Gladstone Kennel Club Inc (SHOW 1) (QLD)

Date of Show : 28-Jul-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Narelle Hammond (NSW)   (Total Entry : 252)

Best in Show & Open in Show: Saluki
Aust Ch Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)
Runner Up in Show: Siberian Husky
Aust Sup Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)
Minor in Show: Golden Retriever
Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Puppy in Show: Rottweiler
Meinrad My Thelma (Deborah Rodgers)
Junior in Show: Pug
Aust Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Intermediate in Show: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Magnufi Pasifae (D & M Johnstone)
State Bred in Show: Shar Pei
Aust Ch Tubeez Knocking Your Socks Off (Rodney & Kim Abell)

Baby SweepStakes - 1st Place: Australian Kelpie
Oatland Epponnee Rae (Noel & Maureen Kay)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Welsh Corgi (Pembroke)
Cuuchin Heez So Fine at Antudor (Debbie Neilson/Joyce Wheeler)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Rottweiler
Meinrad My Thelma (Deborah Rodgers)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Junior in Group: Pug
Aust Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
Minor in Group: Griffon Bruxellois
Tzani Dorothy Dix (Diana Norman/ Tim Mills & Kerry Bell)
Puppy in Group: Pomeranian
Aust Ch Tooshay IL Divo (Taryn Jones)
Intermediate in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Aust Bred in Group: Papillon
Aust Ch Sailoz Tap Dancer (K Lewis/ J & B Stewart-Cook)
Open in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Casmai Hit Th Road Jack (Cassie Hatfield)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Casmai Cort With No Knickers (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Casmai Hit Th Road Jack (Cassie Hatfield)
Res Dog CC & Minor of Breed: Casmai Fortune Favours Th Bald (Cassie Hatfield)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tzani Dorothy Dix (Diana Norman/ Tim Mills & Kerry Bell)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tzani Mr Magoo (Tim Mills & Diana Norman)

Japanese Chin
Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)

Lowchen
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lowenhart Runs RingsRound (L & C Horne)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wyntervale Hiphopopotamus (L & C Horne)

Papillon
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sailoz Tap Dancer (K Lewis/ J & B Stewart-Cook)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Goodvibes Blue By You (Mr B & Ms J Stewart-cook)

Pekingese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Yysur Fashion Police (A J & F Paterson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Yysur The Matriarch (A J & F Paterson)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tooshay IL Divo (Taryn Jones)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tooshay The Columbian (Taryn Jones)
Bitch CC & Junior of Breed: Dreamforever Uno Ima Dreamer (Penny Driver)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Hostwill Rocket To The Moon (Jane King)
Baby of Breed: Hostwill Forget Me Not (W S & M H Winter / T Waters)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boldstar Ampo Namba (Robyn Herdman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Baby of Breed: Boldstar Irysh Holli (Mrs RA & Miss M A Herdman)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Narelle Hammond (NSW)  (Group Entry : 38)

Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Ourgang Crank it Up (Miss A Crosthwaite)
State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Regenstauf Fan the Fire (K & T Ninnes/ H Winter / B Lougheed)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kupala Kapstone (Kupala)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Regenstauf Fan the Fire (K & T Ninnes/ H Winter / B Lougheed)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Preseli Places in the Heart (Russell Mallyon & David Potter)

Staffordshire Bull Terrier
Puppy of Breed: Ourgang Crank it Up (Miss A Crosthwaite)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Shannon Lancaster (NSW)  (Group Entry : 23)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Golden Retriever
Topgeer Not Flat White (A Adamopoulos)
Minor in Group: Golden Retriever
Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Silvaspring Walking on Sunshine (Mrs Kerry Evans)
Intermediate in Group: Pointer
Aust Ch Rhyll Hats Off To Calvin (Olivia Mangin)
State Bred in Group: Irish Setter
Yarramo Fire Bird (Tony & Margaret Norton)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Silvaspring Walking on Sunshine (Mrs Kerry Evans)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Topgeer Not Flat White (A Adamopoulos)
Res Dog CC & Minor of Breed: Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Yarramo Fire Bird (Tony & Margaret Norton)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rhyll Hats Off To Calvin (Olivia Mangin)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Gerwyn Terrwyn (AI) JD (Kathy & Brenton Andrew)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Shannon Lancaster (NSW) (Group Entry : 24)

Best in Group & Open in Group: Saluki
Aust Ch Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)
Minor in Group: Dachshund (Long Haired)
Briarmist Miss Demeanor (R E & C J Armatys / J & L BLack)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Kimscott Majic Princess (J Thomas)
Intermediate in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Briarmist Miss Demeanor (R E & C J Armatys / J & L BLack)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kimscott Majic Princess (J Thomas)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kajmytt Sir Wreginald (Ms J V Thomas)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sonree Sheza Sweet Desert Rose (Sue Caldwell)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Delamaine Grande Henri (Sue Caldwell)
Baby of Breed: Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Caprivi Grace Under Fire (Susan Carige & Cheryl Currie)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Caprivi Lets Be Famous (Susan Carige & Cheryl Currie)

Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pazada Encore (G & P Russell / Belinda Almpantis)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Mysql Strike It Rich (AI) (Ellagant Kennels)
Runner Up in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Swinbrad Keep In Touch (R E & C J Armatys / D Morris)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Hartly The Jewel Thief (Cathryn Murdoch & Nicole Pearson)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Cuuchin Heez So Fine at Antudor (Debbie Neilson/Joyce Wheeler)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Donriver Go On Suprise Me (Cathryn Murdoch)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Hartly Deep Impact (C Murdoch & N Pearson)
State Bred in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Morkerbook Cruisn Together (Miss S Morris)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dalalyn Alice At Midnight (Mrs N & Miss S Morris)
Baby of Breed: Oatland Epponnee Rae (Noel & Maureen Kay)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Mysql Strike It Rich (AI) (Ellagant Kennels)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wynnlake It's My Party (Noel & Maureen Kay)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Pukawidgee New Moon Rising (AI) (Wendy Lucht)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Swinbrad Keep In Touch (R E & C J Armatys / D Morris)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Abelara Majestic Prince (AI) (S & B Hurley)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hartly Deep Impact (C Murdoch & N Pearson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Donriver Go On Suprise Me (Cathryn Murdoch)
Baby of Breed: Hartly The Jewel Thief (Cathryn Murdoch & Nicole Pearson)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Withmy Honey (Miss S & Mrs N Morris)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Together (Miss S Morris)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cuuchin Heez So Fine at Antudor (Debbie Neilson/Joyce Wheeler)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Narelle Hammond (NSW)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)
Runner Up in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Minor in Group: Boxer
Zamdigo Dodgeindi HQ (Liza McLaughlin)
Puppy in Group: Rottweiler
Meinrad My Thelma (Deborah Rodgers)
Intermediate in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Magnufi Pasifae (D & M Johnstone)
State Bred in Group: Rottweiler
Kyrajack Its All About Me (Peter & Teagan Holmes)

Akita
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shokuma Cover Girl (H & J Gibson)
Baby of Breed: Shokuma Can't Be Tamed (H & J Gibson)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Icepaws Ultimate Design Of Luv (A & K Knight / L Boulton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Icepaws The Truth About Love (Karen Hilan)

Boxer
Dog CC & Puppy of Breed: Saxonee Strike Zone (Paul Mc Arthur)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Zamdigo Dodgeindi HQ (Liza McLaughlin)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wattavue Talk To Me Goose (Rhonda Harnell & Les Fabian)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Magnufi Pasifae (D & M Johnstone)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Meinrad My Thelma (Deborah Rodgers)
State Bred of Breed: Kyrajack Its All About Me (Peter & Teagan Holmes)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Narelle Hammond (NSW)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
Runner Up in Group: Dalmatian
Aust Ch Winterfalls Memphis Belle (Mr T Irving & Mrs S Irving)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Silkyelk Black Velvet (Debra Randall)
Puppy in Group: Shar Pei
Tubeez From A Land Down Under (Rodney & Kim Abell)
Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Meralla Mae West (Bill & Denise Smith)
State Bred in Group: Shar Pei
Aust Ch Tubeez Knocking Your Socks Off (Rodney & Kim Abell)
Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Zaland Enchanted Eden (Jan Stringer)
Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Picardy Poetry in Motion (Shenara Moon & L S Boyd)

British Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kellanz A Little More Mascara (R Mallyon & D Potter)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Winterfalls Memphis Belle (Mr T Irving & Mrs S Irving)

French Bulldog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Swifdelight Treasure Hunter (Mr D & Mrs N Weedon / Mr D Swift)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Meralla Mae West (Bill & Denise Smith)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Swifdelight Dawn Patrol (Mr D & Mrs N Weedon)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hawkesmill I See Diamonds (Barbara Winch)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland Enchanted Eden (Jan Stringer)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Lyngala Lotsa Twuble (Mr P & Mrs J Stringer)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Picardy Poetry in Motion (Shenara Moon & L S Boyd)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Atlantis JP Rose Barni (Imp JPN) (Debra Randall)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Silkyelk Black Velvet (Debra Randall)
Baby of Breed: Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tubeez Shining Universal Star (Rodney & Kim Abell)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tubeez Knocking Your Socks Off (Rodney & Kim Abell)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Tubeez From A Land Down Under (Rodney & Kim Abell)