Numurkah A & P Association Inc (VIC)

Date of Show : 24-Oct-2018 (Wednesday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Graeme Missen (VIC)

Best in Show & Open in Show: Poodle (Toy)
Aust Ch Nasailleen Tabloid Talk (Imp UK) (Sintee Kennels)
Runner Up in Show & Junior in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)
Baby in Show: Basenji
Tambuzi Elysium (Adam Druce)
Puppy in Show: Siberian Husky
Koolmove Gypsy Rose (A I ) (J Campbell & I Mercer)
Intermediate in Show: Great Dane
Aust Ch Swayd Fire When Ready (Kerry McKinnon & Kathy Smith)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Pemvale Mary Poppins (Miss K Lomax)
Runner Up Neuter in Show: Jack Russell Terrier
Aust Gr Ch Whatajack Lucy (Cadddarra knls)

Baby SweepStakes - 1st Place: Australian Shepherd
Ellagant Prima Donna (Ellagant Kennels)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Newfoundland
Yesallaw A Musketeers Lover at Seadale (AI) (Miss B C Chapman)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Siberian Husky
Koolmove Gypsy Rose (A I ) (J Campbell & I Mercer)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Shetland Sheepdog
Goldview Kaseys Gift (Maureen Plant)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Australian Cattle Dog
Aust Ch Pureheel Royal Adventure (Mr A & Mrs R Spargo)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sue Langford (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)
Runner Up in Group & Open in Group: Papillon
Aust Ch Le-Petit Bonheir De Costalina (Imp BEL) (G D Whiley)
Baby in Group: Pomeranian
Dochlaggie Winter Wolfe (Denise Leo)
Puppy in Group: Havanese
Carnwath Ricadonna (C Millman)
Intermediate in Group: Papillon
Aust Ch Wyngay Gift of an Angel (G D Whiley)
Aust Bred in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Troubadour Mrs Tiggywinkle (Sally Stewart)
Runner Up Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust & Neut Ch Tonichi Vodka N Ice (E Crabb)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tonichi The Last Samurai (E M Crabb)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust & Neut Ch Tonichi Vodka N Ice (E Crabb)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Troubadour Mrs Tiggywinkle (Sally Stewart)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Troubadour Iris My Case (Sally Stewart)
Puppy of Breed: Troubadour Raspberry Tart (S Stewart)
Intermediate of Breed: Aust Ch Troubadour Holly Golightly (Sally Stewart)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Carnwath Ricadonna (C Millman)
Baby of Breed: Dekara Blutos Roar (Rhumderry Kennels)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Le-Petit Bonheir De Costalina (Imp BEL) (G D Whiley)
Bitch CC & Minor of Breed: Toysfus Our China Doll (G D Whiley)
Intermediate of Breed: Aust Ch Wyngay Gift of an Angel (G D Whiley)

Pekingese
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Kutanifoo Diva Rose (Mrs D Mondon)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dochlaggie Dainty Darlene (Denise Leo)
R/UP BOB and Dog CC: Dochlaggie Dae Dreamer (Denise Leo)
Baby of Breed: Dochlaggie Winter Wolfe (Denise Leo)

Pug
Baby of Breed: Lakovi Showstopper (Denise MacCallum)
Junior of Breed: Gramish Steel the Show (Denise MacCallum)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Graeme Missen (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Welsh Terrier
Aust Ch Waratah Hms Victory (May Wong)
Runner Up in Group: Scottish Terrier
Aust & Am Ch Bravo The Stuff Dreams Are Made Of (Imp USA) (Jill R McDonald)
Baby in Group: Border Terrier
Glenbogle Just Keeping Up (Sue Mewse)
Minor in Group: Australian Terrier
Lemonlee Lady Kate (Kerri Lee)
Puppy in Group: Norfolk Terrier
Aust Ch Mazberg Meliantha (Mrs M Connell)
Open in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust Ch Saphyr Triple Creme RN (N D Gray)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Jack Russell Terrier
Aust Gr Ch Whatajack Lucy (Cadddarra knls)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lemonlee Lady Kate (Kerri Lee)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Glenbogle Just Raisin Hell (Sue Mewse)
Baby of Breed: Glenbogle Just Keeping Up (Sue Mewse)

Bull Terrier (Miniature)
Minor of Breed: Willown Our Mister Waldo (K & F Willox)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Willown Aphridites kiss (Mr K & Mrs F Willox)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Manetlan Royal Liliana (Mr G Perks)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lochrin Midnight in Lucca (Gary Perks)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Elkriver Live The Dream (Mr G Perks)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dilamar Dance Party (Jennifer Buller)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Hillside Bronze Baron (Jennifer Buller)

Jack Russell Terrier
Baby of Breed: Whatajack Days Of Thunder (Caddarra Knls)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Whatajack Lucy (Cadddarra knls)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosemerta Chyna Black (Janet Palmer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)

Norfolk Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mazberg Meliantha (Mrs M Connell)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mazberg Ziggy Stardust (M Connell & M Berg)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Bravo The Stuff Dreams Are Made Of (Imp USA) (Jill R McDonald)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Saphyr Triple Creme RN (N D Gray)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Saphyr Independent Treat (AI) (M A Gray)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waratah Hms Victory (May Wong)

West Highland White Terrier
Dog CC & Minor of Breed: Chancelot mirror image (J Martin)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Les Greenall (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Kelindebar English Oak (Mrs Linda Adams)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Roll My Way (MJ & F L Park)
Puppy in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Glenmave Californian Twist (AI) (G Forster)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Calvdale Smooth Criminal (Imp UK) (S & E Raine / Glass / L & K Brown)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Taniwha Te Wahipounamu (J Patchett & C Ryan)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Azel Black Jack (Mr J Carter / Mrs V Carter / E Carter / A McGivney-Harper)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rosherville Touch Of Silk (AI) (S Raine & E Glass)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Calvdale Smooth Criminal (Imp UK) (S & E Raine / Glass / L & K Brown)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Dual Gr Ch (TS) Dual Ch (T) Injitali Intriguing Tale (R Williams)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Canawindra Rock E Road (M J & F L Park)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Canawindra Believe In Me (M J & F L Park)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Canawindra Buck N A Half (M J & F L Park)
Baby of Breed: Canawindra Roll My Way (MJ & F L Park)
Aust Bred of Breed: Canawindra Oh Me Oh My (M J & F L Park)

Golden Retriever
Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Dual Ch ( T) Gr Ch TS Orifielgold Charmeine (Mr R W Tester & Mrs E F Wilson)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kentigern Dark Clansman ET (E & S Slabon)
Baby of Breed: Kemsley Singular Sensation (E & S Slabon)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bushgold Peelii Adonis (Mrs P Rudd)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kelindebar English Oak (Mrs Linda Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bonnsway Once Upon A Star (Mrs J Hocking)
Baby of Breed: Kelindebar Pretty Flash (Linda Adams)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenmave Red Comet (AI) (Ms G Forster)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Glenmave Amethyst (G Forster)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Glenmave Californian Twist (AI) (G Forster)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Maureen Gostelow (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Basenji
Aust Ch Tambuzi Seven Streams Of Soma (Adam Druce)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Greyhound
Aust Sup Ch Xilone As Good As It Gets (Xilone kennels)
Baby in Group: Basenji
Tambuzi Elysium (Adam Druce)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Vidlynn Set Fire to the Rain (Imp NZ) (Ms V Reynolds & Ms S Hesketh)
Open in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Millewa Madonnas Dream (Mrs C Irvin)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Neimor Smokey Topaz (Dennis Moran & Leigh Neighbour)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tambuzi Seven Streams Of Soma (Adam Druce)
Baby of Breed: Tambuzi Elysium (Adam Druce)

Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Orobay Anzac Spirit (A Lenne)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Vidlynn Set Fire to the Rain (Imp NZ) (Ms V Reynolds & Ms S Hesketh)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Millewa Madonnas Dream (Mrs C Irvin)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Berghutte Gold Sovereign (Mrs C Irvin)
Baby of Breed: Neimor Harla Quinn Girl (Dennis Moran & Rev Leigh Neighbour)
Junior of Breed: Aust Ch Neimor Azhure Moon Beam (Mr D Moran & Rev L Neighbour)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Neimor Smokey Topaz (Dennis Moran & Leigh Neighbour)

Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Xilone As Good As It Gets (Xilone kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Xilone Inspiration (Xilone kennels)
Res Bitch CC: Aust Ch Brantarby Honeycomb (AI) (Anne Pirie)
Baby of Breed: Kanati Obsidian Outlaw (Vanessa Taylor)
Baby (Bitch) of Breed: Kanati Mosaic Outlaw (Vanessa Taylor)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Starblush Spencer (Mr A Daly)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Starblush Fergie (Mr A Daly)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elarabie Oasis Odyssey (S Green/ E Guthrie & A Green)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Maureen Gostelow (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Shepherd
Ellagant Rich and Famous (Ellagant Kennels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Hartly How Devine (Nicole Pearson)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Shelmanna Reach for the Stars (Shirley Fox)
Minor in Group: Collie (Rough)
Baqilodge Sealed Deal (Mim Bester)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Hartly Keep Commenting (N Pearson)
Open in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Ch Corsini Galiano (Imp UK) (G Moore)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Pemvale Mary Poppins (Miss K Lomax)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Adventure (Mr A & Mrs R Spargo)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Rainstorm (Mr A & Mrs R Spargo)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Pureheel Royal Starlight (Alan & Robyn Spargo)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ellagant Rich and Famous (Ellagant Kennels)
Baby of Breed: Ellagant Prima Donna (Ellagant Kennels)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Corsini Galiano (Imp UK) (G Moore)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baqilodge Jewels and Gems (Mim Bester / Sue Kennedy)
Dog CC & Minor of Breed: Baqilodge Sealed Deal (Mim Bester)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Armahani Kunzite Kruunu (AI) (Jacqualine Lincoln/Meagan Thomas/Simone Dillon)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gipfel City Travlla (A Scarcella)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr / Dual Ch (T) Rimerini Dare To Dream RA (L Brownhill)

Polish Lowland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Favreau Rumor Has It (Mr I Le Nepveu)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hartly How Devine (Nicole Pearson)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
Baby of Breed: Shelmanna Reach for the Stars (Shirley Fox)
Puppy of Breed: Hartly Keep Commenting (N Pearson)
Puppy (Bitch) of Breed: Goldview Kaseys Gift (Maureen Plant)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kintzel Highway Man (G D & S K Kerr)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Niretha Hope For The Future (Miss K Lomax)
Minor of Breed: Kintzel Abbey Roze (G D & S K Kerr)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Pemvale Mary Poppins (Miss K Lomax)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Maureen Gostelow (VIC)

Best in Group & Open in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Dabinette Cut To The Chase (Denise Hocking)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Koolmove It's All About Me (AI) (Darlene Fennell)
Puppy in Group: Siberian Husky
Koolmove Gypsy Rose (A I ) (J Campbell & I Mercer)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Dabinette Gypsy Rose Lee (Jan Reeves)
Intermediate in Group: Mastiff
Grandcoeur Splendid Boy (Joel Davey)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rottweiler
Aust & Neut Ch Stolzsein Follow Your Dreams TDX (Samantha Bradley)

Dobermann
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Walamara Always Enchanting (AI) Imp NZ (Mrs T Versteegen & Mrs A Quinn)

Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Grandcoeur Splendid Boy (Joel Davey)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Grandcoeur Pop Star (Mr Ian Le Nepveu)
Baby of Breed: Redshadeaux New Kid In Town (Ian Le Nepveu)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seadale The Masters Apprentice (AI) (Miss B C Chapman)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Seadale Caribbean Sunrise (Bev Chapman)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Krystalcove Blue Steel (Miss R Cutler & Mr S Bell)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Seadale Don't Fence Me In (Bev Chapman)
Baby of Breed: Yesallaw A Musketeers Lover at Seadale (AI) (Miss B C Chapman)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Eclipsen Gold Dust Woman (J l & S P Bristow)
Baby of Breed: Eclipsen Black Magic Woman (AI) (J L & S P Bristow)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Stolzsein Follow Your Dreams TDX (Samantha Bradley)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dabinette Cut To The Chase (Denise Hocking)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dabinette Game Changer (Denise Hocking)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dabinette Gypsy Rose Lee (Jan Reeves)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Koolmove It's All About Me (AI) (Darlene Fennell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Koolmove Gypsy Rose (A I ) (J Campbell & I Mercer)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Graeme Missen (VIC)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Nasailleen Tabloid Talk (Imp UK) (Sintee Kennels)
Baby in Group: British Bulldog
Karazma The Honey Badger (AI) (Karazma Kennels)
Puppy in Group: Boston Terrier
Loualli King Of Hearts (J Caccaviello)
Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Craigrossie Louis Vuitton (Craigrossie Kennels)
Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Swayd Fire When Ready (Kerry McKinnon & Kathy Smith)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Ch Lendalbas blk ur my MacKenzie (Anne Lenne)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Loualli King Of Hearts (J Caccaviello)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Loualli Sugar Fix (Jane Caccaviello)
Baby of Breed: Zamenhof Madjik Julia (Caddarra Knls)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cabulldog My Brekfastatiffanys (Carolyn Thomas)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Cabulldog My Georgeofthejungle (Carolyn Thomas)
Baby of Breed: Karazma The Honey Badger (AI) (Karazma Kennels)

Chow Chow
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Rynkls Roaring in the Mist (Mrs M & Mr K Foster)

Dalmatian
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Lendalbas blk ur my MacKenzie (Anne Lenne)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Craigrossie Louis Vuitton (Craigrossie Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Strongjean Diamonds N Pearls (Ms Jaye Munn)
Baby of Breed: Colkerry Dantes la Vita Nuova (Mambilou Kennels)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Swayd Fire When Ready (Kerry McKinnon & Kathy Smith)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belzbentley Yabba Dabba Doo (Rebecca Bentley)
Baby of Breed: Belzbentley Air Force One (Rebecca Bentley)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Magic Touch (D I & D J Wall)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kahnhond Tia Maria (D I & D J Wall)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nasailleen Tabloid Talk (Imp UK) (Sintee Kennels)