Northern All Breeds Kennel Club (PM SHOW) (NSW)

Date of Show : 3-Nov-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Edward Pickering (NSW)   (Total Entry : 429)

Best in Show & Open in Show: Afghan Hound
Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johansen)
Runner Up in Show: Shiba Inu
Aust Sup Ch Shouowariryuu Go Kagiyasou (Imp JPN) (Ms E J Thomas)
Baby in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Invalhalla Bark At The Moon (Miss J Wilson/ P & A Schultze)
Minor in Show: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)
Puppy in Show: Italian Greyhound
Piccino You Only Live Twice (S L & M Reeve / J Hardwicke)
Junior in Show: Fox Terrier (Smooth)
Firezan Sweeney Todd (Mrs A D Bowe)
Aust Bred in Show: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Sup Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW)  (Group Entry : 78)

Best in Group & Puppy in Group: Italian Greyhound
Piccino You Only Live Twice (S L & M Reeve / J Hardwicke)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Caperway Mystery N Magic (Ms R Duffy)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Invalhalla Bark At The Moon (Miss J Wilson/ P & A Schultze)
Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomteddy In The Spotlight (Mrs Tracey Waters)
Intermediate in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Bellrize Rocky Road (Mrs T & Mr D Baker)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caperway Mystery N Magic (Ms R Duffy)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Cavalierlove Proud N Cool (Sue Donahue)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Cavalierlove Amorous N Ready (Sue Donahue)
Baby of Breed: Alsdenn Classic Charm (R R Duffy)
Minor of Breed: Kaliak Captivation (S J & KL Axiak)
Intermediate of Breed: Alexabelle Pennys Rising Star OfCavalierlove (Sue Donahue)

Chihuahua (Smooth Coat)
Baby of Breed: Invalhalla Bark At The Moon (Miss J Wilson/ P & A Schultze)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Piccino You Only Live Twice (S L & M Reeve / J Hardwicke)
Baby of Breed: Piccino Destiny (S L & M Reeve / J Hardwicke)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross and Phillip Cross)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Minelphi I Just Wanna Love U (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Minelphi Forever Yours (Errolynne Cross & Phillip Cross)

Papillon
Junior of Breed: Kyryndaley Daniella (Mrs C Hunt)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Waaini Gday Mate (M Magnayon)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Athalow Rainbows N Lollipops (J Nash)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pomteddy In The Spotlight (Mrs Tracey Waters)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Christina Rafton (NSW)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Classicyds Never Break Th Chain (Sam King / Jason/ Nadia & Mel Attridge)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Terrier
Am Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)
Minor in Group: West Highland White Terrier
Macbraedly Cast A Spell Da Sin (R Mallinder & C Moore)
Puppy in Group: Bull Terrier (Miniature)
Chrysaliss House Of Wolves (Natalie Southam)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Firezan Sweeney Todd (Mrs A D Bowe)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nikar New Begining (Karen Sloane)
Junior of Breed: Nikar deeds never done (AI) (Karen Sloane)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cliftop Blue Times Two (Sharon Gilkison)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tenaz Shez Daddy's Girl (J & B McGowan)

Bull Terrier (Miniature)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Chrysaliss House Of Wolves (Natalie Southam)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Shadbraye Twenty Four K Gold at Chrysaliss (Natalie Southam)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Collessie Rockstar Hendrix (Jude Costello)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Collessie Candle Bright (Jude Costello)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Firezan Sweeney Todd (Mrs A D Bowe)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Classicyds Never Break Th Chain (Sam King / Jason/ Nadia & Mel Attridge)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ardgaeithe Derrydale Dara (Dr N Smith)
Baby of Breed: Ardgaeithe Heryk Trubel (Lynnette Pezely)

Staffordshire Bull Terrier
Puppy of Breed: Joden Own Tha Space (Kim Sammut)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Demala My Fair Mindy (Deidre MacFadyen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Yarraview Little Bitty Blue (Ms Dedrie MacFadyen)
Minor of Breed: Demala the chosen one (Miss D Macfadyen)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Macbraedly Cast A Spell Da Sin (R Mallinder & C Moore)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Sue Davis (NSW)  (Group Entry : 61)

Best in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Morndew No More Favours (Glen Vernon)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Ballyoran Highland Lass (Nikki & Sue Lane)
Intermediate in Group: Pointer
Aust Ch Chesterhope Taste Of T Art (Imp NZ) (Annaliesse Teasdel)

Brittany
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kirinbell Get Off My Cloud (Samantha Ibbott-Cordi)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kirinbell Party Doll (Samantha Ibbott-Cordi)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballyoran Highland Lass (Nikki & Sue Lane)

Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jettz Whos That Girl (Victoria Masterfield & Rebecca Pandelis)

English Setter
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bendeela To The Manor Born (Paul Terrett)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Sunford Red Letter Day (Robynne Woolcock)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Germanicus Andromeda (Lara Haynes)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch BlueBreeze Over The Moon (Debra Stubbings)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch BlueBreeze Cover Girl (Debra Stubbings)
Intermediate of Breed: Aust Ch BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Morndew No More Favours (Glen Vernon)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Terracarol Jimmy Choo (Mrs Lorraine Edman)
Puppy of Breed: Kossel Darcus (Mrs Lorraine Edman)

Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chesterhope Playing Around (Imp NZ) (Annaliesse Teasdel & Diane O'Neill)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chesterhope Taste Of T Art (Imp NZ) (Annaliesse Teasdel)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Am Ch Camelot's Just Bewitching (Imp USA) (Val Peters)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Griswold Vienna Waltz (AI) (Jodie Fogarty)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW) (Group Entry : 49)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johansen)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Lemaison Gold Image (Laraine Wasson)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Dachchimac Stella Blue (J Gledhill / A & P McMaster)
Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira Steel Doll (AI) (Day / Sinclair / Murdoch / Faint)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johansen)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tahkira Steel Doll (AI) (Day / Sinclair / Murdoch / Faint)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lomar Hat Trick (Mr J Lanser)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Laurieton Follow That Dream (AI) (Karen Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Belthazor In The Limelight (Miss K Smith & Mrs J Clarke)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dacville Kiwi Temtation (Imp NZ) (Laraine Wasson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dacville Leads Th'Way (Imp NZ) (Laraine Wasson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Dachchimac Stella Blue (J Gledhill / A & P McMaster)
Baby of Breed: Midaka Zipadee Doodah (Jemma Gledhill)
Minor of Breed: Lemaison Gold Image (Laraine Wasson)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Berghutte Tiger Lilly (Nerida Gilfillan)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gersndach Raphael (Nerida Gilfillan)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wulfgar Freya (AI) (S Gendle)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Wulfgar Leaghsaidh (AI) (S Gendle)

Pharaoh Hound
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sleykh Girl On Fire (AI) (Ms N Burton & Mr D Addems)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Pennhari A Matter Of Time (D & N Addems / Burton)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ballahond Seda Cascade (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ballahond Tarn Bilu RN (Sandra Bell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Helen Furber (NSW)  (Group Entry : 69)

Best in Group & Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Oatland Black Pearl (Mrs K Hicks & Mrs J Lambourne)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Oatland Black Pearl (Mrs K Hicks & Mrs J Lambourne)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Qdos Hard Yakka (J Lambourne/K Hicks)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Sandsprite Th Paddock Prince (Mrs Julie Hayne)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Huntarush Tickerabit (Mrs Julie Hayne)
Baby of Breed: Goldedge Country Style (Lee-Anne McLean & Natalie Wilson)
Puppy of Breed: Suthenskys Show Me Some Sugar (Lee-Anne McLean)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Somom's Less Talk More Action (Imp USA) (Wendy Atkins)
Bitch CC & Puppy of Breed: Delchoksky Scorchin Summer Day (Margaret Grahame & Delwyn Whyburn)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Delchoksky The Electra (Delwyn Whyburn)
Baby of Breed: Dykinta forever in Tune (AI) (Wendy Atkins)
Baby (Dog) of Breed: Melvada Siriusly Magic (Melissa Kozaruk)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mirdath Heres To The Chase (E A Bladon)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Baby of Breed: Chamshep Hot Chilli (Bradley Holden)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dykinta Rosies Make a Splash (K Hicks/J Lambourne)
Res Dog CC: Kerensa Icebreaker (AI) (K Hicks /J Lambourne)
Baby of Breed: Timmally Million Dollar Baby (Anne Williams)
Intermediate (Bitch) of Breed: Timmally Christmas Cracker (Anne Williams)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Orical Juhaofarcadia (AI) (L Mills & T Richardson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Orical Liz of Finlandia (L Mills & R Petrzalka)
Baby of Breed: Orical North of Rovaniemi (L Mills & D Wettasinghe)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Scherzar Uptown Girl (Miss C Bird)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Lindenelm Fancy Tickled Pink (J Kenny & C Bird)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Sue Bownds (NSW)  (Group Entry : 62)

Best in Group & Open in Group: Shiba Inu
Aust Sup Ch Shouowariryuu Go Kagiyasou (Imp JPN) (Ms E J Thomas)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Zero To Infinity at Alldobe (AI) (Imp NZ) (Michelle Cowin)
Intermediate in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Oceans Twelve (C & R Foster / N Estatheo)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Walamara Zero To Infinity at Alldobe (AI) (Imp NZ) (Michelle Cowin)
Baby of Breed: Walamara Catch A Star at Alldobe (imp NZ) (Michelle Cowin)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Modavam Kung Fu panda (Doug Burt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Amorphix missmarlie (Doug Burt)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Omaggio Carrevaggio (Rochelle Andrews/Vicki Ross)

Newfoundland
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Newfcastle Warrior Paint (Nagle/Durell)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Oceans Twelve (C & R Foster / N Estatheo)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Treuliebe Memphis Blues (Ann Leonard)

Schnauzer (Miniature)
Bitch CC & Puppy of Breed: Ebshine Hashtag Surprise (V Craig)
Baby of Breed: Deapril Sir Winston Churchill (G Saunders & L R Sorensen)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shouowariryuu Go Kagiyasou (Imp JPN) (Ms E J Thomas)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Azincourt Quiet Riot (Mr A C & Mrs S L Bird)

Siberian Husky
Res Dog CC & Junior of Breed: Arcticpalace Eye Of The Tiger (Mr C & Mrs R Foster)
Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Angelic Krystal (Mr C & Mrs R Foster)

Tibetan Mastiff
Baby of Breed: Jangbu Imperial Knight (Kristie Bates)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Denise Bennett (NSW)  (Group Entry : 62)

Best in Group & Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch Boroccabull Tommy Hilfiger (Joseph Vassallo)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Dalmatian
Starswept Coach Rider (Mr P Davies/ Mr J & Mrs D Wright)
Baby in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Wazzat Henrique (L Lanser and J Dinis)
Minor in Group: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)
Junior in Group: British Bulldog
Aust Ch Bratrice Breaking The Ice (AI) (Courtney Basa & Hayden Smith)
Aust Bred in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Sup Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rhodepark Sweet Sugar Pop (J M Vassallo & R Davies)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bostonwood Mscongeniality (Mrs V A Tyler)
Dog CC: Loualli From Russia With Love (Tracey Hobson)

British Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bratrice Breaking The Ice (AI) (Courtney Basa & Hayden Smith)
Res Bitch CC: Hullabullula Lady Emelyn (AI) (A MacKinlay)
Baby of Breed: Deliteabull Do The Floss (Courtney & Hayden Smith)
Minor of Breed: Bumbullb Double Barrel (Courtney & Hayden Smith)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Starswept Coach Rider (Mr P Davies/ Mr J & Mrs D Wright)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Gr Ch Telde Magical Rupert Murdog (Matthew Dunscombe)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Starswept Black Onyx (Michelle Bower)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boroccabull Tommy Hilfiger (Joseph Vassallo)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Reyserlea Kill Bill (Rebecca King)
Bitch CC & Junior of Breed: Bubbasbest Miss Keida (Mrs Jennifer & Miss Jordan Fitzgerald)
Minor of Breed: Cocohills Alfie Baby (Mrs Jennifer & Miss Jordan Fitzgerald)
Minor (Dog) of Breed: Tricibwthyn Llan Ceidrych (Mrs J L Fitzgerald & Mr R A Parry)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Vonleenard Creme Delight (Mrs K McGuinness)

Great Dane
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Stordansk Davincis Demonheart (Mrs N Armengou Aparicio)

Keeshond
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Zaland Bourne Supremacy (B Beves & N Estatheo)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zaland Forensics Abby Sciuto (Belinda Beves & Nina Estatheo)

Poodle (Miniature)
Baby of Breed: Darellsig Too Late To Stop Now (D Krueger & H Grice)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Laahtoy Moon Shadow (Lisa Martin)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)
Baby of Breed: Rynkls Holiday At The Lodge (Di Gooding)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wazzat Gaspara (IID) (L Lanser & J Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)
Baby of Breed: Wazzat Henrique (L Lanser and J Dinis)
Baby (Bitch) of Breed: Wazzat Hortencia (L Lanser & J Dinis)