Dubbo & District Kennel Club (NSW)

Date of Show : 4-Aug-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sandra Patterson (NSW)

Best in Show & Open in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)
Runner Up in Show: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Sup Ch Beljekali I Go Where Hugo (J Fynmore)
Baby in Show: Keeshond
Hunkeedori Buda Bing Buda Boom (K L Santas)
Puppy in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)
Junior in Show: Fox Terrier (Smooth)
Riverlands Repetition (Sandra McMahon)
Aust Bred in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)

Baby SweepStakes - 1st Place: Keeshond
Hunkeedori Buda Bing Buda Boom (K L Santas)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Labrador Retriever
Aralyen Walking On Sunshine (Peter Levett & Pauline Gill)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Japanese Spitz
Aust Ch Shanspitz Perfect Double Act (K Watson / D & S Watherston)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Chow Chow
Touchofchow Rumour Hass hit (Touchofchow Knls)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Aust/ Can & Am Gr Ch Marron's Tommy Hilfiger (Imp) (T Clements)
Runner Up in Group: Affenpinscher
Aust Sup Ch Fairy Fauna V Tani Kazari (Imp NLD) (Robert Clark)
Baby in Group: Pug
Sharlea Kingston Town (Sharon Jeffries)
Minor in Group: Pomeranian
Ferona Won to Die For (Yvette Rolfe)
Puppy in Group: Pomeranian
Ferona Shes Got Th Look (Yvette Rolfe)
Junior in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Rogojin Happy Feet (K W & C A Hodge)
Aust Bred in Group: Pomeranian
Aust Ch Ferona Hearts On Fire (Yvette Rolfe)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Cairford coco chanel (Paige Howes)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Fairy Fauna V Tani Kazari (Imp NLD) (Robert Clark)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sharlea California Chrome (Sharon Jeffries)
Res Dog CC & Minor of Breed: Efectivo secret weapon (Paige Howes)
Baby (Bitch) of Breed: Grandimage little bitty (Paige Howes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cairford coco chanel (Paige Howes)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Grandimage long hot summer (Paige howes)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Grandimage Days Go Bye (Paige howes)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tzani Mr Magoo (Tim Mills & Diana Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tzani Dorothy Dix (Diana Norman/ Tim Mills & Kerry Bell)

Havanese
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hashki Keeping up Appearances (P Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Auskrest Got my Mojo (Sandra McMahon)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rogojin Happy Feet (K W & C A Hodge)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Rogojin Kinky Boots (K W & C A Hodge)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rogojin Make My Day (Ken & Cheryl Hodge)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust/ Can & Am Gr Ch Marron's Tommy Hilfiger (Imp) (T Clements)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ferona Hearts On Fire (Yvette Rolfe)
Res Dog CC & Minor of Breed: Ferona Won to Die For (Yvette Rolfe)
Bitch CC & Puppy of Breed: Ferona Shes Got Th Look (Yvette Rolfe)
Junior of Breed: Aust Ch Ferona Great Expectations (Yvette Rolfe)
Open of Breed: Aust Ch Ferona Do I Make You Nervous (Yvette Rolfe)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kinlou Exit Stategy (Kathy Gill)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kinlou Deja Vu (Kathy Gill)
Baby of Breed: Sharlea Kingston Town (Sharon Jeffries)
Aust Bred of Breed: Nulkaba Kaf Pow Sweetheart (Sue Chapman)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Riverlands Repetition (Sandra McMahon)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Portizon Jewel Of Indianna (Mrs R Harrison)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Portizon Rocks Your World (Mrs R Harrison)
Baby of Breed: Portizon Chisled From Stone (AI) (Mrs R Harrison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Portizon Jewel Of Indianna (Mrs R Harrison)

Bull Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Corajoso Burn It Up (Lesily Johnston)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Corajoso Advocates Enigma (Ms C Shields)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Joymont Knight Rider (Cathy Scotton)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Riverlands Repetition (Sandra McMahon)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Rogojin Pandamonium (K W & C A Hodge)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: SkyesDLimit MyWay or Da Hwy (Letisha Pelchen)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lachlanpark Man Oh Man (Geoffrey & Cheryl Coyte)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gumhaven Cherokee Rose (Geoffrey & Cheryl Coyte)
Baby of Breed: Lachlanpark Brown Eyed Girl (Cheryl & Geoffrey Coyte)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Pauline Suhr (NSW)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)
Runner Up in Group & Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Spiritrock Gift Of Posey (Jude Tankard)
Puppy in Group: Field Spaniel
Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)
Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballyoran Highland Lass (Nikki & Sue Lane)
Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Lachlanpark Moon Dance (Geoffrey & Cheryl Coyte)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Azucroft Atlantic Romance (Miss T & Mrs K Perkiss)
Minor of Breed: Kinsheran Stand And Deliver (R W & L Corbett)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dawnus Bear Force One (S Betts)

Irish Setter
Baby (Bitch) of Breed: Cherryglen Prety In Pink (Mr B Natoli & Ms J Miner)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Spiritrock Gift Of Posey (Jude Tankard)
Baby of Breed: Aralyen Walking On Sunshine (Peter Levett & Pauline Gill)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Pauline Suhr (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)
Runner Up in Group & Junior in Group: Norwegian Elkhound
Aust Ch Graabine Remember The Blues (Mr G Markotany)
Baby in Group: Beagle
Willgaret Dingdongdell (Warren & Brenda Solomon)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Neimor Azhure Moon Beam (Mr D Moran & Rev L Neighbour)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Neimor Smokey Topaz (Dennis Moran & Leigh Neighbour)

Beagle
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Willgaret Shezafoxx (Warren & Brenda Solomon)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Willgaret Thundadownunda (Warren & Brenda Solomon)
Baby of Breed: Willgaret Dingdongdell (Warren & Brenda Solomon)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Puppy of Breed: Aust Ch Neimor Azhure Moon Beam (Mr D Moran & Rev L Neighbour)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Neimor Smokey Topaz (Dennis Moran & Leigh Neighbour)

Grand Basset Griffon Vendeen
Baby of Breed: Rickaby Im On Fire (D & D Matthews)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Graabine Remember The Blues (Mr G Markotany)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)
Bitch CC & Puppy of Breed: Goldtreve Rock A Hula Baby (The Hessions)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sandra Patterson (NSW)

Best in Group & Open in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Sup Ch Beljekali I Go Where Hugo (J Fynmore)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Tablerock Sheeza Ripper (Scott & Amy Curran)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)
Junior in Group: Australian Kelpie
Amakhosi Breakfast At Sweethearts (S & S Lewis / J Reilly)
Intermediate in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Burdekin Been A Bad Bad Boy (Glenda Grant)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Ch Kieno Dream of Melody (Joanne Symonds)

Australian Cattle Dog
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ferona Th Devil Woman (Amy Curran & Yvette Rolfe)
Baby of Breed: Tablerock Sheeza Ripper (Scott & Amy Curran)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Amakhosi Breakfast At Sweethearts (S & S Lewis / J Reilly)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beljekali I Go Where Hugo (J Fynmore)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merrinda Girl Of My Heart (AI) (Joanne Symonds & Lyn Allshorn)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Mahteek Summer Lovin (Brooke Taylor)
Junior of Breed: Kellagem Somthn Inthway Shmovs (Brooke Taylor)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Burdekin Been A Bad Bad Boy (Glenda Grant)
Puppy of Breed: Nobleshand Splash of Class (Carol Cross)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Giano Di Arajani (Imp ITA) (Jennifer Block)

Shetland Sheepdog
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Kieno Dream of Melody (Joanne Symonds)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Trendam So Bad (Mrs A J / Miss S J Smith & Mrs C Nugent)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aziah No Time For Tea AtDawco (Mr David P Dawes)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aziah How Long Is Forever AtDawco (Mr David P Dawes)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Sandra Patterson (NSW)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch & Serb Jr Ch Moonwalker Night Fever (Imp Serbia) (Ros Bacich & Peter Williams)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Koolrunnings Talk to the Paw (Catherine Loft & Scott McCarthy)
Puppy in Group: Siberian Husky
Nevicata Hyde N Seek (S Leonard)
Junior in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Oceans Twelve (C & R Foster / N Estatheo)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Lover Boy (C Yate)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Koolrunnings Talk to the Paw (Catherine Loft & Scott McCarthy)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Brinkybull Nullas Dream (S Brinkworth)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Brinkybull Lagertha (S Brinkworth)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch & Serb Jr Ch Moonwalker Night Fever (Imp Serbia) (Ros Bacich & Peter Williams)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Oceans Twelve (C & R Foster / N Estatheo)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kortmar Poison Ivy (Lyne Browning / Kylie Oldfield)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Lover Boy (C Yate)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Nevicata Hyde N Seek (S Leonard)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Pauline Suhr (NSW)

Best in Group & Open in Group: Lhasa Apso
Aust Gr Ch Zaland It Only Takes One (Belinda Beves & Nina Estatheo)
Runner Up in Group: French Bulldog
Jonhah I'm Just A Hobo (Sheridan Ledger & Dean Paine)
Baby in Group: Keeshond
Hunkeedori Buda Bing Buda Boom (K L Santas)
Puppy in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Shanspitz Perfect Double Act (K Watson / D & S Watherston)
Junior in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Wazzat Feva (J Z Dinis)
Intermediate in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Gr Ch Zaland Forensics Abby Sciuto (Belinda Beves & Nina Estatheo)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Kimyata Playing For Keeps (Katie Watson)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Sweetooth Music Ofthe Night (L M Boyd)

Chow Chow
Res Bitch CC & Minor of Breed: Touchofchow Rumour Hass hit (Touchofchow Knls)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Jonhah I'm Just A Hobo (Sheridan Ledger & Dean Paine)

German Spitz (Klein)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ferona Geheime Affare (L J & R J McCahon)
Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Ark Royal (IID) (Lynne Wilson)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Fyreburst Day Lilly (L J & R J McCahon)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maemuki Bonfire Heart (AI) (Kate Pinker)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shanspitz Perfect Double Act (K Watson / D & S Watherston)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kimyata Playing For Keeps (Katie Watson)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hunkeedori Ta Daaaaaaahhhhhhh (Katrina Santas)
Baby of Breed: Hunkeedori Buda Bing Buda Boom (K L Santas)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zaland It Only Takes One (Belinda Beves & Nina Estatheo)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Zaland Forensics Abby Sciuto (Belinda Beves & Nina Estatheo)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Olebob My Name Is Christine (Mrs P Harman & Ms L Stone)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Showcase Major Edition (Imp NZ) (Miss T Perkiss)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beddydane Th Greatest Showman (Ms L F Stone)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Schau Malibu Zinger (B J Biggs)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Laahtoy Silver Queen (Lisa Martin)
Baby of Breed: Sweetooth Speak Boldly (L M Boyd)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sweetooth Music Ofthe Night (L M Boyd)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wazzat Feva (J Z Dinis)