Wellington Valley Kennel Club (NSW)

Date of Show : 20-Oct-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs S Derrick (Canada)

Best in Show & Open in Show: Pharaoh Hound
Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)
Runner Up in Show & Bred by Exhibitor in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)
Baby in Show: Labrador Retriever
Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)
Minor in Show: Cocker Spaniel
Braycharm Queen Bee (Ms Amanda Bray)
Puppy in Show: Boxer
Aust Ch Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon-Pandelis)
Junior in Show: Jack Russell Terrier
Aust Ch Joelleigh Ive Got Pizzazz (Leesa Musgrove)
Intermediate in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Jettz Whos That Girl (Victoria Masterfield & Rebecca Pandelis)
Aust Bred in Show: Australian Shepherd
Aust Ch BarkingPines Garden Of Eden (Miss M Moore)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Pomeranian
Aust & Neut Ch Zeigen Behold Graceful N Bold (G Folli)
Runner Up Neuter in Show: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Portizon Jewel Of Indianna (Mrs R Harrison)

Baby SweepStakes - 1st Place: Labrador Retriever
Tapua Dream Big (Mr P Levett & Ms P Gill)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Lakeland Terrier
Upinair The Kinslayer (K Miller)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Cocker Spaniel
Occuli Sin To Win (D J & D C Mahoney)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Australian Shepherd
Jedabun Reflection Inthe Water (Miss M Moore & Miss T Simpson)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Pharaoh Hound
Pennhari Smoke N Mirrors (Annette Dunlop)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs S Derrick (Canada)

Best in Group & Bred by Exhibitor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)
Runner Up in Group: Australian Silky Terrier
Aust Gr Ch Rosedale Fidelity (Mrs L Mineif)
Baby in Group: Pug
Pickapug Key to My Heart (B Sorenson)
Minor in Group: Pug
Aust Ch Sharlea Kingston Town (Sharon Jeffries)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Chevalove Lighting Jack (K & M Munro)
Intermediate in Group: Pug
Clarevale Innocent Tears (B Beves & N Estatheo)
Aust Bred in Group: Lowchen
Aust Ch Darkrai Jabberwocky (K Miller)
Open in Group: Havanese
Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pomeranian
Aust & Neut Ch Zeigen Behold Graceful N Bold (G Folli)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Gr Ch Rosedale Fidelity (Mrs L Mineif)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rosedale Power Of Love (Mrs L V Mineif)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rosedale Friendly Persuasion (Mrs L V Meneif)
Baby of Breed: Rosedale Walking With Marigold (Mrs L V Mineif)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Chevalove Imperial Design (K & M Munro)
Minor of Breed: Chevalove Red Storm Rising (K & M Munro)
Puppy of Breed: Chevalove Red Hot lil Devil (K & M Munro)
Junior of Breed: Chevalove Lighting Jack (K & M Munro)

Chihuahua (Long Coat)
Baby of Breed: Grandimage little bitty (Paige Howes)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Grandimage top of the world (Paige howes)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)

Lowchen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Darkrai Jabberwocky (K Miller)

Pomeranian
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Zeigen Behold Graceful N Bold (G Folli)

Pug
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Sharlea Kingston Town (Sharon Jeffries)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Clarevale Innocent Tears (B Beves & N Estatheo)
Baby of Breed: Pickapug Key to My Heart (B Sorenson)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Claire Trevelyan (New Zealand)

Best in Group & Bred by Exhibitor in Group: Skye Terrier
SkyesDLimit MyWay or Da Hwy (Letisha Pelchen)
Puppy in Group: Skye Terrier
Grawen The Gambler (Mr G A & Mrs W Moody/ Ms K E Hales)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Joelleigh Ive Got Pizzazz (Leesa Musgrove)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Portizon Jewel Of Indianna (Mrs R Harrison)
Runner Up Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup & Neut Ch Ourgang Bang On (AI) (Annabel Wolf)

American Staffordshire Terrier
Res Bitch CC: Portizon Shoutout To Arizona (Mrs R Harrison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Portizon Jewel Of Indianna (Mrs R Harrison)

Bull Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Corajoso Burn It Up (Lesily Johnston)
Bitch CC: Lowdina Milford (AI) (Amber Twin)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Joelleigh Ive Got Pizzazz (Leesa Musgrove)

Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Upinair Sweet Child O Mine (K Miller)
Baby of Breed: Upinair The Kinslayer (K Miller)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: SkyesDLimit MyWay or Da Hwy (Letisha Pelchen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Grawen The Gambler (Mr G A & Mrs W Moody/ Ms K E Hales)

Staffordshire Bull Terrier
Dog CC & Puppy of Breed: Jewelhart Fire Glow (W Greentree & D Roderick)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Ourgang Bang On (AI) (Annabel Wolf)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lachlanpark Man Oh Man (Geoffrey & Cheryl Coyte)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Lachlanpark Brown Eyed Girl (Cheryl & Geoffrey Coyte)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Jackie Mackenzie (South Africa)

Best in Group & Bred by Exhibitor in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Jettz Whos That Girl (Victoria Masterfield & Rebecca Pandelis)
Baby in Group: Labrador Retriever
Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Braycharm Queen Bee (Ms Amanda Bray)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Braycharm New Years Eve (Mrs Amanda Bray)
Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Germanicus Andromeda (Lara Haynes)

Cocker Spaniel
Baby of Breed: Occuli Sin To Win (D J & D C Mahoney)
Minor of Breed: Braycharm Queen Bee (Ms Amanda Bray)
Puppy of Breed: Braycharm New Years Eve (Mrs Amanda Bray)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Occuli Midnight Blues (Janna Wayenberg)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jettz Whos That Girl (Victoria Masterfield & Rebecca Pandelis)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Azucroft Atlantic Romance (Miss T & Mrs K Perkiss)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Sup Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Germanicus Andromeda (Lara Haynes)
Baby of Breed: Germanicus Hall of Fame (Lara Haynes)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tyassagold The Keeps Watch (Miss S Anderson)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cherryglen Prety In Pink (Mr B Natoli & Ms J Miner)

Labrador Retriever
Baby of Breed: Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)
Baby (Bitch) of Breed: Tapua Dream Big (Mr P Levett & Ms P Gill)

Welsh Springer Spaniel
Baby of Breed: Mycroft Maid in Silk (S J Brackman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Jackie Mackenzie (South Africa)

Best in Group & Open in Group: Pharaoh Hound
Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch MacLaomainn By Bryan's Latino (AI) (S Munro/R Moss)
Baby in Group: Whippet
Parnew Aint No Mountn Hi Enuff (AI) (T L Stephens)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Mitteldac Simply The Best (Judith Phillips)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Nowit Take A Chance On Me (Judy Phillips)
Junior in Group: Whippet
West Chelan Quartz Cat (Imp BEL) (T L Stephens)
Aust Bred in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Maralya Monach Of The Glen (Mr B P Glanford)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Khandhu Marisha (AI) (D Tidey)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maralya Monach Of The Glen (Mr B P Glanford)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Austbritz Tekahasonof Junior (Judith Phillips)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Nowit Take A Chance On Me (Judy Phillips)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Mitteldac Fancy Pants (AI) (Judy Phillips)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Mitteldac Simply The Best (Judith Phillips)

Harrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Balihai Royal Whisper (AI) (T Dixon)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch MacLaomainn By Bryan's Latino (AI) (S Munro/R Moss)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Pennhari Smoke N Mirrors (Annette Dunlop)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: West Chelan Quartz Cat (Imp BEL) (T L Stephens)
Baby of Breed: Parnew Aint No Mountn Hi Enuff (AI) (T L Stephens)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Zeljko Zilnik (Croatia)

Best in Group & Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Gr Ch Warrukadli Blue Sapphire (Profs W & K Ballard)
Runner Up in Group: Bearded Collie
Aust Ch High Jack Ultimate Experience (Imp SWE) (Michele Lincoln)
Baby in Group: Bearded Collie
Edinglen The Wonder Of You (Michele Lincoln)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Jedabun Reflection Inthe Water (Miss M Moore & Miss T Simpson)
Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Ch BarkingPines Garden Of Eden (Miss M Moore)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Warrukadli Blue Sapphire (Profs W & K Ballard)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ferona Th Devil Woman (Amy Curran & Yvette Rolfe)
Baby of Breed: Tablerock Heeza Clever Fox (Richard Dorin)
Minor of Breed: Tablerock Sheeza Ripper (Scott & Amy Curran)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch BarkingPines Garden Of Eden (Miss M Moore)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch BarkingPines Standn Proud (Miss M Moore)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Jedabun Reflection Inthe Water (Miss M Moore & Miss T Simpson)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch High Jack Ultimate Experience (Imp SWE) (Michele Lincoln)
Baby of Breed: Edinglen The Wonder Of You (Michele Lincoln)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)
Baby of Breed: Cathgarry Puttin Onth Spritz (Kathy Drew)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Zeljko Zilnik (Croatia)

Best in Group & Aust Bred in Group: Newfoundland
Aust Sup Ch Newfcastle Warrior Paint (Nagle/Durell)
Baby in Group: Newfoundland
Newfcastle War Party (Robyn Nagle /Helen Durell)
Puppy in Group: Boxer
Aust Ch Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon-Pandelis)
Bred by Exhibitor in Group: Russian Black Terrier
Libertybrook Dance Of Dragons (Jennifer & Phillip Bayliss)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Mastiff
Grandcoeur Karma Comes Around (L F Stone)

Boxer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon-Pandelis)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullgladiata Dionysus (AI) (Miss K Munro / Miss R Crilly / Mr K Wernicke)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Brinkybull Nullas Dream (S Brinkworth)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Brinkybull Lagertha (S Brinkworth)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fireax Rhythm of Love (Ms P Robson / Miss E Pieton)

Mastiff
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Grandcoeur Karma Comes Around (L F Stone)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Omaggio Carrevaggio (Rochelle Andrews/Vicki Ross)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Newfcastle Warrior Paint (Nagle/Durell)
Baby of Breed: Newfcastle War Party (Robyn Nagle /Helen Durell)

Russian Black Terrier
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Libertybrook Dance Of Dragons (Jennifer & Phillip Bayliss)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shouowariryuu Go Kagiyasou (Imp JPN) (Ms E J Thomas)

Tibetan Mastiff
Baby of Breed: Jangbu Imperial Knight (Kristie Bates)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Zeljko Zilnik (Croatia)

Best in Group & Bred by Exhibitor in Group: Lhasa Apso
Aust Gr Ch Zaland It Only Takes One (Belinda Beves & Nina Estatheo)
Runner Up in Group & Open in Group: Poodle (Miniature)
Aust Sup & NZ Ch Showcase Major Edition (Imp NZ) (Miss T Perkiss)
Baby in Group: French Bulldog
Royaltaureau Twentythree (AI) (Karen Allcorn)
Puppy in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Beddydane Th Greatest Showman (Ms L F Stone)
Junior in Group: Lhasa Apso
Zaland Step Aside I'm Here (B Beves & N Estatheo)
Intermediate in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Olebob My Name Is Christine (Mrs P Harman & Ms L Stone)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Ch Breogan Panda Dreams (Helen Rixon)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Sweetooth Music Ofthe Night (L M Boyd)
Runner Up Neuter in Group: Boston Terrier
Aust Gr & Neut Gr Ch Zareba Paparazzi (D Norquay & A Corbett)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zareba Lets Get Ready Torumble (Mr S Manning & Mr P Mayorkinos)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Gr Ch Zareba Paparazzi (D Norquay & A Corbett)

Dalmatian
Puppy of Breed: Sprintaway Secretariat (Dr M & Mrs L Donald)

French Bulldog
Baby of Breed: Royaltaureau Twentythree (AI) (Karen Allcorn)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Borndownunda Im A Party Boy (G Folli)

Great Dane
Bitch CC & Puppy of Breed: Rithpen Shezz Glitz N Glam (Parry / Davis)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Gr Ch Zaland It Only Takes One (Belinda Beves & Nina Estatheo)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Olebob My Name Is Christine (Mrs P Harman & Ms L Stone)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Zaland Step Aside I'm Here (B Beves & N Estatheo)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Showcase Major Edition (Imp NZ) (Miss T Perkiss)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beddydane Th Greatest Showman (Ms L F Stone)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Mojitogold Secret Choice (Mr Brett Natoli / Mrs Janet Fleming / Ms Julie Miner)
Res Dog CC & Minor of Breed: Sweetooth Speak Boldly (L M Boyd)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sweetooth Music Ofthe Night (L M Boyd)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Breogan Panda Dreams (Helen Rixon)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rixown Royal Romance (Helen Rixon)
Baby of Breed: Rixown Runningbear (Helen Rixon)