Wodonga Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 25-Nov-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Erin Brown (QLD)

Best in Show & Open in Show: Poodle (Miniature)
Aust Sup Ch Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)
Runner Up in Show: Old English Sheepdog
Am & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
Baby in Show: Scottish Terrier
Shortblak Get into the Groove (Stacey Sullivan & Jason Rhodes)
Minor in Show: Australian Cattle Dog
Pureheel Royal Starlight (Alan & Robyn Spargo)
Puppy in Show: Airedale Terrier
Oldiron Easy Peasy (Mr R & Mrs A Sorraghan)
Intermediate in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Bryndoain GI Joe (Imp NZ) (Angela Henderson)
Aust Bred in Show: Golden Retriever
Aust Gr Ch Adoringgold Eye Of The Storm (AI) (Lorraine Harrowfield)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Rottweiler
Aust & Neut Ch Stolzsein Follow Your Dreams TDX (Samantha Bradley)
Runner Up Neuter in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Rijstone Pinup Girl (Brent & Gina Stanyon)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Pug
Triseter Mopsi Martini (Triseter Kennels)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Basenji
Wazazi PlayingWith Fire (A & C Curnick)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Shih Tzu
Rimpoche High And Mighty (Kinderscout Kennels)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Pekingese
Kutanifoo Diva Rose (Mrs D Mondon)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sharron Taylor (QLD)

Best in Group & Open in Group: Pug
Th / Am / Aust Ch Diamond Sand & Coral Bay's Clash Of Clan (Imp THA) (Esther Joseph)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Dapsen Flying High (Denise Petersen)
Baby in Group: Pug
Triseter Mopsi Martini (Triseter Kennels)
Minor in Group: Pekingese
Glenroyal Da Vincis Lyrical (Carmel Bauerle)
Puppy in Group: Papillon
Rhadinoir Speck of Gold (Rhadinoir Kennels & Mrs Pat McKenzie)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Innesveil Rhythm at Midnight (Joy McInnes)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & NZ Ch Neut Ch Innesveil Classic Design (Joy McInnes)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dapsen Flying High (Denise Petersen)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Innesveil Rhythm at Midnight (Joy McInnes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & NZ Ch Neut Ch Innesveil Classic Design (Joy McInnes)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch El-Toro Kiwis Billy The Kid (Imp NZ) (Glen Donnan)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Hollychi Diamond Delight (Karen A McCabe)
Baby of Breed: Bendonichi Lee Childs (Glen Donnan)
Baby (Bitch) of Breed: Bendonichi Chilli Cha Cha (Glen Donnan)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bendonichi Rory Calhourn (Glen Donnan)
Baby of Breed: Caliya Charming devil (Karen McCabe)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Hollychi White Diamonds (Mrs K McCabe)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Fairsky Dci Jane Tennison (S Cadan & D Hippisley)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Caddarra What About Us (S Cadan and D Hippisley)
Res Dog CC & Junior of Breed: Caddarra Smooth Operator (L & H Cadan)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Millbank Yogi Bear (S R & H J Delaland)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Millbank Modern Millie (S R & H J Delaland)
Baby of Breed: Millbank Abby Cadabby (H J & S R Delaland)
Baby (Dog) of Breed: Millbank Oscar The Grouch (HJ & SR Delaland)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kiseki Chinami Oka (Mrs L McArthur)

Lowchen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kimissa Pimp My Ride (R & M Clancy)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tilcha Exotic Dancer (Pia Kirke)
Baby of Breed: Tilcha I am what I am (Pia Kirke)

Papillon
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rhadinoir Speck of Gold (Rhadinoir Kennels & Mrs Pat McKenzie)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Seyoso Memphis Belle (Mr Ray Leech)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Seyoso Anchor (Mr Ray Leech)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Glenroyal Da Vincis Lyrical (Carmel Bauerle)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Th / Am / Aust Ch Diamond Sand & Coral Bay's Clash Of Clan (Imp THA) (Esther Joseph)
Baby of Breed: Triseter Mopsi Martini (Triseter Kennels)

Russian Toy (Long Haired)
Minor of Breed: Beaudanser Kraseevyi Parin (D Graham)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Joyce Sullivan (SA)

Best in Group & Open in Group: Lakeland Terrier
Aust Sup Ch Ryandos Stand And Deliver At Bridgewood (Imp NZ) (Darren Bowey / Bev Watt / Glenys Alexander)
Runner Up in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Ecirp Requiem (R and K A Price)
Baby in Group: Scottish Terrier
Shortblak Get into the Groove (Stacey Sullivan & Jason Rhodes)
Puppy in Group: Airedale Terrier
Oldiron Easy Peasy (Mr R & Mrs A Sorraghan)
Aust Bred in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak With Milk and Sugar (Stacey Sullivan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Neut Ch Kabira Pretty Little Thing (Lesley Knights)
Runner Up Neuter in Group: Manchester Terrier
Aust Ch / Neut Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Oldiron Who's on First (Mr R & Mrs A Sorraghan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Oldiron Easy Peasy (Mr R & Mrs A Sorraghan)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Enomis Sparks Will Fly (Mrs K and Mr S Boulter)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lemonlee Lazy Misty Morning (Mrs K and Mr S Boulter)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bulltacho Our Girl Tess (K & F Willox)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Willown Our Mister Waldo (K & F Willox)

Cairn Terrier
Res Bitch CC: Manetlan Royal Liliana (Mr G Perks)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ecirp Requiem (R and K A Price)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shannawonna Man Of My Dreams (AI) (Ruth Elkner)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shannawonna Bold N Beautiful (Ruth Elkner)

Jack Russell Terrier
Baby of Breed: Whatajack Days Of Thunder (Caddarra Knls)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Whatajack Lucy (Cadddarra knls)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ryandos Stand And Deliver At Bridgewood (Imp NZ) (Darren Bowey / Bev Watt / Glenys Alexander)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosemerta Chyna Black (Janet Palmer)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Heart (Val Adams)
Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shortblak With Milk and Sugar (Stacey Sullivan)
Baby of Breed: Shortblak Get into the Groove (Stacey Sullivan & Jason Rhodes)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Saphyr Triple Creme RN (N D Gray)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Saphyr Independent Treat (AI) (M A Gray)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Handpikd Queen of Diamonds (A Dean & G Bator)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Handpikd The Black Bomber (AI) (Mrs A Dean & Mr G Bator)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kabira Pretty Little Thing (Lesley Knights)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ldentae Back to Black (Mrs C & Mr P Weatherley)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Erin Brown (QLD)

Best in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Gr Ch Adoringgold Eye Of The Storm (AI) (Lorraine Harrowfield)
Runner Up in Group & Open in Group: Gordon Setter
Aust Sup Ch Triseter Celtic Seal (Triseter Kennels)
Baby in Group: Labrador Retriever
Sybeck Love N War (Simon & Bec Malseed)
Minor in Group: German Wirehaired Pointer
Lovewyre Don't Need Diamonds (Gary & Liz Lovell)
Puppy in Group: Pointer
Tyeanbo Take Another Look (S F Crooks & G Munro)
Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Bryndoain GI Joe (Imp NZ) (Angela Henderson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr Ch Kobidan Flower Power (S Nichols & J Cattell)

Brittany
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tobenlee U Take My Breath Away (AI) (Mr P & Mrs C Reyment)

Cocker Spaniel
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Occuli Distinctive Look (Gerda Wayenberg)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Staryanks Stole The Show (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Staryanks Sweetest Sensation (P & D Wilkes / P Hopkins / M Clarke)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Azel Black Jack (Mr J Carter / Mrs V Carter / E Carter / A McGivney-Harper)
Res Bitch CC: Azel Steal The Show (Alice McGivney-Harper)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cutecurl Albert Einstein (Peta Thiel)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cutecurl Belle Epoque (Cutecurl Retrievers)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Sparrowlanes gift for you (Imp) (R & W Stobbie)
Dog CC & Junior of Breed: Rowemaris catch me if you can (R & W Stobbie)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Rowemaris Reach for the Stars (R & W Stobbie)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kobidan Pretty Boy Floyd (J Cattell & S Nichols)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kobidan Oopsie Daisy (Mrs J Cattell & Mrs S Nichols)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kobidan Major League (Mrs S Nichols & Mrs J Cattell)
Puppy of Breed: Canawindra Believe In Magic (M J & F L Park)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Kobidan Flower Power (S Nichols & J Cattell)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Kobidan Kiss N Tell (Mrs S Nichols)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lovewyre Don't Need Diamonds (Gary & Liz Lovell)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Lovewyre Diamond Jack (Gary & Liz Lovell)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Adoringgold Eye Of The Storm (AI) (Lorraine Harrowfield)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Triseter Celtic Seal (Triseter Kennels)
Baby of Breed: Triseter Celtic Xeey (Triseter Kennels)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bushgold Peelii Adonis (Mrs P Rudd)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sybeck Sculpture of Stone (AI) (Simon & Rebecca Malseed)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sybeck Spirit of Fashion (Simon & Rebecca Malseed)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Devinelea Anzac Cove (Ben & Robyn van Maanen)
Baby of Breed: Sybeck Love N War (Simon & Bec Malseed)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust CH & Aust Neut CH Jollab Winchester (AI) (Ben & Robyn van Maanen)

Pointer
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Tyeanbo Take Another Look (S F Crooks & G Munro)

Weimaraner
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Bromhund Secret Weapon (Bromhund Kennels)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Bromhund Luscious Luster (Bromhund Kennels)
Baby of Breed: Bromhund A Super Model (Bromhund Knls)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bromhund Unlace Me (Bromhund Knls)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bryndoain GI Joe (Imp NZ) (Angela Henderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maesgwyn Liberty Belle Ruby (Angela Henderson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Iris Glynn (SA)

Best in Group & Junior in Group: Basenji
Aust Ch Tambuzi Seven Streams Of Soma (Adam Druce)
Runner Up in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Ch Alaqadar Wellington (Carolyn Mibus)
Minor in Group: Basenji
Tambuzi Makaria (Adam Druce)
Puppy in Group: Beagle
Hounsley Hide Me In Your Heart (Miss E Triffitt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Rijstone Pinup Girl (Brent & Gina Stanyon)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Belcara Back For Good (Carolyn Mibus)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Alaqadar Wellington (Carolyn Mibus)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alaqadar La Boheme (AI) (Mrs M A Barras)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Malisco Remember The Old Days (Carolyn Mibus)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tambuzi Seven Streams Of Soma (Adam Druce)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tambuzi Makaria (Adam Druce)
Puppy of Breed: Wazazi PlayingWith Fire (A & C Curnick)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Willgaret Thundadownunda (Warren & Brenda Solomon)
Puppy of Breed: Hounsley Hide Me In Your Heart (Miss E Triffitt)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Belcara Dare Devil (Carolyn Mibus)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Belcara Dare To Dream (Carolyn Mibus)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Belcara Back For Good (Carolyn Mibus)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Brantarby Honeycomb (AI) (Anne Pirie)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nambala Acopie ET (Imp NZ) (Brent & Gina Stanyon)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Nambala Acayla (Imp NZ) (Brent & Gina Stanyon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Rijstone Pinup Girl (Brent & Gina Stanyon)

Saluki
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Itsozi Jewel In The Crown (Mrs N Rule-Steele / Miss S Turay / Miss A Delich)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Louise Thomas-van Der Weide (NSW)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Am & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Gipfel City Travlla (A Scarcella)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Pureheel Royal Starlight (Alan & Robyn Spargo)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Karastro True Blue Shakaya (Ms D Berghofer)
Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Sup Ch Taigakoira Tahtien Valo (Ms H Lim & Ms T J MacDonald)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)
Runner Up Neuter in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Karastro Noble Nana (Ms D Berghofer)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Rainstorm (Mr A & Mrs R Spargo)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Pureheel Royal Starlight (Alan & Robyn Spargo)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Adventure (Mr A & Mrs R Spargo)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Ellagant Special Agent (Ellagant Kennels)
Bitch CC & Minor of Breed: Ellagant Prima Donna (Ellagant Kennels)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Grandbelge Lex Luther (N Luke & G Carroll)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Myzchev Diamond Dior (N Luke & G Carroll)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Tarraray Dusty For Ever (N Luke / G Carroll)

Bouvier des Flandres
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Flandresfarm Crusn in Nature at Estrik (Imp NZ) (Paul Kylstra & Teresa Lawrence)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Baqilodge Pocket Full O Dreams (Mim Bester)
R/UP BOB and Dog CC: Baqilodge Sealed Deal (Mim Bester)

Collie (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baqilodge Nickel And Dime (Ms M Bester/ D & S Kennedy)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Taigakoira Tahtien Valo (Ms H Lim & Ms T J MacDonald)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allendell Once Upon a Dream (AI) (L & Y Hornsey)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Karastro True Blue Shakaya (Ms D Berghofer)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gipfel City Travlla (A Scarcella)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Karastro Noble Nana (Ms D Berghofer)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)

Polish Lowland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Favreau Rumor Has It (Mr I Le Nepveu)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Playing for Keeps (Mrs S Fox)
Baby of Breed: Shelmanna Reach for the Stars (Shirley Fox)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bethwyn Black Peppa (Bethwyn Kennels)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Joyce Sullivan (SA)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Am Gr & Aust Sup Ch Smiling Snowball Luminous Pandora (Imp USA) (Ying Chen)
Runner Up in Group: Dobermann
Aust Ch Celestion Assassins Creed (Imp NZ) (Mr Malcolm McDonald)
Baby in Group: Dobermann
Vansitar Smoking Gun (AI) (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Forestal Warm Amber (Ms P Haigh)
Intermediate in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rottweiler
Aust & Neut Ch Stolzsein Follow Your Dreams TDX (Samantha Bradley)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kraigoaks Heart Of Gold (Mr C Phillips & Miss K Oakley)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Sjecoin Love At First Sight (Jason Hodgins/ Rosina Brace/ Jess Wilson)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Sjecoin Kiss Tobuild a Dream On (Rosina Brace)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Celestion Assassins Creed (Imp NZ) (Mr Malcolm McDonald)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Gr Ch TS Dual CH (T) Desyred Rose of Janel (Imp NZ) ROM (Jan Frederickson)
Baby of Breed: Vansitar Smoking Gun (AI) (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Darseadogues Red Baron (L Umhauer)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Fyreworx Coco Channel (Mrs D & Mr S Moran)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Darseadogues Royal Rumble (Mrs D & Mr S Moran)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Darseadogues Saint Catherine (Mrs D & Mr S Moran)
Junior of Breed: Aust Ch Durhamdogues Make My Day (Richard Healey)

Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Grandcoeur Pop Star (Mr Ian Le Nepveu)
Baby of Breed: Redshadeaux New Kid In Town (Ian Le Nepveu)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kagiso Africas Lil Zazu TDX (Miss Nicole Phillips)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Kagiso Africas Lil Timone (Miss Nicole Phillips)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Stolzsein Follow Your Dreams TDX (Samantha Bradley)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Sup Ch Smiling Snowball Luminous Pandora (Imp USA) (Ying Chen)
Dog CC & Junior of Breed: Snerzok Invictus (J & D Wilders)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Forestal Warm Amber (Ms P Haigh)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rushmere Pure Anarchy (Lay & Williams)

Siberian Husky
R/UP BOB & Bitch CC: Aeukanmanuva Steps Beyond (P & S Sedgbeer)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Simon Mills (ACT)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Miniature)
Aust Sup Ch Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)
Puppy in Group: Shih Tzu
Rimpoche High And Mighty (Kinderscout Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Monyalsorts Only Lonely (Donna Temby)
Runner Up Neuter in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Wazzat Fumar (L Lancaster & J Dinis)

Boston Terrier
Baby of Breed: Zamenhof Madjik Julia (Caddarra Knls)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rynkls Roaring in the Mist (Mrs M & Mr K Foster)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adstaff Frankie Falzoni (AI) ET (Master W D P Booth)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: CCDals Flash Dance (Cecilia Langton-Bunker)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: CCDals Eva Eye Of The Tiger (Cecilia Langton-Bunker)

French Bulldog
Open of Breed: Mambilou Stir It Up (Mambilou Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Monyalsorts Only Lonely (Donna Temby)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Swayd Fire When Ready (Kerry McKinnon & Kathy Smith)

Japanese Spitz
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Daesdaemar My Fair Lady (Ms Jane H Buckland)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Magic Touch (D I & D J Wall)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kahnhond Tia Maria (D I & D J Wall)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)

Poodle (Toy)
Puppy of Breed: Garwey Mister Sandman (Garwey Kennels)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rimpoche High And Mighty (Kinderscout Kennels)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wazzat Ginessa (L Lancaster & J Z Dinis)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wazzat Gechina (IID NOR) (L Lancaster & J Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Ch Wazzat Fumar (L Lancaster & J Dinis)