Ladies Kennel & Obedience Club of Broken Hill (AM Show) (NSW)

Date of Show : 11-Aug-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Dianne Jovanovic (QLD)

Runner Up in Show & Intermediate in Show: Dobermann
Aust Ch Walamara Xtreme-Force (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Minor in Show: Poodle (Standard)
Morlae Change Of Habit (Jacqui McLeay)
Puppy in Show: German Shorthaired Pointer
Woodwych Spirit Of Boom (S/ R & L Schwerdt)
Bred by Exhibitor in Show: Rottweiler
Aust Ch Kanberchic Emperor Arley PT RE (Narelle Medlicott)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Rottweiler
Dual CH (T) Blakesims Stop Me CCD RA TSD (N Medlicott)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Patrice Johansen (QLD)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Havanese
Aust Sup Ch Auskrest Elusive Effect (Philip Williams)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sasndash PearlBailey (Mr R W & Mrs R A Murdoch)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Auskrest Elusive Effect (Philip Williams)
Junior of Breed: Hashki Young Gun (P Williams)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Patrice Johansen (QLD)

Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Anvilhart License To Chill (Jo Rasche & D Tomney)

Parson Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Missigai Portwenn Poirot (Mrs L Khan)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Charizelle Secret Squirrel At Bannerbrite (Imp NZ) (Mrs L Khan)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Anvilhart License To Chill (Jo Rasche & D Tomney)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Anvilhart Heaven Scent (J Rasche & D Tomney)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Rangeaire John Farnham (R W & R A Murdoch)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brescot Harrison Ford (C Clifford)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ravenswood Sweet Temptation (C Clifford)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Pointer
Aust Sup Ch Aspyre On The Tip Of Ur Tongue (J & A Lumsden / J Manser)
Baby in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Rivafire Flaming Hot (Miss J Leibhardt)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Woodwych Spirit Of Boom (S/ R & L Schwerdt)
Open in Group: Golden Retriever
Aust Ch Baradav Wicked Ways RN (Tanya Martyn)

Brittany
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tobenlee Moves Like Jagger CCD RA ET JC (Samantha Ibbott-Cordi)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tobenlee Chase N Shadows JC (Mrs Samantha Ibbott-Cordi)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kirinbell Get Off My Cloud (Samantha Ibbott-Cordi)
Res Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Kirinbell Brown Sugar (Samantha Ibbott-Cordi)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Birchlands Crown Royal (Imp NZ) (Merchant/Hartnett/Rasche/Parker)
Baby of Breed: Carnoustie Its In The Look (Carnoustie Kennels)
Minor of Breed: Springdax Back To Penita Boy (K Callery)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Woodwych Spirit Of Boom (S/ R & L Schwerdt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Woodwych Ooh La La (S / R & L Schwerdt)
Res Dog CC & Junior of Breed: Woodwych Rafael (S/ R & L Schwerdt)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Baradav Wicked Ways RN (Tanya Martyn)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Baradav Kindred Spirit (AI) RN (Ms Tanya Martyn)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baradav Out N About CD RAE (Tanya Martyn)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kirkdell Watch and See (B Jones)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Baby of Breed: Rivafire Flaming Hot (Miss J Leibhardt)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Aspyre On The Tip Of Ur Tongue (J & A Lumsden / J Manser)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aspyre Bless Ur Heart (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Fleetwood Maureen at Creena (AI) (Imp NZ) (C & J Michelmore)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Beagle
Hounsley Have You Been Told (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Baby in Group: Basset Hound
Beauchasseur Polly Waffle (Sally Higham & Chris Lawrence)
Minor in Group: Beagle
Hounsley Have You Ever (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Fluermack Golden Boy (AI) (Oscar)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Chipal Goldeneye (A & C Mckinnon)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
Dual Ch (T)/ Dual Gr Ch (TS)/ Aust Sup & Neut Ch Hounsley Here Comes Trouble ET (AI) (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Zyzeal Charge of Taurus (Megan Enright)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Safehaven Saint Charmond (T N Speight)
Baby of Breed: Beauchasseur Polly Waffle (Sally Higham & Chris Lawrence)

Beagle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hounsley Have You Been Told (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Hounsley Have You Ever (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (T)/ Dual Gr Ch (TS)/ Aust Sup & Neut Ch Hounsley Here Comes Trouble ET (AI) (Miss J Lalor & Mr P Hissey)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Keaton Syenna (A & C McKinnon)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fluermack Golden Boy (AI) (Oscar)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chipal Goldeneye (A & C Mckinnon)
Bitch CC & Open of Breed: Kinchville Anarsel (Imp RUS) (Megan Enright)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Fluermack Divine Force (A & C Mckinnon)
Baby of Breed: Spieldack I Need A Dollar (Megan Enright)
Minor of Breed: LaEchelon Silva Dapple Kiwi (Imp NZ) (Cherie Ribarits)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Zyzeal Charge of Taurus (Megan Enright)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Stardayne mission Accomplished (V Tapp)
R/UP BOB & Bitch CC: Stardayne French connection (V Tapp)
Baby of Breed: Stardayne music maestro please (Mrs V Tapp)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fleetwood Maureen at Creena (AI) (Imp NZ) (C & J Michelmore)

Whippet
Baby of Breed: Hydale Irish Eyes (Allen Anderson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)

Puppy in Group: German Shepherd Dog
Alimanda Its All About The Bass (Alimanda Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Tarraray Whothefis Kevin (J Glenn & T Wheeler)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Gr & Neut Ch Rimini Mustang Sally (Brian Turner)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Tarraray Whothefis Kevin (J Glenn & T Wheeler)

German Shepherd Dog
Puppy of Breed: Alimanda Its All About The Bass (Alimanda Kennels)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Baby of Breed: Damonte Jezzabelle (Damonte Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Zukerpuppe Dina Bay (Damonte Kennels)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rimini Nevada (B Turner)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Rimini The Lone Ranger (Mrs J E Hall & Mr B K Turner)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Rimini Born To Star (Brian Turner)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Rimini Mustang Sally (Brian Turner)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kalora Quality Control (AI) (Kalora Kennels)
Baby of Breed: Kalora Time To Reminisce (Kalora Kennels)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Xtreme-Force (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Theforceawakens (J & C Aranyos)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Zero Secrets (AI) (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Bred by Exhibitor in Group: Rottweiler
Aust Ch Kanberchic Emperor Arley PT RE (Narelle Medlicott)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rottweiler
Dual CH (T) Blakesims Stop Me CCD RA TSD (N Medlicott)

Alaskan Malamute
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Maiitsho My Boy Senyah (Tori Haynes)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Walamara Xtreme-Force (Imp NZ) (Kalora Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Walamara Zero Secrets (AI) (Imp NZ) (Kalora Kennels)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Kanberchic Emperor Arley PT RE (Narelle Medlicott)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual CH (T) Blakesims Stop Me CCD RA TSD (N Medlicott)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aeukanmanuva Theforceawakens (J & C Aranyos)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Riversrun Ascending to Glory (J & C Aranyos)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)

Best in Group & Minor in Group: Poodle (Standard)
Morlae Change Of Habit (Jacqui McLeay)
Puppy in Group: Great Dane
Aust Ch Olympasdanes Hear The Thunder (Miss Shontelle Davies)
Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Danelyne Once Upon A Dream (Miss Shontelle Davies)

Dalmatian
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beachspots Renaissance (Sharon Gahan)

Great Dane
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Olympasdanes Hear The Thunder (Miss Shontelle Davies)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Danelyne Once Upon A Dream (Miss Shontelle Davies)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Morlae Change Of Habit (Jacqui McLeay)