Canberra All Breeds Kennel Club (PM SHOW) (ACT)

Date of Show : 7-Dec-2018 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Lynne Harwood (VIC)   (Total Entry : 433)

Best in Show & Open in Show: Afghan Hound
Aust Sup Ch Suliman Poetic Justice (K / K & R Hutchings)
Minor in Show: Samoyed
Airebis My One True Love (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Puppy in Show: Dachshund (Long Haired)
Briarmist Caught Red Handed (Mr J & Mrs L Black)
Aust Bred in Show: Siberian Husky
Aeukanmanuva Theforceawakens (J & C Aranyos)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Denise Smith (QLD)  (Group Entry : 85)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bichon Frise
Kelzarki Dashing Dude (L Bradney & G Robinson)
Minor in Group: Pekingese
Glenroyal Da Vincis Lyrical (Carmel Bauerle)
Junior in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Karojenbe Pop the Corks (Mrs A Burton & Mr W Burton)
Intermediate in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Karojenbe The Entertainer (Alanna Gavan & Wayne Burton)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kelzarki Dashing Dude (L Bradney & G Robinson)

Cavalier King Charles Spaniel
Res Dog CC & Puppy of Breed: Chevalove Lightning McQueen (Mr A & Mrs L Leslie)
Res Bitch CC: Aust Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Efectivo secret weapon (Paige Howes)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Grandimage little bitty (Paige Howes)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Grandimage should be a cowboy (Paige Howes)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Grandimage Days Go Bye (Paige howes)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karakush Bald N The Beautiful (K & R Hutchings / L & H Gibson)

Havanese
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
Baby of Breed: Karyme Funky Spaceman (Gail Ransom)
Junior (Bitch) of Breed: Shellbears Black Opal (Gail Ransom)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Karyme Zensational (Gail Ransom)

Pekingese
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Glenroyal Da Vincis Lyrical (Carmel Bauerle)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glenroyal Masterpiece By Leo (Carmel Bauerle)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karojenbe The Entertainer (Alanna Gavan & Wayne Burton)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karojenbe Pop the Corks (Mrs A Burton & Mr W Burton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr John Connell (TAS)  (Group Entry : 55)

Runner Up in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Gr Ch Redplatinum Let There Be Rock (AI) WPD JC (Cassie Caple)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Manfreds Queen Of The Night (J Watson)
Junior in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Dixiedaly True Heart (Val Adams)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Redplatinum Let There Be Rock (AI) WPD JC (Cassie Caple)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Manfreds Queen Of The Night (J Watson)
Minor of Breed: Ravinboutya Marlyns Mayhem (M Boucher)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Chaylotte Charming (ROM) (Damiano & Katarina Manna)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chrysaliss Fatal Attraction (N Southam/ K & D Manna)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cherrypieap werever I May Roam (Damiano & Katarina Manna)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pinnacle Me Myself And Eye (Imp NZ) (S & A Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Selwor Sweet Victory (Imp NZ) (J & L Rowles)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Heart (Val Adams)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosemerta Chyna Black (Janet Palmer)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Allurastar Miss Maisy (Christine Alderton)
Baby of Breed: Wimballah Tinkerbell (Ms C J Alderton)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Margaret Joyce (VIC)  (Group Entry : 55)

Minor in Group: Lagotto Romagnolo
Incavale Ariel (Brittany Smith)
Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Riftintime River Song (Mr T & Mrs M Ament)
Open in Group: Pointer
Aust Ch Chesterhope Smooth Talker (Imp NZ) (C Graham & C Gutzeit)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Thaxmead Savoy Affair (Imp NZ) (D & F Bartels)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Staryanks Stole The Show (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Staryanks Sweetest Sensation (P & D Wilkes / P Hopkins / M Clarke)

English Setter
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Aldersett Portrait In Blue (Mr R & Mrs D Jones)

English Springer Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ozdezign Painted Feather (Kerry Evans)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dawnus Bear Force One (S Betts)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Woodwych On Cloud Nine (AI) (Mrs Susan Brown)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarlorise Walk on The Wild Side (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)
Dog CC & Junior of Breed: Knusprig Doppelganger (AI) (C Cunningham & P J Serle)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Soshyl Mr Sunday Football (R McNab)
Bitch CC & Open of Breed: Soshyl Isla Something Special (R McNab)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Metropolis La Tour De Force (Robyn Hanney)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Riftintime Gallifrey (Mr T & Mrs M Ament)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Riftintime River Song (Mr T & Mrs M Ament)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Blackhills Eternal Sun for Cigwn (Imp NZ) (E Thomas & K Thomas)
Baby of Breed: Riftintime Midnight at Marios (Mr T & Mrs M Ament)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kantrace Once Again At Aukero (Imp CRO) (K D Robinson)
Bitch CC & Minor of Breed: Incavale Ariel (Brittany Smith)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Smooth Talker (Imp NZ) (C Graham & C Gutzeit)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Sandra Mashford (VIC) (Group Entry : 70)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Suliman Poetic Justice (K / K & R Hutchings)
Baby in Group: Whippet
Harroway Play It Forward To Hartzfyrre (Denni & Tony Maxwell)
Minor in Group: Afghan Hound
Karakush U Know Nothin Jon Sno (L & H Gibson)
Puppy in Group: Dachshund (Long Haired)
Briarmist Caught Red Handed (Mr J & Mrs L Black)
Junior in Group: Basenji
Aust Ch Tambuzi Seven Streams Of Soma (Adam Druce)
Intermediate in Group: Beagle
Aust Ch Beaglelee True Colours (AI) (D Q R & G Ford / C & L Duval)
Aust Bred in Group: Deerhound
Aust Ch Nelungaloo Cullen (J M Kernot)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Suliman Poetic Justice (K / K & R Hutchings)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Karakush U Know Nothin Jon Sno (L & H Gibson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tambuzi Seven Streams Of Soma (Adam Druce)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tambuzi Makaria (Adam Druce)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tambuzi The Secret Society (Adam Druce)

Beagle
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beaglelee True Colours (AI) (D Q R & G Ford / C & L Duval)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Briarmist Caught Red Handed (Mr J & Mrs L Black)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Minor of Breed: Dachchimac Stella Blue (J Gledhill / A & P McMaster)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Neimor Harla Quinn Girl (Dennis Moran & Rev Leigh Neighbour)
Baby of Breed: Bromhelm Suspicious Minds (Rhonda McKenna)
Junior of Breed: Aust Ch Neimor Azhure Moon Beam (Mr D Moran & Rev L Neighbour)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tischamingo Smoke N Mirrors (AI) (C Baker / J & F Walker)

Deerhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nelungaloo Cullen (J M Kernot)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Adbesare Coco's Curtain Call (AI) (Miss S Wheatley)
Baby of Breed: Juzrival Daddys Disco Diva (A Barter & L Fletcher)
Baby (Dog) of Breed: Juzrival Didit For The Nookie (A Barter & L Fletcher)
Puppy of Breed: Kysaridge Aurelias Gaia (Helen Mosslar)
Junior of Breed: Aust Ch Juzrival Been There Dunit (A Barter & L Fletcher)
Intermediate of Breed: Adbesare National Rendezvous (Sarah Wheatley)

Saluki
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tazillah Alexandria (Imp FIN) (Rana Spencer)

Whippet
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hartzfyrre Breaker Of Chains (Denni & Tony Maxwell)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Argowan A Call to Arms (Louise Foldi)
Baby of Breed: Harroway Play It Forward To Hartzfyrre (Denni & Tony Maxwell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lynne Harwood (VIC)  (Group Entry : 67)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelmanna Shine Like a Diamond (Mrs S Fox)
Minor in Group: Collie (Rough)
Xanzaree Heir To The Throne (PAULA GLEESON)
Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Aolani Maisilva Firefly (Imp USA) (D Puttock)
Intermediate in Group: Bearded Collie
Aust Ch Edinglen Somebody Stop Me (Michele Lincoln)

Australian Cattle Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Ferona Th Devil Woman (Amy Curran & Yvette Rolfe)
Baby of Breed: Ferona Won Better Thana Berg (Leon Milthorpe)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maisilva Aolani Sonic Resonant (D Puttock)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aolani Maisilva Firefly (Imp USA) (D Puttock)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Edinglen Somebody Stop Me (Michele Lincoln)

Bergamasco Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bejoco Chasing Dreams (Leon Milthorpe)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Xanzaree Heir To The Throne (PAULA GLEESON)
Baby of Breed: Tyronelea Saylah Moon (Belinda Hales)
Puppy of Breed: Barcoo Keep It Dark at Tyronelea (AI) (Ms Belinda Hales)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Shine Like a Diamond (Mrs S Fox)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Playing for Keeps (Mrs S Fox)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Shelmanna Diamond Princess (Shirley Fox)
Baby of Breed: Shelmanna Reach for the Stars (Shirley Fox)

White Swiss Shepherd Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Silversuisse Future is Clear (AI) (Silversuisse Kennel)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs June Ashton (SA)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Banobrae Hell or High Water (G & P Barber / J Karena)
Runner Up in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Ch Airebis Czars Dream (Vanessa Martin)
Minor in Group: Samoyed
Airebis My One True Love (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Theforceawakens (J & C Aranyos)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tyeanbo Turn Back Time (Ms Sharon Mead)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Banobrae Hell or High Water (G & P Barber / J Karena)

Dobermann
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)

Rottweiler
Bitch CC & Puppy of Breed: Blackcombe Graces Secret (R Crouch & N Knappstein)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Airebis Czars Dream (Vanessa Martin)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Airebis My One True Love (Kellie/ Judy & Graham Hughes)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Grossbotwar Quantum Leap (M Lees and M Lyons)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dabinette Cut To The Chase (Denise Hocking)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dabinette Gypsy Rose Lee (Jan Reeves)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Dabinette Silver Fern (Jan Reeves)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Yukan Be Cawt Redd Handed (AI) (Anna-Lee Forsberg)
R/UP BOB & Bitch CC: Am Ch Kari-On's Rhea The Titanes (Imp USA) (Anna-Lee Forsberg)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aeukanmanuva Theforceawakens (J & C Aranyos)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Berntiff Take A Chance On Me (Neil Ford & Judith Brunton)
Res Dog CC & Minor of Breed: Temzin Bodiva Norbu (Mrs C Allen)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Tanya McDonald (QLD)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Miniature)
Aust Sup Ch Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)
Runner Up in Group & Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Placky We Fight Fire With Fire (Sue Plackett)
Baby in Group: Chow Chow
Finnoz Benedetta (AI) (Paul & Marilyn Grebert / Marianne Lahde)
Minor in Group: Tibetan Terrier
Cobbstar Moon Danca (Deborah Pezzella)

British Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Eddybul French Kiss (Laurie Edwards)

Chow Chow
Baby of Breed: Finnoz Benedetta (AI) (Paul & Marilyn Grebert / Marianne Lahde)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Icspots Run To Paradise (K Britten & M Morrissey)
Res Dog CC: Icspots Son ofa Gigolo (K Britten & M Morrissey)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Tuiwood C'est Si Bon (Imp NZ) (Luciana Giorgioni)
Baby of Breed: Moonglade Emporio Armani (Luciana Giorgioni)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zillara AboutTime (Mrs D Ward)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rynkls Peinted By Tezuka (Mr S Kosse & Ms K Dack)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Placky We Fight Fire With Fire (Sue Plackett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Placky Sit Still Look Pretty (Sue Plackett)
Baby of Breed: Placky Cant Put Out This Fire (Sue Plackett)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cobbstar Moon Danca (Deborah Pezzella)