Tamworth Kennel Club Inc (AM SHOW) (NSW)

Date of Show : 27-Oct-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Gordon (Max) Winch (VIC)

Best in Show & Aust Bred in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Lightning Macqueen (J & F Walker)
Runner Up in Show & Open in Show: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Baby in Show: Schnauzer (Miniature)
Ebshine Irresistable Me (A Neyle & K Miller)
Minor in Show: West Highland White Terrier
Macbraedly Cast A Spell Da Sin (R Mallinder & C Moore)
Puppy in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Tischamingo Nothing To Loose (J & F Walker)
Junior in Show: Poodle (Toy)
Aust Ch Zillara AboutTime (Mrs D Ward)
Intermediate in Show: British Bulldog
Unforgetabul Sargent Pepper (M & G Hartman)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)
Runner Up Neuter in Show: Basenji
Aust Gr Ch Remwin Littlebitof Cheek (Lyn Hughes)

Baby SweepStakes - 1st Place: Lakeland Terrier
Upinair The Kinslayer (K Miller)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Schnauzer (Miniature)
Ebshine Irresistable Me (A Neyle & K Miller)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Havanese
Aust Sup Ch Auskrest Elusive Effect (James and Alanna Bell)
Runner Up in Group & Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomteddy In The Spotlight (Mrs Tracey Waters)
Baby in Group: Pug
Pickapug Key to My Heart (B Sorenson)
Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Leace The Devils Cut (AI) (Kathy Minns)
Open in Group: Miniature Pinscher
Aust Gr Ch Panache Time and Tide at Minelphi (imp NZ) (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Chinois OOLahLah (Mr M Dwyer & Ms C Clowes)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Matmor We Didn't Start The Fire (M Morse & W Henderson)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Wachowa Hot To Trot (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Misty Meadow's Eye On The Prize (Imp ITY) (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa That Kinda Girl (Mrs Jennifer Watt)
Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karakush The Hurricane (M Dwyer & C Clowes / L & H Gibson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Chinois OOLahLah (Mr M Dwyer & Ms C Clowes)

Griffon Bruxellois
Open Neuter of Breed: Aust Ch Harvikgold Breeze In The Woods (Carolyn Woods)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Auskrest Elusive Effect (James and Alanna Bell)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Am Ch Voici Storm on the Horizon (Imp USA) (A & K Yardley/ C Ballard & S Bingham)

Lowchen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Darkrai Jabberwocky (K Miller)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Panache Time and Tide at Minelphi (imp NZ) (Errolynne Cross & Phillip Cross)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross and Phillip Cross)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Minelphi Forever Yours (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Puppy of Breed: Aust Ch Minelphi I Just Wanna Love U (Errolynne Cross & Phillip Cross)

Papillon
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pomteddy In The Spotlight (Mrs Tracey Waters)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Leace The Devils Cut (AI) (Kathy Minns)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kinlou Deja Vu (Kathy Gill)
Baby of Breed: Pickapug Key to My Heart (B Sorenson)
Junior (Dog) of Breed: Kinlou Exit Stategy (Kathy Gill)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)

Best in Group & Open in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Classicyds Never Break Th Chain (Sam King / Jason/ Nadia & Mel Attridge)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Firezan Two Stroke (Annette Bowe)
Baby in Group: Lakeland Terrier
Upinair The Kinslayer (K Miller)
Minor in Group: West Highland White Terrier
Macbraedly Cast A Spell Da Sin (R Mallinder & C Moore)
Puppy in Group: Lakeland Terrier
Upinair Sweet Child O Mine (K Miller)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup & Neut Ch Ourgang Bang On (AI) (Annabel Wolf)
Runner Up Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Neut Ch Aklew Im No Angel (K & A Lewis)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: HotAsHell Boom Boom Bang (Luke & Melanie)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Aklew Im No Angel (K & A Lewis)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Boambeefalls Chocolate Muffin (Natalie Flintoff)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Collessie Rockstar Hendrix (Jude Costello)
Bitch CC & Puppy of Breed: Collessie Wicked Marquesa (Jude Costello)
Baby of Breed: Ayladee Diamonds Are Forever (Donna Robinson)
Minor of Breed: Collessie Candle Bright (Jude Costello)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Firezan Two Stroke (Annette Bowe)
Res Dog CC & Junior of Breed: Firezan Sweeney Todd (Mrs A D Bowe)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Joalbe smooth Ebony and Ivory (Alisha Pringle & Elle Latimore)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Classicyds Never Break Th Chain (Sam King / Jason/ Nadia & Mel Attridge)

Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Upinair Sweet Child O Mine (K Miller)
Baby of Breed: Upinair The Kinslayer (K Miller)

Staffordshire Bull Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Ourgang Bang On (AI) (Annabel Wolf)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Coolamin Sunshine Man (Fran Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Numerrijig Heart Of Gold (Fran Smith)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Nudimah Mystic Monique (Fran Smith)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Macbraedly Cast A Spell Da Sin (R Mallinder & C Moore)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Glenys Alexander (VIC)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)
Baby in Group: Weimaraner (Long-haired)
Feldjaeger Driving on the Longside (LH) (Judy Glover)
Minor in Group: Golden Retriever
Harvikgold Spell Breaker (D&V Harris)
Junior in Group: Weimaraner
Feldjaeger Can't Stop This Miss (Judy & Tony Glover)
Intermediate in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Gamecall Rhythm Of The Waves RN (Ms K Kettleton)
Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Hungarian Vizsla
Aust Gr & Neut Ch Agasvari Tristans Izolda (Kath Eory)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballyoran Highland Lass (Nikki & Sue Lane)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dykinta Brandee Alexander (Wendy Atkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Harvikgold Spell Breaker (D&V Harris)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gamecall Rhythm Of The Waves RN (Ms K Kettleton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Agasvari Tristans Izolda (Kath Eory)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
R/UP BOB & Bitch CC: Joalbe Chance of Ice Majik (I & D Irvin)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Feldjaeger I'm Living The Dream (Judy & Tony Glover)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Weissenberg High Command (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)
Res Dog CC & Minor of Breed: Coviter Thor (AI) (M Dwyer & C Clowes)
Junior of Breed: Feldjaeger Can't Stop This Miss (Judy & Tony Glover)

Weimaraner (Long-haired)
Baby of Breed: Feldjaeger Driving on the Longside (LH) (Judy Glover)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Gordon (Max) Winch (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Lightning Macqueen (J & F Walker)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Tischamingo Indian Outlaw (AI) (J & F Walker)
Puppy in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Tischamingo Nothing To Loose (J & F Walker)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Basenji
Aust Gr Ch Remwin Littlebitof Cheek (Lyn Hughes)

Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Remwin Nevergonnabreakmystride (Ms A Lummera & Mrs L Hughes)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Nayembe Yaamas Kipepeo (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Baby of Breed: Remwin wrinkle in time (L Hughes)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Remwin Littlebitof Cheek (Lyn Hughes)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dachyclan Fergus of Carmelina (Miss E V Graham)
Bitch CC & Junior of Breed: Dachyclan Francene Of Carmelina (E V Graham)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Midaka Where Is Wally (Jemma Gledhill)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dachchimac Stella Blue (J Gledhill / A & P McMaster)
Baby of Breed: Midaka Zipadee Doodah (Jemma Gledhill)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tischamingo Lightning Macqueen (J & F Walker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Tischamingo Indian Outlaw (AI) (J & F Walker)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)
Puppy of Breed: Tischamingo Nothing To Loose (J & F Walker)

Dachshund (Wire Haired)
Baby of Breed: Wyredach Dare To Dream (B Gale)

Saluki
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tiana Magic Happens (Sandra Warner)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Gordon (Max) Winch (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Minor in Group: Australian Kelpie
Huntarush Sandy Landing (Mrs Julie Hayne)
Junior in Group: Australian Kelpie
Sandsprite Th Paddock Prince (Mrs Julie Hayne)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sandsprite Th Paddock Prince (Mrs Julie Hayne)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Huntarush Tickerabit (Mrs Julie Hayne)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Huntarush Sandy Landing (Mrs Julie Hayne)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Somom's Less Talk More Action (Imp USA) (Wendy Atkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kytui Warrior Princess (A Lally)

Border Collie
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Timmally Christmas Cracker (Anne Williams)
Baby of Breed: Timmally Million Dollar Baby (Anne Williams)
Aust Bred of Breed: Ionaborda Arya Stark (Anne Williams)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Baledda The Timelord (A & L Cochrane)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baledda Shades Of Autum (A & L Cocharane)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tyrilebee Making Memories (Casey Morrison)

Polish Lowland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirriyuula Heffalump n Woozels (A Hicking)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Res Bitch CC: Mackland Wings Ov Change (Imp SAF) (Sharndah Knls)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Eishund Spirit Hunter (Rachel Devenish-Meares)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Gordon (Max) Winch (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Ebshine Irresistable Me (A Neyle & K Miller)
Intermediate in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Oceans Twelve (C & R Foster / N Estatheo)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Modavam Kung Fu panda (Doug Burt)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Molosser Inky (Tracy Lamb)
Baby of Breed: Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Ms T Evans)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Newfcastle Warrior Paint (Nagle/Durell)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Oceans Twelve (C & R Foster / N Estatheo)

Russian Black Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Libertybrook Dance Of Dragons (Jennifer & Phillip Bayliss)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ebshine Google Me (Mrs A Neyle)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Alclay Zeig Keine Gnade (Mrs A Neyle & Miss K Miller)
Baby of Breed: Ebshine Irresistable Me (A Neyle & K Miller)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Glenys Alexander (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Zillara AboutTime (Mrs D Ward)
Runner Up in Group & Puppy in Group: French Bulldog
Briallen Franco N Original (A O'Connor)
Baby in Group: Great Dane
Okelani Black Be It (Sarah Jones)
Intermediate in Group: British Bulldog
Unforgetabul Sargent Pepper (M & G Hartman)
Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Zaland special agent Ziva David (Mr B & Mrs L Pepperall)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Unforgetabul Sargent Pepper (M & G Hartman)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Briallen Franco N Original (A O'Connor)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Borndownunda Im A Party Boy (G Folli)
Baby of Breed: Ashadye Bringn Bck Business (A Grendon)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rebelwood Shades of Grey (Sarah Jones)
Baby of Breed: Okelani Black Be It (Sarah Jones)

Lhasa Apso
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland special agent Ziva David (Mr B & Mrs L Pepperall)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zillara AboutTime (Mrs D Ward)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Taybon Uptown Girl (Janet Fleming)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)