Bungendore & Palerang District All Breeds Kennel Club (NSW)

Date of Show : 14-Jul-2018 (Saturday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Toni McNeill (NSW)

Best in Show & Open in Show: Bearded Collie
Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)
Baby in Show: Keeshond
Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)
Aust Bred in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelbrae So Its Just Me (Shelbrae Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Debra Howell (NSW)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Griffon Bruxellois
Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Norman & Mills)
Minor in Group: Griffon Bruxellois
Tzani Eglantine Electra (Bell/ Mills & Norman)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)
Junior in Group: Chihuahua (Long Coat)
Mmdivine Snow Queen (Cecilia Dobson)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Mmdivine Snow Queen (Cecilia Dobson)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB & Minor of Breed: Braperemi Riverina Rebel (Cecilia Dobson)

Griffon Bruxellois
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Norman & Mills)
R/UP BOB, Best Bitch & Minor of Breed: Tzani Eglantine Electra (Bell/ Mills & Norman)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Ginnette Loft (NSW)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Gr Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)
Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Nikar New Begining (Karen Sloane)

American Staffordshire Terrier
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Ch Nikar New Begining (Karen Sloane)

Jack Russell Terrier
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)

West Highland White Terrier
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Whitebriar Juicy Plot (Imp NZ) (Olivia Weir)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Toni McNeill (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Kingsway Foreign Correspondent (Marcia Kingston)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Featherdale Welsh Dragon (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
Minor in Group: English Setter
Graylors lady Mooch (M Cross)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Coranderrk Designer Label (G & F Quinlan)
Runner Up Neuter in Group: English Setter
Aust & Neut Ch Fairray Unbeatable Ultimatum (Imp ITY) (Marlene Cross)

Cocker Spaniel
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Kingsway Foreign Correspondent (Marcia Kingston)
R/UP BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Ch Bellebriar Time Share (Kingston/Hatherly/O'Keefe)

English Setter
BOB, Best Bitch & Minor of Breed: Graylors lady Mooch (M Cross)
Neuter BOB, Neuter Dog & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fairray Unbeatable Ultimatum (Imp ITY) (Marlene Cross)

English Springer Spaniel
Neuter BOB, Neuter Bitch & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Coranderrk Designer Label (G & F Quinlan)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Best Dog & Aust Bred of Breed: Aust Ch Featherdale Welsh Dragon (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
R/UP BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Aust Ch Featherdale Celtic Goddess (AI) (Kay Fallowfield & Jon Endycott)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Paul Orman (ACT)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Sleykh Girl On Fire (AI) (Ms N Burton & Mr D Addems)
Junior in Group: Afghan Hound
Tianze I Believe In Miracles (AI) (Miss J Gibson)

Afghan Hound
Best Bitch & Junior of Breed: Tianze I Believe In Miracles (AI) (Miss J Gibson)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Midaka Where Is Wally (Jemma Gledhill)

Pharaoh Hound
BOB, Best Bitch & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sleykh Girl On Fire (AI) (Ms N Burton & Mr D Addems)
R/UP BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Ch Kinghunta Born Ruler (Ms N Burton & Mr D Addems)

Rhodesian Ridgeback
Baby of Breed: Kysaridge Aurelias Gaia (Helen Mosslar)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Toni Dennis (NSW)

Best in Group & Open in Group: Bearded Collie
Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelbrae So Its Just Me (Shelbrae Kennels)
Baby in Group: Collie (Smooth)
Baqilodge Romani Traveller (Jean Dally)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Ferona Th Devil Woman (Amy Curran & Yvette Rolfe)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Shelbrae So Pick Me Pick Me (Shelbrae Kennels)
Intermediate in Group: Collie (Rough)
Orsme Chequered Flag (Mrs Melissa O'Hara)
Runner Up Neuter in Group: Border Collie
Aust Ch Danari Danger Money (WW & M Morgan)

Australian Cattle Dog
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Ferona Th Devil Woman (Amy Curran & Yvette Rolfe)

Bearded Collie
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)

Border Collie
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Ch Kellagem Show Me The Money (W W & M Morgan)
R/UP BOB, Best Bitch & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kellagem Dash For the Cash (W W & M Morgan)
Reserve Dog & Puppy of Breed: Kellagem Midnight Gambler (WW & M Morgan)
Neuter Bitch & Open Neuter of Breed: Aust Ch Danari Danger Money (WW & M Morgan)

Collie (Rough)
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Orsme Chequered Flag (Mrs Melissa O'Hara)
R/UP BOB and Best Dog: Swinbrad Consider It Done (Melissa O'Hara & Donna Morris)

Collie (Smooth)
BOB, Best Dog & Aust Bred of Breed: Aust Ch Collegiate Arrosa Star (J Dally/ R Ford/ A & M Goodman)
Baby of Breed: Baqilodge Romani Traveller (Jean Dally)

Shetland Sheepdog
BOB, Best Dog & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shelbrae So Its Just Me (Shelbrae Kennels)
R/UP BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Shelbrae So Pick Me Pick Me (Shelbrae Kennels)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Dianna Woods (ACT)

Best in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Mastiff
Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Baby in Group: Dogue de Bordeaux
Legrandchien Bubbles (Lesley Cloake)
Junior in Group: Dogue de Bordeaux
Legrandchien Rockys Big Boy (Lesley Cloake)
Open in Group: Tibetan Mastiff
Aust Ch Berntiff It's Five O'clock somewhere (Neil Ford & Judith Brunton)

Akita (Japanese)
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Aust Ch Fireandmist Soaring Heart (Mr J Co & Mr A Hartshorn)

Cane Corso
BOB, Best Dog & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kylasha The Impaler (Nicole Tetley)
Baby of Breed: Thoreoz like a wrecking ball (Mr O J & Mrs A J Holland)

Dogue de Bordeaux
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Legrandchien Rockys Big Boy (Lesley Cloake)
Baby of Breed: Legrandchien Bubbles (Lesley Cloake)

Samoyed
BOB, Best Dog & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kalaska Taken by Storm (Claridge & Pittman)

St Bernard
BOB, Best Bitch & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)

Tibetan Mastiff
BOB, Best Dog & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Reserve Dog & Open of Breed: Aust Ch Berntiff It's Five O'clock somewhere (Neil Ford & Judith Brunton)
Reserve Bitch & Open of Breed: Berntiff Take A Chance On Me (Neil Ford & Judith Brunton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Neil Curwen (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: Chow Chow
Rynkls Ah May Xing Rose (Katy Campbell)
Baby in Group: Keeshond
Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)
Minor in Group: British Bulldog
Princibull Can't Fight Fate Uno (Mr R Lang)
Puppy in Group: Chow Chow
Chowleigh Blacks Back AtRynkls (Di Gooding)
Aust Bred in Group: Chow Chow
Chowleigh Big Girls Don't Cry (Chowleigh Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Sabarka Been Sneaky in Luv (Leanne Knox)

British Bulldog
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Princibull Dont Uno It (Mr R Lang)
R/UP BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Bratrice Justify (R Lang)
Reserve Dog & Minor of Breed: Princibull Can't Fight Fate Uno (Mr R Lang)
Baby of Breed: Princibull Royal Assassin V Di (Mr R Lang)

Chow Chow
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Rynkls Ah May Xing Rose (Katy Campbell)
R/UP BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Chowleigh Blacks Back AtRynkls (Di Gooding)
Reserve Bitch & Aust Bred of Breed: Chowleigh Big Girls Don't Cry (Chowleigh Kennels)

Dalmatian
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Icspots Run To Paradise (K Britten & M Morrissey)

German Spitz (Mittel)
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Sabarka Goody Two Shoes (Leanne Knox)
R/UP BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Madalkarang CarbonCopy (Mrs D Bee)
Neuter BOB, Neuter Dog & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sabarka Been Sneaky in Luv (Leanne Knox)

Japanese Spitz
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Mannerking Empire Strikes Back (Debbie King)
R/UP BOB, Best Bitch & Minor of Breed: Mannerking Northern Lights (Debbie King)
Baby of Breed: Daesdaemar Dream A LiL Dream At Mannerking (Debbie King)

Keeshond
Baby of Breed: Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)