Hobart Dog Club Inc (TWILIGHT SHOW) (TAS)

Date of Show : 19-Jan-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Marie Patten (NSW)   (Total Entry : 296)

Best in Show & Open in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Golden Retriever
Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Baby in Show: French Bulldog
Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)
Puppy in Show: Basenji
Aust Ch Zandeena Dont U Just Luv Me (Ms M Prouse & Ms M G Fox)
Junior in Show: Shih Tzu
Tzuyuan Simply Traditional (Ms G Davies)
Intermediate in Show: Japanese Chin
Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
State Bred in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)
Runner Up Neuter in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Sebastians Law N Order Olivia (Sonya J Kantor)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Beth Warman (New Zealand)  (Group Entry : 66)

Best in Group & Intermediate in Group: Japanese Chin
Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Havanese
Aust Ch Hashki Zambucca N Ice (P Williams)
Baby in Group: Pug
Adstaff Tae Kwon Douglas (Mstr William D P Booth)
Puppy in Group: Tibetan Spaniel
Byrebaer Dash of Chardonay (Georgie Smith)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Matmor Jose Carreras (AI) (M Morse & W Henderson)
State Bred in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Sebastians Law N Order Olivia (Sonya J Kantor)
Runner Up Neuter in Group: Italian Greyhound
Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Simias Satchel Paige (L M Cashman)
Baby of Breed: Favreau Notorious Iggy Pop (Karin & Rebecca Maxwell)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nantiki Mr Darcy (Mrs Janice E Klaus)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Matmor Jose Carreras (AI) (M Morse & W Henderson)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Matmor The Entertainer (Erica Davison)
Bitch CC & Puppy of Breed: Sebastians Ripley Believe It (Sonya J Kantor)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sebastians Law N Order Olivia (Sonya J Kantor)

Chihuahua (Smooth Coat)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mexicatl Fils De L Eclipse (Jacinta Harrison)
Baby of Breed: Caliya Summer Romance (Caitlyn Bull)

Havanese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hashki Zambucca N Ice (P Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hashki Return Of The Jedi (Mr P Williams)
Baby of Breed: Hashki Next Big Thing (Philip Williams)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Barad Storm Warning (Barad Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Wondoan Way Down South (Barad Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kelepina Takara Dream (Craig & Debbie Delphin)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wyntervale Whats Up Pitches (L Howlett-Trahar)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boshafte King of the Toys (Karren Walker)

Pekingese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Miyoko Joni witha Dragon Tattoo (Mrs A V Smithers)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Coleisha Delta Dawn (AI) (MRS E A COLEMAN)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Coleisha Coco Cabana (AI) (MRS E A COLEMAN)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kangala Bobby McGee (Mrs Y M Metzger)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Little Miss Saigon (Mstr Andrew B A Booth)
Baby of Breed: Adstaff Tae Kwon Douglas (Mstr William D P Booth)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Mickshl Onyx is Black (Mia Metzger)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Res Dog CC & Junior of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Byrebaer Dash of Chardonay (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Diane Shackleford (VIC)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Baby in Group: Skye Terrier
SkyesdLimit Rhett The Threat (Christian Lee)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Strongstorm The Money Shot (Bustabones Kennels)
Intermediate in Group: Skye Terrier
Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Jamastaffs Shes Got The Looks (AI) (Mr J Aherne & Ms M Smith)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lemonlee Little Touch of Class (Erica Norgrove)
Baby of Breed: Ausgrove Follow My Heart (Erica Norgrove)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Occuli Wings Of Glory (Mrs Michelle Booth)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)
Baby of Breed: SkyesdLimit Rhett The Threat (Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Strongstorm The Money Shot (Bustabones Kennels)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Jamastaffs Shes Got The Looks (AI) (Mr J Aherne & Ms M Smith)
Puppy (Bitch) of Breed: Tambrecondar Leading Lady (TAMBRECONDAR)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Marie Patten (NSW)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Runner Up in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)
Baby in Group: Pointer
Lakewinds Jack Of All Trades (M Wickham/ T Atkinson & J Jolly)
Puppy in Group: Weimaraner
Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Zenchar Tangled Up In Blue (S Rattle & T Sproule)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)
State Bred in Group: Hungarian Vizsla
Kenoz Tsar Alexis(AI) (B & M Gourlay)
Runner Up Neuter in Group: Weimaraner
Aust Ch Greyghost ExquisiteBlueprint TD (Kellie Malone)
Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Yamada (B W & S A Courtney)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Penita Enchanting News (Mr T & Mrs J Skudder)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Danburycurl Prince Clancy (Isaac Hayes)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ozdezign Wrath of a Woman (Mrs S T Wickham)
Baby of Breed: Esspree Epic Poetry (Mr T & Mrs J Skudder)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Zenchar Tangled Up In Blue (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Kaparla From The Flight Deck (AI) (Mrs J Laker)
Bitch CC & Puppy of Breed: Tweedwater Blueriver Classic (AI) (Mrs J Grierson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Goldlake Hot Summer Night (Mrs J Grierson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kaparla Total Recall (Mrs J Laker)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Kenoz Tsar Alexis(AI) (B & M Gourlay)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Sbr Jr Ch Vadaszfai Vadrozsa (Imp HUN) (M Nardi)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ornac At Last I See Red (S G Underwood)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)
Baby of Breed: Lakewinds Jack Of All Trades (M Wickham/ T Atkinson & J Jolly)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ashlaren Nanosally (Mrs EM Knox)
Res Bitch CC: Greyghost Grace Kelly (Kellie Malone)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Greyghost ExquisiteBlueprint TD (Kellie Malone)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)

Welsh Springer Spaniel
Baby of Breed: Tazlon Move Baby Move (B & M Gourlay)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Simon Mills (ACT) (Group Entry : 32)

Best in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S Marshall)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Dont U Just Luv Me (Ms M Prouse & Ms M G Fox)
Baby in Group: Whippet
Penmarric Sweet Honeysuckle (Ms G Macquarie & Ms A Smith)
State Bred in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Polbathic Dak Kehree (Eric Daniels & Ray Wall)
Open in Group: Beagle
Aust Ch Hounsley Hanae Mori TD (Mr G & Mrs J Laker)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)

Basenji
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zandeena Dont U Just Luv Me (Ms M Prouse & Ms M G Fox)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aurorablue Fly Mystic Merlin (Heather & Philip McCarthy)
Res Bitch CC: Aurorablue Dreams Of Violet (Heather & Philip McCarthy)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beauchasseur Earz Trubble (AI) (Mr M Wickham & Mr J Crack)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Orobay Charming Triumph (Mr G & Mrs J Laker)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hounsley Hanae Mori TD (Mr G & Mrs J Laker)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Kehree (Eric Daniels & Ray Wall)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Earle (Eric Daniels & Ray Wall)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Polbathic Dak Son of Monreith (Eric Daniels & Ray Wall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S Marshall)

Whippet
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Penmarric Teardrops N Roses (Ms G Macquarie & Ms A Smith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Kallrea Oceanic Bliss (L Wiltshire)
Baby of Breed: Penmarric Sweet Honeysuckle (Ms G Macquarie & Ms A Smith)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Simon Mills (ACT)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Open in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly/ S Huebner/ M & K Stone)
Baby in Group: Collie (Smooth)
Foxbell Faithfully Yours (J Dally / J Jefferson)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Kadama Red Hot Raven (Mrs D I & Miss A M Aldridge)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Mistryde Playin The Game (M & J Kaden)
Intermediate in Group: Bearded Collie
Aust Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cuebiyar Silence In The Library (Andrea Lockhart)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja & Cindy Gangell)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sanpasho Bold Chieftain (R & H Owen)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Hobbsview Wool Clover Your Eye (Louise Rowlands)

Collie (Smooth)
Baby of Breed: Foxbell Faithfully Yours (J Dally / J Jefferson)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Armahani Heliodorr Hulivili (AI) ET (R Holloway & J L Lincoln)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Karraine Blazing to Victory (Maree Anderson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kadama Red Hot Raven (Mrs D I & Miss A M Aldridge)
Junior of Breed: Karraine K For Kartier (Mrs P Eaves Tennant)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Polish Lowland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Favreau Get the Party Started (Karin & Rebecca Maxwell)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly/ S Huebner/ M & K Stone)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mistryde Playin The Game (M & J Kaden)
Baby of Breed: Mistryde One Step Closer (M & J Kaden)

Welsh Corgi (Pembroke)
Baby of Breed: Pricewey Casonova (Lisa McGinn)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Marie Patten (NSW)  (Group Entry : 46)

Best in Group & State Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
Runner Up in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Junior in Group: Alaskan Malamute
Annakpok Poetry in Motion (AI) (Narelle Adams/ Michelle Kube)

Akita
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ryerson Fireworks (Jillian Wiltshire)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Annakpok Poetry in Motion (AI) (Narelle Adams/ Michelle Kube)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Cloudforest Bo Diddley (S & C Eastley)
Bitch CC: Aust Ch Cloudforest Ariadnes Thread (S & C Eastley)
Baby of Breed: Cloudforest Cedric Diggory (S & C Eastley)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kurvon The Last Kingdom (Mrs Y M Metzger)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Remyk Creme Brulee (R Morgan & M Coleman)
Baby of Breed: Gameguard Tiramisu (AI) (R Morgan & M Coleman)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Martyn Big Wave Rider At Meekadobe (Imp NZ) (Maree Browne)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Walamara Bound- For- Honours (Imp NZ) (Chkano Kennels & Miss J Cullen)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Yesallaw Youll Neverwalk Alone (AI) (Sue & Clifford Gray)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Yesallaw Liberty Takes Courage (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Gesundheit Black Caviar (Imp NZ) (Maree Anderson)
Res Dog CC & Junior of Breed: Darkmessiah Black Tie Affair (Maree Anderson)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kalaska Man Of Steel (P & P Gaunson)
Bitch CC & Junior of Breed: Vashka Sparkling Moon Light (Lesley Eaton)
Puppy of Breed: Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
State Bred of Breed: Aust Ch Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Arctickara Sparkling Diamond (AI) (Arctickara Kennels)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Diane Shackleford (VIC)  (Group Entry : 33)

Runner Up in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzuyuan Full Of Life (Ms G Davies & Ms R Davies)
Baby in Group: French Bulldog
Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)
Puppy in Group: French Bulldog
Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
Junior in Group: Shih Tzu
Tzuyuan Simply Traditional (Ms G Davies)
Intermediate in Group: Dalmatian
Adstaff Light Em Up (Mrs Michelle A Booth)
Aust Bred in Group: Tibetan Terrier
Aust Gr Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Abstn Tick Tick Boom (Jay-Anne Bransby)
Res Bitch CC: Abstn Foxtrot Lady (Ms J Bransby)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Adstaff Light Em Up (Mrs Michelle A Booth)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Adstaff Regina Della Festa (Mstr William DP Booth)
Baby of Breed: Promisar Aurora Beam (Mstr W D P Booth)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
Baby of Breed: Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tzuyuan Full Of Life (Ms G Davies & Ms R Davies)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tzuyuan Simply Traditional (Ms G Davies)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)