Combined Northern Rivers Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 2-Dec-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Ida Homer (WA)   (Total Entry : 316)

Best in Show & Intermediate in Show: Bullmastiff
Aust Ch Bullarmour Rowdy Hoodlum (T & K Kelly)
Baby in Show: Weimaraner (Long-haired)
Feldjaeger Driving on the Longside (LH) (Judy Glover)
Minor in Show: Pharaoh Hound
Pennhari Forever In A Day (Lever/ Verrall/ Inglis)
Puppy in Show: Golden Retriever
Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Bred by Exhibitor in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Majikblu Shes Got The Look (Brooke Williams)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Olbah Unchained Melody (Miss S Phillips)
Runner Up Neuter in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Neut Ch Branbern Dark Piccolo CD RA (Barbara & Michael Whitwell)

Baby SweepStakes - 3rd Place: Dalmatian
Paceaway Wicked Wayz (F E L Darling)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Whippet
Chakrata Polly Wheresya Dolly (Mrs A E E Curran & Ms J Hall)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Cairn Terrier
Kiatasee Iron Jack (M Lee)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Ida Homer (WA)  (Group Entry : 47)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Gr Ch Atalair Don Quixote (B R & B J Matthews)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Puppy in Group: Chihuahua (Long Coat)
Wachowa Jimmy Choo (Mrs Jennifer Watt)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Pabianpark Thyme Traveller (W & S L Pabian)
Aust Bred (Dog) of Breed: Parov In The Spotlight (R Wilson & L Korving)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Wachowa Jimmy Choo (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Wachowa Hot To Trot (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Voici Storm on the Horizon (Imp USA) (A & K Yardley/ C Ballard & S Bingham)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Prada (R Speers)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Atalair Don Quixote (B R & B J Matthews)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Sue Sutherland (VIC)  (Group Entry : 33)

Runner Up in Group & Open in Group: Cairn Terrier
Aust Gr Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
Bred by Exhibitor in Group: Norwich Terrier
Aust Ch Casmara/JR Blue Diamond (Fran Kinnear)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Boambeefalls Chocolate Muffin (Natalie Flintoff)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Kiatasee Iron Jack (M Lee)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kiatasee Coat of Many Colours (M Lee)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Belljacks Im A Hollywood Star (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Currallie Cashel (Fran Kinnear)
Dog CC & Open of Breed: Casmara/JR Beau Brummel (Fran Kinnear)
Baby of Breed: Belljacks Get Offmy Reflection (S & K Whyatt)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Casmara/JR Kingston Gold (Fran Kinnear)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Casmara/JR Blue Diamond (Fran Kinnear)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Kabere Faith Trust N Pixiedust (Mr A Major & Ms D Connolly)
Res Dog CC: Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)
Aust Bred (Dog) of Breed: Kabere Talk Iz Cheap (Mr A Major & Ms D Connolly)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Sue Sutherland (VIC)  (Group Entry : 85)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)
Baby in Group: Weimaraner (Long-haired)
Feldjaeger Driving on the Longside (LH) (Judy Glover)
Puppy in Group: Golden Retriever
Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Bred by Exhibitor in Group: Labrador Retriever
Dancourt Cadburys Whim (Mrs C Olive)
Open in Group: Weimaraner
Aust & NZ Ch Weissenberg High Command (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Olbah Unchained Melody (Miss S Phillips)

Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirinbell Tell Me A Secret (Paul & Tiena Palin)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tobenlee Chase N Shadows RN JC (Mrs Samantha Ibbott-Cordi)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tobenlee Moves Like Jagger CD RA ET JC (Samantha Ibbott-Cordi)
Junior of Breed: Aust Ch Kirinbell Get Off My Cloud (Samantha Ibbott-Cordi)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Wameika Rumour Has It (Tiena Palin)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Belcroft Crazy For You (Geoff Kill)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Myshalair Style In Motion (Hilare Yeates)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Watersmeet Dancing At Dusk (Ms H J Yeates)
Minor of Breed: Bifield Meant To Be (Geoff Kill)
Puppy of Breed: Myshalair Steppin Out In Style (Hilare Yeates)

Cocker Spaniel (American)
Baby of Breed: Azel Dont Stop Me Now (Alicia Adamopoulos)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Larona Hit The Spotlight (S Phillips)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Larona Wicked To Xtreme (S Phillips)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Olbah Unchained Melody (Miss S Phillips)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Larona Bandit Effect (AI) (K A Cooley & Q U Ward)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sandwoodlabs Sparkling Goddess (K Wood)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Dancourt Show No Mercy (Mrs C Olive)
Junior of Breed: Dancourt Classic Gold (Mrs C Olive)
Bred by Exhibitor of Breed: Dancourt Cadburys Whim (Mrs C Olive)
Open of Breed: Aust Ch Scolouvalley Beau Noir (Khylie Wood)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Weissenberg High Command (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Feldjaeger I'm Living The Dream (Judy & Tony Glover)

Weimaraner (Long-haired)
Baby of Breed: Feldjaeger Driving on the Longside (LH) (Judy Glover)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Ida Homer (WA) (Group Entry : 37)

Runner Up in Group & Minor in Group: Pharaoh Hound
Pennhari Forever In A Day (Lever/ Verrall/ Inglis)
Baby in Group: Basenji
Zandeena Dont Try and Stop Me (C & A Keast)
Puppy in Group: Greyhound
Bayan Todays Thday (AI) (DC, CA & NK McGreevy)
Aust Bred in Group: Basenji
Aust Ch Remwin Coolrunnings (Mrs C Benson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)

Basenji
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Remwin Coolrunnings (Mrs C Benson)
Baby of Breed: Zandeena Dont Try and Stop Me (C & A Keast)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Landwell Buster (R Bing)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bayan Oops a Daisy (AI) (DC, CA & NK McGreevy)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bayan Todays Thday (AI) (DC, CA & NK McGreevy)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Pennhari Forever In A Day (Lever/ Verrall/ Inglis)

Rhodesian Ridgeback
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Seablueridge Johan Ninja (Patricia Gaye Gonzalez)
Minor of Breed: Seablueridge Madonna (Trish Gonzalez)

Whippet
Puppy of Breed: Chakrata Polly Wheresya Dolly (Mrs A E E Curran & Ms J Hall)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Frank Waring (WA)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Junior in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Tarraray Lucifer (J Glenn)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Bethwyn Blue Moon Rising (Mr S Pryor)
Minor in Group: Collie (Rough)
Carluke Diamentes At Dusk (Angela Sime)
Aust Bred in Group: Border Collie
Wynnlake Makin Dreams (C Mostyn)
Bred by Exhibitor in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Majikblu Shes Got The Look (Brooke Williams)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kinjarra Georgie Girl As Doll (S & K Whyatt)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarraray Lucifer (J Glenn)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wynnlake Makin Dreams (C Mostyn)
Res Dog CC & Junior of Breed: Trucharm Shine A Light at TWJ (S & K Leslie / R & L Polese)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Carluke Diamentes At Dusk (Angela Sime)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Kirrieloch Mr Money Bags (AI) (Miss S Buckley)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Crytara Pink Sox (C Shayler/S & L Yates/J Cathie)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Majikblu Shes Got The Look (Brooke Williams)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Barahwolfe Snowdrift Wombat at Icanhaz (Imp NZ) (A E Proudfoot & P Dowle)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bethwyn Blue Moon Rising (Mr S Pryor)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Frank Waring (WA)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Bullarmour Rowdy Hoodlum (T & K Kelly)
Runner Up in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / The Late VP Brennan / Vansitar Dobermann)
Bred by Exhibitor in Group: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Bordogue Persia (Keith & Kylie Reid)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Neut Ch Branbern Dark Piccolo CD RA (Barbara & Michael Whitwell)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Branbern Bach to Strauss (Barbara & Michael Whitwell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Branbern Dark Piccolo CD RA (Barbara & Michael Whitwell)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullarmour Rowdy Hoodlum (T & K Kelly)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / The Late VP Brennan / Vansitar Dobermann)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Baby of Breed: Vansitar Wild At Heart (AI) (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermanns)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bordogue Jordan (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Bordogue Persia (Keith & Kylie Reid)
Minor of Breed: Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Ms T Evans)
Intermediate of Breed: Rokinrouge Katana (C & M Smith)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Milsky Purple Poppy (Mrs Brenda Turner)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun Into The Fire (Mrs Brenda Turner)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blackbark Nike (Shaun Oldbury)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Vonzennith Josev (Shaun Oldbury)

Samoyed
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Frank Waring (WA)  (Group Entry : 33)

Baby in Group: Poodle (Miniature)
Darellsig You Got The Power (J Wakefield)
Puppy in Group: Great Dane
Eleganser Does Dallas (A Proudfoot)
Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Hawkesmill Fleur de Lis (Barbara Winch)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bostonwood Walkn Th Wildside (L J & D N Blumel)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bostonwood Rummer Has It (Mrs V Tyler)

Dalmatian
Baby of Breed: Paceaway Wicked Wayz (F E L Darling)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Meralla Secret Star (Jenni bill and melody harris)
R/UP BOB and Dog CC: Bazyli Pogodny Duszek (FCI) (Imp) (Jenni Bill)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Brindlelicus Our New Hope (N Oldfield & L Henzell)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Brindlelicus Wild Orchid (N Oldfield)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mediaevalage Gemma's Delight (S Heath/ J & M Fields)

Great Dane
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Eleganser Does Dallas (A Proudfoot)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Kochak Bubbles DeVere (Sally Gough/S & L Arrowsmith)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Hawkesmill Fleur de Lis (Barbara Winch)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ziada Exotic Edition (Anne Scott)
Baby of Breed: Darellsig You Got The Power (J Wakefield)