Kyabram A H & P Society Inc (VIC)

Date of Show : 20-Oct-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Mathew Morse (VIC)

Best in Show & Open in Show: Great Dane
Aust Ch Swayd Fire When Ready (Kerry McKinnon & Kathy Smith)
Runner Up in Show & Junior in Show: Beagle
Aust Ch Beaglelee True Colours (AI) (D Q R & G Ford / C & L Duval)
Baby in Show: Samoyed
Kalaska Sparkle Lika Diamond (J Beard/ D Klaaysen/ K O'Riley)
Puppy in Show: Boston Terrier
Loualli King Of Hearts (J Caccaviello)
Intermediate in Show: Poodle (Standard)
Aust Ch Poodelle The Boy From Oz (Jenny Head/Caroline Sharpe)
Aust Bred in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Bernation top gun (Mrs F Broome & Miss N Smith)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust & Neut Ch Sunfire Thunder Downunder (Glenn Gillan)
Runner Up Neuter in Show: Great Dane
Aust & Neut Ch Danelyne Miss Liberty (AI) (Alisha Watson)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Boston Terrier
Loualli King Of Hearts (J Caccaviello)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Poodle (Standard)
Aust Ch Capanash Mistress of The Dark (Caroline Sharpe)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Shih Tzu
Rimpoche High And Mighty (Kinderscout Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Colin L Hamilton (VIC)

Best in Group & Open in Group: Pug
Kryptonic Knock Out (Kim Ryan)
Baby in Group: Pomeranian
Dochlaggie Winter Wolfe (Denise Leo)
Puppy in Group: Pomeranian
Dochlaggie Dae Dreamer (Denise Leo)
Junior in Group: Havanese
Aust Ch Ananda Pour Some Sugar On Me (Mrs A Lay)
Intermediate in Group: Pug
Kryptonic Tag Your It (Kim Ryan)
Aust Bred in Group: Lowchen
Aust Sup Ch Paceaway Tuxedo (Belinda McAlpine)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Miniature Pinscher
Dual Ch (T) TS Gr / Aust Gr Ch Yiyanda Torenv Turk (Miss Jamie Pendle)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch El-Toro Kiwis Billy The Kid (Imp NZ) (Glen Donnan)
Baby of Breed: Bendonichi Lee Childs (Glen Donnan)
Baby (Bitch) of Breed: Bendonichi Chilli Cha Cha (Glen Donnan)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bendonichi Rory Calhourn (Glen Donnan)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Millbank Yogi Bear (S R & H J Delaland)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Carnwath Ricadonna (C Millman)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ananda Pour Some Sugar On Me (Mrs A Lay)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Koatiponi Bonita Catari (Belinda McAlpine)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: La Cascata Talk Of The Town (Ms B James)
Baby of Breed: Koatiponi Pequeno Rosa (B Mcalpine)

Lowchen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Tuxedo (Belinda McAlpine)

Miniature Pinscher
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (T) TS Gr / Aust Gr Ch Yiyanda Torenv Turk (Miss Jamie Pendle)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wyngay Gift of an Angel (G D Whiley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Le-Petit Bonheir De Costalina (Imp BEL) (G D Whiley)
Bitch CC & Minor of Breed: Toysfus Our China Doll (G D Whiley)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dochlaggie Dae Dreamer (Denise Leo)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dochlaggie Dainty Darlene (Denise Leo)
Baby of Breed: Dochlaggie Winter Wolfe (Denise Leo)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Kryptonic Knock Out (Kim Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kryptonic Tag Your It (Kim Ryan)
Junior (Bitch) of Breed: Gramish Steel the Show (Denise MacCallum)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Mathew Morse (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Scottish Terrier
Aust & Am Ch Bravo The Stuff Dreams Are Made Of (Imp USA) (Jill R McDonald)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lemonlee Lady Kate (Kerri Lee)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Willown Our Mister Waldo (K & F Willox)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Willown Aphridites kiss (Mr K & Mrs F Willox)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Bravo The Stuff Dreams Are Made Of (Imp USA) (Jill R McDonald)

West Highland White Terrier
Dog CC & Minor of Breed: Chancelot mirror image (J Martin)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Colin L Hamilton (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel (American)
Am & Aust Ch Silverhall Hang em High (Imp USA) (E Smith/ K Hollingworth/ P Grutzner)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Bonnsway Once Upon A Star (Mrs J Hocking)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Roll The Dice (M J & F L Park)
Minor in Group: Golden Retriever
Dorehytes Welcome Stranger (A & D Crowley)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Azel Black Jack (Mr J Carter / Mrs V Carter / E Carter / A McGivney-Harper)
Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Sunfire Expensive Tastes (Pauline Grutzner / Marjory Adkins)
Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Canawindra Buck N A Half (M J & F L Park)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust & Neut Ch Sunfire Thunder Downunder (Glenn Gillan)

Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tobenlee U Take My Breath Away (AI) (Mr P & Mrs C Reyment)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am & Aust Ch Silverhall Hang em High (Imp USA) (E Smith/ K Hollingworth/ P Grutzner)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sunfire Expensive Tastes (Pauline Grutzner / Marjory Adkins)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Azel Black Jack (Mr J Carter / Mrs V Carter / E Carter / A McGivney-Harper)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Sunfire Thunder Downunder (Glenn Gillan)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Canawindra Buck N A Half (M J & F L Park)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Canawindra Oh Me Oh My (M J & F L Park)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Canawindra Rock E Road (M J & F L Park)
Baby of Breed: Canawindra Roll The Dice (M J & F L Park)
Puppy of Breed: Canawindra Believe In Me (M J & F L Park)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Dorehytes Welcome Stranger (A & D Crowley)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bushgold Peelii Adonis (Mrs P Rudd)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bonnsway Once Upon A Star (Mrs J Hocking)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Richuto Regio Ava (Ms J Award & Ms C Ward-jackson)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Glenmave Amethyst (G Forster)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenmave Red Comet (AI) (Ms G Forster)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Glenmave Californian Twist (AI) (G Forster)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Mathew Morse (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Beagle
Aust Ch Beaglelee True Colours (AI) (D Q R & G Ford / C & L Duval)
Puppy in Group: Beagle
Hounsley Hide Me In Your Heart (Miss E Triffitt)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beaglelee True Colours (AI) (D Q R & G Ford / C & L Duval)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Langrigg How Cool Am I (AI) (Bowler & Osmotherly)
Puppy of Breed: Hounsley Hide Me In Your Heart (Miss E Triffitt)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Judith Oliver (VIC)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelmanna Shine Like a Diamond (Mrs S Fox)
Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Louanda Livin Ona Prayer (Louanda knls)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Shelmanna Reach for the Stars (Shirley Fox)
Minor in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Deviebelle PS Rockin Astabron (Ms B J Durran)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Pureheel A Royal Christmas (Kathy McPherson)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Ellagant Rich and Famous (Ellagant Kennels)
Runner Up Neuter in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust & Neut Ch Macvale Jack Daniels (Mrs S Markham & Mr M Markham)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pureheel A Royal Christmas (Kathy McPherson)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ellagant Rich and Famous (Ellagant Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Lamadabell Funky Spunk (L Willis)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lamadabell Streets Ahead (L Willis)
Baby of Breed: Ellagant Prima Donna (Ellagant Kennels)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Deviebelle PS Rockin Astabron (Ms B J Durran)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ellerran Alluring Highlights (Noeline Dewley)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ellerran Azure High Lights (Shannon Vickery)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Ellerran Parti Sensation (Shannon Vickery)
Baby of Breed: Kahnhond Nothin Left To Chance (D I & D J Wall)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Armahani Kunzite Kruunu (AI) (Jacqualine Lincoln/Meagan Thomas/Simone Dillon)

German Shepherd Dog
Minor of Breed: Karastro True Blue Shakaya (Ms D Berghofer)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Baby of Breed: Derherv gold fintessa (Mrs D Berghofer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Karastro Noble Nana (Ms D Berghofer)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Shine Like a Diamond (Mrs S Fox)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Louanda Livin Ona Prayer (Louanda knls)
Baby of Breed: Shelmanna Reach for the Stars (Shirley Fox)

Welsh Corgi (Pembroke)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Macvale Jack Daniels (Mrs S Markham & Mr M Markham)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Stephanie Rickard (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Bernation top gun (Mrs F Broome & Miss N Smith)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Lambda Don't Ask Don't Tell (Jennifer Davis & Helen Keele)
Baby in Group: Samoyed
Kalaska Sparkle Lika Diamond (J Beard/ D Klaaysen/ K O'Riley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rottweiler
Aust & Neut Ch Stolzsein Follow Your Dreams TDX (Samantha Bradley)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bernation top gun (Mrs F Broome & Miss N Smith)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lambda Don't Ask Don't Tell (Jennifer Davis & Helen Keele)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Boyer Tassie Diva (Elisha Chester)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waterlea Thunda Frm Downunda (Imp NZ) (Jamie Pendle & Vicki Mills)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Durhamdogues No Nonsense (R Healey)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kagiso Africas Lil Zazu TDX (Miss Nicole Phillips)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Stolzsein Follow Your Dreams TDX (Samantha Bradley)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kalaska Southern Sassy (D Klaaysen / J Beard / K O'Riley)
Baby of Breed: Kalaska Sparkle Lika Diamond (J Beard/ D Klaaysen/ K O'Riley)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Koolmove It's All About Me (AI) (Darlene Fennell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Koolmove Gypsy Rose (A I ) (J Campbell & I Mercer)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Judith Oliver (VIC)

Best in Group & Open in Group: Great Dane
Aust Ch Swayd Fire When Ready (Kerry McKinnon & Kathy Smith)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Poodelle The Boy From Oz (Jenny Head/Caroline Sharpe)
Puppy in Group: Boston Terrier
Loualli King Of Hearts (J Caccaviello)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Great Dane
Aust & Neut Ch Danelyne Miss Liberty (AI) (Alisha Watson)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Loualli King Of Hearts (J Caccaviello)
Bitch CC & Junior of Breed: Loualli Sugar Fix (Jane Caccaviello)

French Bulldog
R/UP BOB & Puppy of Breed: Tufsteen Atomic Blonde (Tufsteen Kennels)
Dog CC & Intermediate of Breed: Gold-Sierra Tasillo (Imp HUN) (Tufsteen Kennels)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Swayd Fire When Ready (Kerry McKinnon & Kathy Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Strykerdane The Cookie Monsta (Alisha Watson)
Baby of Breed: Underane Girl on Fire (Alisha Watson & Rhonda Harvey)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Danelyne Miss Liberty (AI) (Alisha Watson)

Keeshond
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Keezansur Touch ODutch (Doreen Groves)
Puppy of Breed: Aust Ch Kahnhond Tia Maria (D I & D J Wall)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Poodelle The Boy From Oz (Jenny Head/Caroline Sharpe)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Capanash Mistress of The Dark (Caroline Sharpe)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Garwey Tin Soldier (Garwey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Garwey Social Butterfly (Garwey Kennels)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Monterrez Watch This Space (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rimpoche High And Mighty (Kinderscout Kennels)