Northern All Breeds Kennel Club (NSW)

Date of Show : 4-Nov-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Helen Furber (NSW)   (Total Entry : 381)

Best in Show & Intermediate in Show: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Zaland Bourne Supremacy (B Beves & N Estatheo)
Runner Up in Show & Open in Show: Afghan Hound
Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johansen)
Minor in Show: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)
Puppy in Show: Australian Cattle Dog
Kombinalong Truly Madly Super (Kombinalong Kennels)
Junior in Show: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Treuliebe Memphis Blues (Ann Leonard)
Aust Bred in Show: Jack Russell Terrier
Aust Ch Classicyds Never Break Th Chain (Sam King / Jason/ Nadia & Mel Attridge)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sue Davis (NSW)  (Group Entry : 78)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Caperway Mystery N Magic (Ms R Duffy)
Runner Up in Group: Miniature Pinscher
Aust Sup Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross and Phillip Cross)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Kaliak Captivation (S J & KL Axiak)
Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomteddy In The Spotlight (Mrs Tracey Waters)
Intermediate in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)
Open in Group: Havanese
Aust Sup Ch Hashki Zero The Hero (J & A Bell)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Bellrize Rocky Road (Mrs T & Mr D Baker)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caperway Mystery N Magic (Ms R Duffy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Kaliak Captivation (S J & KL Axiak)
Minor of Breed: Kaliak Dream On (S J & K L Axiak)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Zero The Hero (J & A Bell)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross and Phillip Cross)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Minelphi I Just Wanna Love U (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Minelphi Forever Yours (Errolynne Cross & Phillip Cross)

Papillon
Res Bitch CC & Junior of Breed: Kyryndaley Daniella (Mrs C Hunt)

Pekingese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waaini Fancy Knickers (Mrs J Jones)
Baby of Breed: Waaini Blackberry Tart (Mrs J Jones)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pomteddy In The Spotlight (Mrs Tracey Waters)
Baby of Breed: Soltaysha Twilight Aurora (J Jones)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Firezan Sweeney Todd (Mrs A D Bowe)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Classicyds Never Break Th Chain (Sam King / Jason/ Nadia & Mel Attridge)
Baby in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Ardgaeithe I Ruckus (Nick Smith)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Kypajuka Drives Me Crazy (Ms T Tattersall)
Open in Group: Bull Terrier
Aust Ch Bulroarus Womaniser (ROM) (Mr T Wiseman)

American Staffordshire Terrier
Res Dog CC & Junior of Breed: Nikar deeds never done (AI) (Karen Sloane)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson / S Gilkison)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cliftop Blue Times Two (Sharon Gilkison)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bulroarus Womaniser (ROM) (Mr T Wiseman)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Tenaz Shez Daddy's Girl (J & B McGowan)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Collessie Rockstar Hendrix (Jude Costello)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Collessie Candle Bright (Jude Costello)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Firezan Sweeney Todd (Mrs A D Bowe)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Classicyds Never Break Th Chain (Sam King / Jason/ Nadia & Mel Attridge)
Baby of Breed: Jackofhearts Flame To Fame (Doreen & Ashlea Aldridge)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ardgaeithe Derrydale Dara (Dr N Smith)
Baby of Breed: Ardgaeithe I Ruckus (Nick Smith)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kypajuka Drives Me Crazy (Ms T Tattersall)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Joden Own Tha Space (Kim Sammut)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Yarraview Little Bitty Blue (Ms Dedrie MacFadyen)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Macbraedly Cast A Spell Da Sin (R Mallinder & C Moore)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Carole Woolcock (NSW)  (Group Entry : 52)

Best in Group & Junior in Group: Golden Retriever
Aust Ch BlueBreeze Over The Moon (Debra Stubbings)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Jettz Whos That Girl (Victoria Masterfield & Rebecca Pandelis)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Silvaspring Blaze of Glory (E & M & A Borg)
Minor in Group: Golden Retriever
Harvikgold Spell Breaker (D&V Harris)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Kossel Darcus (Mrs Lorraine Edman)
Aust Bred in Group: Weimaraner
Aust Ch Lukedom Whatz New Kitty Kat (Studholme / Lawler / Grech)
Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballyoran Highland Lass (Nikki & Sue Lane)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jettz Whos That Girl (Victoria Masterfield & Rebecca Pandelis)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Jamandess Watermelon Wine (Robynne Woolcock)
Baby of Breed: Silvaspring Blaze of Glory (E & M & A Borg)
Intermediate of Breed: Sunford Red Letter Day (Robynne Woolcock)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch BlueBreeze Over The Moon (Debra Stubbings)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch BlueBreeze Cover Girl (Debra Stubbings)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Harvikgold Spell Breaker (D&V Harris)

Labrador Retriever
Res Dog CC: Terracarol Jimmy Choo (Mrs Lorraine Edman)
Puppy of Breed: Kossel Darcus (Mrs Lorraine Edman)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lukedom Whatz New Kitty Kat (Studholme / Lawler / Grech)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Griswold Vienna Waltz (AI) (Jodie Fogarty)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Lukedom Point Me To The Party (Studholme / Lawler / Grech)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Christina Rafton (NSW) (Group Entry : 53)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johansen)
Runner Up in Group: Basenji
Aust Sup Ch Lomar Hat Trick (Mr J Lanser)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Elangeni Disturbing The Peace (AI) (D/ L & E Friedland)
Aust Bred in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Wulfgar Freya (AI) (S Gendle)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johansen)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tahkira Steel Doll (AI) (Day / Sinclair / Murdoch / Faint)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lomar Hat Trick (Mr J Lanser)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Laurieton Follow That Dream (AI) (Karen Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Belthazor In The Limelight (Miss K Smith & Mrs J Clarke)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Midaka Where Is Wally (Jemma Gledhill)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dacville Kiwi Temtation (Imp NZ) (Laraine Wasson)
Bitch CC & Minor of Breed: Lemaison Gold Image (Laraine Wasson)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dacville Leads Th'Way (Imp NZ) (Laraine Wasson)
Baby of Breed: Midaka Zipadee Doodah (Jemma Gledhill)
Puppy of Breed: Dachchimac Stella Blue (J Gledhill / A & P McMaster)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Berghutte Tiger Lilly (Nerida Gilfillan)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gersndach Raphael (Nerida Gilfillan)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wulfgar Freya (AI) (S Gendle)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Wulfgar Leaghsaidh (AI) (S Gendle)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch HuntingRidge Rather B Rabbitin (Dianna Brennan)
Res Dog CC & Junior of Breed: Elangeni Disturbing The Peace (AI) (D/ L & E Friedland)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sue Bownds (NSW)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Swinbrad Ring Side Gossip (V & D Morris)
Runner Up in Group & Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Kombinalong Super Highway HIC (Kombinalong Kennels)
Baby in Group: Finnish Lapphund
Orical North of Rovaniemi (L Mills & D Wettasinghe)
Minor in Group: Australian Kelpie
Huntarush Sandy Landing (Mrs Julie Hayne)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Kombinalong Truly Madly Super (Kombinalong Kennels)
Intermediate in Group: Finnish Lapphund
Orical Liz of Finlandia (L Mills & R Petrzalka)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kombinalong Super Highway HIC (Kombinalong Kennels)
Bitch CC & Puppy of Breed: Kombinalong Truly Madly Super (Kombinalong Kennels)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Qdos Hard Yakka (J Lambourne/K Hicks)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Suthenskys Show Me Some Sugar (Lee-Anne McLean)
Bitch CC & Minor of Breed: Huntarush Sandy Landing (Mrs Julie Hayne)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Huntarush Tickerabit (Mrs Julie Hayne)
Baby of Breed: Goldedge Country Style (Lee-Anne McLean & Natalie Wilson)
Junior of Breed: Sandsprite Th Paddock Prince (Mrs Julie Hayne)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Somom's Less Talk More Action (Imp USA) (Wendy Atkins)
Bitch CC & Junior of Breed: Delchoksky The Electra (Delwyn Whyburn)
Baby of Breed: Melvada After All This Time (Melissa Kozaruk)
Baby (Dog) of Breed: Melvada Siriusly Magic (Melissa Kozaruk)
Puppy of Breed: Delchoksky Scorchin Summer Day (Margaret Grahame & Delwyn Whyburn)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Baby of Breed: Weedram A Mystical Winter (Tanya Harber)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Baby of Breed: Chamshep Hot Chilli (Bradley Holden)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Clanheath Collectors Edition (J Lambourne / K Hicks)
R/UP BOB & Res Dog CC: Kerensa Icebreaker (AI) (K Hicks /J Lambourne)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Dykinta Rosies Make a Splash (K Hicks/J Lambourne)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Swinbrad Ring Side Gossip (V & D Morris)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Orical Juhaofarcadia (AI) (L Mills & T Richardson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Orical Liz of Finlandia (L Mills & R Petrzalka)
Baby of Breed: Orical North of Rovaniemi (L Mills & D Wettasinghe)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Karraine No Approval Needed (D & A Aldridge)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lindenelm Fancy Tickled Pink (J Kenny & C Bird)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Edward Hardwicke (NSW)  (Group Entry : 59)

Runner Up in Group & Junior in Group: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Treuliebe Memphis Blues (Ann Leonard)
Baby in Group: Newfoundland
Newfcastle War Party (Robyn Nagle /Helen Durell)
Minor in Group: Mastiff
Mastdoch Firesburnin (V A / K G Ross/ Docherty)
Intermediate in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Oceans Twelve (C & R Foster / N Estatheo)

Bullmastiff
Baby of Breed: Blaqveil Lorenzo Saint John (Mrs N Hooper & Ms T Szentes)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Modavam Kung Fu panda (Doug Burt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Amorphix missmarlie (Doug Burt)

Mastiff
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Mastdoch Firesburnin (V A / K G Ross/ Docherty)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Omaggio Carrevaggio (Rochelle Andrews/Vicki Ross)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Newfcastle Warrior Paint (Nagle/Durell)
Baby of Breed: Newfcastle War Party (Robyn Nagle /Helen Durell)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Oceans Twelve (C & R Foster / N Estatheo)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Treuliebe Memphis Blues (Ann Leonard)

Schnauzer (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ebshine Hashtag Surprise (V Craig)
Res Dog CC & Junior of Breed: Ebshine Good Will Hunting (Mrs D Cooper)
Baby of Breed: Ebshine Ima Ninja Girl (Doris Cooper)
Baby (Dog) of Breed: Deapril Sir Winston Churchill (G Saunders & L R Sorensen)

Shiba Inu
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wolfworx Natsuko (Mr A C & Mrs S L Bird)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Azincourt Quiet Riot (Mr A C & Mrs S L Bird)

Siberian Husky
Res Dog CC & Junior of Breed: Arcticpalace Eye Of The Tiger (Mr C & Mrs R Foster)
Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Angelic Krystal (Mr C & Mrs R Foster)

Tibetan Mastiff
Baby of Breed: Jangbu Imperial Knight (Kristie Bates)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Helen Furber (NSW)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Intermediate in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Zaland Bourne Supremacy (B Beves & N Estatheo)
Runner Up in Group & Minor in Group: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)
Puppy in Group: Xoloitzcuintle (Intermediate)
Aust Ch Wazzat Gaspara (IID) (L Lanser & J Dinis)
Junior in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Zillara AboutTime (Mrs D Ward)
Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Zaland special agent Ziva David (Mr B & Mrs L Pepperall)
Open in Group: Lhasa Apso
Aust Gr Ch Zaland Forensics Abby Sciuto (Belinda Beves & Nina Estatheo)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bostonwood Atitewd To Luv (Mrs Vikki Tyler)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bostonwood Drop Dead Gorjess (Vikki Tyler)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Bostonwood Ooh La la (Mrs Vikki Tyler)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Starswept Black Onyx (Michelle Bower)
R/UP BOB and Dog CC: Telde First Reason to Smile (Mrs A Brown and Mrs J Lawson)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tricibwthyn Llan Ceidrych (Mrs J L Fitzgerald & Mr R A Parry)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bubbasbest Miss Keida (Mrs Jennifer & Miss Jordan Fitzgerald)
Minor (Bitch) of Breed: Cocohills Alfie Baby (Mrs Jennifer & Miss Jordan Fitzgerald)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Vonleenard Creme Delight (Mrs K McGuinness)

Keeshond
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Zaland Bourne Supremacy (B Beves & N Estatheo)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zaland Forensics Abby Sciuto (Belinda Beves & Nina Estatheo)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland special agent Ziva David (Mr B & Mrs L Pepperall)
Junior of Breed: Zaland Step Aside I'm Here (B Beves & N Estatheo)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Crosswynds Spoonful Of Sugar (M Goodfellow & T Hood)
Baby of Breed: Darellsig Too Late To Stop Now (D Krueger & H Grice)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zillara AboutTime (Mrs D Ward)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wazzat Gaspara (IID) (L Lanser & J Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)
Baby of Breed: Wazzat Henrique (L Lanser and J Dinis)
Baby (Bitch) of Breed: Wazzat Hortencia (L Lanser & J Dinis)