Royal Launceston Show (TAS)

Date of Show : 13-Oct-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs S Derrick (Canada)   (Total Entry : 369)

Best in Show & Open in Show: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)
Runner Up in Show: Old English Sheepdog
Aust / Can & Am Ch Bagatelle Race To The Moon (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)
Baby in Show: Dobermann
Martyn Big Wave Rider At Meekadobe (Imp NZ) (Maree Browne)
Minor in Show: Foxhound
Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)
Puppy in Show: Cocker Spaniel
Avila Maid For Doulton (Imp NZ) (E & K Job / A & M Jones)
Junior in Show: Poodle (Miniature)
Jenuin Major Constellation (Mrs J Sculac)
State Bred in Show: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)
Aust Bred in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Ray Greer (New Zealand)  (Group Entry : 80)

Best in Group & Aust Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)
Runner Up in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Eljamamn Gentleman Kane (Petlea Kennels & Libby Simmons)
Minor in Group: Pekingese
Miyoko Jade Willow (Mrs A V Smithers)
Puppy in Group: Pug
Junnash Breaking Hearts (A Costen)
Junior in Group: Japanese Chin
Chincasa Benjiro (Mrs K Rydberg/Mr N Skeet)
Intermediate in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Japatina In It To Win It (Japatina Kennels)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Simias Satchel Paige (L M Cashman)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Japatina In It To Win It (Japatina Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Japatina Showing Them Whos Boss (Japatina Kennels)

Bichon Frise
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daejilon Sweet Rebel (Ms C Johns)
Baby of Breed: Amourchiot Make Mine A Pinot (Ms C Johns)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kangala All That Jazz (Jacinta Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cintchi Del Angels Luckydip (Jacinta Harrison)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mexicatl Fils De L Eclipse (Jacinta Harrison)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Barad Lomatia (Barad Kennels)
Junior of Breed: Wondoan Way Down South (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kiseki Chinami Oka (Mrs L McArthur)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kiseki Kazumii (Ms L McArthur)
Junior of Breed: Chincasa Benjiro (Mrs K Rydberg/Mr N Skeet)

Pekingese
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Miyoko Crouching Tiger (S P & T M Sward)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Katanifoo Divine Miss M (A V Smithers)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Miyoko Jade Willow (Mrs A V Smithers)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Junnash Beyond The Stars (AI) (Mrs A Costen)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Saxten Diamond Girl (A Costen)
Puppy of Breed: Junnash Breaking Hearts (A Costen)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eljamamn Gentleman Kane (Petlea Kennels & Libby Simmons)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Baby of Breed: Westntib Zigee Stardust (Libby Simmons)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Ray Greer (New Zealand)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Open in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Arwynet The Dark Knight (Tania Snare & Dion Smith)
Minor in Group: Kerry Blue Terrier
Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Junior in Group: Border Terrier
Aust Ch Lisgar Otterly Outrageous (Lisa McGinn)
Intermediate in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Rosemerta Willow Black (Val Adams)
Aust Bred in Group: Border Terrier
Aust Ch Burrowa Knight SE (Lisa McGinn)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Oldiron Who's on First (Mr R & Mrs A Sorraghan)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lisgar Otterly Outrageous (Lisa McGinn)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Burrowa Knight SE (Lisa McGinn)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Quinzeh The Jester of Wonder (Angela Stacey)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hannsum Play That Song (Susan Springer)
Bitch CC & Puppy of Breed: Hannsum Winx (Susan Springer)
Minor of Breed: Natuska Diamonds R Forever (Susan Springer & Kerryn Pearson)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Cracklin Rosie (Debbie Veevers)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Krashthru Barbie Doll (T Searson & P Searson)
Dog CC & Minor of Breed: Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baghasdail Might N Power (Val Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosemerta Willow Black (Val Adams)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Grit (Val Adams)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Arwynet The Dark Knight (Tania Snare & Dion Smith)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Whadaboutme Macy Gray (Mrs A Burns & Ms T Kelly)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Gummbiebear Skiesthalimit (Tameeka Kelly)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs S Derrick (Canada)  (Group Entry : 52)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)
Minor in Group: English Setter
Bendeela English Rose (Paul Terrett)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Avila Maid For Doulton (Imp NZ) (E & K Job / A & M Jones)
Aust Bred in Group: Weimaraner
Aust Ch Grausturm Violets Portrait (Seriousgrey Kennels)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Taniwha Arahura (Mrs K Cannon)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kangala Yamada (B W & S A Courtney)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Avila Maid For Doulton (Imp NZ) (E & K Job / A & M Jones)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tammahi Promises Promises (Susan Heath)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)

English Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Penmaen & Hemlock Lane Silver N Gold (Imp USA) (Richard Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bendeela English Rose (Paul Terrett)

English Springer Spaniel
Res Bitch CC & Minor of Breed: Ozdezign Wrath of a Woman (Mrs S T Wickham)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hanafor Drama Queen (AI) (F Harris & B Stading)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Glenmave Sea Traveller (Ai) (Ms G Forster)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Greyghost Grace Kelly (Kellie Malone)
Intermediate of Breed: Aust Ch Greyghost ExquisiteBlueprint TD (Kellie Malone)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Grausturm Violets Portrait (Seriousgrey Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tazlon Chasing Rainbows (P & R Ellis)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tazlon Wild Goose Chase (P & R Ellis)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Tazlon Best Dressed In Red (P & R Ellis)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Tazlon Best Kept Secret (P & R Ellis)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs S Derrick (Canada) (Group Entry : 37)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)
Baby in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark Lone Pine (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Minor in Group: Foxhound
Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)
Puppy in Group: Whippet
Adstaff Gambling Man (Mstr WDP Booth)
Junior in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark Legend of Glitterz (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch / Am Ch Jasiri-Sukari Whistle Down The Win (Imp USA) (Ms Heather Budd)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Tamsala Whats Up Pussykat (Heather & Philip McCarthy)
Baby of Breed: Zandeena Dont U Just Luv Me (Ms M Prouse & Ms M G Fox)

Beagle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Fudeta Neil Diamond (Ali Tabrett)

Black and Tan Coonhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust/Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dachdotcom Milo Karlene (Mrs Michelle Booth)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Eukypark Legend of Glitterz (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Baby of Breed: Eukypark Lone Pine (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Foxhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)

Rhodesian Ridgeback
Bitch CC: UsakoseCant Getu Outofmy Mind (Mrs Lynn Presnell)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adstaff Quite The Lad (Mstr William D P Booth)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Adstaff Gambling Man (Mstr WDP Booth)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Ray Greer (New Zealand)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust / Can & Am Ch Bagatelle Race To The Moon (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Newpry All That Jazz (Nicole Newett)
Puppy in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Beljekali Year of the Asher (C & J Fynmore / K Truman)
Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)

Australian Kelpie
Puppy of Breed: Australmac Simply Denison (Mrs Michelle A Booth)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Beljekali Year of the Asher (C & J Fynmore / K Truman)

Border Collie
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Khayoz Somebody Stop Me (AI) JD TDX (Mr P & Mrs V Hofto)
Puppy of Breed: Ableflow Dark Knight (Mervena Conroy)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
Minor of Breed: Zaubistar Amethyst and Tulle (Rebecca Fyfe)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust / Can & Am Ch Bagatelle Race To The Moon (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Pricewey Nudgenudge Winkwink (Mrs M Price)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Newpry Life Is A Caberet (Nicole Newett)
Minor of Breed: Newpry All That Jazz (Nicole Newett)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs S Derrick (Canada)  (Group Entry : 61)

Best in Group & Puppy in Group: Rottweiler
Darkmessiah Black Tie Affair (Maree Anderson)
Baby in Group: Dobermann
Martyn Big Wave Rider At Meekadobe (Imp NZ) (Maree Browne)
Junior in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Cloudforest Ariadnes Thread (S & C Eastley)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Sup Ch Aldonza Stare and Whisper (C Houston / M Johnson)
Open in Group: Rottweiler
Aust Gr Ch Gesundheit Black Caviar (Imp NZ) (Maree Anderson)

Akita
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce / D Klingberg / W Osborn)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Annakpok Poetry In Motion (AI) (Narelle Adams / Shelly Kube)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cloudforest Ariadnes Thread (S & C Eastley)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Cloudforest Bo Diddley (S & C Eastley)

Boxer
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Johvi Secret Kiss (AI) (Vicki Sheppard)
Baby of Breed: Johvi Light My Fire AI (Vicki Sheppard)
Junior of Breed: Johvi Sir Tobias (Vicki Sheppard)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Baby of Breed: Martyn Big Wave Rider At Meekadobe (Imp NZ) (Maree Browne)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Angelsun Red Power ToKayem (Kerry Adams)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Jnr Ch PL Quen Star Sagitta (FCI) Isla Bonita Hot Havana (Imp) (Mrs S Donohue)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yesallaw Light UP The World TO Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)
Res Dog CC: Yesallaw Youll Neverwalk Alone (AI) (Sue & Clifford Gray)
Baby of Breed: Yesallaw Liberty Takes Courage (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Darkmessiah Black Tie Affair (Maree Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Gesundheit Black Caviar (Imp NZ) (Maree Anderson)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aldonza Stand Easy (F Tucker/M Johnson/C Houston)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Aldonza Stare and Whisper (C Houston / M Johnson)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Mytaj Standing In Dixieland (C Houston & M Johnson)
Baby of Breed: Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
Minor of Breed: Kalaska Twisted Story (J Gesiotto/ L Jones & K O'Riley)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs S Derrick (Canada)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Open in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Trudi Counsell)
Junior in Group: Poodle (Miniature)
Jenuin Major Constellation (Mrs J Sculac)
Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Alariqus Atomic Lelu Poika (AI) (A & S Bruce)
Aust Bred in Group: French Bulldog
Aust Ch Elevage Cognac Seville (D Clark)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elevage Cognac Seville (D Clark)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Asplendour I La Icon (D Clark)
Res Dog CC & Junior of Breed: Asplendour I La Im Boss (D Clark)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alariqus Atomic Lelu Poika (AI) (A & S Bruce)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Martonia Next Generation (Maria Croft)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Martonia Sweet Bubble Gum (Maria Croft)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bargeway Next Edition (Imp UK) (Brad Santas/ Kayla & Julie Kennedy)
Baby of Breed: Kerkay Moment Of Truth (Julie Kennedy)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Trudi Counsell)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Jenuin Major Constellation (Mrs J Sculac)

Shih Tzu
Junior of Breed: Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)