Royal Geelong A & P Society Inc (VIC)

Date of Show : 19-Oct-2018 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Deborah Harbin (NSW)

Best in Show & Open in Show: Samoyed
Am Gr & Aust Sup Ch Smiling Snowball Luminous Pandora (Imp USA) (Ying Chen)
Runner Up in Show: Papillon
Aust Sup Ch Nightfire's Xclusive Winner (Imp GMY) (J & J Sullivan & K Lewis)
Baby in Show: Cairn Terrier
Joymont Airs and Graces (Cathy Scotton)
Puppy in Show: Boston Terrier
Baronrath Shes Got Style (Ms Lynne King)
Junior in Show: Golden Retriever
Santamaria Vegas Showgirl (Cassidy Lee-Hartford)
Intermediate in Show: Weimaraner
Aust Sup Ch Weissenberg Flirtn With Fire AI (Imp NZ) (C Wright & K White)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Aust Sup Ch Nightfire's Xclusive Winner (Imp GMY) (J & J Sullivan & K Lewis)
Runner Up in Group: Pekingese
Aust Sup Ch Khyleini Call Me Digger (F Menezes & J Milford)
Junior in Group: Bichon Frise
Aust Ch Monjoie Walking On Sunshine (J & W Hutchison/ M Newman)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Monjoie The Wizard (J & W Hutchison)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Monjoie Walking On Sunshine (J & W Hutchison/ M Newman)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Monjoie Chasing the Clouds (J & W Hutchison/ M Newman)

Cavalier King Charles Spaniel
Minor of Breed: Daventri Ice Dancer (Daventri Kennels)

Chihuahua (Long Coat)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dearchi Dash Of Class (Mrs Allison Rhodes)
Baby of Breed: Sompeeto Storm (C Varley)
Minor of Breed: Pacorro Nixons on Fire (C Varley)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB & Bitch CC: Reynosa Calling Yoko (Mrs Allison Rhodes)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Troubadour Holly Golightly (Sally Stewart)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Troubadour Raspberry Tart (S Stewart)
Baby of Breed: Bonitagriff Twink of Dawnlight (Ms R Carlisle)
Baby (Dog) of Breed: Bonitagriff Blaze Of Dawnlight (Ms R Carlisle)
Junior of Breed: Troubadour Iris My Case (Sally Stewart)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Troubadour Mrs Tiggywinkle (Sally Stewart)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wyntervale Adora Belle (L Howlett-Trahar)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nightfire's Xclusive Winner (Imp GMY) (J & J Sullivan & K Lewis)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Khyleini Call Me Digger (F Menezes & J Milford)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Affinage Touch Of Afterglow (Steven Reid)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Deborah Harbin (NSW)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Optimo Once Ina Blue Moon (K & J Campbell)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Joymont Stealth Ninja (Cathy Scotton)
Baby in Group: Cairn Terrier
Joymont Airs and Graces (Cathy Scotton)
Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Dinamyte Dinamis Girl (Mr A & Mrs C Vassilou/ Mrs J McKay)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Optimo Our Sunrise Memories (K & J Campbell)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Dinamyte Dinamis Girl (Mr A & Mrs C Vassilou/ Mrs J McKay)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Hulia Im A Tiger (Mrs V Firth)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Joymont Stealth Ninja (Cathy Scotton)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Joymont Moon Dancer (Cathy Scotton)
Res Dog CC & Minor of Breed: Joymont Catch of the Day (Cathy Scotton)
Baby of Breed: Joymont Airs and Graces (Cathy Scotton)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Optimo Once Ina Blue Moon (K & J Campbell)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Optimo Our Sunrise Memories (K & J Campbell)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Cathasaigh Cause And Effect (L J Saxton)
Baby of Breed: Windypark Annies Wild Ride (L J Saxton)

Scottish Terrier
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch MascotHaven RC Foxy Empress (Jason Rhodes)
Baby of Breed: Shortblak Get into the Groove (Stacey Sullivan & Jason Rhodes)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Santlin Suitably Surprized (David & Julie Cartledge)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ldentae Back to Black (Mrs C & Mr P Weatherley)

West Highland White Terrier
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Mckerral Rosie De Bohun (Mrs Elizabeth Boyle)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pointer
Aust Sup Ch Tyeanbo Look My Way (Mrs S F Crooks / Mr G Munro)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Weissenberg Flirtn With Fire AI (Imp NZ) (C Wright & K White)
Minor in Group: Pointer
Tyeanbo Take Another Look (S F Crooks & G Munro)
Junior in Group: Golden Retriever
Santamaria Vegas Showgirl (Cassidy Lee-Hartford)
Open in Group: Golden Retriever
TS CH Dual Ch (T) Santamaria Supremacy CCD RN (Mrs Heather Raditsis)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Taniwha Te Wahipounamu (J Patchett & C Ryan)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenkinchie Darcys Pryde (Mrs Anita Stewart)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kellick All I Ever Need Is You (D & S Wilkie)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sherepoint Obsidian (D & S Wilkie)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Santamaria Indecent Proposal (Cassidy Lee-Hartford)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: TS CH Dual Ch (T) Santamaria Supremacy CCD RN (Mrs Heather Raditsis)
Res Dog CC & Minor of Breed: Keanstar Caruso (P & J Convery)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Santamaria Vegas Showgirl (Cassidy Lee-Hartford)
Aust Bred (Dog) of Breed: RO Ch Morningmyst Logan's Run CDX RAE JD NRA JC (P & J Convery)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sarshai Symply A Dream (Mrs S & Mr D Thompson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Skyerose Tour De France (Sharon Mulgrew)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Oaysis Diamond In The Rough (Mrs S & Mr D Thompson)
Aust Bred of Breed: Ballydoon Tahitian Beauty (Sharon Mulgrew)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Taikuri Understudy (Sharon Mulgrew)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Can GCh & Aust Ch Oryxes Fancy Duck Downunder (Imp CAN) (John Chapman & Peter Holdaway)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Glenmave Lucan (John Chapman & Peter Holdaway)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tyeanbo Look My Way (Mrs S F Crooks / Mr G Munro)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Tyeanbo Take Another Look (S F Crooks & G Munro)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Weissenberg Flirtn With Fire AI (Imp NZ) (C Wright & K White)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW)

Best in Group & Open in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Charlmagne Jimmy Choo (AI) (S L Bennett)
Runner Up in Group: Saluki
Aust Sup Ch Talkabout Son of a Gun (Talkabout Kennels)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Miaybrik Only Hot Til Midnight (Raylene Trotter)
Junior in Group: Basenji
Karamo Koluka (A & C Curnick)
Aust Bred in Group: Saluki
Aust Sup Ch Talkabout Time After Time (Talkabout Kennels)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Karamo Koluka (A & C Curnick)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Karamo Lobibi (A & C Curnick)

Basset Hound
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Beauchasseur Vannilla Ice (Mrs J Davey)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Charlmagne Jimmy Choo (AI) (S L Bennett)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Lauradale Whispering Jack (Gail E Greer)
Bitch CC: Aust Gr Ch Charlmagne Angie (S L Bennett)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Miaybrik Only Hot Til Midnight (Raylene Trotter)

Peruvian Hairless Dog (Medium)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Xioma La Nina (Angela Libimoff)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Talkabout Son of a Gun (Talkabout Kennels)
Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Talkabout Time After Time (Talkabout Kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Bouvier des Flandres
Flandresfarm Crusn in Nature at Estrik (Imp NZ) (Paul Kylstra & Teresa Lawrence)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Elfreya All In A Spin (Ms C Cashion)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Purdella Go On Prattling (Mr H & Mrs J Smith)
Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Purdella Anders Applause (Mr H & Mrs J Smith)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nerralee Silver Surfer (W & L Greasley)

Australian Shepherd
R/UP BOB & Bitch CC: Lamadabell Funky Baby Doll (A Green & B Trotter)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Steadfast That Ol' Black Magic E T (Ms Gaye McKiernan)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Steadfast I Told A Lil Wite Lie (Ms Gaye McKiernan)

Bouvier des Flandres
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Flandresfarm Crusn in Nature at Estrik (Imp NZ) (Paul Kylstra & Teresa Lawrence)

Collie (Rough)
Bitch CC & Puppy of Breed: Elfreya All In A Spin (Ms C Cashion)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Taigakoira Tahtien Valo (Ms H Lim & Ms T J MacDonald)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Lempo Independance Day (Miss M Scriven)
Res Dog CC & Junior of Breed: Caleebra Clifford the BRD (AI) (S Taylor)

German Shepherd Dog
Baby of Breed: Zandrac Jaguar (Shebelle Kennels)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vonpeta Just Slip N Trip (AI) (Shebelle Kennels)

Shetland Sheepdog
Junior of Breed: Robgai Rainbow Connection (LochWind Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Purdella Anders Applause (Mr H & Mrs J Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Purdella Go On Prattling (Mr H & Mrs J Smith)
Minor of Breed: Purdella Irish Eyes R Envious (Mr H & Mrs J Smith)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Soverenpark Bring It On HT ET JC (C van der Wolde/J Kelly/K Scholz)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Deborah Harbin (NSW)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Am Gr & Aust Sup Ch Smiling Snowball Luminous Pandora (Imp USA) (Ying Chen)
Runner Up in Group: Boxer
Aust Ch Tyeanbo Style N Grace (S Crooks / G Munro)
Baby in Group: Samoyed
Snerzok Just Walk Away Renae (John & Dawn Wilders)
Puppy in Group: Samoyed
Lunasea Look Out Here I Come (AI) (Y Chen (Helen))
Intermediate in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)
Aust Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Seadale The Masters Apprentice (AI) (Miss B C Chapman)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Kraigoaks Heart Of Gold (Mr C Phillips & Miss K Oakley)

Boxer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tyeanbo Style N Grace (S Crooks / G Munro)
R/UP BOB and Dog CC: Tyeanbo Luck Of The Irish (S F Crooks & G Munro)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Tyeanbo She's My Kind Of Girl (Sylvia F Crooks & G Munro)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Darseadogues Monster Bash (L Umhauer)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Darseadogues Titan (Mrs D & Mr S Moran)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fyreworx Coco Channel (Mrs D & Mr S Moran)

Mastiff
Baby of Breed: Redshadeaux blackdaggers phury (Joellen Hall)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seadale The Masters Apprentice (AI) (Miss B C Chapman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Yesallaw Around The World with Paddlepaws (AI) (Paddlepaws & Sanders)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Krystalcove Blue Steel (Miss R Cutler & Mr S Bell)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Seadale Just Spellbound (Miss B C Chapman)
Baby of Breed: Yesallaw A Musketeers Lover at Seadale (AI) (Miss B C Chapman)
Baby (Dog) of Breed: Apalie First Edition (Melissa Fraser)
Minor of Breed: Seadale Don't Fence Me In (Bev Chapman)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Rakaaz Zelda (AI) (S & J Baird)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Sup Ch Smiling Snowball Luminous Pandora (Imp USA) (Ying Chen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lunasea Butter Me Up (AI) (Ying Chen (Helen))
Dog CC & Junior of Breed: Snerzok Invictus (J & D Wilders)
Baby of Breed: Snerzok Just Walk Away Renae (John & Dawn Wilders)
Puppy of Breed: Lunasea Look Out Here I Come (AI) (Y Chen (Helen))
Aust Bred of Breed: Snerzok Guns And Roses (J & D Wilders)

Schnauzer (Miniature)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Brontide Glitzy Gal (B Luczak)
Baby of Breed: Bilazz Solar Fire (Melissa Proven)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)

Best in Group & Open in Group: Chow Chow
Aust Ch Chowleigh Im A Soul Man (Chowleigh Kennels)
Baby in Group: French Bulldog
Mambilou I Have A Dream (Mambilou Kennels)
Puppy in Group: Boston Terrier
Baronrath Shes Got Style (Ms Lynne King)
Junior in Group: Dalmatian
CCDals From Paris With Love (Cecilia Langton-Bunker)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Baronrath Shes Got Style (Ms Lynne King)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baronrath All In A Nutshell (Ms Lynne King)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Baronrath Made To Measure (Ms Lynne King)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chowleigh Im A Soul Man (Chowleigh Kennels)

Dalmatian
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch CCDals Bright Diamond Design (Cecilia Langton-Bunker)
Dog CC & Minor of Breed: CCDals Gucci True Elegance (Cecilia Langton-Bunker)
Baby (Dog) of Breed: Kamea Thyme For A Kiss (Annette Kelly)
Puppy of Breed: CCDals Flash Dance (Cecilia Langton-Bunker)
Junior of Breed: CCDals From Paris With Love (Cecilia Langton-Bunker)
Intermediate (Bitch) of Breed: Underfoot Secret Kisses (Alisa Renda)

French Bulldog
Baby of Breed: Mambilou I Have A Dream (Mambilou Kennels)
Aust Bred of Breed: Mambilou Stir It Up (Mambilou Kennels)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daesdaemar Here Comes The Sun (Jane Buckland)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Whitewishes Cadence Rising Sun (C Darby & D Hanslow)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Daesdaemar My Fair Lady (Ms Jane H Buckland)

Keeshond
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Leifhond A Match Made In Hevn (L Wyhoon)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Leifhond Devils In Desguise (L Wyhoon)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Elshamara Private Dancer (Elshamara Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Elshamara Power Charged (Elshamara Kennels)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Giday Tim Tam (Linda Johnson)