Orange & District Kennel & Obedience Club Inc (NSW)

Date of Show : 11-Nov-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr John Sheppard (NSW)

Best in Show & Open in Show: Poodle (Miniature)
Aust Sup & NZ Ch Showcase Major Edition (Imp NZ) (Miss T Perkiss)
Runner Up in Show & Junior in Show: Cairn Terrier
Aust Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Minor in Show: Pug
Aust Ch Sharlea Kingston Town (Sharon Jeffries)
Intermediate in Show: Finnish Lapphund
Aust Ch Orical Kirsi Of Jove (AI) (L Mills & K Long)

Baby SweepStakes - 1st Place: Basenji
Nayembe Yaamas Jarrah (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Baby SweepStakes - 3rd Place: French Bulldog
Royaltaureau Twentythree (AI) (Karen Allcorn)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Boxer
Aust Ch Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon-Pandelis)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: German Wirehaired Pointer
Hotwyr I'm Fab Boo Lush (Fiona Dempster/Rae Bank)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Louise Thomas-van Der Weide (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Havanese
Aust Sup Ch Auskrest Elusive Effect (James and Alanna Bell)
Runner Up in Group & Open in Group: Pug
Aust Ch Kabova Little Ms Guided (K Cannon)
Baby in Group: Pug
Kabova Dont (Kerry Cannon)
Minor in Group: Pug
Aust Ch Sharlea Kingston Town (Sharon Jeffries)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)
Puppy of Breed: Eireannmada Dick Tracey (Kerry Cannon)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sharlea Rachel Valentina (Sharon Jeffries)
Dog CC & Puppy of Breed: Efectivo secret weapon (Paige Howes)
Minor of Breed: Grandimage little bitty (Paige Howes)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Grandimage top of the world (Paige howes)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Happylea Little Bonzer (Deborah Neumann)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Auskrest Elusive Effect (James and Alanna Bell)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Marblanc Dare The Dream (E A White)

Pekingese
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Athalow Rainbows N Lollipops (J Nash)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Little Ms Guided (K Cannon)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Sharlea Kingston Town (Sharon Jeffries)
Baby of Breed: Kabova Dont (Kerry Cannon)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Kim Reeder (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Runner Up in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Sariluda gentleman jack (Natalie Hughes)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Karnak Desert Rose (Jennifer Bayliss)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bxact Dont Hate Th Playa (J Watt & K Roebig)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Jewelhart Fire Glow (W Greentree & D Roderick)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Brighthelm Cressida (Sarah Gaffikin)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Nikar deeds never done (AI) (Karen Sloane)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Portizon Chisled From Stone (AI) (Mrs R Harrison)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Nikar New Begining (Karen Sloane)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Portizon Shoutout To Arizona (Mrs R Harrison)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sariluda gentleman jack (Natalie Hughes)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Chrysaliss Fatal Attraction (N Southam/ K & D Manna)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Chaylotte Charming (ROM) (Damiano & Katarina Manna)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cherrypieap werever I May Roam (Damiano & Katarina Manna)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)

Jack Russell Terrier
Baby of Breed: Karnak Desert Rose (Jennifer Bayliss)
Junior of Breed: Brighthelm Delilah (Sarah Gaffikin)
Aust Bred of Breed: Brighthelm Cressida (Sarah Gaffikin)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bxact Dont Hate Th Playa (J Watt & K Roebig)
Puppy of Breed: Jewelhart Fire Glow (W Greentree & D Roderick)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lachlanpark Brown Eyed Girl (Cheryl & Geoffrey Coyte)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lachlanpark Man Oh Man (Geoffrey & Cheryl Coyte)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Sylvia Gartner (NSW)

Best in Group & Open in Group: Pointer
Aust Ch Chesterhope Blow Your Mind (Imp NZ) (Nicole Pearson / Diane O'Neill / Paige O'Neill)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Ashmere Arrow (Ms Amanda Bray & Mrs Julie Burbidge)
Baby in Group: Labrador Retriever
Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Braycharm Queen Bee (Ms Amanda Bray)
Puppy in Group: German Wirehaired Pointer
Hotwyr I'm Fab Boo Lush (Fiona Dempster/Rae Bank)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Azucroft Atlantic Romance (Miss T & Mrs K Perkiss)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Jettz Whos That Girl (Victoria Masterfield & Rebecca Pandelis)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ashmere Arrow (Ms Amanda Bray & Mrs Julie Burbidge)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Braycharm Queen Bee (Ms Amanda Bray)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Braycharm New Years Eve (Mrs Amanda Bray)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jettz Whos That Girl (Victoria Masterfield & Rebecca Pandelis)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Azucroft Atlantic Romance (Miss T & Mrs K Perkiss)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dawnus Bear Force One (S Betts)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hotwyr Bizniz Class (Fiona Dempster/Rae Bank)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hotwyr Sympathy for the Devil (Fiona Dempster/Rae Bank)
Bitch CC & Puppy of Breed: Hotwyr I'm Fab Boo Lush (Fiona Dempster/Rae Bank)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tyassagold The Keeps Watch (Miss S Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bluebreeze A New Moon Rises (Miss S Anderson)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hubertus Dream Deal (Mrs A Pali / Mr M W & Mrs T E Blaik)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Lindiant Exceed And Excel (Mrs A Scott)
Baby of Breed: Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aprilraine Nordic Warrior (Therese Kropman)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aprilraine Ginger Ninja (Therese Kropman)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Blow Your Mind (Imp NZ) (Nicole Pearson / Diane O'Neill / Paige O'Neill)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Featherdale Welsh Dragon (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Featherdale Celtic Goddess (AI) (Kay Fallowfield & Jon Endycott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Louise Thomas-van Der Weide (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)
Minor in Group: Afghan Hound
Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)
Junior in Group: Basenji
Nayembe Yaamas Kipepeo (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)

Afghan Hound
Bitch CC & Minor of Breed: Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Nayembe Yaamas Kipepeo (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nayembe Safiyas Araalinkuba (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Baby of Breed: Nayembe Yaamas Jarrah (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Baby (Bitch) of Breed: Nayembe Yaamas Kyirrie (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Midaka Where Is Wally (Jemma Gledhill)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dachchimac Stella Blue (J Gledhill / A & P McMaster)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch MacLaomainn By Bryan's Latino (AI) (S Munro/R Moss)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Pennhari Smoke N Mirrors (Annette Dunlop)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr John Sheppard (NSW)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Orical Kirsi Of Jove (AI) (L Mills & K Long)
Baby in Group: Collie (Rough)
Cathgarry Puttin Onth Spritz (Kathy Drew)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Melcathra More Joyous (N Kendall)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Melcathra Ace High (J Worboyes)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Melcathra Ace High (J Worboyes)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Melcathra More Joyous (N Kendall)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tegoura Heartbreaker (S & S Lewis / D Neumann)

Border Collie
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Dreamwood Teagans Tara (Donna Schmelitschek)
Aust Bred of Breed: Dreamwood Red Ryleigh (Donna Schmelitschek)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)
Baby of Breed: Cathgarry Puttin Onth Spritz (Kathy Drew)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Orical Kirsi Of Jove (AI) (L Mills & K Long)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hartly Keep Commenting (N Pearson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Sylvia Gartner (NSW)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Sup Ch Ahzu Nightmare Befor Christmas (R Mills / J & M Harrison)
Puppy in Group: Boxer
Aust Ch Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon-Pandelis)
Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Snowbrook Katzenjamer Kashmir (K Anderson)
Open in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Promises Promises (Imp NZ) (Sandra Mair)

Boxer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon-Pandelis)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Brinkybull Nullas Dream (S Brinkworth)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Brinkybull Lagertha (S Brinkworth)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Walamara Promises Promises (Imp NZ) (Sandra Mair)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Zankira Because I Can (AI) (Mrs Lorie Vaughan)

Russian Black Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Libertybrook Dance Of Dragons (Jennifer & Phillip Bayliss)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ahzu Nightmare Befor Christmas (R Mills / J & M Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Snowbrook Katzenjamer Kashmir (K Anderson)

Shiba Inu
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Kortmar Feeling Felix (Lyne Browning)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Kortmar Poison Ivy (Lyne Browning / Kylie Oldfield)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr John Sheppard (NSW)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Miniature)
Aust Sup & NZ Ch Showcase Major Edition (Imp NZ) (Miss T Perkiss)
Puppy in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Rewrite The Stars (Amanda Huggins)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bratrice Breaking The Ice (AI) (Courtney Basa & Hayden Smith)
R/UP BOB and Dog CC: Princibull Can't Fight Fate Uno (Mr R Lang)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Bumbullb Double Barrel (Courtney & Hayden Smith)
Baby of Breed: Deliteabull Do The Floss (Courtney & Hayden Smith)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Uniquechows Blue Lagoon Lady (Ms J Bishop)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sprintaway Secretariat (Dr M & Mrs L Donald)

French Bulldog
R/UP BOB & Res Bitch CC: Warpaint Silver N Gold (D & C Beacock)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Daesdaemar Rewrite The Stars (Amanda Huggins)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daesdaemar Rebel Heart (Amanda Huggins)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shanspitz Perfect Double Act (K Watson / D & S Watherston)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Showcase Major Edition (Imp NZ) (Miss T Perkiss)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Lysandra Sparkling Perignon at Schau (Imp NZ) (B J Biggs)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Schau Shindig (B J Biggs)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rixown Royal Romance (Helen Rixon)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Breogan Panda Dreams (Helen Rixon)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Breogan Highwaytoa Black Panda (Helen Rixon)
Baby of Breed: Rixown Runningbear (Helen Rixon)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amorenekid Stark Naked (Deborah Neumann & Toula Cameron)