Bay City All Breeds Kennel Club (PM SHOW) (NSW)

Date of Show : 11-Aug-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Julie Dickinson-Franks (NSW)   (Total Entry : 388)

Best in Show & Junior in Show: Cocker Spaniel
Ballyoran Highland Lass (Nikki & Sue Lane)
Runner Up in Show & Open in Show: Beagle
Aust & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (Gibson & Magnus)
Baby in Show: French Bulldog
Hushan Miss Sarbar (Mr Bernard Payne & Mrs Julie Payne)
Minor in Show: Boxer
Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon - Pandelis)
Puppy in Show: German Shepherd Dog
Alimanda Its All About The Bass (Alimanda Kennels)
Aust Bred in Show: Jack Russell Terrier
Aust Gr Ch Joelleigh Diamond Indus Skys (Leesa Musgrove)

Baby SweepStakes - 3rd Place: Pharaoh Hound
Pennhari A Matter Of Time (D & N Addems / Burton)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: German Pinscher
Piratepoint Fat Boy Harley (Mrs S Dunn)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Jack Russell Terrier
Joelleigh Ive Got Pizzazz (Leesa Musgrove)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Arthur Fry (VIC)  (Group Entry : 77)

Best in Group & Junior in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Coviter Hunkaspunk (L & H Gibson)
Runner Up in Group & Open in Group: Havanese
Aust Ch Hashki Zero The Hero (J & A Bell)
Puppy in Group: Havanese
Auskrest Got my Mojo (Sandra McMahon)
Intermediate in Group: Japanese Chin
Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)

Cavalier King Charles Spaniel
Minor of Breed: Chevalove Hugo Boss (R Holtkamp)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rayvale Dare to Dazzle (V Morse)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Coviter Hunkaspunk (L & H Gibson)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hashki Zero The Hero (J & A Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hashki Xception To The Rule (Philip Williams)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Hashki Keeping up Appearances (P Williams)
Puppy of Breed: Auskrest Got my Mojo (Sandra McMahon)
Junior of Breed: Hashki Young Gun (P Williams)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross and Phillip Cross)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch YaramanLodge in The Crossfire (Barbara Smith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Minelphi I Just Wanna Love U (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Intermediate of Breed: Aust Ch Minelphi Forever Yours (Errolynne Cross & Phillip Cross)

Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Waaini Gday Mate (M Magnayon)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Chimere TheWickedWitch (S McMahon)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Soltaysha Sunnydale Drusilla (Mrs J Jones)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pickapug Last Samuri (Sorensen & Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Special Agent O (R Holtkamp)
Puppy of Breed: Kinlou Deja Vu (Kathy Gill)

Tibetan Spaniel
Res Dog CC & Minor of Breed: Byrebaer Endeavour (Deb & Doug Hedge / Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Barbara Balaam (QLD)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Open in Group: Bull Terrier
Aust Ch Bulroarus Womaniser (ROM) (Mr T Wiseman)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Gr Ch Joelleigh Diamond Indus Skys (Leesa Musgrove)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Joden Own Tha Space (Kim Sammut)
Puppy in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Bescotted Legend of Zorro (S Campbell)
Junior in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Collessie Rockstar Hendrix (Jude Costello)
Intermediate in Group: Australian Terrier
Aust Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson / S Gilkison)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson / S Gilkison)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cliftop Blue Times Two (Sharon Gilkison)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bulroarus Womaniser (ROM) (Mr T Wiseman)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Tenaz Shez Daddy's Girl (J & B McGowan)
Puppy of Breed: Corajoso Demon Destroyer (G F Field)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullwhip Miss Money Penny (Chris Hall)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sariluda gentleman jack (Natalie Hughes)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Collessie Rockstar Hendrix (Jude Costello)
Bitch CC & Minor of Breed: Collessie Wicked Marquesa (Jude Costello)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Riverlands Repetition (Sandra McMahon)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Joelleigh Diamond Indus Skys (Leesa Musgrove)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Joelleigh Ive Got Pizzazz (Leesa Musgrove)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mindura My Way Or No Way (Barbara Smith)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Joelleigh Diamond Solitaire (Leesa Musgrove)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bescotted Legend of Zorro (S Campbell)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Joden Own Tha Space (Kim Sammut)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Stafforce My Sharona (Kim Sammut)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Demala My Fair Mindy (Deidre MacFadyen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Yarraview Little Bitty Blue (Ms Dedrie MacFadyen)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Robyn Wallis (VIC)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Junior in Group: Cocker Spaniel
Ballyoran Highland Lass (Nikki & Sue Lane)
Runner Up in Group: Labrador Retriever
Morndew No More Favours (Glen Vernon)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Dykinta Super Nova (Wendy Atkins)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ballyoran Highland Lass (Nikki & Sue Lane)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jettz Whos That Girl (Victoria Masterfield & Rebecca Pandelis)

English Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bendeela To The Manor Born (Paul Terrett)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Demorz To Paris With Love (Deb Moran)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Tarlorise Jax Aces High (Mrs J M & Miss S M Barnett)
Baby of Breed: Demorz The Critics Choice (Deb Moran)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dykinta Super Nova (Wendy Atkins)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Goldbrior Monsieur Henri (Jane Carpenter)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Morndew No More Favours (Glen Vernon)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aliasa Alota Perfection (Aarabells Labradors)
Baby of Breed: Aarabells Glitter And Gold (Aliasa Labradors)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Griswold Vienna Waltz (AI) (Jodie Fogarty)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Mick Wilkinson (VIC) (Group Entry : 62)

Best in Group & Open in Group: Beagle
Aust & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (Gibson & Magnus)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Goodwill Soul Sally (Steve & Debbie Albert)
Minor in Group: Dachshund (Long Haired)
Dachyclan Francene Of Carmelina (E V Graham)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aashudna Shes Spartan Shield (Heather Coles)

Basenji
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zandeena Getn Jiggy With It (Ms M Fox & Ms M Deangelis)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (Gibson & Magnus)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dachyclan Fergus of Carmelina (Miss E V Graham)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dachyclan Francene Of Carmelina (E V Graham)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Laurieton Follow That Dream (AI) (Karen Smith)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Belthazor In The Limelight (Miss K Smith & Mrs J Clarke)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Trutori Control To Major Tom (S Harloff)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dacville Leads Th'Way (Imp NZ) (Laraine Wasson)
Res Dog CC & Open of Breed: Dacville Kiwi Temtation (Imp NZ) (Laraine Wasson)
Baby of Breed: Elcarimblu CrownedEmpire Loki (S Harloff)
Aust Bred of Breed: Lemaison Shaded Lady Rose (Laraine Wasson)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aashudna Khloe Kardash (Heather Coles)
Junior of Breed: Aashudna Shes Spartan Shield (Heather Coles)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sleykh Girl On Fire (AI) (Ms N Burton & Mr D Addems)
Baby of Breed: Pennhari A Matter Of Time (D & N Addems / Burton)

Rhodesian Ridgeback
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Seablueridge Sister Golden Hair (Trish Gonzalez)
Baby of Breed: Seablueridge Madonna (Trish Gonzalez)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pazada Reflections (G & P Russell)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goodwill Soul Sally (Steve & Debbie Albert)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Goodwill Dual Citizen (Steve & Debbie Albert)
Baby of Breed: Goodwill Waltzing Matilda (Steve & Debbie Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)  (Group Entry : 77)

Runner Up in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Maisilva Aolani Sonic Resonant (D Puttock)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Willowpark Dream N Alice (R & S Stapley)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Alimanda Its All About The Bass (Alimanda Kennels)
Junior in Group: Border Collie
Aust Ch Nahrof Thick As Thieves (L Somers & E Badior)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Warrukadli Blue Sapphire (Profs W & K Ballard)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Willowpark Dream N Alice (R & S Stapley)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Qdos Hard Yakka (J Lambourne/K Hicks)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dalalyn Outback Romance (Mrs Lee-Anne McLean)
Baby of Breed: Suthenskys Show Me Some Sugar (Lee-Anne McLean)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maisilva Aolani Sonic Resonant (D Puttock)
Res Bitch CC: Rozate What Do You Wish For RN (Melissa Kozaruk)
Baby (Dog) of Breed: Melvada Siriusly Magic (Melissa Kozaruk)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Keiramyst Mi Sweet Magnolia (L Brandt)

Border Collie
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nahrof Thick As Thieves (L Somers & E Badior)
Res Bitch CC: Aust Ch Waminda Jewel of the Nile (J Lambourne/K Hicks)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Cathkin Mr Sandman (Gaye Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cathkin My Eyes Adore You (Karen Lapworth)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Orical Juhaofarcadia (AI) (L Mills & T Richardson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Orical Kirsi Of Jove (AI) (L Mills & K Long)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Snofyre Kreating Kaos (Mr S Larielle-Barclay / Mr C Rogan / Ms C Fitzgerald)
Open of Breed: Snofyre Hear Me Roar (Mr S Larielle-Barclay / Mr C Rogan / Ms C Fitzgerald)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Alimanda Its All About The Bass (Alimanda Kennels)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dwyfor Blue Rosette (R & F Holtkamp)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Julie Dickinson-Franks (NSW)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Junior in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Southrnwolf Wild Thing (Stuart Presland/ Tracey Parker & Rodney Surawski)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Schnauzer
Aust Ch Montkhan Classic Calypso (K Burge)
Minor in Group: Boxer
Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon - Pandelis)
Puppy in Group: Bullmastiff
Bellezzatoro Rememberthetitans (Chris Luciani)
Open in Group: Shiba Inu
Aust Gr Ch Shouowariryuu Go Kagiyasou (Imp JPN) (Ms E J Thomas)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Southrnwolf Wild Thing (Stuart Presland/ Tracey Parker & Rodney Surawski)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Von der Bernessehof Amigo (Imp CZE) (Robyn Keen)

Boxer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon - Pandelis)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bellezzatoro Rememberthetitans (Chris Luciani)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bellezzatoro Breakr Of Chains (AI) (Chris Luciani)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Piratepoint Fat Boy Harley (Mrs S Dunn)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Piratepoint Helmi Aarre IID (Miss C Mainey & Mrs S Dunn)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Montkhan Classic Calypso (K Burge)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ebshine Good Will Hunting (Mrs D Cooper)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Redorah Miss Demeanor (Mrs D Lawson)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Shouowariryuu Go Kagiyasou (Imp JPN) (Ms E J Thomas)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taejaan American Hustle (Rule-Steele/Burton/Turay/Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Angelic Krystal (Mr C & Mrs R Foster)
Res Dog CC & Junior of Breed: Arcticpalace Eye Of The Tiger (Mr C & Mrs R Foster)
Baby of Breed: Wolfgirl Silent Shadow (Mrs J M & Miss S M Barnett)

Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dolfo Of Yihjy Chu Fci (Imp TWN) (S Moss)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Mick Wilkinson (VIC)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Ch Rymiska Howzat (T Parker)
Baby in Group: French Bulldog
Hushan Miss Sarbar (Mr Bernard Payne & Mrs Julie Payne)
Puppy in Group: Poodle (Toy)
Schau Oh Yes (B J Biggs)
Junior in Group: British Bulldog
Hullabullula Lady Emelyn (AI) (A MacKinlay)
Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Dancing Queen (Denise M Sylvester)
Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Zaland special agent Ziva David (Mr B & Mrs L Pepperall)

Boston Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bostonwood Ooh La la (Mrs Vikki Tyler)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hullabullula Lady Emelyn (AI) (A MacKinlay)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Telde Magical Rupert Murdog (Matthew Dunscombe)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Telde First Reason to Smile (Mrs A Brown and Mrs J Lawson)

French Bulldog
Res Bitch CC: Hushan Miss De Ja Vu (P & J Payne)
Baby of Breed: Hushan Miss Sarbar (Mr Bernard Payne & Mrs Julie Payne)
Puppy of Breed: Hushan Lord Marcus (Mr L Samytowski & Mr J Oddi)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Vonleenard Paddington Bear (K McGuinness)
Baby of Breed: Vonleenard Creme Delight (Mrs K McGuinness)

Great Dane
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Danelyne Once Upon A Dream (Miss Shontelle Davies)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Dancing Queen (Denise M Sylvester)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tenkashiro Sylver Gold N Topaz (Denise M Sylvester)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rymiska Howzat (T Parker)
Bitch CC & Puppy of Breed: Rymiska Off The Grid (R/ M & T Parker)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland special agent Ziva David (Mr B & Mrs L Pepperall)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Crosswynds Spoonful Of Sugar (M Goodfellow & T Hood)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Schau Oh Yes (B J Biggs)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beltzu Made To Order (Belinda Heersema)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Beltzu Set It On Fire (Belinda Heersema)
Baby of Breed: Beltzu Lay Your Love On Me (Belinda Heersema)