Canberra All Breeds Kennel Club (PM SHOW) (ACT)

Date of Show : 9-Dec-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr John Connell (TAS)   (Total Entry : 481)

Best in Show & Junior in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)
Runner Up in Show & Open in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Staryanks Stole The Show (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)
Baby in Show: French Bulldog
Moonglade Emporio Armani (Luciana Giorgioni)
Minor in Show: Afghan Hound
Aust Ch Karakush U Know Nothin Jon Sno (L & H Gibson)
Puppy in Show: Rottweiler
Blackcombe Graces Secret (R Crouch & N Knappstein)
Intermediate in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
Aust Bred in Show: Tibetan Mastiff
Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sandra Mashford (VIC)  (Group Entry : 70)

Best in Group & Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Oakway Reign Ov Fame (Mrs Maureen Friend)
Baby in Group: Havanese
Karyme Europa (Gail Ransom)
Minor in Group: Havanese
Elmparle Paris Whenit Sizzles (Lorree Cox & Meghan Boole)
Intermediate in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Karojenbe The Entertainer (Alanna Gavan & Wayne Burton)
Aust Bred in Group: Bichon Frise
Kelzarki Dashing Dude (L Bradney & G Robinson)
Open in Group: Pug
Aust Sup Ch Kabova Crowded House (Jenny Whitney)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kelzarki Dashing Dude (L Bradney & G Robinson)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chevalove Royal Soverign (Cara Letson)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Chevalove Lightning McQueen (Mr A & Mrs L Leslie)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Folkvar Ultimo At Ertae (Melinda Sterrett & Cara Letson)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Elmparle Paris Whenit Sizzles (Lorree Cox & Meghan Boole)
Baby of Breed: Karyme Europa (Gail Ransom)
Junior of Breed: Karyme Zensational (Gail Ransom)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Oakway Reign Ov Fame (Mrs Maureen Friend)
Baby of Breed: Igsquisite Dark Side Ov The Moon (Maureen Friend)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kabova Crowded House (Jenny Whitney)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karojenbe The Entertainer (Alanna Gavan & Wayne Burton)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karojenbe Pop the Corks (Mrs A Burton & Mr W Burton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Tanya McDonald (QLD)  (Group Entry : 67)

Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Ravinboutya Marlyns Mayhem (M Boucher)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Anvilhart License To Chill (Jo Rasche & D Tomney)
Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Pinnacle Me Myself And Eye (Imp NZ) (S & A Evans)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ravinboutya Marlyns Mayhem (M Boucher)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Nikar deeds never done (AI) (Karen Sloane)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Manfreds Ebonynivorys Harmony (Ms Cheryl Rea & Mrs Cassie Caple)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chrysaliss Fatal Attraction (N Southam)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cherrypieap werever I May Roam (Damiano & Katarina Manna)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Chaylotte Charming (ROM) (Damiano & Katarina Manna)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pinnacle Me Myself And Eye (Imp NZ) (S & A Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Selwor Sweet Victory (Imp NZ) (J & L Rowles)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Heart (Val Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosemerta Chyna Black (Janet Palmer)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kivamynk Kathryns Kobby Lad (K Smith & Dr C Day)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pennyflower Dave In Deep Space (Christine Timms)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Anvilhart License To Chill (Jo Rasche & D Tomney)
Minor of Breed: Anvilhart Big Girlie Pants (J Rasche & D Tomney)
Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Lionsden Royal Renegade (Mr A W Lyon & Mrs J Lyon)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lynne Harwood (VIC)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Staryanks Stole The Show (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)
Runner Up in Group: Pointer
Aust Ch Chesterhope Smooth Talker (Imp NZ) (C Graham & C Gutzeit)
Baby in Group: Labrador Retriever
Eraky Eloise (Max & Agnes Martin)
Minor in Group: Lagotto Romagnolo
Incavale Ariel (Brittany Smith)
Junior in Group: Golden Retriever
Soshyl Mr Sunday Football (R McNab)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ashmere Arrow (Ms Amanda Bray & Mrs Julie Burbidge)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Braycharm Queen Bee (Ms Amanda Bray)
Res Dog CC & Minor of Breed: Bolwarra Artful Dodger (M Markotany)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Staryanks Stole The Show (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Staryanks Sweetest Sensation (P & D Wilkes / P Hopkins / M Clarke)
Baby of Breed: Azel Look Whostalking Now (Miss K M Tranby)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Truespring Carpe Diem (J Rasche & R Hartnett)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dawnus Bear Force One (S Betts)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Woodwych On Cloud Nine (AI) (Mrs Susan Brown)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Soshyl Mr Sunday Football (R McNab)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Soshyl Isla Something Special (R McNab)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Metropolis La Carte Blanche (Robyn Hanney)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Riftintime Gallifrey (Mr T & Mrs M Ament)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Blackhills Eternal Sun for Cigwn (Imp NZ) (E Thomas & K Thomas)
Baby of Breed: Eraky Eloise (Max & Agnes Martin)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kantrace Once Again At Aukero (Imp CRO) (K D Robinson)
Bitch CC & Minor of Breed: Incavale Ariel (Brittany Smith)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Smooth Talker (Imp NZ) (C Graham & C Gutzeit)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs June Ashton (SA) (Group Entry : 87)

Best in Group & Minor in Group: Afghan Hound
Aust Ch Karakush U Know Nothin Jon Sno (L & H Gibson)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Dachshund (Long Haired)
Briarmist Caught Red Handed (Mr J & Mrs L Black)
Junior in Group: Whippet
Argowan A Call to Arms (Louise Foldi)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch Lionslea Dawn Of Justice (P J Batten)
Open in Group: Whippet
Aust Ch Dreamworx Ona Mission (Denni & Tony Maxwell)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Karakush U Know Nothin Jon Sno (L & H Gibson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)

Basenji
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Zandeena Dont Get Mad Get Even (J Delacourt & C Hatzikiriakos)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Tambuzi Elysium (Adam Druce)

Basset Hound
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Beauchasseur Fru Choc (Leslie A Weston)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beauchasseur Usher (Leslie A Weston)

Beagle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beaglelee True Colours (AI) (D Q R & G Ford / C & L Duval)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Briarmist Caught Red Handed (Mr J & Mrs L Black)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Neimor Azhure Moon Beam (Mr D Moran & Rev L Neighbour)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Neimor Harla Quinn Girl (Dennis Moran & Rev Leigh Neighbour)
Baby of Breed: Bromhelm Suspicious Minds (Rhonda McKenna)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Gr Ch Joy-Dens Rockin Robin (Imp USA) (R Gersbach/ J Neal/ S Wheatley)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cayugaridge Leahi (Leslie A Weston)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cayugaridge Molokai (Leslie A Weston)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boloria's Cincinnati (Imp UK) (Leslie A Weston)

Deerhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nelungaloo Cullen (J M Kernot)

Greyhound
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kanati Wandering Oaken (Tony & Denni Maxwell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Lionslea Dawn Of Justice (P J Batten)
Dog CC & Puppy of Breed: Lionslea The Equalizer (Paula Batten)
Intermediate of Breed: Adbesare National Rendezvous (Sarah Wheatley)

Saluki
Res Bitch CC: Aust Ch Tazillah Alexandria (Imp FIN) (Rana Spencer)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dreamworx Ona Mission (Denni & Tony Maxwell)
Res Dog CC & Junior of Breed: Argowan A Call to Arms (Louise Foldi)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Hartzfyrre Breaker Of Chains (Denni & Tony Maxwell)
Baby of Breed: Harroway Play It Forward To Hartzfyrre (Denni & Tony Maxwell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Denise Smith (QLD)  (Group Entry : 71)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Maisilva Aolani Sonic Resonant (D Puttock)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)

Australian Cattle Dog
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tagetarl Bring Down The Thunder (Scott & Amy Curran)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maisilva Aolani Sonic Resonant (D Puttock)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aolani Maisilva Firefly (Imp USA) (D Puttock)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Baby of Breed: Bellshill Sky Full of Starzs (AI) (Imp NZ) (Ms M Martin)

Border Collie
Res Dog CC & Puppy of Breed: Trucharm Shine A Light at TWJ (S & K Leslie / R & L Polese)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Baqilodge Romani Traveller (Jean Dally / Robin Ford)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Collegiate Arrosa Star (J Dally/ R Ford/ A & M Goodman)

Finnish Lapphund
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Korpi Ladyarabellamountain (Miss N Archer)
Puppy of Breed: Caleebra Calamity Jane (AI) (L Sundstrom)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr / Dual Ch (T) Rimerini Dare To Dream RA (L Brownhill)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Shine Like a Diamond (Mrs S Fox)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Shelmanna Diamond Princess (Shirley Fox)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vastlynoble Titus (S Tennyson & D Dodd)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr John Connell (TAS)  (Group Entry : 66)

Runner Up in Group: Boxer
Aust Ch Tyeanbo Turn Back Time (Ms Sharon Mead)
Baby in Group: Tibetan Mastiff
Jangbu Imperial Knight (Kristie Bates)
Minor in Group: Boxer
Bernivia Nova Rose (Lisa Keogh)
Puppy in Group: Rottweiler
Blackcombe Graces Secret (R Crouch & N Knappstein)
Aust Bred in Group: Tibetan Mastiff
Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tyeanbo Turn Back Time (Ms Sharon Mead)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Elkyelura Audacious Dreams (K Greenham)
Minor of Breed: Bernivia Nova Rose (Lisa Keogh)

Bullmastiff
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Banobrae Hell or High Water (G & P Barber / J Karena)

Dobermann
Dog CC & Puppy of Breed: Walamara Always On My Mind (Imp NZ) (Lisa Hudson/Ayla Douglas)

German Pinscher
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Masterkarn Dancing with Fire (J & A Fryer)

Mastiff
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Mastdoch Firesburnin (V A / K G Ross/ Docherty)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Blackcombe Graces Secret (R Crouch & N Knappstein)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blackcombe Winterfell (Nicholas Knappstein)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ahzu Nightmare Befor Christmas (R Mills / J & M Harrison)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Mezen Diamond Revival (H Hill / J & M Harrison)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Ahzu You Better Watch Out WPD (J & M Harrison)
Junior of Breed: Ahzu To Infinity And Beyond (C Booth, C Giugovaz and J & M Harrison)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Grossbotwar Quantum Leap (M Lees and M Lyons)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dabinette Cut To The Chase (Denise Hocking)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dabinette Game Changer (Denise Hocking)
Bitch CC & Minor of Breed: Dabinette Silver Fern (Jan Reeves)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yukan Go Yamamoto San (AI) (Anna-Lee Forsberg)
R/UP BOB & Bitch CC: Am Ch Kari-On's Rhea The Titanes (Imp USA) (Anna-Lee Forsberg)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yukan Be Cawt Redd Handed (AI) (Anna-Lee Forsberg)

Siberian Husky
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aeukanmanuva Theforceawakens (J & C Aranyos)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Berntiff Take A Chance On Me (Neil Ford & Judith Brunton)
Baby of Breed: Jangbu Imperial Knight (Kristie Bates)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Margaret Joyce (VIC)  (Group Entry : 61)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Miniature)
Aust Sup Ch Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)
Baby in Group: French Bulldog
Moonglade Emporio Armani (Luciana Giorgioni)
Minor in Group: Tibetan Terrier
Cobbstar Moon Danca (Deborah Pezzella)
Junior in Group: Dalmatian
Icspots Run To Paradise (K Britten & M Morrissey)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Princibull Can't Fight Fate Uno (Mr R Lang)

Chow Chow
Baby of Breed: Finnoz Benedetta (AI) (Paul & Marilyn Grebert / Marianne Lahde)

Dalmatian
Puppy of Breed: Krystaway All That Glitters (R & D Harbin)
Junior of Breed: Icspots Run To Paradise (K Britten & M Morrissey)
Aust Bred of Breed: Icspots Son ofa Gigolo (K Britten & M Morrissey)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Tuiwood C'est Si Bon (Imp NZ) (Luciana Giorgioni)
Baby of Breed: Moonglade Emporio Armani (Luciana Giorgioni)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Placky We Fight Fire With Fire (Sue Plackett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Placky Sit Still Look Pretty (Sue Plackett)
Baby of Breed: Placky Cant Put Out This Fire (Sue Plackett)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cobbstar Moon Danca (Deborah Pezzella)