Mildura Show Society Inc (VIC)

Date of Show : 19-Oct-2018 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Lynette Niemann (SA)

Best in Show & Open in Show: Siberian Husky
Aust Sup / Am & Can Ch Anuniaq Lithium (BEL) (Imp CAN) (Rodney J Connelly)
Baby in Show: Beagle
Almanzor Franks Very Much (Mrs D Reid-Orr/ Miss K & Mr G Orr)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Field Spaniel
Aust Neut Ch Robmond Recolection JC (Mrs C & Mr J Webster)
Runner Up Neuter in Show: Irish Wolfhound
Aust Neut Ch Wulfgar Iron Reborn (Peter & Joan Wright)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Barbara Balaam (QLD)

Baby in Group: Miniature Pinscher
Minapeke IMA Single Girl (The Late Mrs E Turnbull & Mrs G Cincotta)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Southeastchi Heart Of Gold (David Sempel)
Dog CC & Intermediate of Breed: Southeastchi Yin (David Sempel)
Baby of Breed: Southeastchi Amigo (David Sempel)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Karakush Top Hat No Tails (D A Reid-Orr & G J Orr)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sasndash PearlBailey (Mr R W & Mrs R A Murdoch)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Minapeke K For KY (The Late Mrs E Turnbull & Mrs G Cincotta)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Minapeke Is Playing Solitaire (The Late Mrs E Turnbull & Mrs G Cincotta)
Baby of Breed: Minapeke IMA Single Girl (The Late Mrs E Turnbull & Mrs G Cincotta)

Pekingese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waaini Fancy Britches (P Wilson/C Pitman)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Parkhurst Gold Class (Miss K Shilton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lynette Niemann (SA)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)
Runner Up in Group & Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Joelleigh Ziggy Stardust (Leesa Musgrove)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Manfreds Queen Of The Night (J Watson)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Manfreds Doubleblastfromthepast (J Watson)
Aust Bred in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Brescot Harrison Ford (C Clifford)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Airewood Secret Daughter (Mrs S & Mr C DUFF)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Manfreds Queen Of The Night (J Watson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Manfreds Doubleblastfromthepast (J Watson)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Manetlan Royal Liliana (Mr G Perks)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lochrin Midnight in Lucca (Gary Perks)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Elkriver Live The Dream (Mr G Perks)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Joelleigh Ziggy Stardust (Leesa Musgrove)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Rangeaire John Farnham (R W & R A Murdoch)

Welsh Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Airewood Warrior Princess (Mrs S & Mr C Duff)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brescot Harrison Ford (C Clifford)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Barbara Balaam (QLD)

Runner Up in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Sevoier The Lightening Theif (Sevoier Kennels)
Minor in Group: Pointer
Erdos Talladaga (V & A Marsden)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Kirkdell Watch and See (B Jones)
Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Gr Ch Tazlon Quill Of Dycity (Mrs M & Mr B Myers)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Field Spaniel
Aust Neut Ch Robmond Recolection JC (Mrs C & Mr J Webster)
Runner Up Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Ch Baradav Out N About CD RAE (Tanya Martyn)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Meadowbriar Macbeth Findlaech JC (Mrs C & Mr J Webster / Mr J & Mrs R Robertson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Robmond Recolection JC (Mrs C & Mr J Webster)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sevoier The Lightening Theif (Sevoier Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Sevoier Fanning The Flames (Sevoier Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Sevoier Dangerous Attraction (Sevoier Kennels)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Sevoier Take Me To The Clouds (AI) (Sevoier Kennels)
Minor of Breed: Aust Ch Sevoier A Walk In The Clouds (AI) (Sevoier Kennels)
Junior of Breed: Sevoier Break Your Heart (Sevoier Kennels)
Aust Bred of Breed: Sevoier Hot N Dangerous (Sevoier Kennels)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baradav Wicked Ways RN (Tanya Martyn)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Baradav Out N About CD RAE (Tanya Martyn)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Triseter Celtic Playboy (AI) (Jason Moore)

Hungarian Vizsla
Baby of Breed: Erdos Tennessee Whiskey (V & A Marsden)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eraky Starring Role (B Jones)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alpyneair Snow Belle (AI) (A Douglass / S & B Washington)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kirkdell Watch and See (B Jones)
Junior of Breed: Lilybel Rumor Has It (A Douglass)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Lilybel Dangerous Beauty (A Douglass)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rivafire Flaming Hot (Miss J Leibhardt)

Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Erdos Talladaga (V & A Marsden)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Waldwiese In A League Ofmy Own (AI) (Waldwiese Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waldwiese Locked Out Of Heaven (Waldwiese Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Khasanh Wunders Shyne N Wish (Khasanh Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Waldwiese Not Negotiable (Waldwiese Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Tazlon Quill Of Dycity (Mrs M & Mr B Myers)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Christopher Woodrow (QLD)

Runner Up in Group: Beagle
Aust Ch Orobay Anzac Spirit (A Lenne)
Baby in Group: Beagle
Almanzor Franks Very Much (Mrs D Reid-Orr/ Miss K & Mr G Orr)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Stardayne starlight serenade (V I Tapp)
Junior in Group: Basenji
Aust Ch Tambuzi Seven Streams Of Soma (Adam Druce)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Irish Wolfhound
Aust Neut Ch Wulfgar Iron Reborn (Peter & Joan Wright)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tambuzi Seven Streams Of Soma (Adam Druce)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tambuzi The Secret Society (Adam Druce)

Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Orobay Anzac Spirit (A Lenne)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Houndbrook Bumble Bee (Mrs D Reid-Orr / Miss K Orr & Mr G Orr)
Baby of Breed: Almanzor Franks Very Much (Mrs D Reid-Orr/ Miss K & Mr G Orr)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Keaton Syenna (A & C McKinnon)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fluermack Golden Boy (AI) (Oscar)
Bitch CC & Puppy of Breed: LaEchelon Silva Dapple Kiwi (Imp NZ) (Cherie Ribarits)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Stardayne starlight serenade (V I Tapp)
R/UP BOB and Dog CC: Stardayne Music Maestro Please (Mrs V Tapp)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Stardayne Mission Accomplished (V Tapp)

Irish Wolfhound
Baby of Breed: Dongunya Hogan Wright (Peter & Joan Wright)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wulfgar Iron Reborn (Peter & Joan Wright)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Christopher Woodrow (QLD)

Best in Group & Junior in Group: Collie (Rough)
Jencol Danzliknooneswatchin (Samantha Buckley)
Runner Up in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Gr Ch Llandaff The Black Prince (AI) RN (Jan & Alison West)
Baby in Group: Collie (Rough)
Carluke Top Secret (Mrs C & Miss K Baker)
Puppy in Group: Collie (Smooth)
Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Gr & Neut Ch Rimini Mustang Sally (Brian Turner)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Jencol Danzliknooneswatchin (Samantha Buckley)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Carluke Au Contraire (Mrs C & Miss K Baker)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Mirriyuula Boogie Woogie Blu (T & A Jenkins)
Baby of Breed: Carluke Top Secret (Mrs C & Miss K Baker)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Foxbell X Factor (Mrs C & Miss K Baker)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sheprose Refund Required (Ms J Wilkinson)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Perfu Winter Soldier (Mr & Mrs C Moore / Mr J Moore)

Polish Lowland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirriyuula Jemima Puddleduck (T & A Jenkijns)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Asut Ch Rimini Divine Design (Brian Turner)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Rimini Mustang Sally (Brian Turner)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Llandaff The Black Prince (AI) RN (Jan & Alison West)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kintzel Highway Man (G D & S K Kerr)
Minor of Breed: Kintzel Abbey Roze (G D & S K Kerr)
Puppy of Breed: Kintzel Bright Spirit (G D & S K Kerr)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Lynette Niemann (SA)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup / Am & Can Ch Anuniaq Lithium (BEL) (Imp CAN) (Rodney J Connelly)
Runner Up in Group: Mastiff
Aust Ch Grandcoeur Honey Is A Show Off (Ian Le Nepveu)
Minor in Group: Siberian Husky
Arctickara Black Opal (B & M Schier)
Puppy in Group: Dobermann
Walamara Always-In My Heart (Imp NZ) (Samantha Jackson)
Junior in Group: Siberian Husky
Schanata Crimson Secret (B & M Schier)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Neut Ch Snerzok Enchantress By Desire (Deb Williams)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Maiitsho My Boy Senyah (Tori Haynes)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Engelhuette Raise Your Glass (Imp NZ) (Samantha Jackson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Walamara Always-In My Heart (Imp NZ) (Samantha Jackson)

Mastiff
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Grandcoeur Honey Is A Show Off (Ian Le Nepveu)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Grandcoeur Splendid Boy (Joel Davey)
Baby of Breed: Redshadeaux New Kid In Town (Ian Le Nepveu)

Samoyed
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Snerzok Enchantress By Desire (Deb Williams)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Niedleich Romeo of Verona (Marie Edwards)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup / Am & Can Ch Anuniaq Lithium (BEL) (Imp CAN) (Rodney J Connelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Schanata Crimson Secret (B & M Schier)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Schanata Enchanted Flame (B & M Schier)
Minor of Breed: Arctickara Black Opal (B & M Schier)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Lynette Niemann (SA)

Baby in Group: Boston Terrier
Abstn Poets Word (Mrs G Mercer)
Minor in Group: Great Dane
Underane Fairest of Them All (Ms R Harvey)
Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Olympasdanes Hear The Thunder (Miss Shontelle Davies)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Ch Lendalbas blk ur my MacKenzie (Anne Lenne)

Boston Terrier
Baby of Breed: Abstn Poets Word (Mrs G Mercer)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Lendalbas Goldn White Tyga (A Lenne)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beachspots Renaissance RN (Sharon Gahan)
Open of Breed: Dual Ch (T) Paceaway Top Rumour (AI) RN ET (Sharon Gahan)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Lendalbas blk ur my MacKenzie (Anne Lenne)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Danelyne Once Upon A Dream (Miss Shontelle Davies)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Olympasdanes Hear The Thunder (Miss Shontelle Davies)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Underane Fairest of Them All (Ms R Harvey)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belzbentley Yabba Dabba Doo (Rebecca Bentley)
Baby of Breed: Belzbentley Air Force One (Rebecca Bentley)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)