Wyong Shire Canine Club (NSW)

Date of Show : 2-Dec-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Kim Tosi (QLD)   (Total Entry : 398)

Best in Show & Open in Show: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Firezan Two Stroke (Annette Bowe)
Baby in Show: Dobermann
Walamara Catch A Star at Alldobe (imp NZ) (Michelle Cowin)
Minor in Show: Afghan Hound
Karakush U Know Nothin Jon Sno (L & H Gibson)
Junior in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Ourgang Bang Bang Youre Dead (Annabel Wolf & Belinda White)
Aust Bred in Show: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Sup Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)  (Group Entry : 77)

Best in Group & Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Berizza Like a Sunrise (Leisl Wood)
Runner Up in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Matmor Courvoisier (Mathew Morse & Will Henderson)
Baby in Group: Papillon
Abfab Top Deck Connect (Mr J & Mrs J Holcombe)
Aust Bred in Group: Miniature Pinscher
Aust Sup Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross and Phillip Cross)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Bellrize Rocky Road (Mrs T & Mr D Baker)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Matmor Courvoisier (Mathew Morse & Will Henderson)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berizza Like a Sunrise (Leisl Wood)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Panache Time and Tide at Minelphi (imp NZ) (Errolynne Cross & Phillip Cross)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross and Phillip Cross)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Minelphi Forever Yours (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Puppy of Breed: Aust Ch Minelphi I Just Wanna Love U (Errolynne Cross & Phillip Cross)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abfab Gunz N Rozez (Mrs J Holcombe)
Baby of Breed: Abfab Top Deck Connect (Mr J & Mrs J Holcombe)

Pug
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Leace The Devils Cut (AI) (Kathy Minns)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Barbara Doyle (VIC)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Firezan Two Stroke (Annette Bowe)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Bull Terrier (Miniature)
Chrysaliss House Of Wolves (Natalie Southam)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Ourgang Bang Bang Youre Dead (Annabel Wolf & Belinda White)
Open in Group: Bull Terrier
Aust Ch Bulroarus Womaniser (ROM) (Mr T Wiseman)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson / S Gilkison)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cliftop Blue Times Two (Sharon Gilkison)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bulroarus Womaniser (ROM) (Mr T Wiseman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tenaz Shez Daddy's Girl (J & B McGowan)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Chrysaliss House Of Wolves (Natalie Southam)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sariluda gentleman jack (Natalie Hughes)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Firezan Two Stroke (Annette Bowe)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Firezan Sweeney Todd (Mrs A D Bowe)
Bitch CC: Aust Ch Firezan Khaleesi (Mrs A Bowe)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Joelleigh Diamond Indus Skys (Leesa Musgrove)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Classicyds Never Break Th Chain (Sam King / Jason/ Nadia & Mel Attridge)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Joelleigh Ive Got Pizzazz (Leesa Musgrove)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ourgang Bang Bang Youre Dead (Annabel Wolf & Belinda White)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Joden Own Tha Space (Kim Sammut)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Demala My Fair Mindy (Deidre MacFadyen)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Colleen Stoate (VIC)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Sup Ch Tarshona Cruise Control ET (Mrs K & Miss C Walker)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Silvaspring Midnight Express (E & M & A Borg)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Ispy Cudgara Thats What Ilike (E & M & A Borg)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Kossel Darcus (Mrs Lorraine Edman)
Junior in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Ch Tarshona Made You Look (Mrs K & Miss C Walker)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Jettz Whos That Girl (Victoria Masterfield & Rebecca Pandelis)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jettz Whos That Girl (Victoria Masterfield & Rebecca Pandelis)
Baby of Breed: Azel Onyx Isthe New Black (K Holtkamp)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Silvaspring Rise And Shine (E / M & A Borg)
Bitch CC & Minor of Breed: Ispy Cudgara Thats What Ilike (E & M & A Borg)
Baby of Breed: Silvaspring Midnight Express (E & M & A Borg)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)
R/UP BOB & Res Dog CC: Blacqlabel Sviar Im Blacq (Ms G L Holmes)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kossel Darcus (Mrs Lorraine Edman)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tarshona Cruise Control ET (Mrs K & Miss C Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarshona Made You Look (Mrs K & Miss C Walker)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Griswold Vienna Waltz (AI) (Jodie Fogarty)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Rex Lowe (TAS) (Group Entry : 44)

Best in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Goodwill Soul Deep (Steve & Debbie Albert)
Minor in Group: Afghan Hound
Karakush U Know Nothin Jon Sno (L & H Gibson)
Puppy in Group: Afghan Hound
Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Mitteldac Mighty Mouse (Judy Phillips)
Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Goodwill Soul Sally (Steve & Debbie Albert)

Afghan Hound
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Karakush U Know Nothin Jon Sno (L & H Gibson)

Beagle
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Karakush Cake By The Ocean (Mr J Lanser / Mr L Gibson / Mrs H Gibson)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mitteldac Mighty Mouse (Judy Phillips)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mitteldac Simply The Best (Judith Phillips)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Austbritz Tekahasonof Junior (Judith Phillips)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Mitteldac Fancy Pants (AI) (Judy Phillips)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarrangower Tamagoza (Mrs A D Johnson)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tischamingo Nothing To Loose (J & F Walker)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tischamingo Lightning Macqueen (J & F Walker)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wyredach Dare To Dream (B Gale)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Wulfgar Faoiltiama (AI) (Mrs K & Mrs S Palmer & Gendle)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Erinwolf Celtic Rose (AI) (Mrs K Palmer)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ballahond Seda Cascade (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ballahond Tarn Bilu RN (Sandra Bell)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goodwill Soul Deep (Steve & Debbie Albert)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goodwill Soul Sally (Steve & Debbie Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr John J Doyle (VIC)  (Group Entry : 68)

Best in Group & Intermediate in Group: Border Collie
Aust Ch Syryne Reign of the Dragon (Shiralee Fossey)
Runner Up in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Blueamble Putyour Red Dress On (A & J Lamberton / D & V Collins)
Baby in Group: Australian Shepherd
Blueamble Back in Black (Mr J & Mrs A Lamberton)
Puppy in Group: Border Collie
Langtry Money Dollarsandcents (Natalie Wilson)
Junior in Group: Border Collie
Bordalace Reminiscing (Alison J Cowin & John King)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Suthenskys Show Me Some Sugar (Lee-Anne McLean)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Suthenskys Sugar Sweet Luv (Natalie Wilson)
Baby of Breed: Goldedge Country Style (Lee-Anne McLean & Natalie Wilson)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blueamble Putyour Red Dress On (A & J Lamberton / D & V Collins)
Baby of Breed: Blueamble Back in Black (Mr J & Mrs A Lamberton)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Weedram A Mystical Winter (Tanya Harber)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Syryne Reign of the Dragon (Shiralee Fossey)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Syryne Burning Embers HT (Shiralee Fossey)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Bordalace Reminiscing (Alison J Cowin & John King)
Puppy of Breed: Langtry Money Dollarsandcents (Natalie Wilson)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cathkin Mr Sandman (Gaye Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baledda Shades Of Autum (A & L Cocharane)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Orical Juhaofarcadia (AI) (L Mills & T Richardson)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lindenelm Fancy Tickled Pink (J Kenny & C Bird)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Vanharon Miss Fisher (Mrs C Vaughan)
Baby of Breed: Bojojamile Brighton Rock (Mr R H & Mrs V J Hutton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Andrew J Burt (VIC)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Gameguard Power Of One (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)
Runner Up in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Taejaan American Hustle (Rule-Steele/Burton/Turay/Taylor)
Baby in Group: Dobermann
Walamara Catch A Star at Alldobe (imp NZ) (Michelle Cowin)
Puppy in Group: Boxer
Aust Ch Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon-Pandelis)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Schonhardt Time For A Kit Kat (D Lawson)

Boxer
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon-Pandelis)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gameguard Power Of One (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Baby of Breed: Walamara Catch A Star at Alldobe (imp NZ) (Michelle Cowin)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Amorphix missmarlie (Doug Burt)
Baby of Breed: Dogubrute sweet chilli peppers (Doug Burt)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Omaggio Fabiana (Rochelle Andrews)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Schonhardt Time For A Kit Kat (D Lawson)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Schonhardt Ninja By Night (D Lawson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Redorah Miss Demeanor (Mrs D Lawson)
Minor (Bitch) of Breed: Redorah Etched In Black (D Lawson)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Azincourt Quiet Riot (Mr A C & Mrs S L Bird)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taejaan American Hustle (Rule-Steele/Burton/Turay/Taylor)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Taejaan Asgardian (NJ Rule-Steele)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Jocelyn Croad (QLD)  (Group Entry : 53)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Sup Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)
Junior in Group: French Bulldog
Bubbasbest Miss Keida (Mrs Jennifer & Miss Jordan Fitzgerald)

French Bulldog
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Tricibwthyn Llan Ceidrych (Mrs J L Fitzgerald & Mr R A Parry)
Junior of Breed: Bubbasbest Miss Keida (Mrs Jennifer & Miss Jordan Fitzgerald)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Vonleenard Creme Delight (Mrs K McGuinness)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland special agent Ziva David (Mr B & Mrs L Pepperall)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)
Baby of Breed: Wazzat Henrique (L Lanser and J Dinis)