Inverell Kennel & Training Club (NSW)

Date of Show : 20-Oct-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Susan Bruno (QLD)

Junior in Show: Australian Kelpie
Aust Ch Kinjarra Georgie Girl As Doll (S & K Whyatt)
Intermediate in Show: Basenji
Aust Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
Open in Show: Old English Sheepdog
Aust Ch Hartwyn Pageants Diva On Ice (AI) (P Evans & P Hartwell)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Basenji
Aust & Neut Ch Wazazi High Velocity (M Darr & K Delacourt)

Baby SweepStakes - 3rd Place: Cocker Spaniel
Spezia Memories Of You (Jennifer Robb)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Susan Bruno (QLD)

Runner Up in Group & Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomteddy In The Spotlight (Mrs Tracey Waters)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)

Griffon Bruxellois
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Harvikgold Breeze In The Woods (Carolyn Woods)

Miniature Pinscher
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Fireshon Sashay Away (S Robertson)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pomteddy In The Spotlight (Mrs Tracey Waters)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Benita Mangin (QLD)

Best in Group & Open in Group: Cairn Terrier
Aust Gr Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Belljacks Get Offmy Reflection (S & K Whyatt)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Belljacks Im A Hollywood Star (S & K Whyatt)
Runner Up Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Neut Ch Aklew Im No Angel (K & A Lewis)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aklew Devils Halo (K & A Lewis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Aklew Im No Angel (K & A Lewis)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kiatasee Coat of Many Colours (M Lee)
Res Dog CC & Minor of Breed: Kiatasee Iron Jack (M Lee)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Belljacks Im A Hollywood Star (S & K Whyatt)
Baby of Breed: Belljacks Get Offmy Reflection (S & K Whyatt)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Coolamin Little Dove (Fran Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Coolamin Sunshine Man (Fran Smith)
Minor of Breed: Numerrijig Heart Of Gold (Fran Smith)
Open of Breed: Nudimah Mystic Monique (Fran Smith)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Benita Mangin (QLD)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Larona Hitmewithyourbestshot (R & L Corbett / S Phillips)
Minor in Group: Golden Retriever
Harvikgold Spell Breaker (D&V Harris)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Brayroan Rhythm N Soul (D Penman & J Newbold)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Spezia Touched By An Angel (Jennifer Robb)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Hungarian Vizsla
Aust Gr & Neut Ch Agasvari Tristans Izolda (Kath Eory)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ashmere What Ever It Takes (Jennifer Robb)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Spezia Touched By An Angel (Jennifer Robb)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Brayroan Rhythm N Soul (D Penman & J Newbold)
Baby of Breed: Spezia Memories Of You (Jennifer Robb)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
Baby of Breed: Larona Hitmewithyourbestshot (R & L Corbett / S Phillips)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Harvikgold Wild Fire RN NRA (D&V Harris)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Harvikgold Spell Breaker (D&V Harris)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Agasvari Ruby From Tiffany (Mrs K Eory)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Agasvari Tristans Izolda (Kath Eory)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tyrilebee Act On Faith (Casey Morrison)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Coviter Thor (AI) (M Dwyer & C Clowes)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Susan Bruno (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Basenji
Aust Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Basenji
Aust & Neut Ch Wazazi High Velocity (M Darr & K Delacourt)

Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Xalmes Man Of Colours (AI) (M Darr)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Wazazi High Velocity (M Darr & K Delacourt)

Beagle
Open (Bitch) of Breed: Buzbon Angelina Ballerina (Ms G Barnes)

Saluki
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Itsozi Ulmarra's Jewel (Lynda Dunn)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Benita Mangin (QLD)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Hartwyn Pageants Diva On Ice (AI) (P Evans & P Hartwell)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Nedsur Calvin Klein (Mrs T & Miss J Rusden)
Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Kinjarra Georgie Girl As Doll (S & K Whyatt)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pangatta Blue Thor (S & K Whyatt)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Junior of Breed: Aust Ch Kinjarra Georgie Girl As Doll (S & K Whyatt)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Multi Ch/Gbz Ch/ Prt Jr Ch/ Int Ch D'Azumoon Al-Azhar Mi Amor (Imp PRT) (Paulene Andrews)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Multi Ch Spa Jr/Prt Jr/Prt /Int Ch D'Azumoon A Love Affair (Imp PRT) (Paulene Andrews)
Dog CC: Prt jr Ch Prt Ch D'Azumoon Casanova Giacomo (Imp PRT) (Paulene Andrews)
Baby of Breed: Edensundown Moonstone (Paulene Andrews)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tyrilebee Making Memories (Casey Morrison)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hartwyn Pageants Diva On Ice (AI) (P Evans & P Hartwell)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nedsur Love Me Like U Do (Mrs T & Miss J Rusden)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Nedsur Calvin Klein (Mrs T & Miss J Rusden)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Susan Bruno (QLD)

Minor in Group: Siberian Husky
Wolfgirl Dark Knight (Trudi Bienke)
Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Ebshine Google Me (Mrs A Neyle)
Open in Group: Siberian Husky
Wolfgirl Shesa Beauty (Trudi Bienke)

Dogue de Bordeaux
Baby of Breed: Bronzantiq The Incredible (Mr R & Mrs T Bienke)
Aust Bred of Breed: Crimsoncharm Normal is Boring (Mr R & Mrs T Bienke)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Alclay Zeig Keine Gnade (Mrs A Neyle & Miss K Miller)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ebshine Google Me (Mrs A Neyle)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Wolfgirl Shesa Beauty (Trudi Bienke)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Wolfgirl Dark Knight (Trudi Bienke)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Benita Mangin (QLD)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Rebelwood Shades of Grey (Sarah Jones)
Baby in Group: Great Dane
Okelani Black Be It (Sarah Jones)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Mediaevalage Ted E Bear (Karen King)

German Spitz (Mittel)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Mediaevalage Ted E Bear (Karen King)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rebelwood Shades of Grey (Sarah Jones)
Baby of Breed: Okelani Black Be It (Sarah Jones)
Baby (Bitch) of Breed: Okelani Dark Intentions (Sarah Jones)