All Breeds Kennel Association Inc (TAS)

Date of Show : 11-Aug-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Cherri Seeber (WA)   (Total Entry : 273)

Best in Show & Junior in Show: Bullmastiff
Remyk Tru Bru (R Morgan & M Coleman)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Great Dane
Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)
Baby in Show: Cairn Terrier
Hannsum Charlotte Tilbury (Susan Springer)
Puppy in Show: Bull Terrier (Miniature)
Quinzeh The Jester of Wonder (Angela Stacey)
Aust Bred in Show: Tibetan Terrier
Aust Gr Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Peter Miller (ACT)  (Group Entry : 75)

Best in Group & State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Eireannmada We Will Rock You (Greg Browne)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Kfinch Black Zambuka (Mrs K Rydberg)
Puppy in Group: Pug
Aust Ch Saxten Silver Charm (A Costen)
Junior in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Open in Group: Pekingese
Aust Gr Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Sebastians Law N Order Olivia (Sonya J Kantor)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Riogaioch Fizz Gig Favreau (Imp UK) (Karin Maxwell)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eireannmada We Will Rock You (Greg Browne)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sebastians Law N Order Olivia (Sonya J Kantor)

Chihuahua (Long Coat)
Baby of Breed: Kangala All That Jazz (Jacinta Harrison)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Mexicatl Little Bit Luvly (Jacinta Harrison)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mexicatl Fils De L Eclipse (Jacinta Harrison)
Baby of Breed: Kfinch Black Zambuka (Mrs K Rydberg)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Clovelly Oh La La (Ms L Joan & Mrs R Davidson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wondoan Way Down South (Barad Kennels)

Japanese Chin
Res Dog CC & Junior of Breed: Chincasa Benjiro (Mrs K Rydberg/Mr N Skeet)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Katanifoo Divine Miss M (A V Smithers)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Pomquest X Factor (Mrs F Harris / B & S Abraham)
Baby of Breed: Pomquest Pot O Gold (Mrs F Harris / B & S Abraham)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Saxten Game Changer (A Costen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Saxten Diamond Girl (A Costen)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Junnash Beyond The Stars (AI) (Mrs A Costen)
Puppy of Breed: Aust Ch Saxten Silver Charm (A Costen)
Junior of Breed: Saxten Silver Bullet (A Costen)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Byrebaer Dash of Chardonay (Georgie Smith)
Puppy of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Peter Miller (ACT)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Puppy in Group: Bull Terrier (Miniature)
Quinzeh The Jester of Wonder (Angela Stacey)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Tarrilli A Little Fury (Mrs R Weber)
Baby in Group: Cairn Terrier
Hannsum Charlotte Tilbury (Susan Springer)
State Bred in Group: Manchester Terrier
Dixiedaly Sandra Dee (Ms V M Adams)
Aust Bred in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Tarrilli Talk About Teddy (Mrs R Weber)
Open in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Shado-Lans El Bandito (Imp NZ) (Debbie Veevers)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Dixiedaly Full Of Charm (Val Adams)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Quinzeh The Jester of Wonder (Angela Stacey)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hannsum Ginger Rogers (Susan Springer)
Baby of Breed: Hannsum Charlotte Tilbury (Susan Springer)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shado-Lans El Bandito (Imp NZ) (Debbie Veevers)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tasshot Dizzy Miss Lizzy (Debbie Veevers)
Baby of Breed: Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Grit (Val Adams)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Blue (Val Adams)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Dixiedaly Sandra Dee (Ms V M Adams)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Dixiedaly Full Of Charm (Val Adams)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tarrilli A Little Fury (Mrs R Weber)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarrilli Talk About Teddy (Mrs R Weber)
Bitch CC & State Bred of Breed: Tarrilli Sleigh Bells (Rhonda Weber)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Cherri Seeber (WA)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Arosa Avante Garde (AI) (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Glenmave Sea Traveller (Ai) (Ms G Forster)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Zenchar Tangled Up In Blue (S Rattle & T Sproule)
Junior in Group: Clumber Spaniel
Taniwha Arahura (Mrs K Cannon)
Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Taniwha Arahura (Mrs K Cannon)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kangala Yamada (B W & S A Courtney)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Danburycurl Prince Clancy (Isaac Hayes)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Arosa Avante Garde (AI) (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Baby of Breed: Zenchar Tangled Up In Blue (S Rattle & T Sproule)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hanafor Drama Queen (AI) (F Harris & B Stading)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Glenmave Sea Traveller (Ai) (Ms G Forster)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Cherri Seeber (WA) (Group Entry : 28)

Best in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)
Runner Up in Group & Junior in Group: Beagle
Fudeta Neil Diamond (Ali Tabrett)
Baby in Group: Dachshund (Long Haired)
Polbathic Dak Son of Monreith (Eric Daniels & Ray Wall)
Puppy in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark Legend of Glitterz (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Intermediate in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Polbathic Dak Kehree (Eric Daniels & Ray Wall)
State Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fudeta Neil Diamond (Ali Tabrett)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Treliske (Eric Daniels & Ray Wall)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Earle (Eric Daniels & Ray Wall)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Kehree (Eric Daniels & Ray Wall)
Baby of Breed: Polbathic Dak Son of Monreith (Eric Daniels & Ray Wall)
Baby (Bitch) of Breed: Polbathic Dak Maisie (Eric Daniels & Ray Wall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dachdotcom Milo Karlene (Mrs Michelle Booth)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Eukypark Legend of Glitterz (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Baby of Breed: Eukypark Lone Pine (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Foxhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)

Whippet
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Adstaff Rich And Famous (Mstr WDP Booth)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Adstaff Quite The Lad (Mstr William D P Booth)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Cherri Seeber (WA)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Runner Up in Group & Open in Group: Bearded Collie
Aust Ch Peppagrove Magical Symfonie (AI) (Mario Weiss)
Puppy in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Beljekali Year of the Asher (C & J Fynmore / K Truman)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Aerten I Did It My Way (Muriel & Julie Kaden)
Runner Up Neuter in Group: Border Collie
Aust Neut Ch Borderstrand Steel Cruisin (Wendy Richardson)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: (TS) Ch Dual Ch (T) Sayly Sweet Ohana (AI) (Carol Golding & Dr L Smith)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Sanpasho Rusty Shimmer (Wendy Richardson)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Peppagrove Magical Symfonie (AI) (Mario Weiss)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Beljekali Year of the Asher (C & J Fynmore / K Truman)

Border Collie
R/UP Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Neut Ch Borderstrand Steel Cruisin (Wendy Richardson)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Polish Lowland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Favreau Get the Party Started (Karin & Rebecca Maxwell)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aerten I Did It My Way (Muriel & Julie Kaden)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Cherri Seeber (WA)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Junior in Group: Bullmastiff
Remyk Tru Bru (R Morgan & M Coleman)
Baby in Group: Boxer
Johvi Light My Fire AI (Vicki Sheppard)
Puppy in Group: Samoyed
Mytaj Standing In Dixieland (C Houston & M Johnson)
Intermediate in Group: Akita
Aust Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce / D Klingberg / W Osborn)

Akita
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce / D Klingberg / W Osborn)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Cloudforest Xcalibar (S & C Eastley)

Boxer
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Johvi Sir Tobias (Vicki Sheppard)
Baby of Breed: Johvi Light My Fire AI (Vicki Sheppard)
Intermediate (Bitch) of Breed: Johvi Lady Marmalade (Vicki Sheppard)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Remyk Tru Bru (R Morgan & M Coleman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Remyk U Kept A Secret (R Morgan & M Coleman)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mytaj Standing In Dixieland (C Houston & M Johnson)
Baby of Breed: Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Peter Miller (ACT)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Junior in Group: Dalmatian
Neilros Freedom Fighter (Ali Tabrett)
State Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Kerkay New Edition (Mrs J A Kennedy)
Aust Bred in Group: Tibetan Terrier
Aust Gr Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Abstn Tick Tick Boom (Jay-Anne Bransby)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zareba Just Like Fire (Ms J Bransby)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Winterfalls Sunset Boulevard (T Chandler & P Gough)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Neilros Freedom Fighter (Ali Tabrett)
State Bred of Breed: Aust Ch Neilros Ethereal (Ali Tabrett)

French Bulldog
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kaoota Kalisha (Susan Grant)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Martonia Next Generation (Maria Croft)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Martonia Sweet Bubble Gum (Maria Croft)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bargeway Next Edition (Imp UK) (Brad Santas/ Kayla & Julie Kennedy)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kerkay New Edition (Mrs J A Kennedy)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Killilan Kiss Me I Soo Pretty (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)