Cobram A & P Society Inc (VIC)

Date of Show : 28-Oct-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Jan Seary (NSW)

Best in Show & Junior in Show: Jack Russell Terrier
Aust Ch Joelleigh Ziggy Stardust (Leesa Musgrove)
Baby in Show: Basenji
Bkela Mari Amara (D Lindqvist & M Calderwood)
Minor in Show: Boston Terrier
Loualli King Of Hearts (J Caccaviello)
Puppy in Show: Beagle
Hounsley Hide Me In Your Heart (Miss E Triffitt)
Intermediate in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Papillon
Aust Neut Ch Seyoso Anchor (Mr Ray Leech)

Baby SweepStakes - 1st Place: Havanese
Dekara Blutos Roar (Rhumderry Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Carryn Birch (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Affinage Touch Of Afterglow (Steven Reid)
Runner Up in Group & Junior in Group: Lowchen
Aust Ch Kimissa Pimp My Ride (R & M Clancy)
Baby in Group: Havanese
Dekara Blutos Roar (Rhumderry Kennels)
Puppy in Group: Griffon Bruxellois
Troubadour Raspberry Tart (S Stewart)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Papillon
Aust Neut Ch Seyoso Anchor (Mr Ray Leech)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch El-Toro Kiwis Billy The Kid (Imp NZ) (Glen Donnan)
Baby of Breed: Bendonichi Lee Childs (Glen Donnan)
Baby (Bitch) of Breed: Bendonichi Chilli Cha Cha (Glen Donnan)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bendonichi Rory Calhourn (Glen Donnan)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Fairsky Dci Jane Tennison (S Cadan & D Hippisley)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Troubadour Raspberry Tart (S Stewart)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Troubadour Iris My Case (Sally Stewart)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Carnwath Ricadonna (C Millman)
Baby of Breed: Dekara Blutos Roar (Rhumderry Kennels)

Italian Greyhound
Baby of Breed: Zanbellia Supernova (Zanbellia Knls)

Lowchen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kimissa Pimp My Ride (R & M Clancy)

Papillon
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rhadinoir Speck of Gold (Rhadinoir Kennels & Mrs Pat McKenzie)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seyoso Memphis Belle (Mr Ray Leech)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Seyoso Anchor (Mr Ray Leech)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Ch Seyoso My Candy Latte (Mr Ray Leech)

Tibetan Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Tibrockney Dancing In The Sun (Naomi Liss)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Affinage Touch Of Afterglow (Steven Reid)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Sue Sutherland (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Joelleigh Ziggy Stardust (Leesa Musgrove)
Minor in Group: Australian Terrier
Lemonlee Lady Kate (Kerri Lee)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Elkriver Live The Dream (Mr G Perks)
Intermediate in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Rosemerta Chyna Black (Janet Palmer)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Lionsden Royal Renegade (Mr A W Lyon & Mrs J Lyon)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lemonlee Lady Kate (Kerri Lee)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lochrin Midnight in Lucca (Gary Perks)
Bitch CC & Puppy of Breed: Elkriver Live The Dream (Mr G Perks)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Manetlan Royal Liliana (Mr G Perks)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Joelleigh Ziggy Stardust (Leesa Musgrove)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Whatajack Lucy (Cadddarra knls)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosemerta Chyna Black (Janet Palmer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Lionsden Royal Renegade (Mr A W Lyon & Mrs J Lyon)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Handpikd Queen of Diamonds (A Dean & G Bator)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Skalawag Oh Wow Shes A Redhead (Mrs Dale McDonell)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Rangeaire John Farnham (R W & R A Murdoch)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Sue Sutherland (VIC)

Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Ready When Ur (Raelene Trimble)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Azel Black Jack (Mr J Carter / Mrs V Carter / E Carter / A McGivney-Harper)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Staryanks Sweetest Sensation (P & D Wilkes / P Hopkins / M Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Azel Black Jack (Mr J Carter / Mrs V Carter / E Carter / A McGivney-Harper)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Canawindra Buck N A Half (M J & F L Park)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Gr Ch Canawindra Ru Serious (Ms Raelene Trimble)
Dog CC: Canawindra Roll The Dice (M J & F L Park)
Minor of Breed: Canawindra Ready When Ur (Raelene Trimble)
Puppy of Breed: Canawindra Believe In Me (M J & F L Park)
Open of Breed: Aust Ch Canawindra Storm In A Teacup (Ms Raelene Trimble)

Golden Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Adoringgold Eye Of The Storm (AI) (Lorraine Harrowfield)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Camuka Drops of Jupiter (Donna Ryan)
Junior of Breed: Trigolden Southern Symphony (AI) (Lorraine Harrowfield)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Richuto Primavera Viola (Ms J Ward & Ms C Ward-Jackson)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenmave Red Comet (AI) (Ms G Forster)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Glenmave Californian Twist (AI) (G Forster)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bryndoain GI Joe (Imp NZ) (Angela Henderson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Jeanette Lees (VIC)

Baby in Group: Basenji
Bkela Mari Amara (D Lindqvist & M Calderwood)
Puppy in Group: Beagle
Hounsley Hide Me In Your Heart (Miss E Triffitt)
Intermediate in Group: Beagle
Aust Ch Orobay Anzac Spirit (A Lenne)

Basenji
Baby of Breed: Bkela Mari Amara (D Lindqvist & M Calderwood)

Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Orobay Anzac Spirit (A Lenne)
Puppy of Breed: Hounsley Hide Me In Your Heart (Miss E Triffitt)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Jeanette Lees (VIC)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Gr Ch Merrinda Who's That Girl (Lyn Allshorn)
Runner Up in Group & Junior in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Tarraray Dusty For Ever (N Luke / G Carroll)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Shelmanna Reach for the Stars (Shirley Fox)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Pureheel A Royal Christmas (Kathy McPherson)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)

Australian Cattle Dog
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Pureheel A Royal Christmas (Kathy McPherson)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tarraray Dusty For Ever (N Luke / G Carroll)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Grandbelge Lex Luther (N Luke & G Carroll)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Deviebelle PS Rockin Astabron (Ms B J Durran)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Merrinda Who's That Girl (Lyn Allshorn)
Puppy of Breed: Bearfeet Joyride To Merrinda (Mrs Lyn Allshorn)
Junior of Breed: Merrinda Hollywood Heart Throb (Lyn Allshorn)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Shine Like a Diamond (Mrs S Fox)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
Baby of Breed: Shelmanna Reach for the Stars (Shirley Fox)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Sue Sutherland (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Seadale The Masters Apprentice (AI) (Miss B C Chapman)
Runner Up in Group: Leonberger
Aust Ch Glamourford Winter Wonder RN TD (B Bieleny/B Halliwell)
Baby in Group: Samoyed
Snerzok Just Walk Away Renae (John & Dawn Wilders)
Puppy in Group: Siberian Husky
Koolmove Gypsy Rose (A I ) (J Campbell & I Mercer)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Dabinette Gypsy Rose Lee (Jan Reeves)
Intermediate in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Neut Ch Snerzok Enchantress By Desire (Deb Williams)
Runner Up Neuter in Group: Rottweiler
Aust & Neut Ch Stolzsein Follow Your Dreams TDX (Samantha Bradley)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kraigoaks Heart Of Gold (Mr C Phillips & Miss K Oakley)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Darseadogues Royal Rumble (Mrs D & Mr S Moran)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fyreworx Coco Channel (Mrs D & Mr S Moran)

Leonberger
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glamourford Winter Wonder RN TD (B Bieleny/B Halliwell)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seadale The Masters Apprentice (AI) (Miss B C Chapman)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Seadale Caribbean Sunrise (Bev Chapman)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Capebass Harts Desire (AI) (Graham & Lyndsay Clarke)
Baby of Breed: Yesallaw A Musketeers Lover at Seadale (AI) (Miss B C Chapman)
Minor of Breed: Seadale Don't Fence Me In (Bev Chapman)

Rottweiler
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Stolzsein Follow Your Dreams TDX (Samantha Bradley)

Samoyed
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Snerzok Invictus (J & D Wilders)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Snerzok Mishka So Cool (J & D Wilders)
Baby of Breed: Snerzok Just Walk Away Renae (John & Dawn Wilders)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Snerzok Enchantress By Desire (Deb Williams)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dabinette Gypsy Rose Lee (Jan Reeves)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dabinette Cut To The Chase (Denise Hocking)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Koolmove Gypsy Rose (A I ) (J Campbell & I Mercer)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Koolmove Son of A Dude (D Fennell / J Campbell & I Mercer)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Jeanette Lees (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Poodelle The Boy From Oz (Jenny Head/Caroline Sharpe)
Runner Up in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway Zaballero (Jenni Oconnor)
Minor in Group: Boston Terrier
Loualli King Of Hearts (J Caccaviello)
Puppy in Group: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Tia Maria (D I & D J Wall)
Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Dream catcher (Jenni Oconnor)
Aust Bred in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Garwey Social Butterfly (Garwey Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Ch Lendalbas blk ur my MacKenzie (Anne Lenne)

Boston Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Baronrath Made To Measure (Ms Lynne King)
Res Dog CC & Minor of Breed: Loualli King Of Hearts (J Caccaviello)
Baby of Breed: Zamenhof Madjik Julia (Caddarra Knls)
Junior (Bitch) of Breed: Loualli Sugar Fix (Jane Caccaviello)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Rynkls Roaring in the Mist (Mrs M & Mr K Foster)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Zaballero (Jenni Oconnor)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Dream catcher (Jenni Oconnor)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Lendalbas blk ur my MacKenzie (Anne Lenne)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Strongjean Oliver (Ms Jaye Munn)

Great Dane
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Danefred A Well Tailored Man (Frieda Clifton)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Danefred Fashionista (Frieda Clifton)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Magic Touch (D I & D J Wall)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Keezansur Touch ODutch (Doreen Groves)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kahnhond Tia Maria (D I & D J Wall)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Poodelle The Boy From Oz (Jenny Head/Caroline Sharpe)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Capanash Mistress of The Dark (Caroline Sharpe)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Garwey Social Butterfly (Garwey Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Garwey Mister Sandman (Garwey Kennels)