Bunbury & Districts Dog Club (WA)

Date of Show : 21-Oct-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sharron Taylor (QLD)

Best in Show & Open in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Cavashon Flying Solo (K Brooksby & J Vaughan-Davies)
Runner Up in Show & Junior in Show: Great Dane
Aust Ch Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)
Baby in Show: Newfoundland
Happybear She's Got The Look (AI) (Natasha Ryan)
Minor in Show: Pomeranian
Cutizele Showtime Shanty (Michele Triplett)
Puppy in Show: Shetland Sheepdog
Lurikeen Flippin Fabulous (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Intermediate in Show: British Bulldog
Aust Ch Paseya Rise To The Stars (G & Mrs O Meyer)
State Bred in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Aust Bred in Show: Siberian Husky
Aust Ch Koolmove Watch Me Shine (Desiree & Stephen Case)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Lurikeen Little Miss Norti (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Runner Up Neuter in Show: Japanese Spitz
Mannerking Toro (Miss M N Le)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD)

Best in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Cavashon Flying Solo (K Brooksby & J Vaughan-Davies)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Callme Never Miss A Beat (S Rhodes)
Baby in Group: Miniature Pinscher
Callme Rocket Man (Steve Rhodes)
Minor in Group: Pomeranian
Cutizele Showtime Shanty (Michele Triplett)
Puppy in Group: Japanese Chin
Aust Ch Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)
Junior in Group: Pug
Toorork Sky Is The Limit (Deborah & Darryl Barker)
Aust Bred in Group: Pug
Toorork Win For Tara (Deborah & Darryl Barker)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Aust & Neut Ch Kwantoi Bright Diamond (Joanne Watts)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cavashon Flying Solo (K Brooksby & J Vaughan-Davies)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cavashon Social Butterfly (K Brooksby)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Chaniekan Aka Majic (Michele Triplett)

Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Shellbears Black Sambucca (R S & S M Shellback)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Callme Never Miss A Beat (S Rhodes)
Baby of Breed: Callme Rocket Man (Steve Rhodes)
Minor of Breed: Callme I Select (Steve Rhodes)
Junior of Breed: Callme Take Control (Steve Rhodes)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cutizele Showtime Shanty (Michele Triplett)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aristic Hot Off The Press (Aristic Kennels)
Baby of Breed: Aristic Grand Finale (Aristic Kennels)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hostwill Rocket To The Moon (Jane King)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Toorork Billy Bob (Deborah & Darryl Barker)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Toorork Betty Sue (Deborah & Darryl Barker)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Toorork Sky Is The Limit (Deborah & Darryl Barker)
Minor of Breed: Rubixstar Up In Lights (Ms J King)
Intermediate (Bitch) of Breed: Moonlight Time For Lu Lu Bell (Joanne Watts)
Aust Bred of Breed: Toorork Win For Tara (Deborah & Darryl Barker)
Aust Bred (Dog) of Breed: Moonlight Time For The Don (Joanne Watts)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kwantoi Bright Diamond (Joanne Watts)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Ch / Neut Ch Toorork Pablo Evans (Shane Bannister / Deborah & Darryl Barker)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD)

Runner Up in Group & Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bullitproof The Assassin (Christine Allen)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Cyclop Devils Saffron (AI) (J Beveridge)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Piobmhor Mairi Orr (Piobmhor Kennels)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bullitproof The Assassin (Christine Allen)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Staffegan Gems Pride (Mrs J Cook)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Carol Gunn (QLD)

Best in Group & Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Sevoier Breakon Thru Otha Side (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Runner Up in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Staryanks Only Girl In Th World (Debbie & Paul Wilkes / Paige Hopkins)
State Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Westspring The One and Only (AI) (D Mosley / W G & L J Loftus)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Staryanks Only Girl In Th World (Debbie & Paul Wilkes / Paige Hopkins)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sabu Lady of the Bay (W G & L J Loftus)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Westspring The One and Only (AI) (D Mosley / W G & L J Loftus)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Cardhu Dare To Chase (Kim Wilson)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dawnus In A League Of Bear Own (Marleen Boom)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sevoier Breakon Thru Otha Side (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Bitch CC & State Bred of Breed: Durers Music Making Angel (Dr G & Mrs s Koutsantonis)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Happybear A New Beginning (AI) (Natasha Ryan)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Sharron Taylor (QLD)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Whippet
Chakrata Black Velvet Band (Jo Kramer & Mrs A Curran)
Intermediate in Group: Irish Wolfhound
Maclaomainn Be My Bonnie Lass (L Cato & R Moss)
State Bred in Group: Whippet
Whipsikal Figer Im Smart (K Bell)
Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (R A & L M Fenwick)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Whipsikal Diva Watch Ya Figer (Miss K Bell)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (R A & L M Fenwick)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zazzera Heart Beat Song (R A & L M Fenwick)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Maclaomainn Be My Bonnie Lass (L Cato & R Moss)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Chakrata Black Velvet Band (Jo Kramer & Mrs A Curran)
Dog CC & State Bred of Breed: Whipsikal Figer Im Smart (K Bell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Whipsikal Diva Watch Ya Figer (Miss K Bell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD)

Best in Group & Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja & Cindy Gangell)
Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Jmell Mambo (Alannah Edmondson)
Minor in Group: Australian Kelpie
Huntarush Blossom Point (Mrs J Hayne)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Lurikeen Flippin Fabulous (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Sandsprite Th Paddock Jewel (Mrs S Einam)
State Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Lurikeen Little Miss Norti (Ms J Harris & Ms A Stanton)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Huntarush Blossom Point (Mrs J Hayne)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sandsprite Th Paddock Jewel (Mrs S Einam)
Dog CC & Puppy of Breed: Sandsprite Sectret Liasons (S Einam)

Australian Shepherd
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bursirius Hakuna Matata (Jessica Burren)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja & Cindy Gangell)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Joshwyn Good Golly Miss Molly (Sue & Tony Mallia)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Joshwyn It Had to be Blue (Sue Mallia)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Baby of Breed: Wohlstand Drivin Miss Daisy (Susan Smith)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jmell Mambo (Alannah Edmondson)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Lurikeen Flippin Fabulous (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Aust Bred of Breed: Lurikeen Game Set Match (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Lurikeen Little Miss Norti (Ms J Harris & Ms A Stanton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Sharron Taylor (QLD)

Best in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Koolmove Watch Me Shine (Desiree & Stephen Case)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Newfoundland
Aust Sup Ch Happybear Romancing Thstone (Miss N Ryan)
Baby in Group: Newfoundland
Happybear She's Got The Look (AI) (Natasha Ryan)
Minor in Group: Dobermann
Vansitar Good As Gold (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Puppy in Group: Siberian Husky
Koolmove Serendipity (Desiree & Stephen Case)
Junior in Group: Newfoundland
Aust Ch Newfcastle Shine Like It Does (Mrs Allison Maka)
Intermediate in Group: Dobermann
Vansitar It's Now Or Never (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Doberman)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Diomede Kitani (R A & D J Wells)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Diomede Poetry in Motion (R A & D J Wells)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Vansitar Go Your Own Way (Imp NZ) (The Late VP Brennan / Vansitar Dobermanns / G & D Grosse)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Vansitar It's Now Or Never (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Doberman)
Bitch CC & Minor of Breed: Vansitar Good As Gold (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Vansitar Always On My Mind (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermann)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Happybear Romancing Thstone (Miss N Ryan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Happybear Precious Gem (N Ryan)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Newfcastle Shine Like It Does (Mrs Allison Maka)
Baby of Breed: Happybear She's Got The Look (AI) (Natasha Ryan)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Koolmove Watch Me Shine (Desiree & Stephen Case)
Puppy of Breed: Koolmove Serendipity (Desiree & Stephen Case)

St Bernard
BOB, Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust & NZ Ch Nyranda Rebel With A Cause (Trish Prall)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Carol Gunn (QLD)

Best in Group & Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)
Runner Up in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Voila Going The Distance (Ms J Ainsworth & Mr L Wright)
Baby in Group: Chow Chow
Sherae Bobbi Bozo In Red (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)
Puppy in Group: Keeshond
Kahnhond Rise Of The Pheonix (Sue Mallia)
Intermediate in Group: British Bulldog
Aust Ch Paseya Rise To The Stars (G & Mrs O Meyer)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Southern Saphire (D & D Wall)
Open in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (Sue Mallia)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Mannerking Toro (Miss M N Le)
Runner Up Neuter in Group: Great Dane
Aust & Neut Ch Witttstone Teenage Dreams (M Wasley)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paseya Rise To The Stars (G & Mrs O Meyer)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bratrice Queen Bee (G & Mrs O Meyer)

Chow Chow
Baby of Breed: Sherae Bobbi Bozo In Red (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Witttstone Teenage Dreams (M Wasley)

Japanese Spitz
Baby of Breed: Morsha Odiluk Jinlee Snow (Miss M N Le)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Mannerking Toro (Miss M N Le)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (Sue Mallia)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kahnhond Southern Saphire (D & D Wall)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kahnhond Rise Of The Pheonix (Sue Mallia)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amesen Once You Go Black (Amesen Kennels)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Voila Going The Distance (Ms J Ainsworth & Mr L Wright)