Albury & Border Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 4-Nov-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Patricia Hall (NSW)

Best in Show & Junior in Show: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)
Runner Up in Show & Open in Show: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Reibey World Premiere (AI) (S Lancaster & G Render)
Minor in Show: Siberian Husky
Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
Puppy in Show: Great Dane
Danefred Fashionista (Frieda Clifton)
Intermediate in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)
Runner Up Neuter in Show: Dalmatian
Aust Ch Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Rhodesian Ridgeback
Juzrival Didit For The Nookie (A Barter & L Fletcher)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Grand Basset Griffon Vendeen
Laserre Cadeaux D'Or (Jane Quinn)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Staffordshire Bull Terrier
Lulahrni Freewheelin Franklin (K Brett)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Bernese Mountain Dog
Kraigoaks Heart Of Gold (Mr C Phillips & Miss K Oakley)

Veteran SweepStakes - 2nd Place: English Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Calvdale Smooth Criminal (Imp UK) (S & E Raine / Glass / L & K Brown)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Kenneth Hodge (NSW)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Aust Ch Le-Petit Bonheir De Costalina (Imp BEL) (G D Whiley)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Ferona Great Expectations (Yvette Rolfe)
Puppy in Group: Havanese
Carnwath Ricadonna (C Millman)
Junior in Group: Pug
Yarrowfell Movingtothe Max (J Poynton)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch El-Toro Kiwis Billy The Kid (Imp NZ) (Glen Donnan)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Montollie Bobby Dazzler (Ms Glen Donnan)
Baby of Breed: Bendonichi Lee Childs (Glen Donnan)
Baby (Bitch) of Breed: Bendonichi Chilli Cha Cha (Glen Donnan)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bendonichi Rory Calhourn (Glen Donnan)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Carnwath Ricadonna (C Millman)

Italian Greyhound
Baby of Breed: Zanbellia Supernova (Zanbellia Knls)

Lowchen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kimissa Pimp My Ride (R & M Clancy)
Baby of Breed: Triscadec Diamond in the Roar (R & M Clancy)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Le-Petit Bonheir De Costalina (Imp BEL) (G D Whiley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wyngay Gift of an Angel (G D Whiley)
Bitch CC & Minor of Breed: Toysfus Our China Doll (G D Whiley)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ferona Great Expectations (Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ferona La Venere Nera (Yvette Rolfe)
Baby of Breed: Ferona Brace For Impact (Yvette Rolfe)
Minor of Breed: Ferona Never Stop Dreaming (Yvette Rolfe)
Puppy of Breed: Ferona Hot Gossip (Yvette Rolfe)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Ferona Bellezza Mediterranea (Yvette Rolfe)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Kimico Prince Nehmar (John Pritchard)

Pug
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Prettipaws Jeorge ofthe Jungle (AI) (Janene Poynton)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Gailyn Pandemoniums Promise (AI) (Janene Poynton)
Junior of Breed: Yarrowfell Movingtothe Max (J Poynton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Kenneth Hodge (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)
Runner Up in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)
Minor in Group: Cairn Terrier
Lochrin Risky Business (K Smith)
Puppy in Group: Norwich Terrier
Kivamynk Kathryns Kobby Lad (K Smith & Dr C Day)
Intermediate in Group: Irish Terrier
Aust Ch Shannawonna Man Of My Dreams (AI) (Ruth Elkner)
Aust Bred in Group: Welsh Terrier
Yorkpark Welsh Talisman (Mr D & Mrs D Barclay)
Open in Group: Border Terrier
Aust Sup Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)
Runner Up Neuter in Group: Manchester Terrier
Aust Ch / Neut Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Chrysaliss Fatal Attraction (N Southam/ K & D Manna)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Chaylotte Charming (ROM) (Damiano & Katarina Manna)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lochrin Risky Business (K Smith)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lochrin Leonardo (Lyn Barclay)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lochrin Sunrise In Sorrento (Lyn Barclay)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shannawonna Man Of My Dreams (AI) (Ruth Elkner)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Shannawonna Bold N Beautiful (Ruth Elkner)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosemerta Chyna Black (Janet Palmer)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Heart (Val Adams)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kivamynk Kathryns Kobby Lad (K Smith & Dr C Day)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)
Baby of Breed: Shortblak Get into the Groove (Stacey Sullivan & Jason Rhodes)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Saphyr Triple Creme RN (N D Gray)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Saphyr Independent Treat (AI) (M A Gray)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Seighford Out Of Africa (AI) (Seighford Staffords)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Lulahrni Freewheelin Franklin (K Brett)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Yorkpark Welsh Talisman (Mr D & Mrs D Barclay)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Patricia Hall (NSW)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Reibey World Premiere (AI) (S Lancaster & G Render)
Minor in Group: Golden Retriever
Dompetan Apparition (Anna Quigley)
Puppy in Group: German Wirehaired Pointer
Lovewyre Diamond Jack (Gary & Liz Lovell)
Runner Up Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Calvdale Smooth Criminal (Imp UK) (S & E Raine / Glass / L & K Brown)

Cocker Spaniel
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Occuli Distinctive Look (Gerda Wayenberg)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Reibey World Premiere (AI) (S Lancaster & G Render)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Calvdale Smooth Criminal (Imp UK) (S & E Raine / Glass / L & K Brown)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Canawindra Sweet Georgia Brown (M J & F L Park)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Canawindra Rock E Road (M J & F L Park)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Canawindra Believe In Magic (M J & F L Park)
Baby of Breed: Canawindra East Bound Train (M J & F L Park)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Canawindra Buck N A Half (M J & F L Park)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lovewyre Don't Need Diamonds (Gary & Liz Lovell)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Lovewyre Diamond Jack (Gary & Liz Lovell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Lovewyre Hearts Desire (Gary & Liz Lovell)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Adoringgold Eye Of The Storm (AI) (Lorraine Harrowfield)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Dompetan Apparition (Anna Quigley)
Junior of Breed: Trigolden Southern Symphony (AI) (Lorraine Harrowfield)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bushgold Peelii Adonis (Mrs P Rudd)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pelerosso BeLucille (Mrs P Rudd)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Skyerose Tour De France (Sharon Mulgrew)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ballydoon Tahitian Beauty (Sharon Mulgrew)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Richuto Regio Ava (Ms J Award & Ms C Ward-jackson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bryndoain GI Joe (Imp NZ) (Angela Henderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maesgwyn Liberty Belle Ruby (Angela Henderson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Kenneth Hodge (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Beagle
Ariahgrove Secret Addition (Rhonda Dearnaley)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dachshund (Long Haired)
Lauradale Whispering Jack (Gail E Greer)
Minor in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Laserre Cadeaux D'Or (Jane Quinn)
Open in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust & NZ Ch Vidlynn Impact Black Thistle (Imp NZ) (V Reynolds & S Hesketh)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Ariahgrove Secret Addition (Rhonda Dearnaley)

Borzoi
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mistraka Zende (Mrs J Quinn)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lauradale Whispering Jack (Gail E Greer)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Vidlynn Impact Black Thistle (Imp NZ) (V Reynolds & S Hesketh)
R/UP BOB & Bitch CC: Vidlynn Set Fire to the Rain (Imp NZ) (Ms V Reynolds & Ms S Hesketh)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Laserre Liaison Dangereux (Mrs Jane Casperson-Quinn)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Laserre Cadeaux D'Or (Jane Quinn)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Brantarby Honeycomb (AI) (Anne Pirie)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Juzrival Been There Dunit (A Barter & L Fletcher)
Baby of Breed: Juzrival Didit For The Nookie (A Barter & L Fletcher)
Baby (Bitch) of Breed: Juzrival Daddys Disco Diva (A Barter & L Fletcher)

Saluki
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Itsozi Jewel In The Crown (Mrs N Rule-Steele / Miss S Turay / Miss A Delich)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Patricia Hall (NSW)

Best in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Sup Ch Pinemist Pepe Le Pew (Imp NZ) (P M & G A Grant)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Allendell Once Upon a Dream (AI) (L & Y Hornsey)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Pureheel Royal Starlight (Alan & Robyn Spargo)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Pureheel Royal Adventure (Mr A & Mrs R Spargo)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)
Intermediate in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Armahani Jade Jylha (N Brown & J Lincoln)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: White Swiss Shepherd Dog
Dual Ch (Neut) (RO) Saffioraire Busta Rhymes CCD ET JC (Christina S)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Adventure (Mr A & Mrs R Spargo)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Rainstorm (Mr A & Mrs R Spargo)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Pureheel Royal Starlight (Alan & Robyn Spargo)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Armahani Jade Jylha (N Brown & J Lincoln)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allendell Once Upon a Dream (AI) (L & Y Hornsey)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gipfel City Travlla (A Scarcella)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pinemist Pepe Le Pew (Imp NZ) (P M & G A Grant)

White Swiss Shepherd Dog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (Neut) (RO) Saffioraire Busta Rhymes CCD ET JC (Christina S)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Elizabeth Hindley (ACT)

Best in Group & Minor in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
Runner Up in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch & Serb Jr Ch Moonwalker Night Fever (Imp Serbia) (Ros Bacich & Peter Williams)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Rushmere Femme Fatale (Lay & Williams)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Rushmere Poison Ivy (Lay & Williams)
Intermediate in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)
Aust Bred in Group: St Bernard
Aust Ch Coonara Devine Sunset (Paul & Kris Willingham)
Runner Up Neuter in Group: Boxer
Aust & Neut Ch Boxberry Pretty Lil Precious HT0 CC DMN (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kraigoaks Heart Of Gold (Mr C Phillips & Miss K Oakley)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tyeanbo Turn Back Time (Ms Sharon Mead)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Boxberry La Chica Bella (Brooke, Halliday & Badman)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Res Bitch CC: Aust Ch Tyeanbo Sheso Exciting (AI) (Ms Sharon Mead)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry When I Grow Up (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Aust Bred (Dog) of Breed: Boxberry Cut The Mustard (AI) DMN (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Boxberry Pretty Lil Precious HT0 CC DMN (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch & Serb Jr Ch Moonwalker Night Fever (Imp Serbia) (Ros Bacich & Peter Williams)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Durhamdogues No Nonsense (R Healey)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rotteln Libbi Hot Pants (Mrs S T & L Fletcher)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rushmere Femme Fatale (Lay & Williams)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Rushmere Poison Ivy (Lay & Williams)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Rushmere Pure Anarchy (Lay & Williams)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Coonara Never Walk Alone (Paul & Kris Willingham)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Coonara Devine Sunset (Paul & Kris Willingham)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Coonara Champagne Sunrise (Paul & Kris Willingham)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Elizabeth Hindley (ACT)

Runner Up in Group & Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Strongjean Oliver (Ms Jaye Munn)
Puppy in Group: Great Dane
Danefred Fashionista (Frieda Clifton)
Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch Strongjean Paris Connection (Ms Jaye Munn)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Ch Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)
Runner Up Neuter in Group: Lhasa Apso
Aust Gr Ch Zaland Let Your Hair Hang Down (Melissa Obrien)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Thunderspot I paint a picture (Melissa Obrien)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Strongjean Oliver (Ms Jaye Munn)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Strongjean Paris Connection (Ms Jaye Munn)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Danefred A Well Tailored Man (Frieda Clifton)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Danefred Fashionista (Frieda Clifton)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elshamara A Touch Of Class (Mysticrafael Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mysticrafael DestinedToBFamous (Mysticrafael Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Zaland Let Your Hair Hang Down (Melissa Obrien)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beltzu One To Envy (R & V Bennetts)