driver)

Pug
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Burjoise Betty Boo (Mrs M D & Ms W M Burgess)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Res Dog CC: Saxten Star Gazer (Mrs M D & Ms W M Burgess)
Minor of Breed: Saxten Silver Provocather (Mrs M D & Ms W M Burgess)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Robert Cleland (SA)  (Group Entry : 34)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bedlington Terrier
Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Moonglade Thea Queen (K L Peek)
Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Tarrilli Split Decision (Miss K Maguire)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kupala Kapstone (Kupala)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Belljacks Betta A Devil U Know (S K Whyatt)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Ourgang Pocket Rocket (Miss A Crosthwaite & Miss A Wolf)
Baby of Breed: Moonglade Thea Queen (K L Peek)
Puppy of Breed: Ourgang Crank it Up (Miss A Crosthwaite)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrilli Split Decision (Miss K Maguire)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Maceltic Nyah Griffyns Gift (Miss K Maguire & Mrs R Waxman)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarrilli Rhydder In The Sleigh (Miss K Maguire)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Robert Cleland (SA)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Aust Bred in Group: Weimaraner
Aust Gr Ch Feldjaeger I'm Living The Dream (Judy & Tony Glover)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Myshalair Steppin Out In Style (Hilare Yeates)
Minor in Group: Weimaraner (Long-haired)
Greywei Time for Bubbles (Kathleen Rogers)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Sunlore Shinin On (J Tobler)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Braycharm Status Quo (J Tobler/A Bray)
Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Watersmeet Dancing At Dusk (Ms H J Yeates)

Brittany
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wameika Simply Irresistible (Mrs M & Mr B Wesener)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Watersmeet Dancing At Dusk (Ms H J Yeates)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Watersmeet Across The Realm (Mrs L Emerton)
Res Dog CC & Junior of Breed: Braycharm Status Quo (J Tobler/A Bray)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sunlore Shinin On (J Tobler)
Baby of Breed: Myshalair Steppin Out In Style (Hilare Yeates)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Feldjaeger I'm Living The Dream (Judy & Tony Glover)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Greyghost Waltzing Matilda (Bev Quinlan)
Dog CC: Aust & NZ Ch Weissenberg High Command (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Greyghost Galaxy (Bev Quinlan)
Baby of Breed: Feldjaeger Can't Stop This Miss (Judy & Tony Glover)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Greywei Time for Bubbles (Kathleen Rogers)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Marilyn Hoy (NSW) (Group Entry : 24)

Best in Group & Intermediate in Group: Saluki
Aust Ch Pazada Encore (G & P Russell / Belinda Almpantis)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Kimscott Majic Princess (J Thomas)
State Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sashayaway Shadow of Your Love (Mr B Green & Mr S Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Sashayaway Sweet Child of Mine (Mr B Green & Mr S Bennett)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sashayaway Shante' You Stay (S Bennett& B Green)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kajmytt Sir Wreginald (Ms J V Thomas)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kimscott Majic Princess (J Thomas)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pazada Encore (G & P Russell / Belinda Almpantis)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aslan She Knows How To Use Em (Lana McCrindle)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aslan No Undies Sundees (Lana McCrindle)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Marilyn Hoy (NSW)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Jaemist Midsummer Nights Dream (Mr T N & Mrs R G Ray)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Pangatta Blue Thor (S & K Whyatt)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Kinjarra Georgie Girl As Doll (S & K Whyatt)
Intermediate in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
State Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Izalab Standinroomonly (AI) (Mrs Leigh Hinricks)
Aust Bred in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Morkerbook Cruisn Withmy Honey (Miss S & Mrs N Morris)

Australian Cattle Dog
Baby of Breed: Pangatta Blue Thor (S & K Whyatt)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kinjarra Georgie Girl As Doll (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Dalalyn Alice At Midnight (Mrs N & Miss S Morris)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Morkerbook Sizzlin Jade (Mrs N Morris)
Minor of Breed: Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)

Border Collie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Trumagik A Flash Of Tartan (J Brown)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Sabaranburg Rasta (Judith & Irene Hayton)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jaemist Midsummer Nights Dream (Mr T N & Mrs R G Ray)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Withmy Honey (Miss S & Mrs N Morris)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Together (Miss S Morris)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Izalab Standinroomonly (AI) (Mrs Leigh Hinricks)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Izalab Cooky (Mrs Leigh Hinricks)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Robert Cleland (SA)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Intermediate in Group: Samoyed
Aust Ch Snowbrook Lucky Star of Henry (Lynda Campbell)
Runner Up in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Magnufi Pasifae (D & M Johnstone)
Baby in Group: Boxer
Zamdigo Voodoo Thunder (Nicholas Mahoney / John & Maree Mahoney)
Minor in Group: Boxer
Aust Ch Saxonee Strike Zone (Paul Mc Arthur)
Puppy in Group: Boxer
Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)

Boxer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Saxonee Strike Zone (Paul Mc Arthur)
Baby of Breed: Zamdigo Voodoo Thunder (Nicholas Mahoney / John & Maree Mahoney)

Dobermann
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Magnufi Pasifae (D & M Johnstone)

Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snowbrook Lucky Star of Henry (Lynda Campbell)
Baby of Breed: Aspenbeauty Dream of Grace (Lynda Campbell & Georgia Campbell-Cardno)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Robert Cleland (SA)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Aust Bred in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Picardy Poetry in Motion (Shenara Moon & L S Boyd)
Baby in Group: Poodle (Toy)
Royaal Mischievous Matha (F & D Tudhope)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Silkyelk Black Velvet (Debra Randall)
Puppy in Group: French Bulldog
Moonglade La Konfidential (K L Peek)
Junior in Group: Poodle (Toy)
Silkyelk A Night At The Dance (Debra Randall)
Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch Swifdelight Dawn Patrol (Mr D & Mrs N Weedon)
Open in Group: Japanese Spitz
Aust Gr Ch Syide Rider On The Storm (Barbara A Winch)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snailsbury Hugo Boss (Irene Snailham)
Bitch CC & Open of Breed: Aust CH Snailsbury Coco Chanel (Irene Snailham)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Swifdelight Dawn Patrol (Mr D & Mrs N Weedon)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Moonglade La Konfidential (K L Peek)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Swifdelight Treasure Hunter (Mr D & Mrs N Weedon / Mr D Swift)
Minor of Breed: Aust Ch Moonglade Stepping Up (K L Peek)
Minor (Bitch) of Breed: Swifdelight FrancaisRever (Mr D & Mrs N Weedon)
Open of Breed: A'vigdors Emanuelle (Imp HUN) (K L Peek)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Syide Rider On The Storm (Barbara A Winch)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zaland Enchanted Eden (Jan Stringer)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ziada Exotic Edition (Anne Scott)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Picardy Poetry in Motion (Shenara Moon & L S Boyd)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Silkyelk Black Velvet (Debra Randall)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ringstinga Atomic Blast (Fran Tudhope)
Res Dog CC & Junior of Breed: Silkyelk A Night At The Dance (Debra Randall)
Baby of Breed: Royaal Mischievous Matha (F & D Tudhope)