Fremantle Dog Club (WA)

Date of Show : 14-Oct-2018 (Sunday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Michelle Roberts (WA)

Best in Show & Aust Bred in Show: Bullmastiff
Aust Ch Nellabull Paragon (Mr S Allen)
Baby in Show: Chow Chow
Sherae Bobbi Bozo In Red (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)
Puppy in Show: Havanese
Shellbears Black Sambucca (R S & S M Shellback)
Intermediate in Show: St Bernard
Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Neridah Sharrett (WA)

Best in Group & Puppy in Group: Havanese
Shellbears Black Sambucca (R S & S M Shellback)

Havanese
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Shellbears Black Sambucca (R S & S M Shellback)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Michelle Roberts (WA)

Runner Up in Group & Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Iroq Miss Independence (Mr S V & Mrs M Green)
Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Iroq Gentle On The Eyes (AI) (Mr S V & Mrs M Green)

American Staffordshire Terrier
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Ch Iroq Miss Independence (Mr S V & Mrs M Green)
Reserve Dog & Aust Bred of Breed: Aust Ch Iroq Trump That (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Reserve Bitch & Junior of Breed: Aust Ch Iroq Gentle On The Eyes (AI) (Mr S V & Mrs M Green)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Jenny Sayers (WA)

Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Sabu Lady of the Bay (W G & L J Loftus)
Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Westspring The One and Only (AI) (D Mosley / W G & L J Loftus)

English Springer Spaniel
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Ch Westspring The One and Only (AI) (D Mosley / W G & L J Loftus)
R/UP BOB, Best Bitch & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sabu Lady of the Bay (W G & L J Loftus)
Puppy of Breed: Sabu Memories are Made of This (W G & L J Loftus)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Dr George Koutsantonis (WA)

Intermediate in Group: Basenji
Aust Ch Eurabbie Katos (Mrs Leanne Cooper)

Basenji
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Eurabbie Katos (Mrs Leanne Cooper)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Olga Meyer (WA)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Stan Honnery (WA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Ch Nellabull Paragon (Mr S Allen)
Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Ch Koolmove Watch Me Shine (Desiree & Stephen Case)
Baby in Group: Bullmastiff
Nellabull Machete (Mr S Allen)
Puppy in Group: Siberian Husky
Koolmove Serendipity (Desiree & Stephen Case)
Junior in Group: Rottweiler
Petrovrotti Norty Lucifer (AI) (Fantastikrot Rottweilers)
Intermediate in Group: St Bernard
Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)

Bullmastiff
BOB, Best Dog & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nellabull Paragon (Mr S Allen)
Baby of Breed: Nellabull Machete (Mr S Allen)

Cane Corso
BOB, Best Bitch & Aust Bred of Breed: Aust Ch Spqrka Freyja (Belinda Allen)

Portuguese Water Dog
BOB, Best Dog & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rulett Creme De La Creme ET (Megan Kelly)

Rottweiler
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Petrovrotti Norty Lucifer (AI) (Fantastikrot Rottweilers)

Siberian Husky
BOB, Best Bitch & Aust Bred of Breed: Aust Ch Koolmove Watch Me Shine (Desiree & Stephen Case)
Reserve Bitch & Puppy of Breed: Koolmove Serendipity (Desiree & Stephen Case)

St Bernard
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)
Reserve Dog & Open (Dog) of Breed: Aust & NZ Ch Nyranda Rebel With A Cause (Trish Prall)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Natasha Ryan (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)
Baby in Group: Chow Chow
Sherae Bobbi Bozo In Red (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)
Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Ahmanvondane Legend Of Th Ark (AI) (Justine Boreham)

Chow Chow
Baby of Breed: Sherae Bobbi Bozo In Red (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)

Great Dane
BOB, Best Dog & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ahmanvondane Legend Of Th Ark (AI) (Justine Boreham)

Japanese Spitz
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)