Geraldton & Districts Kennels Club Inc (WA)

Date of Show : 30-Jun-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Barbara Marsh (VIC)

Best in Show & Open in Show: Whippet
Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Runner Up in Show & State Bred in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sheltastic Speak No Evil (Sheltastic Kennels)
Baby in Show: Miniature Pinscher
Callme I Select (Steve Rhodes)
Minor in Show: Whippet
Chakrata Black Velvet Band (Jo Kramer & Mrs A Curran)
Puppy in Show: Staffordshire Bull Terrier
Trueblend Sweet Brown (Trueblend Knls)
Junior in Show: Great Dane
Aust Ch Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)
Intermediate in Show: Pug
Aust Ch Hostwill Rocket To The Moon (Jane King)
Aust Bred in Show: Siberian Husky
Aust Ch Koolmove Watch Me Shine (Desiree & Stephen Case)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Pug
Aust Ch Kwantoi Bright Diamond (Joanne Watts)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Barbara Marsh (VIC)

Best in Group & Open in Group: Havanese
Aust Sup Ch Jatakabi's Love To Play (Imp FIN) (S M Shellback)
Runner Up in Group: Maltese
Aust & SLV Jr Ch Show Time By Rolex Valentina's Magic (Imp SVN) (Mrs P B Parkes)
Baby in Group: Miniature Pinscher
Callme I Select (Steve Rhodes)
Minor in Group: Havanese
Shellbears Black Sambucca (R S & S M Shellback)
Junior in Group: Maltese
Alrich Sno Magic Image Of Abby (Mrs P B Parkes)
Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Hostwill Rocket To The Moon (Jane King)
State Bred in Group: Pug
Moonlight Time For The Don (Joanne Watts)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Ch Kwantoi Bright Diamond (Joanne Watts)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Toorork Black Rosie (T Quinn/ D & D Barker)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Mohawk Whiter Shade Of Pale (Miss L E Barnes)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Mohawk Midnight Serenade (Miss L E Barnes)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jatakabi's Love To Play (Imp FIN) (S M Shellback)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Shellbears Black Sambucca (R S & S M Shellback)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & SLV Jr Ch Show Time By Rolex Valentina's Magic (Imp SVN) (Mrs P B Parkes)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Alrich Sno Magic Image Of Abby (Mrs P B Parkes)
Baby of Breed: Alrich Show Time Winter Snow (Mrs P B Parkes)

Miniature Pinscher
Baby of Breed: Callme I Select (Steve Rhodes)
Minor of Breed: Callme Take Control (Steve Rhodes)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hostwill Rocket To The Moon (Jane King)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Moonlight Time For The Don (Joanne Watts)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Moonlight Time For Mi Mi (Joanne Watts)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Moonlight Time For Thea (Joanne Watts)
Baby of Breed: Rubixstar Up In Lights (Ms J King)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kwantoi Bright Diamond (Joanne Watts)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Barbara Marsh (VIC)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Trueblend Tiptoein On RiffRaff (Mr Tyrone L Cannon)
Runner Up in Group & Minor in Group: Cairn Terrier
Kiatasee Boomaranga Chukka (Mrs S L Baile)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Trueblend Sweet Brown (Trueblend Knls)
Junior in Group: Bull Terrier
Cyclop Devils Saffron (AI) (J Beveridge)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cyclop Devils Saffron (AI) (J Beveridge)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kiatasee Boomaranga Chukka (Mrs S L Baile)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kiatasee Disco Dancer (Mrs S L Baile)
Baby of Breed: Kiatasee True Colours (Mrs S L Baile)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Trueblend Tiptoein On RiffRaff (Mr Tyrone L Cannon)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Trueblend Sweet Brown (Trueblend Knls)
Junior of Breed: Trueblend Under Surveillance (Trueblend Knls)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Barbara Marsh (VIC)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Staryanks Only Girl In Th World (Debbie & Paul Wilkes / Paige Hopkins)
Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Sherepoint Green Ivy (Christine Murray)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Staryanks Only Girl In Th World (Debbie & Paul Wilkes / Paige Hopkins)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sherepoint Green Ivy (Christine Murray)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kellick Song Sung Blue RN (C Murray)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Barbara Marsh (VIC)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Runner Up in Group & Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Chilolo Is White Lion Ranger (S & P Gleeson / Miss R Green)
Baby in Group: Saluki
Crisnick Aurora Raine (C & N Lawton)
Minor in Group: Whippet
Chakrata Black Velvet Band (Jo Kramer & Mrs A Curran)
State Bred in Group: Afghan Hound
Aust Ch Zazzera Heart Beat Song (R A & L M Fenwick)
Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (R A & L M Fenwick)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (R A & L M Fenwick)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zazzera Heart Beat Song (R A & L M Fenwick)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chilolo Is White Lion Ranger (S & P Gleeson / Miss R Green)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Umkimzulu DarkWings DarkWords (Mrs Julie Carr)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Crisnick Surprise Parti (Mr C & Mrs N Lawton / Mr A Chato)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Crisnick Creme De La Cocoa (C & N Lawton)
Baby of Breed: Crisnick Aurora Raine (C & N Lawton)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Kana-Ka Dress'd Up Deeva (Imp NZ) (Miss K Bell)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Harroway Brief Encounter (Pamela Campbell & Steven Warry)
Res Dog CC: Whipsikal Figer Im Smart (K Bell)
Minor of Breed: Chakrata Black Velvet Band (Jo Kramer & Mrs A Curran)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Peter Bennett (SA)

Best in Group & State Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sheltastic Speak No Evil (Sheltastic Kennels)
Runner Up in Group & Junior in Group: Australian Shepherd
Bursirius Cant Wait To Be King (Jessica Burren)
Baby in Group: Australian Kelpie
Huntarush Blossom Point (Mrs J Hayne)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Joshwyn Good Golly Miss Molly (Sue & Tony Mallia)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Lurikeen Game Set Match (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Jmell Mambo (Alannah Edmondson)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Lurikeen Little Miss Norti (Ms J Harris & Ms A Stanton)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sandsprite Th Paddock Jewel (Mrs S Einam)
Baby of Breed: Huntarush Blossom Point (Mrs J Hayne)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bursirius Cant Wait To Be King (Jessica Burren)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bursirius Hakuna Matata (Jessica Burren)

Border Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Noblestarzz Destined for Love (Ambre Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Noblestarzz Symphony Oth Wind (Ambre Smith)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Joshwyn Good Golly Miss Molly (Sue & Tony Mallia)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Joshwyn It Had to be Blue (Sue Mallia)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bobkins Dream A Little Dream (AI) (Cherie van der Merwe)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sheltastic Speak No Evil (Sheltastic Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jmell Mambo (Alannah Edmondson)
Res Bitch CC: Aust Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Intermediate of Breed: Lurikeen Game Set Match (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Lurikeen Little Miss Norti (Ms J Harris & Ms A Stanton)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Peter Bennett (SA)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Koolmove Watch Me Shine (Desiree & Stephen Case)
Minor in Group: Samoyed
Samooka Maid In The West (K Micke)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Spqrka Freyja (Belinda Allen)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Martyn Scream My Name At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rulett Creme De La Creme ET (Megan Kelly)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kalaska Thank God Its Friday (D Klaaysen / J Beard & K O'Riley)
Minor of Breed: Samooka Maid In The West (K Micke)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Koolmove Watch Me Shine (Desiree & Stephen Case)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Peter Bennett (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)
Runner Up in Group & Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Amesen Once You Go Black (Amesen Kennels)
Open in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (Sue Mallia)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Alariqus Anastacia Royale (AI) (Ms R McLean & Mr I Barclay)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kahnhond Southern Saphire (D & D Wall)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (Sue Mallia)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Amesen Once You Go Black (Amesen Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Anoki Rueben James (Ms L Taylor)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)