Tasmanian Kennel Club (AM SHOW) (TAS)

Date of Show : 5-Jan-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Yvonne Meintjes (NSW)   (Total Entry : 292)

Best in Show & Open in Show: Hungarian Vizsla
Aust Sup Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Black and Tan Coonhound
Aust/Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)
Baby in Show: Italian Greyhound
Barad Storm Warning (Barad Kennels)
Puppy in Show: Basenji
Aust Ch Zandeena Dont U Just Luv Me (Ms M Prouse & Ms M G Fox)
Junior in Show: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
State Bred in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark Lone Pine (Joyce Taylor & Kevin Morgan)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Yvonne Meintjes (NSW)  (Group Entry : 79)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Baby in Group: Italian Greyhound
Barad Storm Warning (Barad Kennels)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Junnash Breaking Hearts (R Costen)
Aust Bred in Group: Bichon Frise
Aust Ch Daejilon Sweet Rebel (Ms C Johns)
Open in Group: Pekingese
Aust Gr Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Simias Satchel Paige (L M Cashman)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daejilon Sweet Rebel (Ms C Johns)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Amourchiot Make Mine A Pinot (Ms C Johns)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cintchi Del Angels Luckydip (Jacinta Harrison)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mexicatl Fils De L Eclipse (Jacinta Harrison)

Havanese
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hashki Zambucca N Ice (P Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hashki Return Of The Jedi (Mr P Williams)
Baby of Breed: Hashki Next Big Thing (Philip Williams)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Barad Lomatia (Barad Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wondoan Way Down South (Barad Kennels)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)
Baby of Breed: Barad Storm Warning (Barad Kennels)

Japanese Chin
Baby of Breed: Kelepina Takara Dream (Craig & Debbie Delphin)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wyntervale Whats Up Pitches (L Howlett-Trahar)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Miyoko Joni witha Dragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Miyoko Purple Satin Dannika (S P & T M Sward)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Pomquest Pot O Gold (Mrs F Harris / B & S Abraham)

Pug
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Junnash Beyond The Stars (AI) (Mrs A Costen)
Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Saxten Diamond Girl (A Costen)
Baby of Breed: Troycole Divine Coral Crush (R Costen)
Junior of Breed: Aust Ch Junnash Breaking Hearts (R Costen)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Saxten Silver Bullet (R Costen)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Byrebaer Dash of Chardonay (Georgie Smith)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Westntib Zigee Stardust (Libby Simmons)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Byrebaer Pie in the Sky (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Edwina Thomas (NSW)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Runner Up in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Shado-Lans El Bandito (Imp NZ) (Debbie Veevers)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Sashgar ShineBrightLikaDiamond (Ms S Collins)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Strongstorm The Money Shot (Bustabones Kennels)
Junior in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Krashthru Barbie Doll (T Searson & P Searson)
Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Occuli Wings Of Glory (Mrs Michelle Booth)
State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Cracklin Rosie (Debbie Veevers)

Australian Terrier
Baby of Breed: Ausgrove Follow My Heart (Erica Norgrove)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Mr P Miller/ Ms G Loft & Mrs K M Leslie)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Natuska Diamonds R Forever (Susan Springer & Kerryn Pearson)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Hannsum Winx (Susan Springer)

Fox Terrier (Smooth)
Baby of Breed: Sashgar ShineBrightLikaDiamond (Ms S Collins)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Occuli Wings Of Glory (Mrs Michelle Booth)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shado-Lans El Bandito (Imp NZ) (Debbie Veevers)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Cracklin Rosie (Debbie Veevers)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Regenstauf Little Big Town (Mr T Searson & Mrs P Searson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Krashthru Barbie Doll (T Searson & P Searson)
Puppy of Breed: Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Whadaboutme Macy Gray (Mrs A Burns & Ms T Kelly)
Baby of Breed: Tambrecondar Leading Lady (TAMBRECONDAR)
Puppy of Breed: Strongstorm The Money Shot (Bustabones Kennels)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Yvonne Meintjes (NSW)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Open in Group: Hungarian Vizsla
Aust Sup Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Tazlon Best Dressed In Red (P & R Ellis)
Baby in Group: Pointer
Lakewinds Jack Of All Trades (M Wickham/ T Atkinson & J Jolly)
Junior in Group: Pointer
Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) (Catherine Jones)
State Bred in Group: English Setter
Aust Ch Carlyra Token Keepsake (Patricia Stevenson)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Tammahi Promises Promises (Susan Heath)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Yamada (B W & S A Courtney)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Penita Enchanting News (Mr T & Mrs J Skudder)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tammahi Promises Promises (Susan Heath)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Danburycurl Prince Clancy (Isaac Hayes)

English Setter
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Carlyra Token Keepsake (Patricia Stevenson)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ozdezign Wrath of a Woman (Mrs S T Wickham)
Baby of Breed: Esspree Epic Poetry (Mr T & Mrs J Skudder)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tweedwater Lady Marcia (Mr Paul Stevenson)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
Puppy of Breed: Heathbrook Time After Time (AI) (J W & D L Wadsley)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hanafor Drama Queen (AI) (F Harris & B Stading)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Dallandor Larch (Imp UK) (R & C Austin)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ornac At Last I See Red (S G Underwood)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wynstream Overseer (AI) (Julie McLaurin)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Wynstream Diamonds N Pearls (AI) (Julie McLaurin)

Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) (Catherine Jones)
Baby of Breed: Lakewinds Jack Of All Trades (M Wickham/ T Atkinson & J Jolly)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Talfryn Excite The World (Mr M & Mrs S Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Greyghost Grace Kelly (Kellie Malone)
Res Bitch CC: Ashlaren Nanosally (Mrs EM Knox)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Sharlani Mai Tai Teddy (Elke Prehn)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tazlon Best Dressed In Red (P & R Ellis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Tazlon Best Kept Secret (P & R Ellis)
Baby of Breed: Tazlon Smart Move (P & R Ellis)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Edwina Thomas (NSW) (Group Entry : 27)

Best in Group & Intermediate in Group: Black and Tan Coonhound
Aust/Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Dont U Just Luv Me (Ms M Prouse & Ms M G Fox)
Baby in Group: Borzoi
Marakhoff Saarkorsky (Marakhoff Kennels & Mrs L Carr)
Junior in Group: Foxhound
Aust Ch Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)
State Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark Lone Pine (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Aust Bred in Group: Basenji
Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)

Basenji
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zandeena Dont U Just Luv Me (Ms M Prouse & Ms M G Fox)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aurorablue Fly Mystic Merlin (Heather & Philip McCarthy)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beauchasseur Earz Trubble (AI) (Mr M Wickham & Mr J Crack)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Teviot Stella Polaris (Gillian Cordwell)

Black and Tan Coonhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust/Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)

Borzoi
Baby of Breed: Marakhoff Saarkorsky (Marakhoff Kennels & Mrs L Carr)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dachdotcom Milo Karlene (Mrs Michelle Booth)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Eukypark Rising Sun (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Eukypark Lone Pine (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Baby of Breed: Bekkri Let It Be Me (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shasdin Wiry Im Dak Chick (AI) (Miss L Woods / Mr J & Mrs T McDonald)

Foxhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Edwina Thomas (NSW)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Runner Up in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Roxamburg Hot Chilli (Glenn & Kristy Hall)
Intermediate in Group: Bearded Collie
Aust Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Australmac Simply Denison (Mrs Michelle A Booth)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljekali Year of the Asher (C & J Fynmore / K Truman)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Khayoz Somebody Stop Me (AI) JD TDX (Mr P & Mrs V Hofto)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja & Cindy Gangell)
Bitch CC & Junior of Breed: Tehya Suk It Up Princess (Ms T Bailey & Ms S Gangell)
Junior (Dog) of Breed: Ableflow Dark Knight (Mervena Conroy)

Collie (Smooth)
Baby of Breed: Foxbell Faithfully Yours (J Dally / J Jefferson)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Roxamburg Hot Chilli (Glenn & Kristy Hall)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Roxamburg Pinball Wizard (G & K Hall)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Edwina Thomas (NSW)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Gr Ch Aldonza Stand Easy (F Tucker/M Johnson/C Houston)
Runner Up in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Baby in Group: Bernese Mountain Dog
Cloudforest Cedric Diggory (S & C Eastley)
Puppy in Group: Samoyed
Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
Junior in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Light UP The World TO Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
State Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)

Akita
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ryerson Fireworks (Jillian Wiltshire)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Annakpok Poetry in Motion (AI) (Narelle Adams/ Michelle Kube)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Arcticbliss Heart of Glass (Michelle Kube)
Baby of Breed: Arcticbliss Rogers girl (Michelle Kube)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
Bitch CC & Junior of Breed: Cloudforest Beside the Seaside (S & C Eastley)
Baby of Breed: Cloudforest Cedric Diggory (S & C Eastley)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ozstralis Golden Anzac (Mrs E Cannell)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Nightmania Lady O Sovereign (R McCauley & T Bowes-McCauley)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Nightmania Duke O Sovereign (R McCauley & T Bowes-McCauley)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Walamara Bound For Honours (Imp NZ) (Chkano Kennels & Miss J Cullen)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Angelsun Red Power ToKayem (Kerry Adams)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yesallaw Light UP The World TO Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Yesallaw Top OF The World At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
Baby of Breed: Yesallaw Liberty Takes Courage (Sue & Clifford Gray)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aldonza Stand Easy (F Tucker/M Johnson/C Houston)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Aldonza Stare and Whisper (C Houston / M Johnson)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Vashka Sparkling Moon Light (Lesley Eaton)
Junior of Breed: Mytaj Standing In Dixieland (C Houston & M Johnson)
State Bred of Breed: Classicana Star Bright (Loretta Jones)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Yvonne Meintjes (NSW)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Boston Terrier
Davina Make Mine Fancy (Georgina & Sharon Askew)
Baby in Group: French Bulldog
Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)
State Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Neilros Ethereal (Ali Tabrett)
Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Davina Make Mine Fancy (Georgina & Sharon Askew)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Abstn Tick Tick Boom (Jay-Anne Bransby)
Junior of Breed: Zareba Just Like Fire (Ms J Bransby)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Neilros Ethereal (Ali Tabrett)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Adstaff Light Em Up (Mrs Michelle A Booth)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Neilros Freedom Fighter (Ali Tabrett)
Baby of Breed: Promisar Aurora Beam (Mstr W D P Booth)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
Baby of Breed: Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Martonia Next Generation (Maria Croft)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Martonia Sweet Bubble Gum (Maria Croft)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)