Innisfail Kennel Club (QLD)

Date of Show : 20-Oct-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Douglas Sidebottom (ACT)

Best in Show & State Bred in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Tzutique Paint By Numbers (Robyn Hawke/Terri Greig)
Baby in Show: Cocker Spaniel (American)
Azel Look Whostalking Now (Miss K M Tranby)
Intermediate in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Totenkopf Dutch Spirt Maker (Imp UK) (Denise Burke)
Aust Bred in Show: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Asuare Always Dockit (Heath Thomson)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Whippet
Aust & Neut Ch Aslan Clad in Black (Lana McCrindle)

Baby SweepStakes - 1st Place: Cocker Spaniel
Macdolly CantAlwaysGetWotUWant (Heath Thomson)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Tibetan Terrier
Sesukan Lhis Dont Hate Th Game (S Sanim/ S & B Lancey)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Cocker Spaniel
Macdolly Every Breath You Take (Denise Burke)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Cocker Spaniel
Macdolly Every Move You Make (Denise Burke)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Dr Vicki Knopke (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Yurrugar Lone Star Titanium (Saunders/Thomas)
Minor in Group: Pug
Hostwill Miao Shizi (K & F Borzi)
Junior in Group: Italian Greyhound
Piccino Gladiator (M & S Reeve / J Hardwick)
Aust Bred in Group: Havanese
Aust Ch Terrabella Maggie May (Amy Henderson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Tunamara Aces High (Mr Chris Coggan)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yurrugar Lone Star Titanium (Saunders/Thomas)

Havanese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Terrabella Maggie May (Amy Henderson)
Res Bitch CC: Aust Ch Terrabella Kimba (Amy Henderson)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Piccino Gladiator (M & S Reeve / J Hardwick)
Puppy of Breed: Piccino River of Dreams (S L & M Reeve / J Hardwicke)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Tunamara Aces High (Mr Chris Coggan)

Lowchen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Bon Chance (BJ & WJ Graham)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Minarli All Jakked Up (Mrs Coleen Ballard)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Scarborough Ready Teddy Go (Imp NZ) (K T Borzi)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Hostwill Miao Shizi (K & F Borzi)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Dr Vicki Knopke (QLD)

Best in Group & State Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Devilzown Voodoo Chile (AI) (Bronwyn Macdonald)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Ravinboutya Total Pandamonium (M Boucher)
Junior in Group: Bull Terrier (Miniature)
Ifdawn Incy Skywalker (Mrs S Brazier)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bull Terrier (Miniature)
Ifdawn Incy Clay Invader (T Somerville)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Dinamyte Stop The Clock (J McKay)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Nikar This Deed Rocs (AI) (Nicole Keedle)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Ravinboutya Total Pandamonium (M Boucher)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ifdawn Incy Skywalker (Mrs S Brazier)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ifdawn Incy Jamaica (Mrs Susan Brazier)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Ifdawn Incy Clay Invader (T Somerville)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Devilzown Voodoo Chile (AI) (Bronwyn Macdonald)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gemra witchy woman (Darryl Albrecht)
Junior of Breed: Sezanuff The Devils Teardrop (R & E Ryan)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Dr Vicki Knopke (QLD)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Asuare Always Dockit (Heath Thomson)
Runner Up in Group & Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Sunfire No You Carnt (Pauline Grutzner / Marjory Adkins)
Baby in Group: Cocker Spaniel (American)
Azel Look Whostalking Now (Miss K M Tranby)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Tropiclabs My Funny Valentine (David Gampe & Liz Hawkins)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Totenkopf Dutch Spirt Maker (Imp UK) (Denise Burke)
State Bred in Group: Cocker Spaniel
Macdolly Every Move You Make (Denise Burke)
Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust Neut Ch Waringahfarm Miss Beautiful (K M Tranby)
Runner Up Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Neut Gr Ch Macdolly Murphys Law JD (Gordon Mayne & Peter Grant)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Asuare Always Dockit (Heath Thomson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
Baby of Breed: Macdolly CantAlwaysGetWotUWant (Heath Thomson)
Baby (Dog) of Breed: Macdolly CantGetNoSatisfaction (Denise Burke)
Minor (Bitch) of Breed: Macdolly Pepperpot (Heath Thomson)
Puppy of Breed: Macdolly Every Breath You Take (Denise Burke)
Intermediate of Breed: Aust Ch Totenkopf Dutch Spirt Maker (Imp UK) (Denise Burke)
State Bred of Breed: Macdolly Every Move You Make (Denise Burke)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Macdolly Murphys Law JD (Gordon Mayne & Peter Grant)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Gr Ch Macdolly Avant Garde SPD JD GD (Gordon Mayne & Peter Grant)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sunfire No You Carnt (Pauline Grutzner / Marjory Adkins)
Baby of Breed: Azel Look Whostalking Now (Miss K M Tranby)

English Springer Spaniel
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Waringahfarm Miss Beautiful (K M Tranby)

Golden Retriever
Bitch CC & Puppy of Breed: Pencandy Tim Tam (AI) (Mr N & Mrs T Crocker)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Atsidas Poppy (Janette Ellis)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Miandor Silver Kepper (David Gampe & Liz Hawkins)
Dog CC & Puppy of Breed: Tropiclabs My Funny Valentine (David Gampe & Liz Hawkins)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Douglas Sidebottom (ACT)

Best in Group & State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Aslan No Undies Sundees (Lana McCrindle)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust & Neut Ch Aslan Clad in Black (Lana McCrindle)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hounsley Heard It All Before (AI) (Wendy Hudson)

Whippet
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aslan No Undies Sundees (Lana McCrindle)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Aslan Clad in Black (Lana McCrindle)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Douglas Sidebottom (ACT)

Runner Up in Group & Junior in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Jayblue Country Brooke (Jan Bradley)
State Bred in Group: Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Aust Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jayblue Country Brooke (Jan Bradley)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Amakhosi Flame Trees (Scott & Fiona Green)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tropicrain Gypsy Rose (Michelle Doonan)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Border Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Mrs Lyn Prowse)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Douglas Sidebottom (ACT)

Minor in Group: Portuguese Water Dog
Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Jorgia Funny Girl (G Svejka)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Anglesun The Power of One (Kym Giller)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Winpara G P The Power of Money (AI) (Kym Giller)

Kangal Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Takas Autumn Mist (Amanda Sinclair)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Douglas Sidebottom (ACT)

Best in Group & State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Tzutique Paint By Numbers (Robyn Hawke/Terri Greig)
Baby in Group: Tibetan Terrier
Sesukan Lhis Dont Hate Th Game (S Sanim/ S & B Lancey)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Lhasa Apso
Aust & Neut Ch Babanga Easy As (Rodney & Sharon Shone)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Divadanes Tommy's Girl (AI) (Bauer/Cox)

Lhasa Apso
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Babanga JD on Ice (Rodney & Sharon Shone / Paul & Kay York)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Babanga Easy As (Rodney & Sharon Shone)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Monterrez Star Kingdom (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzutique Paint By Numbers (Robyn Hawke/Terri Greig)

Tibetan Terrier
Baby of Breed: Sesukan Lhis Dont Hate Th Game (S Sanim/ S & B Lancey)